Meningen Subsidie voor milieuclubs vergt open debat Campers Campers (2) Nep-Chinees Kitesurfen Christendom 1 2 I Vrijdag 15 augustus 2008 PZC TE CAST Johan Robesin is fractievoorzitter in Provinciale Staten voor de Partij voor Zeeland (PvZ) Moet je kritische (mi- lieu)clubs wel subsidië ren? Zelf vinden ze natuurlijk van wel. Er komen echter steeds meer gelui den uit de samenleving dat dit niet zo vanzelfsprekend kan zijn. Ook op politiek vlak zijn subsidies aan verenigingen en organisaties die geen rekening (willen) houden met het maatschappelijk belang en bijvoorbeeld heel gemakkelijk naar de rechter stappen als ze het niet eens zijn met een bepaald be stuursbesluit, in toenemende mate reden tot verzet. De Christenunie Reimerswaal riep kortgeleden in een motie het kabinet en de pro vinciebesturen op om de subsidie aan de natuurorganisaties, waaron der de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF), stop te zetten. De Partij voor Zeeland (PvZ) deed dat eer der in de vergadering van Provin ciale Staten. Gingen zij te ver? Het zijn in elk geval signalen, dat het zo niet verder kan. De WD-fractie in de Tweede Ka mer denkt er hetzelfde over „Laat die subsidiestromen maar verdwij nen. Zonder subsidie heeft iedere mening dezelfde kansen", vindt het liberale Kamerlid Charlie Ap- troot (PZC 12 augustus). Het CDA wil zover nog niet gaan, maar vindt wel dat de ministeries zich te weinig bemoeien met de be stemmingen van subsidiegeleden. Worden die wel volgens de gestel de regels besteed? Waarmee deze partij in feite aangeeft dat ook de activiteiten van kritische (mi lieuclubs scherper op inhoud ge volgd moeten worden. Over het algemeen staan politieke partijen niet te trappelen om de subsidiekranen volledig dicht te draaien. Dat zou immers een aan merkelijk verlies aan electoraat en partijsympathie tot gevolg kunnen hebben. Ze kijken dus wel uit. En er is ook nog zoiets als een grond recht van de burger. Die moet in actie kunnen komen om zijn be langen te beschermen. Zonder sub sidie is dat soms ondoenlijk. Kom 'Laten wij met elkaar de moed opbrengen het debat aan te gaan' je met dat recht dan niet in con flict? Ook die vraag draagt bij aan die aarzelende houding. Naar mijn opvatting kan dat geen legitimatie zijn om een stevige dis cussie over en eventuele bijstelling van subsidienormen uit de weg te gaan. Gemeenten, provincies en ministeries dienen zich goed te rea liseren, wie, wat en waarvoor er ge subsidieerd wordt. Per slot van re kening gaat het om belastinggeld, dat zeker niet bedoeld is om zwaar wegende maatschappelijke en eco nomische belangen te ontwrich ten, ook al biedt geldende wet- en regelgeving de mogelijkheid om 'al le gelijk van de wereld' te claimen. Niemand zal (willen) bestrijden dat zoveel mogelijk burgers goed voorbereid moeten kunnen deelne men aan het maatschappelijk de bat, zoals politicoloog André Krou- wel (PZC 12 augustus) het uit drukt. Soms (niet altijd!) is daar fi nanciële ondersteuning bij nodig. Een goed voorbeeld van wat in dit verband bedoeld wordt met 'zwaarwegende maatschappelijke en economische belangen' is de cri sis in de Zeeuwse mosselsector, veroorzaakt door juridische stap pen van samen optrekkende mi lieuclubs. Ruim drieduizend ar beidsplaatsen staan op de tocht; de maatschappelijke en economi sche consequenties zijn omvang rijk. Voor Zeeland komt de klap het hardst aan, maar ook elders in Nederland en over de landsgren zen heen ondervindt men op gro te schaal de negatieve effecten van deze door gesubsidieerde milieu clubs behaalde triomfen. Of dit wel of niet zo mag (kan) zijn, trekt de subsidiestromen onwillekeurig in een draaikolk van onbegrensde frustraties, die uiteindelijk nergens toe leiden. De politiek weet er geen raad mee. Dat blijkt ook in de vergaderzaal van de Zeeuwse Staten. Merkwaardig want in de wandelgangen wordt stevig gemop perd, dat milieuclubs dankzij roya le overheidssubsidies bestuur en politiek hinderlijk voor de voeten lopen. Toch ligt de oplossing in mijn beleving in een oprechte open discussie, een herijking van uitgangspunten en voorwaarden. Laten wij met elkaar de moed op brengen dat debat aan te gaan, zon der bij voorbaat 'heilige huisjes' af te schermen. De milieuclubs heb ben evenals politici en bestuurders hun maatschappelijke verantwoor delijkheid te nemen in plaats van zich te verschuilen achter de letter van wet- en regelgeving. LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl