Akkoord over beheer clubgebouwen nabij eeland Rotterdammers onder elkaar in Sirjansland Dagje'Zeeuwse Cultuur'tijdens ptp ^pp1nprnprQ A\„ mfAAar\ jaarlijkse Vlasdag in Dreischor Uccmemeri>, UIL iriLIUtJIl 22 Woensdag 13 augustus 2008 PZC Leden van coöperatief caravanpark vieren dertigjarig bestaan. Wethouder verwacht eerste handtekeningen voor einde van het jaar. Indianendorp krijgt dak boven het hoofd Kinderen ontdekken bos en duin rond Slot Met laarzen door de natuur van Tureluur Open middagen bij redders van Noordland Brits duo op orgel en viool in Brouwershaven Autopuzzelrit over Noord-Beveland Manege Balans heeft belangrijke inbreng met eigen 'Paardendag'. Tweede motortoertocht door Zeeland voor project op Molukken. Bestuurslid Jan Kerkum met voor hem zijn vrouw Kitty, Cok Lussenburg, be heerster Patricia Coyaars en Joop Kok sr. (vlnr). foto Dirk-Jan Cjeltema door David Duijnmayer SIRJANSLAND - Als iedereen er is, heeft het park meer inwoners dan het dorp Sirjansland zelf. De coö peratieve vereniging caravanpark Sirjansland is bijna een dorp op zich. Of, zoals ze het zelf zeggen, een grote familie. En iedereen die er een caravan heeft staan, is me de-eigenaar van het park. Zaterdag vieren de leden het dertigjarig be staan van de vereniging. Leden van het eerste uur Cok Lus senburg (75) en Joop Kok sr. (69) kunnen zich nog goed herinneren hoe het allemaal begon. Eerst was het een gewone camping, waar veel mensen een vaste staanplaats huurden. „Dat kostte 750 gulden per jaar", weet Kok sr. nog. „Toen kocht de Duitser Tuntler het hele mikkie op en maakte er een vereni ging van: voor tienduizend gulden konden kampeerders een plekje kopen." Daarmee werden ze le venslang lid van de vereniging en dus mede-eigenaar van de cam ping. Dertig jaar later heeft het park met kamperen weinig meer te maken. Eerst kwam er elektriciteit, toen werden alle caravans op het gasnet aangesloten en sinds vorig jaar is er zelfs een draadloze internetver binding voor de leden. „Het grote voordeel van een coöpe ratie is dat je niet bang hoeft te zijn dat een grote organisatie het hele zootje opkoopt", zegt beheerster Patricia Goyaars. Ze is de enige betaalde kracht van de vereniging en woont 365 dagen per jaar op het vakantiepark. De overige leden komen om te recreë ren, maar een groot deel van hen brengt er al snel de helft van het jaar door. Het hoogseizoen begint met Pasen en duurt ongeveer tot oktober. Een beetje een Rotterdamse encla ve is het wel: zeker 65 procent van de 'bewoners' van het caravanpark komt uit de omgeving Rotterdam. Verder staat er een handvol Zeeuw en, veertien Duitsers en één En gelsman. „Er is veel sociale contro le", zegt Lussenburg. „Als je een kind iets ziet slopen, gaat het ook om jouw eigendom." Elk laantje heeft bovendien een 'laanafgevaar- digde', die in de gaten houdt of er in zijn straatje rare dingen gebeu ren. Nieuwe leden worden eerst ge keurd door een ballotagecommis sie, die bij je thuis komt kijken. „Het gebeurt niet vaak dat iemand geweigerd wordt hoor", zegt Goyaars. Maar het gebeurt wel. Kok sr. heeft als commissielid wel eens iemand moeten weigeren. „Daar was het thuis zo vuil en vies, dat moet je hier op het park gewoon niet hebben." De coöperatieve vereniging cara vanpark Sirjansland bestaat dit jaar dertig jaar. Het park heeft meer 'inwoners' dan het dorp Sir jansland, waar het gevestigd is. door David Duijnmayer ZIERIKZEE - De privatisering van de sportaccommodaties op Schou- wen-Duiveland vordert gestaag. De eerste stappen van het project werden al in 2003 gezet. Met zeven voetbalclubs wordt sinds vorige zo mer onderhandeld over de overna me van de clubgebouwen en kleed kamers door de