PZC 25 Zeeland Daltonschool heeft eindelijk de ruimte Veel meldingen over tiroblemeii met hoeven 33 SCHOUWEN-DUIVELAND 45 Na dertig jaar strijd heeft Binnen de Veste zijn echte, eigen school. Dierenbescherming het is een vorm van verwaarlozing. Doos Aantal autodiefstallen in Zeeland eerste helft 2008 fors toegenomen Tip? redzzee@pzc.nl Zaterdag 16 augustus 2008 Van Marwijk haalt Van Bommel terug bij Oranje, Seedorf niet Directeur Johan van Koeveringe op de gloednieuwe, ruime bovenverdieping van openbare Daltonschool Binnen de Veste. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Bijna dertig jaar heeft het geduurd voordat obs Binnen de Veste in Zierikzee het gebouw krijgt waar werkelijk behoefte aan is. Voor de ruim tweehonderd leer lingen begint het nieuwe school jaar dinsdag één dagje later in ver band met de verhuizing en inrich ting van de gloednieuwe huisves ting in de Raamstraat. Zij zullen verrast zijn. Al oogt de voorkant van het gebouw aan de straatkant nog vrijwel hetzelfde, de achterzij de en vooral de binnenkant zijn volledig veranderd. „In feite zijn al leen de buitenmuren blijven be staan", zegt directeur Johan van Koeveringe. Decennia getob met noodlokalen en lesgeven op de hobbyzolder en in de gemeenschapsruimte heb ben hem soms doen twijfelen of het met de huisvesting van deze Daltonschool nog ooit goed zou komen. „Het is goed nu", zegt Van Koeveringe terwijl hij tevreden rondkijkt over de bovenverdieping met riante computereilanden en 'In feite zijn alleen de buitenmuren blijven staan. Het is goed nu' studiehoeken. Die bieden leerlin gen volop mogelijkheid om zelf standig te werken, een belangrijk kenmerk van het Daltonsysteem. De begrippen 'open' en 'transpa rant' golden als uitgangspunt bij de bouw. Veel lichtinval dus en doorkijk van bovenaf in de loka len op de benedenverdieping. Zwarte schoolborden en krijtjes hebben plaats gemaakt voor digita le sereens. Fotobehang geeft de muren een fris en kleurrijk aan zien. Met trots toont Van Koeveringe ook de nieuw aangebouwde multi functionele speelzaal. „Met een ge avanceerd ventilatiesysteem." De meeste leerlingen 'woonden' sinds eind oktober in bij Scholen- groep Pontes. De kleuters en leer lingen van groep 3 kregen tijdens de bouwperiode les in noodloka len op het eigen terrein. Die units verdwijnen binnenkort eindelijk uit het zicht van Binnen de Veste. Vijf vrachtwagens vol brachten de ze week gloednieuw meubilair. Het onderwijsteam kreeg ook vijf honderd verhuisdozen te verstou wen. Niemand moppert. „We heb ben elf lokalen met mogelijkheid nog tot uitbreiding. Voorlopig zit ten we goed." door Melita Lanting ZIERIKZEE - Hoefproblemen bij po ny's en paarden scoort hoog bij de meldingen over dierenleed die bin nenkomen bij de dierenbescher ming. „Dertig tot vijfendertig pro cent van de klachten die binnenko men gaat over paarden en pony's en een groot deel daarvan gaat over hoeven", zegt districtsinspec teur Eduard Opperman van de lan delijke inspectie dierenbescher ming. „Het is een vorm van verwaarlo zing. Voor het dier is het vrij pijn lijk en het kan uiteindelijk zo pijn lijk worden dat het dier niet meer wil lopen en alleen blijft liggen." Zo ver was het nog niet in Zonne- maire, waar Opperman eerder de ze week een proces verbaal heeft opgemaakt tegen een eigenaar van een pony. „Maar je kon bij dit dier al zien dat het lopen niet van har te ging." Bij de dierenbescherming waren meerdere klachten binnengeko men over dit dier en de inspectie is gaan kijken. De pony heeft vier vergroeide hoeven. De hoeven zijn veel te lang, en gaan een beetje op krullen. „Je ziet dat de dieren dan verkeerd gaan lopen. Dat geeft extra belas ting op de pezen, pijn in de rug en ontstekingen. Door de hoeven bij te snijden kan je de stand van de benen goed houden", zegt dieren arts Dingena de Wijs. „Hoeven foto Dierenbescherming groeien door, net als nagels bij mensen. In de natuur slijt dat van zelf af, als paarden heel veel lopen. Hoefproblemen scoren hoog bij de meldingen over dierenleed. Lange hoeven zijn pijnlijk. Hoe ven moeten bijgehouden worden door een hoefsmid. Zoals wij de dieren houden ge beurt dat niet en moet dat iedere acht tot dertien weken de hoefsmid komen om de hoeven bij te snijden. Aan de hoeven kan je dan ook zien of een paard of po ny goed verzorgd wordt." De eigenaren van paarden en po ny's die de hoefverzorging ver waarlozen lopen het risico van een flinke straf. „De wetgever heeft er maximaal drie jaar gevangenisstraf op gezet en dat geeft wel aan hoe zwaar daar aan getild wordt", zegt Opperman. In de praktijk krijgen de eigenaren in vrijwel alle geval len een schikkingsvoorstel aange boden van de rechter en dat kan variëren van 100 euro tot rond de 800 euro. De hoogte van de boete voor de eigenaar in Zonnemaire is nog niet bekend. ZEEUWSE ALMANAK T in? rp(\nc\\p@<c)7_c nl De Hulstenaar zat er al weken vol van. Vorige maand kreeg zijn collega een onverwachte attentie van een erotisch getint bedrijf op haar bureau: een doos vol speelse gekkigheden. De doos ging mee naar huis om de prikkelende ca deautjes aan het thuisfront te to nen. De volgende dag zou de doos terugkeren op de werkvloer, beloofde ze. Maar dat gebeurde dus niet. En dus zeurde de Hul stenaar tot hij een ons woog. Zij werd dat beu en dus plempte ze de doos deze week op zijn bu reau. Giebelend nam hij vervol gens het ding mee naar huis. De volgende dag stond ie echter al weer terug op zijn bureau. Het mocht niet van zijn vrouw...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 135