Buitenland Weer aanslag westen China Moslims gedood bij demonstratie Kashmir Junta in Mauritanië draagt macht over aan leider Einde staking Zaventem nabij Rookverbod in Beieren mag Drie doden bij derde terreuractie op rij in acht dagen tijd. Sekte verhongert kind dat geen amen zei Grote walvissen herstellen zich Japanse premier wilde in 1945 doorvechten 'Laptop gevonden van Radovan Karadzic' Chinezen kopen kantoor Front National Moordenaar Lennon blijft achter de tralies pzc Woensdag 13 augustus 2008 7 yamanya - In de overwegend isla mitische provincie Xinjiang in het westen van China zijn gisteren drie veiligheidsmensen bij een con trolepost doodgestoken. Het Chi nese staatspersbureau Xinhua meldde dat een onbekend aantal opstandelingen bij de controlepost in de stad Yamanya uit een auto was gesprongen en vier mensen had aangevallen. Het is de derde aanslag in de regio binnen acht da gen tijd. Een van de slachtoffers overleefde de aanval, maar hij moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Hij verkeert niet in levensgevaar. Een politiewoordvoerder in Yama nya zei dat de drie slachtoffers niet bij de politie of het leger werkten, maar ambtenaar waren. Het was hun taak de namen van personen te noteren die de controlepost pas seren. Niemand eiste de verantwoorde lijkheid op voor de aanslagen. Re geringswoordvoerders zeiden even wel dat het gaat om terreuraansla gen en dat de daders banden on derhouden met separatistische be wegingen. Er werd benadrukt dat de aanslagen niet gericht zijn te gen de Olympische Spelen. Bij het geweld van de afgelopen acht dagen zijn 31 mensen om het leven gekomen. Vorige week wer den in de stad Kashgar, bij de grens van Afghanistan en Paki stan, zestien leden van de grenspo litie gedood. Zestien mensen raak ten gewond. Twee mannen reden met een vrachtwagen in op een groep joggende politieagenten, brachten zelfgemaakte explosieven tot ontploffing en hakten met mes sen op de agenten in. Zondag pleegden vijftien opstande lingen, onder wie twee vrouwen, aanslagen in de stad Kuqa. Er vie len twaalf doden, te weten tien da ders, een bewaker en een voorbij ganger. Een woordvoerder van het in Duitsland gevestigde Oejgoerse Wereldcongres, Dilxat Raxit, zegt in een e-mail dat de Chinese auto riteiten inmiddels ruim negentig verdachten in Kuqa hebben opge pakt. Ook elders in Xinjiang zou den arrestaties zijn verricht. Oej goerse bronnen meldden dat arres tanten zijn gemarteld. 1*5 Vier beveiligers bij een controle- post in provincie Xinjiang in het westen van China zijn aangeval len door separatisten. Drie bevei ligers kwamen om het leven. De oorspronkelijke bewoners van Xinjiang, etnisch-Turkse Oejgoe- ren, verzetten zich net als de Tibet- anen al bijna zestig jaar tegen de Chinese communistische overheer sing. Vorige maand dreigde een groep Oejgoeren uit Pakistan in een vi deo aanslagen te zullen plegen tij dens de Spelen. Raxit veroordeelt in zijn bood schap het geweld van beide zijden en roept de internationale gemeen schap op druk op China uit te oefe nen om de repressie te stoppen. Oejgoeren in Kuqa, een stad van 450.000 inwoners, wilden geen commentaar geven op de aansla gen. Oejgoerse bronnen zeiden dat de bevolking woedend is op de Chine se immigranten, Han-Chinezen, en de onderdrukking van hun godsdienst en cultuur. washington - De Amerikaanse justitie heeft op twee na alle leden van de sekte 't Mind Ministries' aangeklaagd voor betrokkenheid bij de dood van een 2-jarig jonge tje. Zij zouden het kind hebben la ten verhongeren, omdat het na de maaltijd geen 'amen' wilde zeggen en dus een duivel zou zijn. Tot de aangeklaagden behoren de leider van de sekte en de moeder van de jongen. Nouakchott - De junta die vorige week de regering van Mauritanië omverwierp, heeft een wet aange nomen die de presidentiële macht van het land overdraagt aan het hoofd van de junta. De nieuwe wet werd gisteren officieel bekend gemaakt. De staatsgreep van 6 augustus was een reactie op de verslechterende situatie in Mauritanië, het buiten spel zetten van overheidsinstellin gen door de president en het ont slag van de legerleiding. De junta heeft beloofd nieuwe verkiezingen te organiseren. De afgezette presi dent, Sidi Ould Cheikh Abdallahi, won vorig jaar de eerste vrije ver kiezingen in het land in meer dan twintig jaar. Die verkiezingen volg den op een staatsgreep in 2005, waarbij het hoofd van de junta, ge neraal Mohamed Ould Abdel Aziz, ook was betrokken. Sinds het land in i960 onafhanke lijk werd van Frankrijk, beleefde Mauritanië meer dan tien staatsgre pen of pogingen daartoe. Het land telt 3,4 miljoen, overwegend straat arme, inwoners. In 2006 werd er echter olie ontdekt. brussel - Op de luchthaven van Zaventem bij Brussel komt