De onderwaterwereld van Zeeland 28 Genoeg te zien tijdens een introductieduik in het Grevelingenmeer. Deze krab is één van de waterdieren die duikers in het Grevelingenmeer tegen kunnen komen. foto Rob Waardenburg door Carla van Loon DEN OSSE - Onder water lijkt alles anders. Krabben en kreeften sta ren je aan of vluchten weg. De ene keer lijkt alles licht en de andere keer is het volledig donker. Duiken zonder kompas is het hopeloos, want er zijn geen coördinatiepun ten. Gelukkig wordt een introductie- duik nooit gedaan zonder goede begeleiding, wat ook wel nodig is bij een duik van 9 meter diep. Er is dus meer dan genoeg te zien en te beleven bij een introductie- duik in de Grevelingen. De steiger van de duikplaats aan de Nieuwe Kerkweg in Den Osse is pas dit jaar geplaatst, waardoor deze duik plaats steeds drukker wordt be zocht. Door de harde wind is het weer voor een introductieduik niet ide aal. „Maar onder water merk je er niets van", verzekeren Savanne Hintzen en Judith Lamper, de 18-jarige divemasters van duik school DiveXpress uit Heinkens- zand. Het zicht met 4 tot 5 meter blijkt ook heel erg goed te zijn. Genoeg kans dus om allerlei aspecten van de onderwaterwereld te verken nen. „In Nederland moet je voor Judith Lamper (I) controleert de uitrusting van Savanne Hintzen (r) voor de duik. foto Carla van Loon namelijk oog hebben voor de klei ne dieren, zoals krabben en kreef ten", legt duikinstructrice Maartje van Rijkom uit. Niet alleen krab ben en kreeften zijn er genoeg te zien, ook kwalletjes, anemonen, zakpijpjes en natuurlijk oesters zijn duidelijk zichtbaar. Opvallend is dat de krabbetjes vrij agressief zijn. Savanne legt achteraf uit dat dit door het wat warmere water van de zee komt. Ademen met perslucht is in het be gin nog wat onwennig. Daarom legt Savanne voor de duik ook uit dat je onder water vooral moet blij ven ademen. „Mensen vergeten dat nog wel eens." Ook al is Maartje duikinstructrice, zij speelt vandaag voor 'kantkwal', 'Duiken is voor iedereen weggelegd, voor jong en oud.' de persoon die aan de kant blijft om alles in de gaten te houden en zo nodig in te grijpen. Zelf duiken in Zeeland De introductieles in open water van DiveXpress kost 55 euro. De mini mumleeftijd voor introductieduiken in open water is 10 jaar. DiveXpress biedt twee soorten introductielessen aan: in open water en in het zwembad. In open water gaat het vooral om het onderwaterleven te ontdekken. In het zwembad ligt de nadruk meer op technische oefenin gen. Duikschool DiveXpress in Heinkenszand is te bereiken op 06-22752583 en 06-14400984 of via de website www.divexpress.nl. Er zijn meer duikcentra in Zeeland, waarbij met beginners voornamelijk gedoken wordt in het Grevelingenmeer of het Veerse Meer. Sommige duikcentra vragen een medische verklaring voor een introduc tieles, andere centra niet. Maar het is belangrijk voor de eigen veiligheid dat de gezondheid in orde is. Voor gevorderde duikers is duiken naar wrakken in de Oosterschelde of de Noordzee een uitdaging. „Het lijkt een vervelende taak, maar eigenlijk is de 'kantkwal' de belangrijkste persoon bij het dui ken." Want veiligheid gaat natuurlijk bo ven alles. Maartje: „Het liefst dui ken wij één op één om zoveel mo gelijk persoonlijke aandacht te ge ven." Duiken is voor iedereen wegge legd, voor jong en oud, zegt Maartje. „Het is altijd weer een uit daging om iemand het duiken bij te brengen." De duikers van de duikschool vor men één grote familie, die samen ook georganiseerde duikreizen ma ken. Dat familiegevoel blijkt uit het 'honderdste-duik-ritueel' dat Judith deze keer meemaakt. Een honderdste duik wordt altijd ge vierd, meestal door bier of cola door een snorkel te drinken. Alle duiken worden bijgehouden in een duikerslogboek. Hierin wordt opgeschreven, hoe lang, hoe diep en met welke uitrusting er is gedoken. Maartje: „Dit is handig om bij volgende duiken niet op nieuw het ei te hoeven uitvin den." Ook staan hier persoonlijke herin neringen in. Elke duik vanaf 20 mi nuten en 3 meter diep telt mee, dus ook een introductieles kan in een logboek opgenomen worden. Maar de diepte van een duik is niet de maatstaf Judith: „Het gaat niet om de diepte, maar om wat je ziet."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 90