Brieven maximaal 150 woorden Als eigenaar van een minicamping wil ik ook reageren op de campers. Het valt mij telkens op, dat als er een camper komt hij/zij behan deld willen worden als een ere bur ger. Ze vinden dat zij veel minder moeten betalen dan mensen met een caravan. Dat de campers hun toilet en afvalwater lozen en dan nog graag plusminus 100 liter drinkwater tanken, wordt verge ten. Tevens willen ze als iedere campinggast graag gebruik maken van douche en toilet. Als je ze vraagt op de verharding te blijven sta je 's morgens wel eens voor een verrassing. Wij beschouwen campers en caravans gelijk. Alle mi- nicampings zijn gesloten van 31-10 t/m 15-3 voor alle campinggasten. Adriaan Langebeeke Rijkebuurtweg 14, Vrouwenpolder Het gaat niet goed met De Fontey- ne (PZC 13/08). Lege winkels, geen klanten. Nu is er al een hele tijd van de zijde van camper-eige naars vraag naar gratis standplaat sen op mooie plekjes in de provin cie. Voorts is uit onderzoek geble ken, (lees ik in dezelfde PZC), dat ze wel 75 euro (toe maar!) per dag besteden in de directe omgeving van de standplaats. Een prachtige kans voor Vlissingen, en het kost nog niets ook! Geef campers toestemming om op het Spuiplein gratis te overnach ten, het mooiste plekje van de stad. Metalen goten voor de afvoer van van alles en nog wat liggen er al, in de Bibliotheek kunnen ze gratis de krant lezen en na een ver frissende duik in het golfslag-piere- bad begeven ze zich naar de win kels van de Fonteyne, popelend om hun 75 euro te besteden. De Fonteyne gered en Vlissingen: cam perparadijs! L A d'Hondt Verdilaan 62, Vlissingen êi(HW HüWfV ,il ZO W&W(r KKÏ-PtZT, In de PZC van woensdag 13 augus tus las ik dat het meisje dat tijdens de ceremonie van de Oympische spelen het openingslied zong dat helemaal niet zelf deed. Het was playback. Het meisje dat het lied écht zingt vond men niet knap ge noeg van uiterlijk. Het ene kind is te lelijk en het andere kan niet zin gen. Nu zijn er 1,3 miljard Chinezen. Als je dan geen meiske kan vinden dat én knap is én kan zingen dan ben je toch een enorme zak met turf zeg En als grote volwassen kerels zich gaan bemoeien met het uiterlijk van negenjarige meisjes dan krijg ik altijd een nare smaak in mijn mond. Geen Olympische gedachte. B.J. Meijs Kinderstraat 1, Zierikzee In de PZC van 14 aug. staat het pro test van de Vogelbescherming te gen kitesurfen. Onderzoek op sites van milieuorganisaties maakt dui delijk dat hun doel eenzijdig is, met een tunnelvisie waarin dier en natuur prevaleren. Zo staat op de site van 't Duumpje een intro van de ZMF, die zich daarin beperkt tot slechts één doel stelling: het ondersteunen van mi lieu-organisaties met haar Volkerti- aanse specialiteit van het overne men of opmaken van bezwaar schriften. link: http://www.duum- pje.nl/zemilfed.htm. Is dat dan toch haar 'core business'? Ik hoop van niet. Er loopt echter nog een belangrijk species in de natuur, dat volledig over het hoofd wordt gezien, en die qua levensvrijheid onder druk staat en bedreigd wordt in haar biotoop: de 'homo ludens', ofwel de spelende mens. Het wordt nu echt tijd voor milieuorganisaties, om hun ecologische toekomstvisie eens breder te toetsen aan hun so ciaal-maatschappelijke verantwoor delijkheid. De mosselsector kan van het gebrek aan dat laatste al meepraten. J. Pollemans Singel 10, Biervliet Dhr. Westerterp suggereert (PZC, 14/8) dat het christendom nogal wat praktijken en ideeën overgeno men zou hebben van de mysterie godsdienst het Mithraïsme. Zijn bewijsmateriaal haalt hij blijkbaar van de Nederlandstalige Wikipe- dia, maar met weglating van enke le woorden. Daar staat: 'Volgens sommigen zijn bepaalde kenmer ken van de figuur Jezus ontleend aan Mithras'. Dat 'volgens sommigen' is veelzeg gend. Het is immers ook mogelijk dat de figuur van Mithras bepaalde kenmerken aan Jezus ontleende. Andersom dus. De Engels- en Franstalige Wikipe- dia's zijn over Mithras veel uitge breider en melden dat zijn vere ring door soldaten van de Romein se legioenen pas na het jaar 60 na Christus voor het eerst vermeld werd. Veel wetenschappers nemen tegenwoordig aan dat er geen rela tie is tussen deze Mithrascultus en de oudere Perzische Mitrasvere- ring. Het ligt dus allemaal wat an ders, in elk geval meer genuan ceerd dan dhr. Westerterp sugge reert. Jan Zwemcr Bisschopstraat 4, Serooskerke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12