Zeeland PZC 'Mensen onderschatten de risico's' Meer vandalisme rond Scharendijke 21 Waterschappen snel in overleg Oud SCHOUWEN-DUIVELAND 28 37 Paardrijden op strand niet geschikt voor nervaren mensen. Aantal meldingen bij politie vergeleken met vorig jaar verdubbeld. Veel te beleven onder de waterspiegel van de Grevelingen Vrijdag 15 augustus 2008 Vlissingen overtuigend naar finalepoule van Borsele Sloepoort Cup Tip? redzzee@pzc.nl Paarden op het strand bij Renesse. foto Marijke Folkertsma or Melita Lanting NESSE - De strandreddingsbriga- waarschuwt toeristen niet te k 'ntvaardig te denken over een rij- ■L er met een paard op het strand. F Vekelijks vallen twee tot drie I tensen van het paard", zegt Rob "van Sundert van de strandred- dingsbrigade Westenschouwen. „Mensen romantiseren een rit in galop over het strand en onder schatten de risico's. Meestal valt het wel mee maar soms blijven ze liggen." Afgelopen week nog liep een Duitse toeriste een zware her senschudding op bij de val van een paard op het strand. Manege Grol in Renesse is één van de aanbieders van strandritten. „Ja, soms vallen mensen van een paard", zegt Peter den Braanker van de manege. „Het blijven die ren. Ze kunnen ergens van schrik ken of ze stappen in een kuil die is gegraven." Volgens Den Braanker is daarom een voorselectie noodzakelijk. „We proberen de deelnemers te fil teren. We kijken of mensen goed 'Het blijven dieren. Ze kunnen ergens van schrikken of in een kuil stappen' genoeg kunnen rijden om mee te kunnen gaan. Is dat niet het geval, dan is een rit over het strand uitge sloten. Wij hebben een naam hoog te houden, maar too procent ongelukken uitsluiten kan je niet." Den Braanker is niet de enige aan bieder van strandritten. Er zijn ze ker vijf andere bedrijven die ritten organiseren en dan zijn er nog de particulieren die het paard meene men op vakantie en het strand op gaan. „Die paarden zien soms voor het eerst de zee", vertelt Den Bra anker. Waar Van Sundert zich zorgen over maakt is dat de ongelukken met paarden altijd gebeuren als de strandposten gesloten zijn. Paar den mogen pas vanaf 19.00 uur op het strand en om 18.00 uur sluiten de reddingsposten. „Dan weten de begeleiders van de ritten niet altijd wat ze moeten doen en dat is toch wel heel belangrijk. Mogelijk is er sprake van nek- of rugletsel en dan mogen mensen niet bewegen. Als wij het zien gebeuren, gaan we er wel naartoe want wij wonen in het hoogseizoen op de posten. Als we dan aan het koken zijn dan ha len we de pannen van het vuur, maar officieel zijn we gewoon dicht." I MIDDELBURG - De Zeeuwse water schappen willen snel in overleg tre den met het dagelijks provinciebe stuur over de fusie van de water schappen. Op 2 september komen le besturen van het waterschap Zeeuwse Eilanden en het water schap Zeeuws-Vlaanderen, ieder ipart, bijeen om daar zelf over te iraten. lp de agenda's staat een gezamen- jjk verzoek aan Gedeputeerde Sta in van Zeeland om in verband °t de fusie een zogenoemde arti- 3-procedure te beginnen. Daar- aat dat GS pas na overleg met terschappen tot fusie mogen en. Zo'n besluit moet ook ge worden gelegd, zodat er mswijzen over kunnen wor- ediend. door Martijn de Koning SCHARENDIJKE - De politie heeft dit zomerseizoen tot nu toe opvallend méér meldingen van vandalisme in Scharendijke en Ellemeet gekre gen dan vorig jaar in deze periode. Het gaat om 32 gevallen, tegen 16 in 2007. Inwoners van Ellemeet en bezoe kers van haventje Répart in de ok sel van de Brouwersdam bij Scha rendijke gaven de laatste tijd in de PZC al aan dat ze meer last heb ben van baldadigheid. Overheid en dorpsraden laten echter een an der geluid horen. Alleen Rini de Glopper van de dorpsraad Elle meet kan zich deels wel vinden in die geluiden. „Er wordt zelfs wel eens ingebroken in schuurtjes. Dan verdwijnen er fietsen en zo." De dorpsraad Scharendijke, de ge meente Schouwen-Duiveland en het Grevelingenschap (beheerder van haventje Répart) zeggen geen signalen te hebben dat het dit jaar de spuigaten uitloopt. „Er gebeurt wel eens wat, maar dat heb je al tijd als er zoveel jongeren bij el kaar komen", relativeert Herman Bomer van de dorpsraad Scharen dijke. De vingers van getroffen bewa il De politie meldt meer meldingen van vandalisme in Scharendijke en Ellemeet. Dorpsraden en ge meente zeggen die signalen niet te hebben. ners gaan al snel richting de gasten van jeugdcamping Duin en Strand aan de rand van Scharendijke en vlakbij het haventje. Ook hierin zijn instanties terughoudend. De politie houdt het liever bij de dro ge feiten en Trudy Leerschoon van het Grevelingenschap geeft aan dat 'vandalisme overal langs het water af en toe voorkomt'. Ook beide dorpsraden willen niet naar de campinggasten wijzen. „Die jonge ren kunnen ook best ergens an ders logeren", zegt De Glopper. „En als ze daar al vandaan komen, is er weinig aan te doen." De dorpsraden vinden dat cam pingeigenaar Gerard Cobussen pri ma werk doet met zijn beveili gingsteam. „Die kan ook niet alles in de hand houden wat er buiten zijn terrein gebeurt." Tip? redactie@pzc.nl Het achtjarige neefje van die Zeeuws-Vlaming genoot van een tripje naar Brugge met zijn oom. Voetballen in het park, een rond vaart, pannenkoeken eten: het kon niet op. Voor de man kwam het hoogtepunt echter aan het einde van de dag. Op weg terug naar de auto las de jongen de naambordjes van de straten. Daarbij bleek dat Vlaamse uit drukkingen, bij ons verdwenen uit het alledaagse taalgebruik, grote verwarring kunnen schep pen. 'Boudewijn Ostenstraat', las het neefje hardop. En het onder schrift: 'woonde alhier in de veer tiende eeuw'. „Toen al?", was zijn verwonderde reactie. „Hoe oud moet die nu wel zijn".

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 63