Ultieme topprestatie blijft ijpor l Kiplagat wil opponenten uitputten T^lklruj 2902 O Van Commenée stoïcijns na Nederlandse atlete hoopt op loodzware omstandigheden. Brabander zet punt achter carrière na vijfde plaats op de 100 vrij. Smith heeft concurrent minder bij kogelstoten Boersma en Ronnes alsnog uitgeschakeld De teller staat nu op zeven medailles, slechts één van goud. Zweedse worstelaar gooit medaille weg 34 Vrijdag 15 augustus 2008 PZC Lornah Kiplagat zorgt vanavond met Hilda Kibet voor de Nederlandse in breng op de 10.000 meter. foto Vincent Jannink/ANP door Robert-Jan Friele PEKING - De meeste sporters op de Olympische Spelen weten onge veer wat ze te wachten staat. Zo niet Lornah Kiplagat en Hilda Ki bet, die bij de opening van het atle- tiektoernooi de 10.000 meter lo pen. Kiplagat (34) heeft haar hoop ge vestigd op de werking van het menselijk geheugen. Dat moet haar, tijdens de 25 rondjes door het Vogelnest, kracht geven en haar tegenstandsters angst. Kiplagat put haar hoop uit de af loop van de WK veldlopen van Mombassa, vorig jaar. In de Keni- aanse havenstad won ze goud en versloeg ze het Ethiopische loop- wonder Tirunesh Dibaba (22), van- avond favoriet voor de olympische titel. Het goud kwam nadat Kip lagat een uitgekiende voorberei ding had gehad. Ze was daardoor van alle deelneemsters het beste in staat om te gaan met de vochtige hitte in Mombassa. Vergelijkbare omstandigheden worden van avond in Peking verwacht. Normaal gesproken zorgt Kiplagat voor een snelle race. De kunst is Dibaba en de twee andere Ethiopi sche loopsters zo moe te maken, dat hun befaamde 'kick' aan het einde van de race niet meer zo krachtig is. Het is de tactiek die ze bij de WK van 2003, de Spelen van 2004 en de EK van 2006 heeft Vanwege een in mei opgelopen virusinfectie weet Lornah Kip lagat niet hoe fit ze is. Vanavond start ze desondanks als medaille kandidaat op de 10.000 meter. Nederlandse atleten MANNEN (9) Kamiel Maase - marathon Gregory Sedoc en Marcel van der Westen -110m horden Caimin Douglas, Maarten Hei- sen, Guus Hoogmoed en Pa trick van Luijk -4x1 OOrn Rutger Smith - discuswerpen en kogelstoten Eugène Martineau - tienkamp VROUWEN (5) Lornah Kiplagat en Hilda Ki bet -10.OOOm jolanda Keizer en Laurien Hoos - zevenkamp Robert Lathouwers - 800m toegepast, maar die nog nooit tot een medaille heeft geleid. Tijdens die toernooien waren de omstandigheden echter niet zo zwaar als in Peking. Dat lijkt haar geplande sloopwerk vanavond makkelijker te maken. Er is echter één probleem: Kiplagat weet niet hoe sterk ze is. Ze liep in mei een virusinfectie op die haar zelfs even deed twijfelen aan de olympische deelname. Kiplagat wenst zichzelf daarom niet onder druk te zetten. Voorafgaande aan de Spelen van 2004 was ze kanshebster op een medaille, om uiteindelijk als vijfde te eindigen, op zeven seconden achter de Chinese winnares Xing Huina. Ze wees daarom nadrukkelijk op Hilda Kibet, net als zij een voorma lig Keniaanse. Kibet (27) kreeg in oktober haar Nederlandse pas poort en maakt haar olympische debuut. Het heeft als voordeel dat ze in de internationale atletiek nog vrijwel onbekend is. Kiplagat: „Hilda is erg sterk. Ik heb tegen haar gezegd dat ze niet bang moet zijn voor een medaille te gaan." Van tactische samenwer king zal geen sprake zijn, verzeker den beide atletes. Maar als ze zich beiden aan hun eigen raceplan houden, gebeurt dat automatisch toch. Kibet: „Ik