PZC 39 Nederlands Yngling-trio ruikt bloed Huldiging 40 43 Zeiltrio staat onbedreigd twee en gaat op slotdag voor gouden plak. Rutger Smith wacht tevergeefs op 'die ene goede stoot' Olympisch elftal moet Makaay missen in duel met Argentinië Zaterdag 16 augustus 2008 Tip? sport@pzc.nl door Peter van der Meeren QINGDAO - Niks geen zilver! De Yngling-zeilsters van keuzeheer Maurice Paardenkooper nemen na de derde zege in acht races - giste ren geboekt - alleen genoegen met een gouden medaille. Mandy Mul der, Annemieke Bes en Merel Wit- teveen hebben de Britse prooi in het nekvel. „Ze hebben ons zo ver laten komen, nu maken we het af ook", sprak Paardenkooper. Het gezicht van Shirley Robertson sprak boekdelen. De olympische kampioene van Athene is op de Gele Zee 'slechts' BBC-verslaggeef- ster. In aanloop naar Qingdao ver loor de torenhoge favoriete de Brit se kwalificatie van Sarah Ayton, die vervolgens zo goed als onver slaanbaar was. De Britse zeilequipe - werkend met een budget van 27 miljoen eu ro - schreef in het vliegtuig naar China alvast twee gouden plakken bij: die van Ben Ainslie (Finn) en de Yngling-plak van Ayton. Daar mee zou het totale aantal zeilme- dailles voor Groot-Brittannië op 44 komen. De twintigste gouden plak (Ainslie) komt er wel, maar of de Britse Yngling-vrouwen het karwei vandaag klaren, is de vraag. „Ik heb mijn twijfels", zei Ro bertson, die in Athene won met de bemanningsleden van Ayton, Sarah Webb en Pippa Wilson. Ro bertson twijfelt omdat het in de fi nale zal uitdraaien op een matchra ce tussen de teams van Ayton en Mulder. Het gaat slechts om één ding: de concurrentes voorblijven. Bes: „Al varen we naar Hongkong en terug, als wij negende worden en zij tiende, hebben wij goud. Zil ver hebben we, maar ik kan daar niet uitbundig om worden. Er zit nog meer in het vat." In een één-tegen-éénduel is de start cruciaal. De boot die daar het beste uitkomt, kan reageren op de slagen van de opponent en in een race van een uur vaak de leiding 1*^ Het Nederlands Yngling-team staat na acht races tweede. De ploeg gaat in de slotwedstrijd van vandaag voor de gouden me daille. De Nederlandse Yngling-zeilsters hijgen in de nek van het Britse trio. Als team-Mulder vandaag voor team-Ayton eindigt, is het goud binnen. foto Herbert Knosowski/AP behouden. En juist met de starts van de Britse ploeg wil het in Qingdao niet vlotten. Robertson: „Snelheid hebben ze wel, maar de starts zijn slecht." De vrouwen van Paardenkooper hebben deze week juist messcher pe starts laten zien. Die zijn terug te voeren op de wijze waarop de bondscoach heeft gewerkt. Neder land was uniek met de kernploeg met drie teams. Dat had als grote voordeel dat er voortdurend goed kon worden getraind, waarbij het starten veel aandacht kreeg. Bes, vierde in Athene: „Dat betaalt zich nu uit." Paardenkooper ruikt bloed. „Het gat moest gedicht worden en nu hebben we de Britten beet. Ik ben een heel blije man." Hij heeft nu al de zekerheid dat hij het juiste team heeft geformeerd. Dat was tot 9 augustus de vraag, omdat de ze drie zeilsters nooit samen een grote regatta voeren. Exact een week later ligt goud voor het grij pen. Witteveen: „Afmaken nu!" T an Poortvliet maakte in 1978 tijdens I het WK in Argentinië furore bij het Nederlands elftal. De PSV'er legde de ene na de andere aanvaller aan banden. Oranje verloor uiteindelijk de finale, maar leverde net als in 1974 een prestatie van formaat. Bij terugkeer werd )an Poortvliet uitge breid gehuldigd in Arnemuiden. Poort vliet had al jaren domicilie in Eindhoven, maar in zijn geboortedorp waren ze trots op de voetballer. 'Jan van ons', heette het en dus werd hij in een open rijtuig rond gereden. Afgelopen week schreef een andere Zeeuw sportgeschiedenis. Elisabeth Wille- boordse uit Middelburg pakte in Peking tijdens de Olympische Spelen, het groot ste en mooiste sporttoernooi, brons op de judomat. Een grandioze prestatie, die om een huldiging vraagt op het bordes van het stadhuis in Middelburg of op zijn minst een rondrit door de monumenten- stad. In die gemeente werd ze immers op 13 september 1978 geboren. Willeboordse groeide op in Middelburg, zette daar haar eerste stappen op de tata- mi en werkte zich in benepen gymzaal- tjes in het zweet. Later verkaste ze naar Goirle, want wie als Zeeuwse de absolute top wil halen, is aangewezen op de facili teiten elders. Twee jaar geleden verhuisde ze naar Rotterdam, waar ze het topjudo combineerde met een studie geneeskun de. Al die tijd verloochende Willeboordse haar afkomst niet. Ze bleef Middelburgse en toonde zich een voorbeeld voor de Zeeuwse jeugd. Een topsporter om trots op te zijn, maar de gemeente Middelburg betitelde de medaillewinnares afgelopen week als een vreemdeling. Wel kreeg Wil leboordse een fax met felicitaties, maar een huldiging na afloop van de Spelen ging de gemeente veel te ver. De reden was verbijsterend. Wille boordse woont niet meer in Middelburg en dus komt ze niet in aanmerking voor een huldiging. Hoe ver kun je zinken, hoe hypocriet en inconsequent kun je ook zijn? Wel een fax sturen, maar niet huldigen. Als je je als gemeente dan toch op het standpunt stelt dat ze geen Middel burgse meer is, dan zou je ze ook niet via een fax moeten willen feliciteren. Ach, misschien moet de 'Rotterdamse' Willeboordse er niet eens rouwig om zijn. Nu wordt ze straks tenminste ook niet meer gevraagd om tijdens de lokale sportverkiezing in de gemeente Middel burg de prijzen uit te reiken aan de kana riekampioen van 2008. Jan Dagevos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 41