Soort F^ktnj) 200% Q&P PZC in een Van Grunsven kan schade niet repareren 33 Eerste Zeeuwse man met olympische plak Medaille voorlopige kroon op carrière Minderhoud begon als stalhulpje van Anky Limburgse jurybaas: 'Nederlanders moeten niet zeuren.' Van den Hoogenband kan zijn droom niet verwezenlijken 34 en 35 Alexander Georgiev plaatst zich als eerste voor damfinale in Goes 37 13 sept: DELTA filmXperience Ontmoet Georgina Verbaan en Tygo Gernandt Vrijdag 15 augustus 2008 GOES - Hans Peter Minderhoud is de eerste Zeeuwse man ooit die een olympische medaille verovert. De dressuurruiter uit Westkapelle is voorgegaan door vier vrouwen: de judoka's Deborah Gravenstijn (Tholen, zilver en brons), Elisa beth Willeboordse (Middelburg, brons), zwemster Annabel Kosten (Oostburg, brons) en hockeyster Myrna Veenstra (Goes, brons). De 'Zeeuwse teller' staat nu op zes olympische medailles, waarvan de helft in Peking is gehaald. Minder houd (individueel) en waterpolo- ster Alette Sijbring (geboren in Zie- rikzee) kunnen die score nog op krikken. GOES - De prijzenkast van Hans Peter Minderhoud krijgt een steeds indrukwekkendere omvang. De zilveren medaille in Peking is de voorlopige kroon op de carrière van de 34-jarige dressuurruiter uit Westkapelle. Het vorige hoogte punt beleefde hij vorig jaar, toen hij met het Nederlands team Euro pees kampioen werd. Ook Laurens van Lieren (Schore) maakte deel uit van dat team. Voor het eerst sinds 1965 werd het ongenaakbaar geachte Duitsland toen verslagen. In 2001, 2002 (met Rubels), 2004 en 2005 (met Florencio) werd Min derhoud wereldkampioen bij de jonge paarden. GOES - Hans Peter Minderhoud won gisteren zilver aan de zijde van de vrouw die hem liet kennis maken met de internationale dres- suurwereld. Als tiener was Minder houd stalhulpje van Anky van Grunsven. „Het beste baantje dat je kon hebben. Als Anky thuis was, mocht ik op haar paarden rij den; als ze weg moest, mocht ik mee om de paarden te verzorgen." door Peter van der Meeren HONGKONG - Alles leuk en aardig, maar zilver in de landenwedstrijd was niet waarop de Nederlandse dressuurploeg in Hongkong had in gezet. De brede glimlachen kon den niet verhullen dat de troost prijs was gewonnen. Extra zout in de wonde was de superioriteit van het Duitse drietal: gemiddeld 72.917 tegen 71.750 procent. De druiven waren zuur in het Oranje-kamp, waarvan Anky van Grunsven gisteravond voor een on mogelijke opdracht stond. De te genvallende prestaties van Hans Peter Minderhoud en Imke Schelle- kens-Bartels konden door de Bra bantse topvrouw niet worden weg gepoetst. Daar overheen kwam de uitvoering van haar Duitse rivale Isabell Werth. De oosterburen schrokken eventjes toen haar paard Satchmo zichzelf tijdens de oefening een trap gaf, maar deson danks werd Werth door vier van de vijf juryleden boven Van Gruns ven geplaatst. Vooral het verschil in waardering van het Duitse jurylid Gotthilf Riexinger viel op. Hij beloonde Werth met 77.083 procent en had voor Van Grunsven slechts 73.542 over. In de schijnwerpers - per slot van rekening moet ze nog een keer de ring in - hield Van Gruns ven zich groot. Later in de luwte napratend met Schellekens, laakte Van Grunsven de inbreng van Riexinger. „Ik had toch zeker een score van 76 verwacht. Wéér die Duitser, heel voorspelbaar." De Nederlandse juryvoorzitter Ghislain Fouarge had geen goed woord over voor de kritiek van zijn landgenoten. „Ze moeten de hand in eigen boezem steken en niet zeuren", zei de Limburger. „Het was zonneklaar dat Neder land niet goed genoeg was. De ju ry heeft zijn werk prima gedaan." Alle Nederlanders, rijders en jury voorzitter, waren het over twee dingen wél eens: de loting was zwaar nadelig voor Oranje en een wedstrijd met slechts drie rijders per land is niet fijn. In Athene be stond een team nog uit vier rijders De Nederlandse dressuurploeg kan de olympische hegemonie van Duitsland opnieuw niet door breken. De zilveren medaille is het hoogst haalbare. en mocht het slechtste resultaat worden afgetrokken. De teams zijn ingekrompen om de door het IOC zo toegejuichte mondialise ring mogelijk te maken. Maar het niveau van de wedstrijd had daar zwaar onder te lijden. Slechts 19 van de 47 deelnemers kwamen uit boven een score van 67 procent. Oranje-teammanager Mariëtte San ders: „Ik heb rijders gezien die niet eens aan een NK mogen mee doen." „Ik prefereer ook teams met vier rijders", zei Fouarge. „Maar wat ik nog erger vond, was dat Neder land als eerste moest en als enige topland op de eerste avond twee rijders moest inbrengen." Van Grunsven: „Met vier rijders was het spannender geweest. En die lo ting is geen eerlijk systeem. Verzin iets met de wereldranking. Maar goed, we moeten vrede hebben met zilver, zo eerlijk moeten wt zijn." Tip? sport@pzc.nl Castings en audities Workshops oa: improviseren, soapacteren, grimeren cameratechniek en regie Maak kans op een filmrol en een Masterclass van Hugo Metsers III (GTST) Kosten: 10,- Plaats: CineCity Vlissingen, zaterdag 13 september Leeftijd: 15 - 27 jaar Aanmelden/meer info: filmx@filmbythesea.nl Hegemonie van Duitse dressuurploeg duurt voort De individuele scores van de Duitse (72,916 procent) en Nederlandse rui ters (71.750 procent) waren gisteren als volgt verdeeld: Isabelle Werth (Satchmo) 76,417 - Anky van Grunsven (Salinero) 74,750 Heike Kemmer (Bonaparte) 72,250 - Imke Schellekens (Sunrise) 70,875 Nadine Capellmann (Elvis) 70,083 - HP Minderhoud (Nadine) 69,625 De laatste keer dat Duitsland de olympische teamtitel misliep, was in 1972, nota bene in eigen land (München). Rusland won toen. In 1980 in Moskou won Rusland ook, maar toen waren de (West-)Duitsers door de boycot niet aanwezig. Nederland eindigde voor de vierde keer in de laatste vijf Olympische Spe len op de zilveren plaats. Vier jaar geleden in Athene hielden Duitsland, Spanje en de Verenigde Staten de Nederlandse ploeg van het podium. Hans Peter Minderhoud viert het winnen van de zilveren medaille met (links) en Imke Schellekens-Bartels. zijn ploeggenotes Anky van Grunsven foto Susan Walsh/AP Dit programma wordt mogelijk gemaakt door DELTA www.filmbythesea.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 35