Sport Wc Provoost heeft veel te doen Zeeland Open krijgt mooie finale ca Hoek - FC Utrecht Schwarzman strijdt tegen Georgiev voor eerste eindzege in Goes. John McEnroe ontploft weer eens tijdens veteranentour Dammer wil record kloksimultaan aanvallen. 46 Zaterdag 16 augustus 2008 PZC W Voetbalvereniging Hoek speelt vanavond om 19.30 uur een wedstrijd tegen FC Utrecht. iiiJ'T/B 3 Volwassenen: V j Locatie: Sportpark Denoek in Hoek Scheidsrechter: Wim van der Meer Kinderen: zitplaats 7 euro staanplaats 5 euro zitplaats 3 euro staanplaats 2 euro Leden van Hoek, donateurs en leden van De Purperen Hei hebben gratis toegang op vertoon van lidmaatschapskaart. w Bijzonderheden Hoek De wedstrijd wordt gespeeld in het kader van het 25-jarig jubileum van Hoeks supporters vereniging De Purperen Hei. De supportersclub werd inde zomer van 1983 opgericht nadat Hoek promotie naar de tweede klasse had afgedwongen, na een beslissingsduel met Serooskerke. Bijzonderheden FC Utrecht Voor FC Utrecht wordt het duel met Hoek het zesde duel in de voorbereiding. De club won alleen van een regioteam en TOP Oss. O Tegen het Griekse Xanthi (2-3) en de Engelse clubs Derby County (2-2) en Wigan Athletic (0-2) kwam Utrecht niet tot winst. Volgende week woensdag speelt FC Utrecht ook nog tegen de Zeeuwse selectie. Dat duel wordt gespeeld in Goes; de aftrap is om 19.15 uur. PZC Willem Adriaansens bron Rudy Boogert door Daaf Kasse GOES - Het Hiltex Zeeland Damtoernooi krijgt een droomfi- nale. Wereldkampioen Alexander Schwarzman speelt vandaag in het Sportpunt Zeeland in Goes te gen Alexander Georgiev, de Rus die vorig jaar in Hardenberg zijn wereldtitel kwijtraakte. Schwarzman is al jaren een smaak maker in het invitatietoernooi, maar won nog nooit. Het is de eer ste keer sinds 2004 dat Schwarz man zich plaatst voor de finale. Toen legde hij het af tegen Aleksej Tsjizjov, nu wacht hem een ande re geweldenaar als tegenstander. Van alle zestien deelnemers in de twee hoofdgroepen scoorde Georgiev de meeste punten. Met vier zeges en drie remises werd hij overtuigend eerste in zijn groep. Schwarzman moest gisteren diep gaan. De jonge Drent Roel Boom stra gaf goed partij, maar zag zijn stand desondanks langzaam maar zeker slechter worden. Schwarz man buitte het eindspelvoordeel goed uit en kon na bijna vijf uur spelen de winst opstrijken. Op dat moment was zijn concurrent Ed- vard Boezinsky nog bezig aan een knappe partij tegen Ron Heus- dens. De Litouwer won, maar de door Schwarzman behaalde bo- nuspunten gaven de doorslag. Boezinsky speelt vandaag om plaats drie tegen de Oekraïner Yu- De Russische dammers Alexan der Schwarzman en Alexander Georgiev staan vandaag tegen over elkaar in de finale van het Hiltex Zeeland Open. NEWPORT - De voormalige topten- nisser John McEnroe heeft zich in Newport weer eens van zijn don kere kant laten zien. De 49-jarige Amerikaan liet zich tijdens een partij in de 'Oldies Tour' tegen zijn landgenoot Malivai Washington helemaal gaan. Een beslissing van scheidsrechter -Ray Brodeur deed McEnroe ont ploffen. De voormalige nummer één van de wereld schold Brodeur de huid vol en maakte daarna ob scene gebaren richting het publiek. De scheidsrechter besloot McEn roe vervolgens van de baan te stu ren en de partij te beëindigen. „De arbiters zijn het gewend om door John te worden beledigd en sluiten zich daar vaak voor af, maar nu overtrad hij alle gren zen", aldus hoofdscheidsrechter Ion Venison. Ook Washington was niet te spre ken over het gedrag van zijn illuste re landgenoot. „Natuurlijk hoef je het niet met een beslissing eens te zijn, maar je kunt niet de scheids en de fans beledigen", aldus Was hington. ri Anikejev, die in groep B remise overeenkwam met Martij n Rent meester. De strijd om de vijfde plaats gaat tussen Pim Meurs en Guntis Valneris. De Let, die nog een kleine kans had op een finale plaats, slaagde er niet in een bres in de verdediging van Bennie Pro voost te slaan. Voor Provoost, vo rig jaar nog zesde, is de elfde plaats het hoogst haalbare resul taat. De Rus Andrej Kalmakov is de be langrijkste kandidaat voor de hoofdprijs in de open groep, on danks een gelijkspel gisteren te gen Matrena