Zeeland 'Ik wilde geen Voormalige school in Colijnsplaat wordt nog voor de kerst gesloopt 'Volgende keer neem ik een kano mee' Groen licht voor turbines bij Neeltje Jans Bromfietser gewond en hond dood bij botsing Dorsdag bij molen De Korenhalm Verpauperd pand maakt plaats voor senioren en starterswoningen. Redders van de KNRM zetten de deuren open Vlasdagorkest in Coese Manhuistuin Motorrijder ten val na inhaalmanouvre Autopuzzelrit over Noord-Beveland Tim Traas (21) uit Heinkenszand levert eerste roman af. Piet Schneiders is na megafietstocht nog niet uitgekeken in Canada. 22 1 Woensdag 13 augustus 2008 PZC B ELLEWOUTSDIJK - Een 17-jarige bromfietser uit de gemeente Borse- le is maandagavond gewond ge raakt toen hij aan de Grindweg in Ellewoutsdijk in botsing kwam met een hond. Het beestje kwam vanuit de berm plots de weg op rennen en de bromfietser kon hem niet meer ontwijken. Bij de botsing kwam de hond vrijwel di rect om het leven. De bromfietser kwam er vanaf met een gebroken sleutelbeen. 'S-GRAVENPOLDER - 'Van akker tot bakker' is het thema van de dors dag die zaterdag 16 augustus rond molen De Korenhalm in 's-Graven- polder wordt gehouden. Bezoekers zien hoe het graan geoogst, het meel gemalen en het brood gebakken wordt. Er zijn ook oude dorsmachines te zien. De dag is van 10.00 tot 16.30 uur. door Luc Oggel COLIJNSPLAAT - De voormalige christelijke basisschool Open Hof in Colijnsplaat wordt, als het aan de gemeente Noord-Beveland ligt, vóór kerst dit jaar gesloopt om plaats te maken voor woning bouw. Het is nog even wachten op goedkeuring van het bestemmings plan Kom Colijnsplaat door de pro vincie. Dat antwoorden burge meester en wethouders op vragen van PvdA-raadslid Cor Quinten. Het gebouw aan de Meidoorn straat doet al enkele jaren geen dienst meer als school en is sinds dien behoorlijk verpauperd. Het biedt op dit moment nog wel on derdak aan de jeugdsoos Ook peu terspeelzaal 't Kwetternest maakt NEELTjE JANS - KNRM-reddingssta- tion Noordland op Neeltje Jans zet vandaag en volgende week woens dag de deuren open voor belang stellenden. Bezoekers krijgen een rondleiding door het station en op de reddings boot Koopmansdank en ze kun nen een informatieve dvd bekij ken. Het station ligt aan de zeezij de van de Roompotsluizen. De open dag begint om 13.30 uur en duurt tot 16.30 uur. GOES - De commissie Manhuistuin- concerten heeft voor zondag 17 au gustus weer een concert in de Goe- se Manhuistuin gepland. Deze keer treedt het Vlasdagkoor uit Dreischor op. Het staat onder lei ding van Jaap Knuist. Het concert van het koor is van 12.00 tot 13.00 uur. De toegang is gratis. gebruik van een gebouwtje bij de school, maar dat gaat, nu de sloop aanstaande is, allemaal verande ren. De jeugdsoos verkast naar (multifunctioneel) dorpshuis De Brug, evenals de peuters. Die laat- sten worden daar tijdelijk onderge bracht, want het is de bedoeling dat peuterspeelzaal en kinderop vang straks in openbare basis school Het Stelleplankier worden ingekwartierd. De school moet daar eerst nog voor worden ver bouwd. Aanvankelijk zouden de kleuters tijdens de verbouwing van een provisorisch aangepaste ruimte in Het Stelleplankier ge bruikmaken, maar B en W vinden dat bij nader inzien toch niet wen- De voormalige basisschool Open Hof gaat, als het aan de gemeen te Noord-Beveland ligt, vóór de kerst tegen de vlakte. Op de loca tie staan woningen gepland. WEMELDINGE - Een 23-jarige motor rijder uit Yerseke is gistermiddag rond vier uur op de Westelijke Ka- naalweg in Wemeldinge ten val ge komen. De man haalde een aantal auto's en een tractor in, maar merkte te laat dat de tractor links af sloeg. Hij probeerde hem nog te ontwijken, maar kwam in de berm terecht en sloeg vervolgens enkele keren over de kop. De man liep schaafwonden op en is daar