Theo Bos is de zwakste Veldhuis raapt zich na harde Smith hield ondanks slecht voorseizoen hoop op goede stoot Kogelstoter eindigt in olympische finale slechts als negende. Slooptactiek Kiplagat mislukt Baanrenner Tim Veldt kan familiedroom (nog) niet waarmaken. Zwemster verprutst 100 vrij, maar krijgt herkansing op 50 vrij. 40 Zaterdag 16 augustus 2008 PZC Wat is 'couleur locale' zonder taxichauffeur? Van de veer- tuigduizend taxichauffeurs in Hong kong (op twintigduizend taxi's, zege- bruiken de auto's om beurten) stap ik in bij nummer 5035. Hij heeft ook een naam, Chan Yau Nih, en hij blijkt rap van de Engelse tongriem ge sneden. Dat maakt de rit van een halfuur door deze fascinerende mix van torenflats, havens en winkelcen tra tot een aangename bezigheid. Het is 34 graden, maar Chan praat in het tempo waarmee de airco zijn taxi op aangename temperatuur houdt. Hij constateert blij dat ik de autogordel niet omdoe. Daarmee geef je als passagier blijk van groot vertrouwen in de chauffeur. Drie bijna-botsingen buiten beschouwing gelaten, beschaamt Chan het geschon ken vertrouwen niet. Chan wil zijn passagier zó veel laten zien, dat hij er niet voor terugdeinst om midden op de snelweg vol op de rem te trappen om een tweeduizend jaar oud tempel complex te laten zien. „Speciale archi tectuur", zegt Chan. Dan ineens staat het er echt, op een oranje torenflat: Kom skiën! In het Engels dan. Ik vraag Chan of ik het goed heb gelezen. Hij remt wederom met volle overtuiging. Jazeker, al val len de kraaien hier dood van het dak, de lange latten kunnen twaalf maan den per jaar, achttien uur per dag on dergebonden worden. Op kunst sneeuw. Chan meldt trots dat hij ook kan skiën. Het is volgens hem altijd druk op de piste, maar hij weet zeker dat we nooit een Hongkonger op de Winterspelen zullen zien. Chan mag graag skiën, maar liever gaat hij paardrijden. Helaas is zijn in komen niet toereikend om regelmatig een viervoeter te bestijgen. „In Hong kong zijn er geen paarden voor de ge wone man", zegt Chan, terwijl ik af reken en uitstap. „Als ik een uurtje wil rijden, ben ik vijfhonderd dollar (zo'n 48 euro) kwijt." En hij geeft zijn taxi de sporen, op naar de volgen de klant. Peter van der Meeren door Robert-Jan Friele PEKING - Tegen beter weten in had kogelstoter Rutger Smith gehoopt op zijn eerste olympische medail le. Het werd een negende plaats, die de 27-jarige atleet met berus ting incasseerde. „Het loopt het he le seizoen al niet." Het laatste dat dooft in een top sporter, is de hoop. Dat zal een kwestie van karakter zijn, want met gezond verstand heeft het wei nig van doen. Er zijn in elk geval geen tastbare resultaten voor no dig om de hoop levend te houden. Prestaties uit een verleden vol doen, net als trainingsresultaten. Dus toen Smith voor de Spelen werd geconfronteerd met tegenval lende uitslagen, deed hij of die er niet toe deden. Of Smith kaatste de bal terug met het eenvoudigste argument dat sporters hebben in een olympisch jaar: ik hoef in au gustus pas op mijn top te zijn. Gisteravond even na negenen Chi nese tijd bleek echter snel dat het voorseizoen wel degelijk een juiste indicatie had gegeven van zijn mo gelijkheden op de Spelen. Smith stond achttiende op de wereld- Bij Rutger Smith loopt het kogel- stoten al het hele seizoen niet. In Peking komt hij daardoor niet verder dan een negende plaats, met slechts 20 meter 41. PEKING - Ze sleurde zes kilometer op kop, maar Lornah Kiplagat was niet bij machte haar tegenstand sters op de 10.000 meter te slopen. Ze eindigde als achtste, ver achter winnares Tirunesh Dibaba. Op incourante afstanden op de weg is Kiplagat (34) de laatste ja ren nauwelijks te verslaan en bij de WK veldlopen vorig jaar pakte ze het goud. Die successen hadden door Edward Swier PEKING - Het was de droom van de familie Veldt. Tim zou de medaille winnen die zijn vader Lau nooit had behaald. Maar de komende vier jaar blijft in een Amstelveense huiskamer een plekje aan de muur leeg. De teamsprinters stelden, op de eerste dag van het olympische baantoernooi, ernstig teleur. Teun Mulder startte redelijk, Tim Veldt sloot behoorlijk af. Maar Theo Bos, de man van naam en faam, haalde bij lange na zijn niveau niet. „Een onwijs grote teleurstelling", zei Veldt junior na de vijfde plaats. „Zeker", beaamde vader. Ze zijn mensen van weinig woor den. „Maar ja, wat moet ik nu ook zeggen?", stamelde Veldt (24). Dat de Britten ongenaakbaar zouden zijn, had ook hij verwacht. Maar met de Fransen zou het toch zeker om zilver en brons gaan. „Maar het ging niet hard genoeg." Dat had se nior ook gezien. „Ze kwamen er niet eens bij in de buurt." Er is sinds 1980 veel veranderd. De teamsprint bestond toen nog niet, en anders had Veldt senior deze nooit kunnen rijden: „Ik was de enige Nederlandse baanrenner op de Spelen in Moskou. Een coach kreeg ik niet mee. Rini Wagtmans begeleidde de wegcoureurs, maar die had geen verstand van sprint tactiek. Meestal had ik alleen wat aanspraak