Sport Provoost heeft heel veel te doen Biografie Stevens is levensverhaal met open einde Zeeland Open krijgt mooie finale Hoek - FC Utrecht Schwarzman strijdt tegen Georgiev voor eerste eindzege in Goes. Schrijver Theo Vaessen presenteert boek over PSV-trainer. Dammer wil record kloksimultaan aanvallen. 46 Zaterdag 16 augustus 2008 pzcB Voetbalvereniging Hoek speelt vanavond om 19.30 uur een wedstrijd tegen FC Utrecht. Locatie: ""Sportpark Denoek in Hoek Scheidsrechter: Wim van der Meer Jiijj jJ'S-f->3 -ü jUjj Volwassenen: zitplaats 7 euro staanplaats 5 euro Kinderen: zitplaats 3 euro staanplaats 2 euro Leden van Hoek, donateurs en leden van De Purperen Hei hebben gratis toegang op vertoon van lidmaatschapskaart. Bijzonderheden Hoek 0 De wedstrijd wordt gespeeld in het kader van het 25-jarig jubileum van Hoeks supporters vereniging De Purperen Hei. 0 De supportersclub werd inde zomer van 1983 opgericht nadat Hoek promotie naar de tweede klasse had afgedwongen, na een beslissingsduel met Serooskerke. Bijzonderheden FC Utrecht 0 Voor FC Utrecht wordt het duel met Hoek het zesde duel in de voorbereiding. De club won alleen van een regioteam en TOP Oss. 0 Tegen het Griekse Xanthi (2-3) en de Engelse Clubs Derby County (2-2) en Wigan Athletic (0-2) kwam Utrecht niet tot winst. 0 Volgende week woensdag speelt FC Utrecht ook nog tegen de Zeeuwse selectie. Dat duel wordt gespeeld in Goes; de aftrap is om 19.15 uur. PZC Willem Adriaansens bron Rudy Boogert door Daaf Kasse 'goes - Het Hiltex Zeeland Damtoernooi krijgt een droomfi- nale. Wereldkampioen Alexander Schwarzman speelt vandaag in het Sportpunt Zeeland in Goes te gen Alexander Georgiev, de Rus die vorig jaar in Hardenberg zijn wereldtitel kwijtraakte. Schwarzman is al jaren een smaak maker in het invitatietoernooi, maar won nog nooit. Het is de eer ste keer sinds 2004 dat Schwarz man zich plaatst voor de finale. Toen legde hij het af tegen Aleksej Tsjizjov, nu wacht hem een ande re geweldenaar als tegenstander. Van alle zestien deelnemers in de twee hoofdgroepen scoorde Georgiev de meeste punten. Met vier zeges en drie remises werd hij overtuigend eerste in zijn groep. Schwarzman moest gisteren diep gaan. De jonge Drent Roel Boom stra gaf goed partij, maar zag zijn stand desondanks langzaam maar zeker slechter worden. Schwarz man buitte het eindspelvoordeel goed uit en kon na bijna vijf uur spelen de winst opstrijken. Óp dat flW De Russische dammers Alexan- der Schwarzman en Alexander Georgiev staan vandaag tegen over elkaar in de finale van het Hiltex Zeeland Open. moment was zijn concurrent Ed- vard Boezinsky nog bezig aan een knappe partij tegen Ron Heus- dens. De Litouwer won, maar de door Schwarzman behaalde bo- nuspunten gaven de doorslag. Boezinsky speelt vandaag om plaats drie tegen de Oekraïner Yu ri Anikejev, die in groep B remise overeenkwam met Martij n Rent meester. De strijd om de vijfde plaats gaat tussen Pim Meurs en Guntis Valneris. De Let, die nog een kleine kans had op een finale plaats, slaagde er niet in een bres in de verdediging van Aagtekerke- naar Bennie Provoost te slaan. Voor Provoost, die vorig jaar nog zesde werd, is de elfde plaats van middag het hoogst haalbare resul taat. eindhoven - Trainer Huub Ste vens, die juist aan de aftrap staat van zijn eerste seizoen bij PSV, heeft sinds gisteren een biografie. Al spreekt schrijver Theo Vaessen liever van een levensverhaal, een verhaal met open einde. Stevens reikte het eerste exemplaar giste renavond in het Philips Stadion uit aan zijn 'eerste en grootste fan', zijn moeder. Het boek begint bij het vertrek dat verdediger Huub Stevens in 1975 forceerde bij Fortuna SC. Stevens voelde zich ondergewaardeerd en onderbetaald en benaderde journa list Vaessen om zijn verhaal in de krant kwijt te kunnen. Nog geen maand later tekende hij een con tract bij PSV, de club waar hij in tien jaar 293 wedstrijden speelde. De anekdote doet denken aan re centere transfers. 'Huub Stevens: Ongezouten' be schrijft de jeugd, voetballoopbaan en trainerscarrière van de Limburg se mijnwerkerszoon. Er is veel aan dacht voor de successen als eigen zinnige coach van Roda ]C en de Duitse clubs Schalke 04, Hertha BSC, FC Köln en HSV, maar ook voor de emotionele tegenslagen in W* 'Huub Stevens: Ongezouten' is de biografie van de huidige trai ner van PSV Hij praat erin open over de slopende ziekte van zijn vrouw Toos. zijn privéleven. Een hoofdstuk van het boek is bijvoorbeeld gewijd aan zijn zieke vrouw Toos, die iets meer dan een jaar geleden nog wekenlang voor haar leven vocht terwijl Stevens met HSV strijd le verde om de hoogste plaatsen in de Bundesliga. Stevens en zijn vrouw spreken voor het eerst uitge breid over haar ziekte, stelt Vaes sen. De ziekte van Crohn (een chroni sche