hoop dat Lornah de andere vrouwen afmat. En dan ga ik." door Robert-Jan Friele PEKING - Hij had nog geen idee hoe zijn leven er vanaf vandaag uit zou zien, zei Pieter van den Hoo- genband gistermiddag, gezeten op een stoel in de catacomben van de Water Cube. Het was natuurlijk niet de waarheid, maar gaf wel per fect zijn gemoedstoestand weer. Van den Hoogenband (30) wist vier jaar geleden al dat hij op 14 au gustus 2008 zijn laatste olympi sche race zou zwemmen. Hij heeft in de tussentijd gedacht aan een carrière als sportbestuurder, over wogen aandelen te nemen in een sportmarketingbureau en mis schien nog andere ideeën gehad waar de rest van de wereld geen weet van had. Maar in een olympisch jaar dienen hoofd- van bijzaken gescheiden te worden, doceerde Van den Hoo genband deze week. Hij was niet bezig met zijn afscheid. Concer ten, voetbalwedstrijden, verjaar dagsfeesten: hij bezocht ze vrijwel nooit, om op de vrije zondag zijn versleten onderrug te ontzien. Zelfs de geboorte van zijn eerste kind bracht hem nauwelijks van slag. Zijn leven stond in het teken van nog één ultieme topprestatie. Twee keer had Van den Hoogen band al laten zien dat hij op het moment suprème zijn beste race kan zwemmen. Het leverde hem in 2000 en 2004 olympisch goud op de 100 vrij op en het eeuwige respect van zijn sportcollega's. Zij weten immers hoe moeilijk het is vier jaar training te laten culmine ren in die prestatie: het aantal PEKING - De Europees kampioen kogelstoten heeft zich gisteren afge meld voor de olympische wed strijd. De Duitser Ralf Bartels heeft last van een kuitblessure. Door zijn afmelding is de Neder lander Rutger Smith een concur rent kwijtgeraakt. Volgens de Duit se teamarts liep Bartels de blessure op tijdens een sprinttraining. De wedstrijd voor de kogelstoters staat vandaag op het olympisch at- letiekprogramma. Charles van Commenée mensen dat in Peking moet toege ven niet op zijn best te zijn, is nu al niet meer te tellen. Van den Hoogenband flikte het in 2000, in 2004 én in 2008. Deze keer was het echter niet genoeg: de rest van de wereld bleek een stap te heb ben gemaakt die zijn oude(re) en versleten lichaam niet aankon. Zijn plaats in de zwemgeschiede nis is niettemin verzekerd. Van den Hoogenband won twee olym pische titels op het meest presti gieuze, want meest competitieve, zwemnummer. Bovendien haalde hij als eerste zwemmer vier olym pische 100-meterfinales op rij. Van den Hoogenband kreeg daarvoor de complimenten van zijn opvol ger Alain Bernard, zijn voorganger Alexander Popov en de nieuwe zwemlegende Michael Phelps. Er valt bij zijn fraaie erelijst echter 'Titel van 'Nederlands grootste zwemambassadeur' is overdreven' ook een kanttekening te maken: het ontbreken van een wereldtitel. Het was er de oorzaak van dat Van den Hoogenband door zijn inter nationale concurrenten steevast over het hoofd werd gezien vooraf gaande aan de Olympische Spelen. Dat gebeurde in Sydney (2000), waar hij een wereldrecord zwom (47,84) dat zijn tijd ver vooruit was. Het scenario herhaalde zich in Athene (2004), waar hij opti maal profiteerde van zijn vermo gen te pieken in de finale. En ook in Peking kwam Van den Hoogen band onder de radar invliegen, om de zwemwereld nog één keer te verrassen. Maar de titel van 'Neder- PEKING - Emiel Boersma en Bram Ronnes zijn gisteren alsnog uitge schakeld in het olympisch beach- volleybaltoernooi. Het Duitse kop pel David Klemperer/Eric