Zeeland vlot verloop van graanoogst Politie staakt zoekactie naar zeiler I,,novatic,'riis Akkerbouwer moet zijn momenten kiezen n Promotie Werken aan knooppunt toerisme Geen geschikte middelen voorhanden die succes opleveren. PZC Zaterdag 16 augustus 2008 3 COMMENTAAR Na de brede kritiek op de reclamecampagne Welkom in Zeeland kiest de provincie voor een ontvankelijke houding en roept: kom allemaal maar met ideeën! Wat er ook opborrelt, het krijgt een kans! Simpel maar effectief is ook de opzet van een database met hoogwaardige foto- en filmbeelden. Daarmee kan elke ambassadeur of promotor al meteen aan de slag. Pas later volgt een selectie van alle ideeën en een aanloop naar een volgende campagne. Die lijkt nu een prima basis te krijgen. Met de nieuwe aanpak kan Zeeland in promotioneel opzicht eerst en vooral zichzelf zijn. Ook dat is een goed begin. Door de ideeën en beelden van Zeeuwen en hun bedrijven en organisaties te gebruiken, is er een grote kans op originaliteit. Bovendien ontstaat er hopelijk een breed draagvlak omdat iedereen nu zijn zegje kan doen en aan de beeldvorming kan bijdragen. De uiteindelijk keuze voor hét beeld, dé ambassadeur of dé campagne zal ondanks de optimale inspraak niet eenvoudig zijn. Wat moet de nadruk krijgen? Zee of Land? Mens of Natuur? Recreatie of Bedrijvigheid? Misschien moet de nieuwe promotiecampagne van deze provincie wel zo breed mogelijk blijven. Met afwisselend aandacht voor alle sectoren en met inzet van alle middelen. Over heel Zeeland en Zeeland overal. RILLAND-BATH - Rijkswaterstaat werkt van dinsdag 26 augustus tot donderdag 28 augustus op de A58 aan het knooppunt Markiezaat. Dat gebeurt 's avonds en 's nachts. Tijdens die werkzaamheden wordt op de A58 twee keer een verbindingsweg richting Antwer pen afgesloten. Verkeer uit de rich ting Vlissingen wordt via Hooger- heide omgeleid en moet rekening houden met een langere reistijd. De omleidingsroute wordt met ge le borden aangegeven. Bij slecht weer bestaat de mogelijkheid dat het werk wordt uitgesteld. Scherp zijn en momenten benutten. Ak kerbouwer Johan Sanderse in Seroosker- ke op Walcheren moet dit jaar al zijn vak manschap inzetten om het belangrijke gewas tarwe binnen te halen. De afgelopen jaren wa ren hij en zijn collega's verwend met mooi weer tijdens de graanoogst. Dat was een kwes tie van rechttoe-rechtaan rijden met de maai dorser en klaar was Kees. Nu zijn regenbuien spelbreker. Bovendien ligt meer graan plat dan in andere jaren. Dat komt door een groeispurt eerder in het seizoen. Dat gelegerde graan is kwetsbaarder voor nattig heid en moet dus - als de omstandigheden dat toelaten - eerder worden gedorst. Sanderse: „Je moet je momenten kiezen en eerst de percelen dorsen waar dat het dringendst is." Als het rijpe graan te lang vochtig blijft, bestaat de kans dat de korrels in de aar beginnen te kie men. Dat is kwaliteitsverlies. Die tarwe is niet meer geschikt om bakmeel van te maken, maar moet worden verwerkt tot voertarwe. En dat le vert minder op. Ook Sanderse is een akkerbouwer die zijn are aal tarwe en gerst heeft vergroot na de gunstige prijzen van vorig jaar. Op bijna een derde van de vijftig hectare van zijn bedrijf staat graan. Af gezien van de wat lastigere oogstomstandighe- den is hij optimistisch over de kilo-opbrengst per hectare. Alleen de in zijn woorden 'gigan tisch gestegen kosten' baren hem zorgen. Tevreden is Sanderse over het verloop van zijn graszaadseizoen. Dit