darmontsteking) openbaarde zich bij Toos toen Stevens met PSV in 1978 in Barcelona de finale van de Uefa Cup bereikte. „Toos lag op dat moment in het hotel ziek te bed. Na de wedstrijd heb ik het feest laten schieten en ben ik naar haar gegaan." Lange perioden had Stevens' vrouw nauwelijks last van de ziek te. Tot vorig jaar maart. Ze beland de in een coma. „Die ellende heeft weken geduurd. In alle eerlijkheid: we hebben gewoon tegen de dood moeten vechten", zegt Stevens in het boek. Zij vrouw daarover: „Huub had in het begin veel pro blemen met mijn ziekteproces. Hij begreep het allemaal niet en uitte zich niet tegenover mij. Hij was er wel mee bezig, maar dan in zijn ei gen binnenste. Hij toonde geen medelijden, benaderde alles altijd positief Maar het laatste jaar was hij zeer betrokken en belde hij me elke dag op vanuit Hamburg. En als hij maar één gaatje vond, reed hij van Hamburg naar het zieken huis in Rotterdam of naar Eindho ven om mij een hart onder de riem te steken." door René van Stee GOES - Internationaal grootmees ter worden is nog steeds Bennie Provoosts grote doel. Hoewel hij er veel voor opzijzet, beheerst dit stre et sn het leven van de uit Aagteker- ke afkomstige dammer echter niet volledig. Want er is meer. Zo stapt Provoost komend collegejaar van de lerarenopleiding maatschappij leer over naar een studie sociolo gie aan de Universiteit van Amster dam. „Daar moet ik de nodige tijd aan besteden. Ik heb niet de illusie dat ik alleen van het spelen van toer nooien en wedstrijden zal kunnen leven. Daarom moet ik er wel een aantal dingen naast doen", vertelt de nationaal meester, een status .die twee treetjes onder die van in ternationaal grootmeester staat. De 22-jarige Provoost is tevreden over de ontwikkeling die hij de laatste drie jaar bij de senioren heeft doorgemaakt. Hij is comple ter geworden en beheerst meer spelsystemen. Zwakkere spelers «maken het hem minder vaak las tig. „Ook in de doorgronding van de psychologie van spelers ben ik vooruitgegaan. Ik anticipeer beter "op wat ze doen. Verder kijk ik min der op tegen grote namen dan Amsterdam moest ik vanuit het teambelang op resultaat spelen. Straks kan ik meer dingen uitpro beren. Dat zal ongetwijfeld wel eens zeperds opleveren. Aan de an dere kant ben ik er zeker van dat het de ontwikkeling van mijn spel ten goede zal komen." Bennie Provoost is ook geïnteres seerd in het spelen van simultaan- partijen. Met name ten aanzien van de kloksimultaan heeft hij ho ge ambities. Want hij is van plan om het recent gevestigde wereldre cord van internationaal grootmees ter Jeroen van den Akker uit Cu- lemborg (tegen dertig dammers) aan te vallen. Wanneer dat precies gaat gebeuren is nog niet bekend, omdat ook Anton van Berkel en de Kameroener Jean-Marc Ndjo- fang (ook deelnemer in Goes) een poging willen wagen. Volgende week doet Provoost een oefenpoging tegen vijftien dam mers in Hazerswoude. In zijn ge boorteplaats Aagtekerke haalde hij tegen 24 Zeeuwse dammers al een score van bijna tachtig procent, ruim boven de norm van zeventig procent. „Ik vind de kloksimultaan een ge weldig onderdeel van de dam sport. Want je speelt niet alleen te gen je tegenstanders, maar ook te gen de klok. Je hebt in je eentje dus net zo veel bedenktijd als de rest. Juist dat maakt het zo spe ciaal." Bennie Provoost in actie tijdens het toernooi in Goes. foto Willem Mieras vroeger. Tegen iemand als Ron Heusdens speel ik nu lekker mijn partij. Een jaar of twee terug was ik daar veel rustiger in. Toonde ik wel heel veel respect, zeg maar." Nog niet echt tevreden is de in Zoetermeer woonachtige Provoost over zijn afmaakkwaliteiten. Een goede positie verkrijgen vanuit de opening en het middenspel gaat hem in het algemeen goed af, maar daarna laat hij regelmatig punten liggen. Dat overkwam hem bijvoorbeeld ook op het Hil tex Zeeland Damtoernooi in Goes, waar hij de Russische wereldkam pioen bij de junioren Nikolai Gul- jajev liet ontsnappen. De B-status van NOCNSF levert se- mi-prof Provoost een onkostenver goeding op. Daarnaast ontvangt hij studiefinanciering en leveren het schrijven over dammen, trai ning geven en simultaans spelen geld in het laatje op. En dan is er zijn nieuwe club iWente's Eerste. Provoost begint daar aan zijn eer ste seizoen, nadat de sponsor van zijn oude vereniging Hiltex Am sterdam er een punt achter zette. In tegenstelling tot in Amsterdam zal Provoost in Hengelo in de lan delijke ereklasse niet meedoen om de nationale titel. Toch ziet hij zijn overstap als een vooruitgang. „Want ik krijg er een vrije rol. In Bennie Provoost is ambitieus en veelzijdig. De dammer wil ooit in ternationaal grootmeester wor den en het wereldrecord kloksi multaan verbeteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 124