L'Heure Bleue is nauwelijks te vangen Littlefield naar N-Beveland SlSvêer? Concert in Grote Kerk Hein Verwer toont in Caesuur installatie over eerste ochtendgloren. Amerikaanse pianist dit seizoen grote naam in programma Het Nut. 38 I Zaterdag 16 augustus 2008 PZC door Ali Pankow MIDDELBURG - L'Heure Bleue, ofwel 'Het Blauwe Uur' geldt binnen de kunst als bekende aanduiding voor de specifieke overgang tussen nacht en dag. Die kenmerkende broze momenten boden kunste naars uit diverse disciplines door de eeuwen heen een bron van in spiratie. In navolging van hen heeft Hein Verwer bij presentatie ruimte Caesuur in de Lange Noordstraat in Middelburg een in stallatie op basis van het L'Heure Bleue ingericht. Daar heeft hij wel even over moeten nadenken. „Het l'Heure Bleue is nauwelijks te van gen. Het betreft een combinatie van ervaringen en sferen die door elkaar lopen." Verwer doelt op het magisch blauwe licht bij het eerste gloren, de eerste tonen van een vo gel, de frisse geur van bloemen in de zomermorgen. En natuurlijk de persoonlijke perceptie van wie het meemaakt. De kunstenaar heeft het zelf vaak ervaren. „Voor een vriend pas ik in het voorjaar vaak op een boerde rij in de Jura. Vroeger heb ik op een oceaanschip gevaren en ik ken ook de sfeer 's ochtends vroeg met een platbodem op de Schelde." Hij heeft zijn impressies gebun deld in een speelse installatie bij Caesuur. Met schragen en vachtjes 'Het betreft een combinatie van ervaringen en sferen die door eikaar lopen' creëerde hij in deze etalage/presen tatieruimte een schaapskudde. Aan de wanden prijken banen met foto's van bladeren, planten, takken, keien en zonnevlekken. Het harmonieuze tafereel wordt begrensd door palen van de afras tering. Kinderen voor de etalage kijken gefixeerd naar de schaapjes. Volwassenen kijken soms zoekend omhoog waar dat getsjilp toch van daan komt. Het is het gezang van de nachtegaal, door natuur- en vo gelkenner Henk Meeuwsen op cd vastgelegd. „Het is voor mezelf een leuke te genhanger van de expositie Land schap in Beeld die ik eerder bene den in de Zeeuwse Bibliotheek heb ingericht. Daarin toonde ik het landschap in veel strakkere vlakken en lijnen. Dit is veel speel ser", zegt Verwer. Het 'Blauwe Uur' inspireerde in 1912 ook parfummaker Jacques Guerlain tot de samenstelling van zijn persoonlijk L'Heure Bleue, een geur die nog steeds verkrijgbaar blijkt te zijn in exclusieve speciaal zaken. Verwer schafte - voor een stevig bedragje - een fraaie flacon aan en spuit nu af en toe een wolk je van dit parfum Caesuur binnen. „Je merkt het nauwelijks hoor, maar heel subtiel zweeft die geur toch door de ruimte." De presentatie komt in het volle blauwe licht 's avonds het beste tot zijn recht. Voor Verwer is de cirkel overigens nu rond met thea trale installaties. L'Heure Bleue is de derde zomertentoonstelling op rij met een vergelijkbare invals hoek, hoe verschillend ze in uit voering ook waren. Het begon in 2006 met Theater van de Taal. Onder het motto 'De tegel voorbij'nodigde Verwer tal van vrienden en kennissen uit hen na het hart liggende of veel ge bezigde citaten, zinsneden of uit spraken in te zenden. „Het leverde een geweldige respons op. Ik heb toen alle inzendingen, zonder se lectie verwerkt tot een theatrale presentatie met tekstborden, ge kleurd licht en theaterdoeken", me moreert de kunstenaar. Vorig jaar kwamen de dieren op zijn pad. Het begon met het boek je Schouwburg der Dieren, een bloemlezing uit de dierenboeken van Maerlant tot Leeuwenhoek en Swammerdam, rond 1920 samenge steld door A. Schierbeek. Verwer kreeg het bij toeval in handen en het was voor hem de start van een vrolijke zoektocht door de afge beelde dierenwereld van 1500 tot heden. Ook een bezoek aan de ex positie Wonderlycke Dieren in Ant werpen was een bron van inspira tie voor die tweede zomertentoon stelling. „Toen dus mens en dier centraal hadden gestaan, heb ik be sloten dit jaar de theatrale installa ties af te ronden met het land schap", motiveert Verwer zijn keus voor de huidige presentatie. L'Heure Bleue, t/m 14 sept, Middel burg, Caesuur, Lange Noordstraat 67, dagelijks continu te zien. VEERE - Bij Muziekpodium Zee land treedt morgenmiddag het Ne derlands Pianokwartet, met Dmi tri Ferschtman, op. Het concert in de Grote Kerk in Veere begint om 15.30 uur. Op het programma staat