Binnenland €25,- Lang wachten leidt niet meer tot vrijheid Hulp bij innen van alimentatie wj ex-partner Website: 'Steek huis Halsema in brand' Oproep vaccinatie blauwtong Pechservice voor hoger opgeleiden Thuiszorger loopt risico bij kankerpatiënt We bestaan 25 jaar Vier dit met ons mee Elk 2e ticket KORTING! Verdachte krijgt bij te trage rechtsgang enkel nog strafvermindering. Ministerraad akkoord met wetsvoorstel voor Landelijk bureau. Verzekeraar stelt dat doelgroep zorgvuldiger met spullen omgaat. 4 I Zaterdag 16 augustus 2008 PZC AMSTERDAM - De website fok.nl roept op de woning van Groen- Links-leider Femke Halsema in brand te steken. „Ik zou het toejui chen als iemand die tent bui tengewoon integer in de fik steekt", reageert ene Driek onder de kop 'Femke Halsema moet dood!' op het feit dat Halsema haar partijgenoot Wijnand Duy- vendak integer heeft genoemd. Duyvendak kondigde donderdag aan zijn Kamerlidmaatschap neer te leggen na publicaties over zijn verleden als actievoerder. Halsema zal aangifte doen tegen de 'jongerensite', aldus een Groen- Links-woordvoerder. Partijprominent en Europarlemen tariër Joost Lagendijk vindt dat de GroenLinks-top 'veel te panieke rig' heeft gereageerd toen Duyven dak in het nauw kwam. Hij ver wijst naar de scherpe reactie van Femke Halsema. „Tig GroenLink- sers hebben wel eens ingebroken. Ik ook, om een pand te kraken", al dus Lagendijk. Hij wil een debat over wat is toege staan bij actievoeren. Pearyweg 6, Goes, 0113 - 233 689 www.nationalcar-rental.com UTRECHT - Tussen de vijf- en tien duizend thuiszorgmedewerkers lo pen het risico besmet te raken met giftige, stoffen uit chemokuren, doordat zij onbeschermd kanker patiënten verzorgen. Zij kunnen daardoor problemen met hun vruchtbaarheid, of zelf kanker krij gen. Dat meldt de beroepsvereni ging Verpleegkundigen en Verzor genden Nederland (V&VN). Volgens een woordvoerder zijn de risico's bij de meeste thuiszorgin stellingen bekend, maar werken desondanks veel medewerkers niet volgens de protocollen. Uit onderzoek van de Erasmus Universiteit Rotterdam van eind vorig jaar blijkt dat veel thuiszorg medewerkers soms uit tijdgebrek de veiligheidsvoorschriften nege ren. De V8LVN heeft daarom bij het landelijke indicatieorgaan CIZ ge pleit voor de invoering van extra zorgtijd bij kankerpatiënten. Boek online via www.adballon.nl PETER door Jan Reijnders DEN BOSCH - Verdachten van wie de strafzaak lang, soms jaren, op zich laat wachten, kunnen de dans niet meer ontspringen. De Hoge Raad heeft bepaald dat een ver dachte alleen nog vermindering van straf kan krijgen, maar dat hij niet langer vrijuit gaat als 'de re delijke termijn' voor de behande ling van zijn strafzaak is overschre den. „Wij herijken de regels", aldus de Hoge Raad. „Overschrijding van de redelijke termijn leidt niet tot niet-ontvankelijkverklaring van het Openbaar Ministerie, ook niet in uitzonderlijke gevallen." De Hoge Raad wijst erop dat er al tijd nog de wettelijke verjaring is die de verdachte bescherming biedt. De meeste misdrijven verja- DEN HAAG - Minister Gerda Ver burg van Landbouw roept veehou ders op hun geiten, schapen en runderen te vaccineren tegen blauwtong, nu weer vijf nieuwe besmettingsgevallen zijn aangetrof fen. Het gaat om schapen van vee houders die niet hebben deelgeno men aan de vaccinatiecampagne te gen blauwtong. De bedrijven waar de besmette schapen zijn gevonden, liggen in Groningen en Drenthe. Vorige week werd het eerste geval van blauwtong dit jaar bij een koe in Staphorst geconstateerd. In 2006 dook blauwtong voor het eerst in Nederland op. Het is een virusziekte die voorkomt bij her kauwers zoals schapen, geiten en koeien. De ziekte dankt haar naam aan een van de symptomen die zij veroorzaakt, een blauwe tong. De ziekte is ongevaarlijk voor men sen, maar herkauwers sterven er aan. Ook kan blauwtong dieren minder vruchtbaar maken en spontaan abortussen veroorzaken bij zwangere dieren. ren - al naar gelang hun ernst - na zes tot twintig jaar. De regel is dat een verdachte er, uitzonderingen daargelaten, recht op heeft dat hij binnen twee jaar voor de rechter komt. In hoger be roep geldt weer een termijn van