land N§ Wie gaat nu wandelen Indianen Bru bouwen hun eigen dorp Collectant krijgt elf euro Schaakdagen voor senioren BURGH HAAMSTEDE Kleurige tipi's op veld voetbalvereniging Bruse Boys. Schouwen-Duivelander is 'redelijk gul' met donaties aan goed doel. 26 1 Zaterdag 16 augustus 2008 PZC SCHARENDIJKE - Senioren kunnen vanaf woensdag iedere veertien da gen meedoen aan schaakmidda gen in gebouw De Hoeksteen in Scharendijke. Die beginnen om 13.45 uur. Beginners én gevorder den zijn welkom. Meer informatie bij Piet Romijn via 0111-672534. NACHT MARKT VANDAAG 16 AUGUSTUS door Piet Kleemans BRUINISSE - Het is een kleurige inva sie op het veld van voetbalvereni ging Bruse Boys. Er staan kleurrijke tipi's en stoere totempalen en er wordt nijver geoefend met pijl en (kruis)boog. Zo'n honderd jeugdi ge 'Indianen' zijn voor één dagje neergestreken in Bruinisse. „Da's een mooie totempaal", zegt een van de bezoekers van het door het Schouwen-Duivelandse Wel zijnshuis op poten gezette kinder festijn. De maker, een klein jochie, blikt bezorgd. „Ja, alleen wil hij niet blijven staan." De tipi's, twaalf in getal, getuigen van veel creativiteit. De één is ge tooid met alle namen van de bou wers, een ander heeft de krijgshafti ge naam 'De Tijgers' meegekregen, een derde het meer exotische 'Indi- anenparadijs'. Een aantal inwoners van het indianendorp oefenen geza menlijk een woest uitziende krijgs dans. Een paar tipi's verder luieren Op initiatief van het Schou- wen-Duivelandse Welzijnshuis ver rees in Bruinisse een indianen dorp. Er kwamen honderd kinde ren op het evenement af. wat jonge 'indianen' in de zon. Jes sica van As van het Welzijnshuis blikt - gehuld in Indiaanse outfit - met tevredenheid over het veld. Over de belangstelling geen klagen. „Eerder deze week hebben we in Zonnemaire ook zo'n Indianen dorp gehad, maar toen moesten we naar binnen vanwege het slech te weer." Het organiseren van een evene ment speciaal voor kinderen in de laatste week van hun vakantie is in middels uitgegroeid tot een goede traditie. „Waarom een indianen dorp? Tja, we horen heel vaak van 'vroeger was er een huttendorp'. Daarom nu deze variant. Hier komt ook nog heel wat bij kijken hoor. Gelukkig krijgen we hulp van vrijwilligers." Het Welzijnshuis kon bij het opzet ten van het Indianendorp rekenen op de hulp van de scoutinggroep uit Brouwershaven. Die zorgden voor het 'geraamte' van de tipi's. De kinderen kregen lakens, dekens en verf tot hun beschikking om hun tipi een heel eigen gezicht te geven. Van As: „Dat ging eigenlijk heel snel. Dus was er ook tijd ge noeg om nog een heleboel totem palen in elkaar te knutselen." De wankele totempaal van eerder genoemd jongetje blijkt inmiddels adequaat gestut. De aanhouder wint. BW m' MODE. W VIKRSI'ORÏ JAUITSERYICE -föj-DE ZUIDSCHOR v^..- N<M.mo ufRcrvi s. w*TKHsr>n*Y VVuLI'll \RlbDIJk Znmikrt'ckweg 5, Huur een dag cnimssa w, een 'Zuidschor Sloep' Inhoord motor. Geen vaarbewijs nodig. j^u(jc jjaV(>n Bel voor een reservering! Koningstraat 2 II WWW-ZUIDSCHOR.NL Indiaantjes drukten hun eigen stempel op hun tipi. foto Marijke Folkertsma In tien etappes lopen verslaggevers van de PZC 'n rondje Schouwen-Duiveland. Vandaag de zevende etappe: van de voet van de Brouwersdam naar Burgh. door Martijn de Koning Een zonnig strand in augus tus op Schouwen. Dat be tekent stromen mensen, gravende Duitsers, drukbe zette strandpaviljoens. Toch? Vergeet het maar. Als ik deze och tend over het strand van de Brou wersdam naar Renesse loop, zie ik nauwelijks een bikini of zwem broek. Toegegeven, het is nog vroeg. Maar toch: nu het eindelijk eens mooi weer is, zoek je als toe rist toch meteen de zee op? Het blijft bij mensen met honden (die mogen tot tien uur loslopen), ruiters en hardlopers. En, geloof het of niet, iemand op een fiets. Mij hoor je niet klagen, want op deze manier is een strandwande ling op z'n mooist. Bij Renesse kom ik langs de post van de reddingsbrigade. De leden Ik kom een ruziënd echtpaar tegen. Meneer wil hier naar rechts, mevrouw verderop. hebben het niet al te druk; ze drin ken samen gezellig een kopje kof fie voor hun gebouw. Hun boot ligt werkloos op het strand. Hond Basje loopt een stukje met me mee, tot hij luid hijgend af haakt. Blijkbaar moet iedereen weer even wennen aan de hogere temperatuur. Dat geldt ook voor mij. Als ik bij paviljoen De Schor pioen de duinen beklim, breekt het zweet me uit. Ik baal dat ik geen korte broek heb aangetrok ken. In plaats daarvan zit er een re genjas in m'n rugzak. Enigszins vermoeid werp ik in Renesse een dankbare blik op een wegwijzer voor fietsers: Burgh-Haamstede, mijn einddoel, ligt slechts op vier kilometer af stand. Mijn ferme passen