Georgië verliest op alle fronten Medvedev en Poetin, een geoliede tandem Toedracht dood cameraman vaag Mikhail Saakasjvili heeft na vijf dagen strijd niets gewonnen. Stan Storimans van RTL Nieuws is omgekomen in het Georgische Gori. ANALYSE 6 Woensdag 13 augustus 2008 PZC President Medvedev leek ge matigder dan zijn leermees ter Poetin, maar zij blijken opvallend eensgezind over het conflict met Georgië. De één ontving met groot ce remonieel topfunctionaris sen, de ander troostte slachtoffers van het gewapende conflict in Zuid-Ossetië. In de hechte samenwerking tussen presi- door onze correspondent Remco Reiding dent Dmitri Medvedev en premier Vladimir Poetin waren de afgelo pen dagen geen scheurtjes te be kennen. Terwijl Medvedev met veel bombarie de chef van de gene rale staf ontving in het Kremlin, liet de Russische televisie Poetin zien op bezoek in de deelrepubliek Noord-Ossetië. Grenzend aan de Georgische regio waar het strijdge woel plaatshad, mocht de premier het menselijke gezicht van de Rus sische staat laten zien. Hij legde zijn arm om de schouder van vluchtelingen en sprak met gewon den in het ziekenhuis. Dat Poetin en Medvedev een goed geoliede tandem moesten vormen, is geen geheim. De vraag is altijd geweest wie er aan het stuur zit. De meeste Russen zien Poetin nog steeds als hun (echte) leider en ge loven ook dat hij de touwtjes nog in handen heeft. Vooralsnog lijken mentor en leerling elkaar eerder aan te vullen dan dat zij elkaar be strijden. Opvallend waren wel de keiharde uitspraken van Poetin tijdens het conflict. Formeel immers gaat de president over het buitenlands be leid. De stevige teksten waren ui teraard vooral voor interne con sumptie, want de meerderheid van de Russen slikt de regerings- propaganda als zwarte kaviaar. Het lag ook niet in de lijn van de verwachting dat het buitenlands beleid zou zorgen voor conflicten tussen president en premier. Med vedev is wellicht een liberaal, maar daarmee nog geen democratisch of prowesters staatshoofd als Saakasj- vili. Hij zal zich, al dan niet gesouf fleerd door Poetin, niet soepeler opstellen in vredesonderhandelin gen met het Westen. Rusland vaart zijn eigen koers. Juist de liberale ideeën van Medve dev over hervormingen in Rus land zelf kunnen voor spanningen zorgen. Maar voorlopig zijn Medve dev en Poetin twee handen op één buik. door Carel Coseling MOSKOU - Na vijf dagen oorlog zwijgen de wapens. Georgië heeft de controle over de afvallige regio Zuid-Ossetië niet teruggekregen. Integendeel. Het leger is verslagen en overal in het land zijn militaire bases door de Russische lucht macht verwoest. In Zuid-Ossetië zelf is het contin gent Russische vredestroepen, die er sinds 1992 met VN-mandaat ge legerd zijn, opgevoerd van 500 naar meer dan 10.000. In de ande re opstandige regio, Abchazië, is in middels eenzelfde aantal Russen gelegerd. En bij de 100.000 Osse- tiërs die in Georgië woonden voor dat de strijd uitbrak, is de afkeer van het land sterk toegenomen. Nu Moskou haar militaire acties staakt, is het tijd voor vredesbe sprekingen. De vraag is waartoe on derhandelingen kunnen leiden. De relatie tussen Rusland en Geor gië is door de gebeurtenissen ver broken. De Russische regering wil Russische militairen zitten op hun pantservoertuigen in de buurt van de Zuid-Ossetische hoofdstad Tschinvali. niets meer met 'agressor' Mikhail Saakasjvili te maken hebben. President Saakasjvili van zijn kant speelt de slachtofferrol. Hij bena drukt dat zijn jonge, democrati sche land is overvallen door het grote, slechte Rusland. De propa