het ein de van de chaos door een staking in zicht. Het stakende personeel van een van de twee bagage-afhan- delaars is weer aan het werk ge gaan. De werknemers van het an dere bedrijf Aviapartner houden nog vol. Het leeuwendeel van het perso neel van Flightcare verwierp het voorstel van de directie, maar er was onvoldoende steun om de sta king tegen de hoge werkdruk voort te zetten. Het kan nog wel een paar dagen duren voordat alle vluchten weer volgens schema ver lopen. Ook de verwerking van de bagageberg van twintigduizend stuks kan nog dagen duren. De staking begon zondagavond. Hideki Tojo tokio - Hiroshima en Nagasaki wa ren al door atoombommen wegge vaagd, maar premier Hideki Tojo van Japan wilde dat zijn land in 1945 zou doorvechten. Dat blijkt uit passages uit zijn onlangs gevon den dagboek. „Zonder zich op het laatste moment maximaal in te zet ten, geeft de keizerlijke natie zich gewonnen aan de propaganda van de vijanden", schreef hij in de laat ste dagen van de oorlog. GENEVE - Het gaat beter met een aantal grote walvis soorten. Er zijn meer exemplaren, waardoor de dieren niet langer met uitsterven bedreigd worden. Dat zei de natuurbeschermingsorganisatie International Union for Conservation of Nature (IUCN) in een gisteren gepubli ceerd onderzoek. Het gaat volgens IUCN onder meer om de buitrug (fo to), de zuidkaper en de dwergvinvis. Op de zogenoem de rode lijst van de organisatie staan de soorten nu in de categorie 'minste zorg'. De internationale gemeenschap besloot in 1986 de jacht op walvissen aan banden te leggen. Alleen Japan, Noorwegen en IJsland jagen nog op deze zoogdieren. foto J. Scott Applewhite/AP srinagar - Indiase militairen heb ben gisteren in de regio Kashmir voor de tweede dag op rij het vuur geopend op islamitische demon stranten. Er vielen dertien doden. De betogers waren in weerwil van een maandag afgekondigd uit gaansverbod de straat op gegaan. Dat heeft de politie gemeld. Duizenden militairen zijn in het overwegend islamitische Indiase deel van Kashmir samengetrokken om een uitgaansverbod te handha ven. Dat werd maandag ingesteld na het neerschieten van Sheikh Abdul Aziz, een leider binnen de Hurriyat Conferentie van Alle Par tijen, het verbond van legale sepa ratistische organisaties in Kashmir. Hij kwam om toen het leger het vuur opende op een menigte acti visten die in een protestmars te voet naar het Pakistaanse deel van Kashmir wilde oversteken. De moslims wilden protesteren te gen een blokkade door hindoes van de belangrijkste autoweg tus sen de Kashmirvallei en de rest van India. Het is al sinds juni onrustig in de Kashmirvallei. Hindoes proteste ren tegen het terugdraaien van een overheidsbesluit dat een stuk grond toekende aan een bedevaart organisatie. Moslims op hun beurt protesteren tegen het geweld van hindoes en de aanvankelijke toe kenning aan hen van de grond. karlsruhe - Het strenge rookver bod voor restaurants en cafés in de Duitse deelstaat Beieren is niet in strijd met de Duitse grondwet. Dat oordeelde het Federaal Constitutio neel Hof in Karlsruhe gisteren. In Beieren is roken in alle horeca gelegenheden ten strengste verbo den. Volgens de rechters is een to taal rookverbod om gezondheids redenen toegestaan. Vorige maand verklaarde het hof de rookverboden in de deelstaten Berlijn en Baden-Württemberg wel in strijd met de Duitse grond wet. In de beide bondsstaten werd namelijk een onderscheid gemaakt tussen grote etablissementen die een aparte rokersruimte mochten creëren, en kleinere zaken die dat niet mochten. belgrado - De Servische autoritei ten hebben een tas met vermoede lijk de laptop van de voormalig Bosnisch-Servische leider Rado van Karadzic gevonden. In de tas zouden ook 55 diskettes, twee boe ken en krantenknipsels zitten. Hoe de tas werd ontdekt, is niet bekend. De advocaat van Karadzic zegt dat de laptop en diskettes ge stolen zijn tijdens de arrestatie van zijn cliënt, vorige maand. parijs - De extreemrechtse partij Front National heeft haar hoofd kantoor in Parijs verkocht aan een Chinese universiteit. De verkoop aan een buitenlandse partij valt moeilijk te rijmen met de xenofo- be houding van het Front. Maar, 'zolang de koper een goede reputa tie heeft en er financieel niets op aan te merken is, maakt zijn natio naliteit niet uit', aldus de partij. attica - De moordenaar van John Lennon blijft achter de tralies. Voor de vijfde keer besloot de re- classeringsraad van de staat New York dat Mark David Chapman niet in aanmerking komt voor voorwaardelijke invrijheidstelling. De man die de ex-Beatle in 1980 voor diens flat doodschoot ge draagt zich sinds 1994 goed, maar zijn vrijlating 'zou niet in het be lang van de gemeenschap zijn'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7