twee jaar. Wordt die termijn over schreden, dan krijgt de verdachte veelal een lagere straf (meestal 5 tot 10 procent). Wordt de termijn ernstig overschreden -meestal met meer dan een jaar- dan kon de rechter het Openbaar Ministerie niet-ontvankelijk verklaren. Dat ge beurde ook regelmatig. In Breda vochten rechtbank en OM afgelopen najaar een strijd uit over de vervolging van een aantal agrarische bedrijven in Baarle-Nas- sau, die verdacht werden van ge- pj* Verdachten die te lang op behan- deling van hun strafzaak moeten wachten, gaan niet langer vrijuit, maar kunnen wel strafverminde ring krijgen. rommel met voedingsmiddelen. In 2004 werden invallen gedaan. Op de veronderstelde strafbare feiten staan gevangenisstraffen van maxi maal zes jaar. Het Openbaar Minis terie wilde bijna een miljoen vor deren. De rechtbank in Breda kieperde de zaak overboord: de termijnover schrijding was te groot. Officier van justitie Ingeborg Koop- mans was witheet. De Hoge Raad en het gerechtshof geven haar nu gelijk. De rechtbank in Breda moet de Baarlese zaak alsnog in behan deling nemen. Advocaten zijn niet blij met over de nieuwe richtlijn. Strafpleiter Ro nald Drenth uit Breda: „Dit is ba len. Ik heb een grote strafzaak in behandeling uit 2001. Voor het ho ger beroep had ik al een verzoek schrift klaarliggen om het OM niet-ontvankelijk te verklaren. Dat kan ik nu wel vergeten. Laksheid van het OM wordt op deze manier beloond." DEN HAAG - Mensen kunnen bin nenkort beter afdwingen dat hun ex-partner na een scheiding de ali mentatie betaalt. Een landelijk bu reau zal hen, als dat nodig is, hel pen de partneralimentatie te in nen. Dat staat in een wetsvoorstel waar mee de ministerraad gisteren heeft ingestemd. De bewindslieden Ernst Hirsch Ballin van Justitie en André Rouvoet van Jeugd en Ge zin verwachten dat de nieuwe aan pak soelaas biedt voor een belang rijk deel van de twaalfduizend ex-partners die in de bijstand zit ten, omdat zij geen alimentatie ontvangen. Het Landelijk Bureau Inning On derhoudsbijdragen (LBIO) krijgt de taak mensen te helpen bij het loskrijgen van partneralimentatie. Dit bureau verleent al bijstand bij de inning van kinderalimentatie. Het kabinet vindt dat ex-partners vrijwillig alimentatie moeten beta len. Maar gebeurt dat niet, dan kan het landelijk bureau worden ingeschakeld. Het wordt overigens niet verplicht gebruik te maken van het LBIO. Mensen kunnen bij wanbetaling ook naar een deurwaarder stap pen, die vervolgens beslag legt op het loon van de ex-partner. Het kabinet stuurt het wetsvoor stel voor advies naar de Raad van State. Zodra het advies binnen is, kan het parlement zich over het voor stel buigen. Mensen kunnen beter afdwingen dat hun ex-partner na een schei ding de alimentatie betaalt. Een bureau kan hen daarbij helpen, zo staat in een wetsvoorstel. zy 6P\ E-fe-A/T opzi^ MUI Dikkt- REÊ 1 DORDRECHT - Een verzekeraar in Dordrecht biedt een pechhulpser- vice aan die is voorbehouden aan hbo'ers, academici en middelbaar en hoger personeel. National Aca demie zegt op die manier ver on der de tarieven van concurrenten als de ANWB en Route Mobiel te kunnen duiken. Het lidmaatschap kost bijna 30 eu ro per jaar, 20 euro meer voor au to's die ouder dan twaalf jaar zijn. Volgens directeur Laurens Geysen- dorpher kan de prijs tientjes lager zijn dan de concurrentie, omdat de doelgroep 'net wat zorgvuldiger met spullen omgaat en net wat va ker aan onderhoud doet'. De pech- hulpservice wordt uitgevoerd door SOS International. Het voordelige tarief bestaat al twee jaar, aldus Geysendorpher, maar was gekoppeld aan een auto verzekering van National Acade mie. „Maar het is dusdanig interes sant, dat we het nu ook los kun nen aanbieden." Hij stelt mini maal dezelfde service te bieden als zijn grote concurrenten. Wie onder de doelgroep middel baar en hoger personeel valt, is niet met duidelijkheid te zeggen. „Maar mensen moeten een aan vraagformulier invullen waarin daarnaar gevraagd wordt. Als bij een schademelding blijkt dat ie mand gelogen heeft, zullen we het netjes afhandelen, maar hem wel verzoeken ergens anders heen te gaan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4