Koreng was in de herkansingen te sterk voor de Nederlanders: 21-16 27-25. Boersma en Ronnes hadden eer der op de avond voor een stunt ge zorgd door in de laatste groeps wedstrijd te winnen van het als zesde geplaatste Duitse duo Brink/Dieckmann: 21-16 22-20. door Gijs van Oosten PEKING - De prestaties van de Ne derlandse olympische equipe val len over het geheel genomen te gen. Marianne Vos, Guillaume El- mont, Mark Huizinga en de Hol land Vier missen kansen voor open doel. Chef de mission Char les van Commenée blijft er stoï cijns onder. „Woensdag 13 augus tus was onze dag niet. Maar dat zegt helemaal niets." De dag na woensdag de dertiende ging het mis met zwemmer Pieter van den Hoogenband, die, net als judoka Huizinga een dag eerder, lands grootste zwemambassadeur', zoals vaak wordt geroepen, is over dreven. Daarvoor had Van den Hoogenband zich veel vaker moe ten laten zien buiten het olympi sche zwembad. Ter vergelijking: Popov (vier individuele olympi sche titels) en Matt Biondi (twee) wonnen in hun niet-olympische ja ren respectievelijk vijf en drie we reldtitels. Tijdens zijn laatste pre-olympische trainingskamp legde Van den Hoo genband uit waarom hij buiten de Spelen zelden in actie kwam: „Als je hoog niveau haalt in trainingen, waarom dan de rompslomp van wedstrijden? Ik kan niet rustig in ternationaal een wedstrijdje zwem men, dan ben ik veel energie kwijt aan andere zaken." Want als een tweevoudig olympisch kampioen ergens komt, willen mensen hem spreken. En waarom zou Van den Hoogenband? Dankzij enkele vet te sponsorcontracten werd hij de eerste Nederlandse zwemmiljo- nair en kon hij een riante villa in het Belgische Achel kopen. De rest hoefde van hem niet zo. Herhaaldelijk haalde Van den Hoo genband deze week de olympische finale van 1988 aan. Als tienjarig jongetje zag hij Biondi goud pak ken en besloot: die kick wilde hij ook voelen. Niet bij EK's, WK's of andere toernooien. De Spelen wa ren voor hem boven alles verhe ven. Van den Hoogenband was daarmee de ultieme olympiër. De gene die ervoor zorgde dat in zo'n jaar alles bij hem klopte, dat hij er alles aan had gedaan. Om dan op het beslissende moment zijn beste prestatie te leveren. Daarin was Van den Hoogenband een mees ter. Hij liet het in Peking nog één keer zien. PEKING - De Zweed Ara Abraha- mian heeft gisteren zijn bronzen medaille weggegooid die hij had gewonnen bij het Grieks-Romeins worstelen. Hij was ontevreden over de arbitrage bij zijn halve fina le, die hij verloor van de eindover winnaar Andrea Minguzzi uit Ita lië. „Deze medaille kan me niks schelen, ik wilde goud", zei Adra- hamian boos. Hij moest in be dwang worden gehouden toen een ruzie ontstond met de jury. zijn carrière afsloot zonder tastba re herinnering. Van Commenée sprak met respect over twee Neder landse sportgrootheden („Dit neemt niet de glans weg van hun carrière"), ondertussen blijft wel de medailleoogst achter. De oogst tot dusver: goud van de zwemestafette van de vrouwen, de vijf medailles in het judo (zilver en vier keer brons) en het zilver van de dressuurploeg waar op goud was gerekend. Marianne Vos vormt met de roeiers uit de Hol land Vier het grootste mysterie. Van Commenée: „Over Vos is vooraf veel gesoebat over het resul taat op de puntenkoers. We zullen de wedstrijd van zondag moeten afwachten, dan zeg ik er iets over. De verklaring van de roeiers dat er

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 36