gewas wordt onder con tract geteeld. Omdat veel boeren de risicovolle re teelt van graszaad hebben verruild voor tar we, zijn de contractprijzen dit jaar hoger ko men te liggen. Bovendien zit er een zogenaam de participatieclausule in: als de graszaadfirma hoge prijzen voor het product kan bedingen, deelt de teler mee. En dat lijkt dit jaar het geval te zijn. De graszaadoogst in Denemarken, ver uit de belangrijkste West-Europese producent van dit gewas, is goeddeels mislukt. Dat zal on getwijfeld invloed op de prijzen hebben. Van de gewassen die later in het seizoen aan de beurt zijn om te worden geoogst, valt nog niet veel te zeggen. Ook het aardappelareaal is ge krompen onder invloed van de populariteit van graan. Dat biedt contractvrije aardappelte lers uitzicht op gunstige prijzen. Het is alleen nog afwachten hoeveel kilo's per hectare kun nen worden geoogst. De eerste proefrooiingen bieden daar nog geen uitsluitsel over. Onduide lijk is wat de zaaiuien qua prijs zullen doen. Die van de plantuien is in elk geval tegengeval len. Het suikergehalte van de suikerbieten zou gebaat zijn bij meer zon. De door de verminde ring van de suikerproductie toegenomen teelt van cichorei lijkt de boeren een mooi saldo op te leveren. Akkerbouwer Johan Sanderse controleert of zijn tarwe droog genoeg is om te worden gedorst. foto Lex de Meester "T door René Schrier BRESKENS - De zoekactie naar de vermiste Belgische zeiler op de Westerschelde is gestaakt. De Wa- terpolitie van het Korps landelijke politiediensten heeft de familie van de 36-jarige man uit Bras- schaat (B) in kennis gesteld dat de zoektocht in de Westerschelde ter hoogte van Vlissingen niet wordt hervat. Gelet op de locatie en de tijd die is verstreken heeft actief zoeken onder water in dat gebied op dit moment volgens de politie geen zin meer. Voor dit specifieke zoekgebied zijn geen geschikte middelen voorhanden om nog een succesvolle zoekactie te organi seren. Op donderdag 14 augustus 2008 kwam omstreeks kwart voor twee bij de kustwacht een melding bin nen dat een persoon van een zeil boot overboord was geslagen. De kustwacht begon direct een zoek actie. Er is met sonar en op zicht gezocht. De zoekactie donderdag duurde tot 19.30 uur. De omstan digheden waaronder de man over boord is geslagen zijn nog niet dui delijk. Twee opvarenden, een 47-ja- De diensten die zochten naar de Vlaamse zeiler, die donderdag op de Westerschelde bij Vlissingen overboord sloeg, hebben hun zoekactie niet hervat. rige vriendin en haar 9-jarig zoon tje, beiden uit Brasschaat, bevon den zich op dat moment in de ka juit. Op het moment dat de vrouw weer aan dek kwam van het 9 me ter lange zeiljacht was haar vriend verdwenen en zag zij een groot zeeschip naderen. Zij kon door het roer te pakken een aanvaring met dit zeeschip voorkomen. Zij merk te op een gegeven moment haar vriend in het water op, maar op het moment dat zij langszij voer verdween hij onder water. MIDDELBURG - De Provincie is op zoek naar partijen die een innova tief project aan het ontwikkelen zijn of inmiddels gerealiseerd heb ben op het gebied van recreatie, toerisme, horeca of watersport. Het meest innovatieve project wordt beloond met de Innovatie prijs Toerisme. De winnaar maakt kans op 5000 euro. Initiatieven kunnen tot 15 september worden ingediend via http://loket.zee- land.nl/innovatieprijs_toerisme/ ofbij innovatieprijs@zeeland.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3