van een verzorger. Het was eenzaam." De huidige Nederlandse olympi sche baanploeg telt niet alleen der tien renners en rensters, maar ook een complete begeleidingsstaf In de voorbereiding werd niets aan het toeval overgelaten. Tim is fullti me bezig met fietsen, kan er van le ven. Vader Lau werkte bij een ac countantskantoor, trainde in zijn vrije tijd. Voor het resultaat maakt het niks uit. Lau Veldt, in 1980 ne gende op de sprint, heeft geen olympische plak, zoon Tim ook niet. Lau Veldt kon er toen mee leven. „Dat was mijn plek." Hoewel. „Ik had dat jaar de olympisch kam pioen twee keer verslagen. Maar ja, de Russen, Oost-Duitsers en Tsje chen wisten er wel raad mee. Het was het anabolentijdperk, ik was zo clean als wat. Op de Spelen za gen sommigen er heel anders uit." Tim is nu zo breed als de Oostblok kers van toen. Krachttraining is een belangrijk onderdeel van de training. Maar soms kan je je vertil len. De vraag op de Laoshan-piste was gisteravond of Theo Bos mis schien voor een verkeerde versnel ling had gekozen? In Gent werd ge test met 52x14 in plaats van 51x14. Het levert centimeters (en dus tijd) op als je het rond krijgt, maar werkt tegendraads als het even niet zo makkelijk gaat. Veldt had in ieder geval gemerkt dat zijn maatje en Grote Voorbeeld proble men had. „Als het echt goed loopt en Theo trekt door, dan voel ik dat. Dan heb ik problemen om bij te blijven. Nu had ik daar geen moei te mee, dat was een veeg teken. Als je dan bovendien met een lagere snelheid aan je eigen ronde begint, komt het nog maar zelden goed." Toen Teun Mulder zijn ploegmak- kers eens in de steek liet door een matige start, huilde hij tranen met tuiten. Hij vond het vreselijk dat zijn maatjes geen medaille won nen. Het was in dat opzicht ook prettig voor Mulder en Veldt dat Bos zelf, de man die doorgaans het verschil maakt, nu aangaf de min ste van de drie geweest te zijn. „Teun en Tim gingen naar beho ren, ik was matig tot slecht." Bos leek pure snelheid te missen. Het baart hem zorgen. „Het is niet de vraag of ik beter wil of kan, het zal moeten. Bij de keirin en sprint komt het gelukkig meer op timing en tactiek aan." Teun Mulder en Theo Bos krijgen nog een herkansing, op de keirin en sprint. Veldt is reserve. Lau: „Tim zei me manmoedig dat hij ze zal proberen te helpen." Tijdens de teamsprint wordt Ne- derland in de kwartfinales uit geschakeld door Australië. Uitge rekend Theo Bos laat het afwe ten. Rutger Smith ranglijst toen de finale begon en mocht na drie stoten (20,41 meter, ongeldig en 20,30) inpakken. Bij zijn eerste Spelen was Smith ten onder gegaan aan de druk en mis te hij de eindstrijd, bij zijn tweede eindigde hij daarin als negende. De Pool Tomasz Majewski pakte verrassend het goud in 21,51 meter. Christian Cantwell (VS) won zil ver in 21,09 en Andrei Mikhnevitsj (Wit-Rusland) het brons in 21.05 meter. Het waren afstanden die Smith op basis van zijn persoon lijk record (21,64) had kunnen sto ten. Maar uitgerekend nu beleeft hij zijn slechtste seizoen sinds 2002. Smith: „Fysiek gezien klopt alles en kan ik 21 meter stoten. Dan sta ik op het podium. Daar om heb ik het hele seizoen ge hoopt op die ultieme stoot." PEKING - Het zwemmen van een olympische finale is een kunst. De ze harde les kreeg Marleen Veld huis gisteren in Peking. Een mo ment van onoplettendheid bij de start kostte de 29-jarige zwemster het felbegeerde succes op de 100 meter vrij. Ze eindigde als zesde. Met een plek in de halve eindstrijd van de 50 meter vrij gunde ze zich zelf in elk geval nog een herkan sing. Hoewel Veldhuis zich overtuigend met de tweede tijd kwalificeerde voor de halve finales van de sprint, dreunde de klap van de 100 meter door. „Het speelt toch wel door in je hoofd. Toen ik naar het scorebord keek, dacht ik dat de tijd niet klopte. Maar helaas was dat wel zo. Het was na afloop ook wel een beetje smijten, gillen en gooien. Ik heb een harde les gekre gen." Veldhuis was wel blij dat ze na haar mislukte race nog geen halve dag later het water weer in mocht voor de series van de 50 meter. On danks de teleurstelling, kon ze na haar eerste race zelfs nog wat sla pen. „Ik was toch wel een beetje moe. De knop moest ook snel om. Het was heel fijn om gelijk het wa ter weer in te kunnen. Ik weet ook wel hoe het moet, daarom ben ik ook zo boos op mezelf dat ik het helemaal heb verprutst. Ik moet rustig blijven, want degene die dat op de 100 vrij was, heeft ook ge wonnen. Uit mijn race op de 50 de honger naar een olympische medaille evenwel niet gestild. Maar de tactiek die op de weg zo veel vruchten afwerpt bleek op de baan niet te werken. De Ethiopi sche Dibaba (23) en de Turkse El- van Abeylegesse (25) wachtten tot Kiplagat was uitgeraasd, voordat ze de race na 7000 meter over na men. Dibaba won uiteindelijk in 29.54,66 minuten. -t foto Robert Vos/ANP Marleen Veldhuis realiseert zich dat ze op de 100 meter vrije slag gefaald heeft. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 42