worden wat kleiner als ik een kwartier en drie straten later een nieuw bord tegenkom: Burgh-Haamstede 5, staat erop. Ik moet mijn kaart erbij pakken om mezelf ervan te over tuigen dat ik toch echt de goede kant op loop. Wandelend door Renesse, waar het ook niet al te druk is, vraag ik me af of de toeristen misschien al lemaal al weg zijn. Of erger nog, of ze dit jaar nooit zijn geweest. Even later blijkt dat dat niet waar is. Het is simpel: ze zitten allemaal op een fiets! Althans, dat zou je wel zeggen wanneer ik het pad door de Vroongronden volg. Een schitterend natuurgebied, waarvan de weidsheid en omvang me verba zen. Ik ga even stilstaan om de om geving op me te laten inwerken, maar krijg er weinig kans voor. Tring-tring, klinkt het al snel. Hoe wel ik toch echt op het randje van het pad sta, vinden de aankomen de fietsers blijkbaar dat ik ze te weinig ruimte gun. Ik kijk maar eens boos en doe een minuscuul stapje opzij. Een net zo boze blik is mijn beloning. Het is niet mijn enige dergelijke er varing tijdens de tocht over het pad. Hoewel de meeste fietsers best rekening willen houden met de eenzame wandelaar, vindt een opvallend groot deel blijkbaar dat je niet moet gaan lopen op plek ken waar je ook met een fiets kunt komen. Zeker acht keer word ik door middel van luid gebel al van verre gewezen op het feit dat er mensen aan komen trappen. Of ik maar even in het struikgewas wil springen, de Tour de France komt eraan! Ondanks de prachtige omge ving ben ik blij dat ik het einde van het pad ontwaar. Ik krijg nog wel even de tijd om de historie van dit unieke stukje Schouwen te bekijken op twee grote borden. Zo leer ik dat het gebied al eeuwen ge- Rondje Schouwen-Duiveland leden door de bevolking werd ge bruikt om runderen te laten gra zen. Dat die daar pas na de Waters noodramp mee stopte, waardoor het gebied verruigde. En dat Staats bosbeheer er nu van alles aan doet om de oude situatie in ere te her stellen. Zo grazen er nu opnieuw runderen en ook shetlandpony's en zelfs herten en reeën. Het laatste stuk van het wandel pad is wel erg recht. Dat heeft een reden: het is de staat nooit gelukt de gebieden links en rechts van het traject in handen te krijgen. Die zijn nog steeds particulier ei gendom, wat ook te zien is aan de hekken die er omheen staan. Een rechte streep zonder enige kronkel is de enige manier om in Haamste de te geraken. Daar merk je aanvankelijk nauwe lijks dat je terug in de bewoonde wereld bent. Groen en rust blijven overheersen. De overwegend gro te, chique huizen liggen er stille tjes bij. De kalmte wordt verstoord door een ruziënd ouder echtpaar op de fiets. Meneer weet zeker dat ze 'hier' naar rechts moeten, me vrouw is ervan overtuigd dat juist de volgende afslag naar Westen- schouwen leidt. Als ze naar mij kij ken, wordt mijn vrees meteen be waarheid: ik mag voor scheidsrech ter spelen. Gelukkig kan ik remise aanbieden: beide wegen leiden naar het gewenste doel. De volgen de discussie over welke van de twee te kiezen, wacht ik niet af Via Haamstede, waar de terrasjes op de Ring gezellig bezet zijn, kom ik uiteindelijk bij de kerk in Burgh terecht. De Ring ziet er wel even tjes anders uit dan die bij de buur man. De hongerige en dorstige wandelaar vindt er alleen een sla ger. De droge worst die hij ver koopt, blijkt echter een prima re medie tegen een hongerige maag. De zevende van 10 etappes gaat van de Brouwersdam tot Burgh PZC Felix Binicewicz door Martijn de Koning ZIERIKZEE - Inwoners van Schou wen-Duiveland zijn best vrijgevig. Dat mag je concluderen uit cijfers van het Centraal Bureau Fondsen werving (CBF) over de opbrengst van collecten. In 2006 haalden col lectanten op het eiland over het hele jaar gemiddeld 10,93 euro op, goed voor de vijfde plaats op de Zeeuwse 'ranglijst'. Het CBF heeft nog geen gegevens over 2007. Van de dertien Zeeuwse gemeen ten zijn de inwoners van Veere het gulst: zij geven jaarlijks 15,46 euro. Dat is goed voor de 29e plaats in de landelijke pikorde. Borsele staat tweede. Noord-Beveland derde. De inwoners van Vlissingen hou den hun hand het vaakst op de knip als er een collectant voor de deur staat. Zij doneren per jaar pre cies vier euro. Overigens steekt de inhoud van de collectebussen hier schril af bij die in Urk. Daar gaat per gezin jaar lijks 50 euro naar collectes voor goede doelen, het meeste van alle Nederlandse gemeenten. Op de tweede plaats staat Bunschoten, derde Dirksland. In 2006 haalden collectanten ruim 41 miljoen euro aan huis op. Gezin nen geven vooral aan goede doe len die zich met gezondheid bezig houden, zoals KWF kankerbestrij ding en de Hartstichting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 136