werk van Mahler en Brahms Het ensemble specialiseert zich in de klassieke en Romantische perio des, toen de meeste pianokwar tet-literatuur ontstond, maar heeft ook moderner werk op het reper toire staan. Het kwartet bestaat uit veelgevraagde musici: pianiste Jean- nette Koekkoek (Beaux Arts Trio), violist Ronald Hoogeveen (concert meester van diverse radio-orkes ten, eerste violist bij het Raphael Kwartet), altvioliste Francien Schatbom (Radio Filharmonisch Orkest, Nieuw Ensemble) en uiter aard de bekende cellist Dmitri Ferschtman. Hij maakte deel uit van het fameuze Glinka Kwartet (1966-1978) en is momenteel do cent aan de conservatoria van Den Haag en Amsterdam. WISSENKERKE - Het departement Noord-Beveland van Het Nut heeft komend theaterseizoen elf voorstellingen op het programma staan. De reeks wordt zaterdag 13 september geopend door cabare tier Richard Groenendijk met een reprise van zijn programma Na de wedstrijd. Hij treedt op in de Zee- landnet-studio in Kamperland, vanaf 20.00 uur. Dezelfde studio is zondag 25 okto ber het podium voor een bijzon der optreden. Dan komt de ver maarde, 76-jarige Amerikaanse pia nist Little Willie Littlefield naar Kamperland. In 2002 gaf hij een optreden in een volle zaal in Wis- senkerke, bedoeld als afsluiting van zijn imposante carrière. Sinds 2006 reist hij echter weer over de wereld en brengt opnieuw cd's uit. Het Nut is erin geslaagd Little Wil lie Littlefield, een van de grondleg gers van de boogiewoogie, op nieuw naar Zeeland te halen. Het Nut verspreidt zijn verdere programmering over de diverse dorpshuizen op Noord-Beveland. Op 10 oktober treedt de Vlaamse kleinkunstenaar Willem Verman- dere op in zaal Onder de Toren in Wissenkerke. Eén dag later ver zorgt het clownsduo Rijn 8c Trijn een kindermatineevoorstelling in De Brug in Colijnsplaat. Rijn en Trijn spelen dat ze Jip en Janneke spelen, met als leidraad de verhaal tjes uit het eerste boekje van An nie M.G. Schmidt. Het Echt Antwaarps Teater speelt op 6 november in Onder de Toren 't Heb ze niet alle zes!, een blijspel van Ruud de Ridder met Nicole Laurent, Ruud de Ridder, Silvia Claes, Vicky Florus en Frans van de Velde. WJ Voor komend theaterseizoen heeft het departement Noord-Be veland van Het Nut elf voorstel lingen georganiseerd, verspreid over de djverse dorpshuizen. De eerste voorstelling in 2009 is op 24 januari, met een concert van New Orleans Rumples Jazzband in het Casembroothuis in Kamper land. Zaterdag 7 februari is de kin dercabaretvoorstelling Dapper te zien in De Pompweie in Kortgene. Het Internationaal Folkcomplot staat voor 28 februari geboekt in Onder de Toren. Het gaat om een nieuw Nederlands-Vlaams samen werkingsverband tussen de zange ressen Linde Nijland en Vera Coo- mans, violist Wouter Vandenabee- le en de multi-instrumentalisten Bert Ridderbos en Walter Kuipers. Cabaretier Jochen Otten speelt zijn programma Underdog zaterdag 7 maart in De Pompweie in Kortge ne. Twee weken later is het de tra ditionele Zeeuwse Avond, met dit jaar bijdragen van Schouws Caba ret Kant'ooi en Pau Heerschap. Het seizoen wordt afgesloten op woensdag 14 april in het Drenthe- huis in Geersdijk. Henny van Koo- ten maakt dan de balans op van zijn eerste jaar als burgemeester van Noord-Beveland. VEERE - De bekende Vlaamse beiaardier Geert D'hollander geeft morgen een concert op het caril lon van de Stadhuistoren in Veere. De uitvoering begint om 14.15 uur. D'hollander, onder meer werk zaam als docent aan de Roosevelt Academy in Middelburg, zet werk van Zeeuwse componisten tegen over dat van hun (Zuid-)Neder- landse tijdgenoten: Pieter Bustijn, Johan Snep, Christiaan E. Graaf, Willem Lootens en Henrietta J. Witsen tegenover respectievelijk Johann Fischer, Jean-Baptiste Loeil- let, Matthias vanden Gheyn, Johan nes Berghuys en Toon van Bal- kom. Het concert maakt deel uit van een reeks van tien en is onderdeel van het programma 'Zeven eeu wen muziek in Zeeland'. Dat is op gezet in het kader van NieuwZout, de provinciale manifestatie die dit jaar wordt gehouden rond cultuur, wereldbeeld en religie. Met de se rie beiaard concerten wil Nieuw Zout ook inspelen op het Jaar van het Religieus Erfgoed. Installatie van Hein Verwer, geïnspireerd op het eerste ochtendgloren, te zien bij Caesuur in Middelburg. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 40