gandaslag heeft hij gewonnen, maar het is de vraag wat hem dat oplevert. Eerder verzocht hij om een snel Navo- en EU-lidmaat- schap, iets dat beide organisaties af wezen. De kans dat zij daar op te rugkomen is klein. Het Westen, de VS voorop, hekel de de afgelopen dagen het Russi sche militaire optreden. Door te be sluiten de strijd te staken, hebben de Russische leiders die kritiek handig gepareerd. Behalve vrede willen zij nu dat de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) bemiddelt. Dat kan betekenen dat Moskou be reid is een Europees getinte vredes macht in Zuid-Ossetië toe te laten. Dat zou niet alleen Georgië de wind uit de zeilen nemen (het gaat om Europese 'vrienden' en die val je niet aan), het zou Rus land ook de kans bieden de opzich tige militaire aanwezigheid in de regio af te bouwen. Politiek veran dert er echter niets. Zuid-Ossetië blijft zelfstandig en de band met Rusland blijft bestaan. foto Mikhail Metzel/AP Rest de vraag hoe sterk het wan trouwen tegen Rusland is ge groeid. In de VS zal de afkeer van de voormalige communistische vij and zeker zijn toegenomen. Maar in het 'gematigde' Europa zal men blijven aansturen op dialoog en sa menwerking met Moskou. Al was het alleen maar omdat Rusland een economische grootmacht is waar Europa vanwege de levering van olie en gas niet omheen kan. CORI - De omstandigheden waar onder cameraman Stan Storimans van RTL Nieuws in de Georgische stad Gori is omgekomen, blijven onduidelijk. Hij stierf gisteroch tend nadat hij bij beschietingen was geraakt aan zijn hoofd. Bij het incident kreeg correspondent Jeroen Akkermans een granaat scherf in zijn been. De twee waren in de stad om verslag te doen van de invasie van Rusland in Georgië. Akkermans maakt het fysiek rede lijk na behandeling in een privékli- niek in de hoofdstad Tbilisi. Door de chaos in het gebied was gisteren nog veel ongewis over de toedracht van het incident. Het tweetal was met andere journalis ten naar Gori gegaan om de ravage van eerdere bombardementen te filmen. „We wilden net de auto in stappen toen er een explosie kwam. Ik zag dat drie oude man nen voor ons op slag dood waren. Een Israëlische journalist was er slecht aan toe. En toen pas zag ik Stan liggen", vertelde een aangesla gen verslaggever Akkermans gister avond via een telefoonverbinding in de uitzending van RTL Nieuws. Bij de aanval zouden vijf doden zijn gevallen en tussen de twintig en dertig gewonden. Het plein waarop de granaatbeschieting plaatsvond, werd de afgelopen da gen veelvuldig door de internatio nale pers gebruikt om reportages via satellietschotels door te sturen. Minister Maxime Verhagen van Buitenlandse Zaken heeft de Russi sche ambassadeur op het matje ge roepen. Hij wil opheldering over de omstandigheden waaronder Storimans is omgekomen. Storimans was 39 jaar, getrouwd en vader van twee kinderen. De Brabander uit Goirle had ruim twintig jaar ervaring als freelance cameraman en zwierf voorname lijk voor RTL Nieuws de wereld over. Hij deed verslag van brand haarden in onder meer Afghanis tan, Irak en Zaïre, maar ook van sportevenementen. Cameraman Stan Storimans van RTL Nieuws is gisteren in de Georgische stad Gori omgeko men. Zijn collega Jeroen Akker mans raakt gewond in zijn been. Zeer korte levertijden Perfecte service en nazorg Eén aanspreekpunt 5 jaar garantie op keukens Zeer scherpe prijzen Keukenstudio De Looff bewijst dat t opdesign betaalbaar kan zijn! Bedrijfsweg 11, 4387 PD Vlissingen T: 0118 - 491929 www.keukenstudiodelooff.nl M

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6