Zeeland PZC Strandhuisjes in stukken getrapt Een nachtje gestrand na het vissen S^e0|eheSg 25 klein brandje WALCHEREN 45 33 Politie en gemeente roepen eigenaren op vooral aangifte te doen. Vissersbootje ligt bijna een dag vast op het strand bij Vlissingen. Doos Van Marwijk haalt Van Bommel terug bij Oranje, Seedorf niet Zaterdag 16 augustus 2008 Aantal autodiefstallen in Zeeland eerste helft 2008 fors toegenomen Tip? redwalch@pzc.nl door Wendy van den Hurk DOMBURG - Nog nooit zijn verniel zuchtige jongeren zo tekeer gegaan bij strandhuisjes in Domburg en Oostkapelle als deze zomer. Blijft het 'gewoonlijk' bij losgetrokken sloten, nu zijn volledige voorschot ten in stukken getrapt. Schadepost van afgelopen woens dagavond: tweeduizend euro. „Ze hebben gewoon net zo lang staan trappen tot de deuren in tweeën braken", treurt Robbert Vreeke, ei genaar van vierhonderd cabines. Zijn vader, die vroeger eigenaar was, had er al twintig jaar last van. „Maar toen werden alleen de slo ten losgetrokken om binnen te ko men. Jongeren, die net uit de disco theek kwamen, haalden alles weg aan eten en drinken en gingen weer. Maar dit is pure baldadig heid." En dat in Oostkapelle, waar het dorp toch een stuk verder van het strand ligt dan in bijvoorbeeld Domburg of Zoutelande. „Vernie lingen hebben we daar in dertig jaar niet meegemaakt." Het vervelende is dat Vreeke zich wel tegen brand- en stormschade kan verzekeren, maar niet tegen vernielingen. „Omdat de politie ze weigert te bewaken. Maar het is de ze zomer al zo vaak raak geweest. De schade loopt ver in de duizen den euro's. En dan denkt iedereen wel dat eigenaren van strandhuis jes dat makkelijk kunnen ophoes ten, maar het is heus geen vetpot. De opslag, het personeel, de verze il* Vernielingen aan strandhuisjes zijn geen onbekend fenomeen. Maar in Oostkapelle wel, en ze ker in de mate waarin het de af gelopen week voorkwam. kering kosten me al genoeg." Dan is er wel een particulier beveili gingsbedrijf, maar het maatschap waar Vreeke deel van uitmaakt is -samen met de gemeente Veere de enige die daaraan mee betaalt. „Die beveiligers rijden heel Veere rond, ook al zeggen wij dat ze al leen Domburg moeten doen. Daar om hebben we de rekening dit jaar dus maar niet betaald." Robbert Vreeke is deze zomer ook maar weer begonnen met aangifte te doen. Drie keer, tot nu toe. Zijn vader was er eerder mee gekapt 'omdat de politie toch niks doet'. Toch wel, nuanceert politiewoord voerder Esther Boot. „Het lastige is alleen dat het vaak 's nachts ge beurt, waardoor er geen getuigen zijn. En de politie kan in de zomer onmogelijk overal tegelijk zijn. Als eigenaren maar aangifte doen..." Dan zijn er natuurlijk nog de boa's, de buitengewoon opsporing sambtenaren die 'een paar avon den en nachten per week' de stran den afstruinen met een zoeklamp. Dan weer hier, dan weer daar. „Hun surveillance heeft een pre ventieve werking", constateert wet houder Jaap Melse. „Anders had den misschien wel alle strandhuis jes open gelegen." door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Piet Bakker had nog redelijk optimistisch naar huis ge beld, donderdagmiddag. Zijn vrouw hoefde niet op hem te reke nen met het eten, zei hij. Zijn boot je Aphrodite had motorpech gekre gen na een dagje vissen en was op het strand bij Vlissingen terecht ge komen. Hij verwachtte dat hij die zelfde nacht, bij hoog water, wel weer verder kon. Maar dat lukte