voor in het ziekenhuis behandeld. KAMPERLAND - Motor- en autoclub De Bevelanden houdt vanavond een autopuzzelrit over Noord-Be veland. De route leidt deelnemers langs diverse plekjes op met name het westelijke deel van het eiland. Inschrijven kan tussen 18.30 en 19.00 uur in het restaurant van De Roompot aan de Mariapolderse- weg in Kamperland. selijk. Momenteel is nog overleg gaande tussen Stichting Kinderop vang De Bevelanden, gemeente en koepelorganisatie Nobego voor openbaar onderwijs in Goes en Noord-Beveland over het tech nisch ontwerp. Het college komt binnenkort met een voorstel naar de raad, antwoordt het op de vraag van Quinten hoe het ervoor staat. Op de locatie-Open Hof wordt, na goedkeuring van het bestemmings plan Kom Colijnsplaat, begonnen met de bouw van een handjevol se nioren- en starterswoningen. Daar is behoefte aan in het dorp, is ge bleken uit een enquête van woon- stichting Zorgvoorwonen. Die zal, behalve de invulling van die loca tie, ook de uitbreiding van Het Stelleplankier voor haar rekening nemen. Op die manier worden de 'bouwstromen' in het dorp in één hand gehouden. door Rob Paardekam HEINKENSZAND - Tim Traas (21) uit Heinkenszand heeft twee dromen: een groot schrijver worden en een gevierd politicus zijn. „Maar als ik echt moet kiezen, kies ik toch dat laatste", zegt hij. Als fractievolger van de PvdA in de gemeente Bor- sele heeft Tim zijn eerste stapjes in de politiek inmiddels gezet. Toch lijkt hij op het schrijversvlak al wat verder te zijn. Deze week pre senteerde hij zijn eerste roman: De Bachmayer Coup. Het mag dan zijn eerste roman zijn, Tim heeft al wel twee andere boeken op zijn naam staan. Hij was nog maar zestien toen hij Een persoonlijke visie op de 21ste eeuw af leverde. Het kwam alleen tot een proefdruk. Van zijn volgende boek liet hij - in eigen beheer - wel een stuk of twintig exemplaren druk ken. Het boekje Mijn verhaal... Tim het jongerenraadslid beschrijft de er varingen van Tim in de Borselse jongerenraad. „Het werd niet met een door iedereen enthousiast ont haald", vertelt de inwoner van Heinkenszand. „Ik heb namelijk een aantal kritische noten ge plaatst." Tim vond dat de jongeren- raad zich iets te veel toelegde op wat hij noemt 'het feesten organi seren' in plaats van met gewichti ge zaken bezig zijn. „Uiteindelijk is dat ook gebeurd", stelt hij. „Daar heb ik mijn steentje aan mogen bij dragen. Het was niet altijd gemak kelijk, maar ik ben een soort Joop den Uyl: passievol en soms dram merig. Zo krijg ik wel dingen voor elkaar." Nu is er dus zijn eerste roman. De Bachmayer Coup speelt zich af in 2018 en verhaalt over een extreem rechtse coup tegen de Nederland se regering. De leider van die ex treemrechtse beweging is ene Bachmayer. Hij is de zoon van SS' er Georg Bachmayer, die echt heeft bestaan. Op 8 mei 1945 dood de hij zijn vrouw en kinderen om daarna zelfmoord te plegen. „Maar voor mijn boek heb ik verzonnen dat één zoon het toch heeft over leefd", vertelt Tim. „Hij is nu de lei der van de nazibeweging." Tim heeft zichzelf overigens een grote rol in het boek gegeven. Zo begint hij als minister van defensie en wordt later zelfs premier. Ook en kele van zijn vrienden spelen een rol in het verhaal. „Ik heb dat lan ge tijd niet willen doen, maar merkte dat ik onbekende persona ges heel moeilijk emoties kon ge ven. Bij mensen die ik ken, is dat een stuk gemakkelijker." Tim benadrukt overigens dat hij van zichzelf geen held heeft ge maakt. „Nee zeg, ik wilde geen Ja mes Bond-achtig type creëren. Het gaat de Tim als premier soms juist heel moeilijk af. Hij heeft moeite met het leiderschap, gaat gebukt onder stress en heeft moeite zijn conditie op peil te houden." Al met al is Tim zeer te spreken over zijn eerste roman. Hij heeft er vijf maanden aan gewerkt. „Maar 