Nogovitsyna. Kalma kov begint vandaag aan de slotron- de met een punt voorsprong op zijn landgenoten Irina Platonova en Nikolaj Nikanorov. Jan van de Weteringh, die gisteren probleem loos remiseerde met Platonova, blijft met een gedeelde vierde plaats de beste Zeeuw door René van Stee GOES - Internationaal grootmees ter worden is nog steeds Bennie Provoosts grote doel. Hoewel hij er veel voor opzij zet, beheerst dit streven het leven van de uit Aagte- kerke afkomstige dammer echter niet volledig. Want er is meer. Zo stapt Provoost komend collegejaar van de lerarenopleiding maat schappijleer over naar een studie sociologie aan de Universiteit van Amsterdam. „Daar moet ik natuurlijk de nodi ge tijd aan besteden. Ik heb niet de illusie dat ik alleen van het spelen van toernooien en wedstrijden zal kunnen leven. Daarom moet ik er wel een aantal dingen naast doen", vertelt de nationaal mees ter, een status die twee treetjes on der die van internationaal groot meester staat. De 22-jarige Provoost is tevreden over de ontwikkeling die hij de laatste drie jaar bij de senioren heeft doorgemaakt. Hij is comple ter geworden en hij beheerst meer spelsystemen. Zwakkere spelers maken het hem minder vaak las tig. „Ook in de doorgronding van de psychologie van spelers ben ik vooruitgegaan. Ik anticipeer beter op wat ze doen. Verder kijk ik min der op tegen grote namen dan vroeger. Tegen iemand als Ron Heusdens speel ik nu gewoon lek ker mijn partij. Een jaar of twee te rug was ik daar veel rustiger in. Toonde ik wel heel veel respect, zeg maar." Nog niet echt tevreden is de in Zoetermeer woonachtige Provoost over zijn afmaakkwaliteiten. Een goede positie verkrijgen vanuit de opening en het middenspel gaat hem in het algemeen goed af, maar daarna laat hij regelmatig punten liggen. Dat overkwam hem bijvoorbeeld ook op het Hil tex Zeeland Damtoernooi in Goes, waar hij de Russische wereldkam pioen bij de junioren Nikolai Gul- jajev liet ontsnappen. De B-status van NOCNSF levert se- mi-prof Provoost een onkostenver goeding op. Daarnaast ontvangt hij studiefinanciering en leveren het schrijven over dammen, trai ning geven en simultaans spelen geld in het laatje op. En dan is er zijn nieuwe club Twente's Eerste. Provoost begint daar aan zijn eer ste seizoen, nadat de sponsor van zijn oude vereniging Hiltex Am sterdam er een punt achter zette. In tegenstelling tot in Amsterdam zal Provoost in Hengelo in de lan delijke ereklasse niet meedoen om de nationale titel. Toch ziet hij zijn overstap als een vooruitgang. „Want ik krijg er een vrije rol. In Amsterdam moest ik vanuit het teambelang echt op resultaat spe len. Straks kan ik meer dingen uit proberen en er vol tegenaan gaan. Dat zal ongetwijfeld wel eens ze perds opleveren. Aan de andere kant ben ik er zeker van dat het de ontwikkeling van mijn spel ten goede zal komen. Want naast de systemen die ik ken en beheers, ko men daardoor ook andere spelbeel- den aan bod." Bennie Provoost is ook hevig geïnteresseerd in het spelen van simultaanpartijen. Met name ten aanzien van de kloksi multaan heeft hij hoge ambities. Want hij is van plan om het re cent gevestigde wereldrecord van internationaal grootmeester Jeroen van den Akker uit Culem- borg (tegen dertig dammers) aan te vallen. Wanneer dat precies gaat gebeuren is nog niet bekend, om dat ook Anton van Berkel en de Kameroener Jean-Marc Ndjofang (ook deelnemer in Goes) een po ging willen wagen. Volgende week doet Provoost een oefenpoging te gen vijftien dammers in Hazers- woude. In zijn geboorteplaats Aag- tekerke haalde hij tegen 24 Zeeuw se dammers al een score van bijna tachtig procent, ruim boven de norm van zeventig procent. „Ik vind de kloksimultaan een gewel dig onderdeel van de damsport. Want je speelt niet alleen tegen je tegenstanders, maar ook tegen de klok. Je hebt in je eentje dus net zo veel bedenktijd als de rest. Juist dat maakt het zo speciaal." Bennie Provoost is ambitieus en veelzijdig. De dammer wil ooit in ternationaal grootmeester wor den en het wereldrecord kloksi multaan verbeteren Bennie Provoost in actie tijdens het toernooi in Goes. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 48