dus niet. Het water kwam 's nachts nét niet hoog ge noeg om weg te kunnen varen. Noodgedwongen bracht Bakker sa men met zijn schoonzoon en een vriend de nacht door op het strand. En dat was best een beetje angstig voor ze, vertelde de Vlissing se strandwacht Albert Dijkstra gis termiddag, want het bootje lag nog al onrustig te schudden op de gol ven. Toen haar man 's nachts nog niet thuis kwam, had ook zijn vrouw een onrustige nacht, vertelde ze op het strand. Vrijdagochtend ging ze, nadat ze proviand had ingeslagen vanuit België op weg naar de schip breukelingen. Ze kwam net op tijd aan om haar man met zijn bootje weggesleept te zien worden door de reddings boot van de KNRM in Breskens. 'Ik kon het helemaal niet vinden, ik ben de hele Walcherse kust afgereden' „Ik kon het helemaal niet vinden", zei ze. „Ik ben de hele Walcherse kust afgereden. Uiteindelijk kwa men ik hier terecht." De drie mannen hadden geen eten en drinken aan boord. Personeel van strandpaviljoen Kontiki is extra vroeg opgestaan om ontbijt voor ze te maken. De strandwach- ten hebben voor water en limona de gezorgd. Na het graven van een geul rich ting de Westerschelde en het wach ten op hoger tij, kwam de Aphrodi te eigenlijk nog met gemak los. Eén rukje van de reddingsboot en het vissersscheepje dreef weer. De drie mannen aan boord zwaaiden voor de laatste keer naar alle mensen op het strand die stonden te kijken. Het bootje is naar de binnenhaven van Vlissingen gesleept. Het kan niet meer zelf varen. De schroef is verbogen door het gedwongen ver blijf op het strand. VLISSINGEN - Een brand hoeft niet eens zo fel te zijn om dodelijk te zijn. Donderdagmiddag overleed een 38-jarige Vlissinger aan kool monoxidevergiftiging bij een op zich tamelijk overzichtelijke brand aan de Coosje Buskenstraat in Vlis singen. „Koolmonoxide is één van de stoffen die bij brand vrij ko men", zegt Wim van Haveren van de stadsgewestelijke brandweer. Met 'twee straaltjes' waren de vlammen uit. De bewoner werd snel gevonden door de brandweer. Hij is nog gereanimeerd, maar de hulp kwam te laat. De brand ont stond doordat één van de lampen die in de woning werden gebruikt voor het kweken van wietplanten overhit was geraakt. De brandweerman die gewond raakte aan zijn arm toen hij een raam van de woning insloeg, komt er wel weer bovenop, zegt Van Ha- veren. Hij is geopereerd en moet een paar weken met gips rondlo pen. Het is niet de eerste keer dat er brand is in een woning waar wietplanten worden gekweekt. Eerder dit jaar was dat het geval in een woning aan de Jacob Cats- straat in Middelburg. Tip? redactie@pzc.nl De Hulstenaar zat er al weken vol van. Vorige maand kreeg zijn collega een onverwachte attentie van een erotisch getint bedrijf op haar bureau: een doos vol speelse gekkigheden. De doos ging mee naar huis om de prikkelende ca deautjes aan het thuisfront te to nen. De volgende dag zou de doos terugkeren op de werkvloer, beloofde ze. Maar dat gebeurde dus niet. En dus zeurde de Hul stenaar tot hij een ons woog. Zij werd dat beu en dus plempte ze de doos deze week op zijn bu reau. Giebelend nam hij vervol gens het ding mee naar huis. De volgende dag stond ie echter al weer terug op zijn bureau. Het mocht niet van zijn vrouw... Een klein rukje van de reddingboot was voldoende om de Belgische sportvisboot weer los te trekken van het vlissingse strand. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 27