'Ja, als er belangstelling is, komt er ook een derde druk. Het kan allemaal' het basisconcept lag er al", vertelt hij. „Wat ik nu heb gedaan is het verhaal compleet gemaakt. Als je het schrijven van dat concept ook meetelt, heb ik er wel ongeveer een jaar over gedaan. Vooral in het plegen van research zat veel tijd. Want ondanks dat het een fictieve roman is, wilde ik dat de basis op waarheid berust." Tim werkt ove rigens alweer aan een nieuwe ro man. Die zal voortborduren op zijn eerste. De jonge schrijver heeft ervoor ge kozen om De Bachmayer Groep nog niet naar gerenommeerde uit gevers te sturen. Wellicht komt zo iets ooit wel. Nu heeft hij gewoon 24 exemplaren laten drukken bij een 'internetuitgeverij'. Ze waren in een mum van tijd uitverkocht. „Het ligt voor de hand dat er dus een tweede druk komt", zegt Tim. „En ja, als de belangstelling er is, ook een derde. Het kan allemaal." info op: www.timtboeken.hyves.nl door Martijn de Koning nieuwerkerk - Nee, echt bang is hij niet geweest. Maar die keren dat Piet Schneiders noodgedwon gen moest wildkamperen tijdens zijn fietstocht door Canada en Alaska, sliep hij toch niet al te best. Zeker niet toen hij overdag beren had gezien. „Bij elk ritselend takje zat ik rechtop in m'n tent." De 67-jarige Nieuwerkerker kwam afgelopen weekeinde terug van een dik drie weken durende tocht door Noord-Amerika. Hij fietste duizenden kilometers, over berg passen, door enorme hoosbuien en met 'veel te veel' bagage bij zich. Hoe de reis was? „Fantas tisch." Schneiders roemt de prach tige natuur en vooral de aardige mensen. „Die zijn heel open. Je hoeft er niets voor te doen om in gesprek te komen. Ik heb er leuke contacten aan overgehouden." De man uit Nieuwerkerk zag on derweg nóg meer dan hij van tevo ren had gepland, want de saaiere 'Ik stapte uit de auto om een foto te maken. De chauffeur werd haast gek' stukken kon hij regelmatig meelif ten. Schneiders maakte honder den foto's, die goed van pas ko men bij het beschrijven van zijn tocht. De prachtige natuurplaatjes worden hier en daar afgewisseld met die van wilde dieren. „Kijk Prachtige vergezichten. Piet Schneiders kijkt thuis in Nieuwerkerk terug op een 'fantastische tocht'. foto Piet Schneiders hier", wijst hij. „Deze grizzlybeer liep langs de weg. Gelukkig zat ik toen in een auto. Ik stapte uit om een foto te maken. Die chauffeur werd haast gek. 'Weet je wel wat je doet', vroeg hij. Twee dagen la ter las ik in een krant dat er in die streek een vrouw zwaar verwond was door zo'n beest. Ik had ze blijkbaar een beetje onderschat." Schneiders sliep in goedkope hos tels of jeugdherbergen, op cam pings en soms, wanneer hij geen geschikte plek kon vinden, mid denin de natuur. Ook maakte hij een 'onvergetelijke' cruise langs zeehonden, orka's en blauwe glet sjers. Redenen genoeg dus om nog eens terug te gaan? „Jazeker, maar niet op de fiets. Volgende keer ga ik kanoën. Heb je niet zo'n last van die langszoevende auto's." NEELTJE JANS - Windpark Roggen- plaat mag vier nieuwe windmo lens bouwen op het vroegere werk- eiland Roggenplaat, vanaf Burgh- Haamstede het 'eerste eiland' van de stormvloedkering. De gemeen te Schouwen-Duiveland heeft het bedrijf daarvoor een bouwvergun ning gegeven. De molens komen in de plaats van de huidige twaalf. Ze zijn bijna twee keer zo hoog: een kleine ne gentig meter. Tegen de komst van de molens is verzet geweest van bewoners uit Burgh-Haamstede. Die vreesden met name geluidso verlast. Metingen van de gemeente gaven echter aan dat de nieuwe molens iets minder lawaai maken dan de huidige. Het geluidsniveau blijft daarmee binnen de vastgestel de grenzen. De gemeenteraad moet het besluit wel nog goedkeu ren. De molens worden op z'n vroegst over twee jaar geplaatst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 62