verenigingen. De gemeente houdt de velden in ei gen beheer. Het gaat om de clubs asv Brou wershaven, sv Renesse, Mevo/w Zierikzee, Zonnemaire, Dreischor, WIK en Z.S.C. '62. Wethouder Ad Verseput verwacht dat voor het einde van dit jaar de eerste handtekeningen onder over namecontracten gezet kunnen worden. „We hebben van tevoren beseft dat het een langdurige klus ZONNEMAIRE - Het Indianendorp dat kinderen in Zonnemaire van daag kunnen bezoeken, verhuist naar de gymzaal aan de Christina- straat. De weersverwachting is te slecht om de activiteit op het voet balveld te houden. Het programma wordt een beetje aangepast aan de beschikbare ruimte. Het dorp, dat vrijdag nog Bruinisse aandoet, 'opent' om 10 uur. BURCH-HAAMSTEDE - Een natuur- gids van Natuurmonumenten neemt kinderen van 6 tot 12 jaar zaterdag mee door het bos en de duinen rond Slot Haamstede. Ouders mogen mee, maar kunnen ook met een 'grotemensen- excursie' meegaan. De wandeling begint om 10 uur. Opgeven kan bij de VVV in Haam stede of via 0900 2020233. zou worden. Iedere vereniging krijgt bij privatisering te maken met andere problematiek, dus we voeren de onderhandelingen met elke vereniging apart. Met een aan tal clubs hebben we al drie of vier keer rond de tafel gezeten, maar we zijn wel zo ver dat we met de meeste clubs al een eind klaar zijn. Het is voor de verenigingen een in grijpende verandering en ik moet ze complimenteren met de manier waarop ze ermee omgaan." De gemeente heeft bij de clubs geïnventariseerd wat er nog moet gebeuren aan achterstallig onder houd. Daarvoor krijgt iedere vere niging een bedrag ter beschikking. Ook krijgen de clubs een soort 'bruidsschat' mee. Een van de verenigingen waarmee De gemeente is in gesprek met zeven Schouwse sportclubs over privatisering van de clubgebou wen. Met een aantal clubs is de gemeente zo goed als rond. SEROOSKERKE (S) - Staatsbosbeheer houdt vanmiddag en daarna elke woensdag in augustus en septem ber een excursie door de Prunje, een deel van natuurgebied Plan Tu reluur in Zuid-Schouwen. Deelne mers wordt aangeraden laarzen aan te trekken. Aanmelden kan bij de WV in Haamstede of via 0900 2020233. De tocht begint om 13.30 uur aan het eind van de Prun- jeweg bij Serooskerke. NEELTJE JANS - KNRM-reddingssta- tion Noordland op Neeltje Jans houdt vandaag en volgende week woensdag open middag. Bezoekers krijgen een rondleiding door het station en op de reddingsboot Koopmansdank en kunnen een dvd bekijken. Het station ligt aan de zeezijde van de Roompotslui zen. Iedereen kan terecht tussen 13.30 uur en 16.30 uur. de gemeente zo goed als rond is, is sv Renesse. De club gaat een deel van het geld aan nieuwbouw beste den. Penningmeester Frans Dudok ziet de overname van de gebou wen wel zitten. „De gemeente spendeert nu het minimale aan on derhoud. Als je het in eigen be heer hebt, kun je zelf eens wat ver vangen. Er lopen op een vereni ging meestal genoeg vrijwilligers rond die kunnen timmeren of ver ven. Als het gebouw niet van de club zelf is, doe je dat niet. Dan heb je het gevoel dat je voor de ge meente aan het werk bent." Met andere clubs, zoals Z.S.C. '62 in Scharendijke, is nog wat meer overleg nodig. Voorzitter Peter van Santé ziet weinig meerwaarde in de privatisering. „Voor ons hoeft het niet per se", zegt hij. „We wer ken er wel aan mee, maar niet ten koste van alles. Wat als de kachel ermee ophoudt, of je krijgt lekka ge? Dat zijn kosten die je als club niet zomaar even ophoest." BROUWERSHAVEN - De Schotse or ganist Chris Bragg en de Engelse violiste Emma Jones geven zater dag een concert in de Grote of Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven. Beiden studeerden aan het conser vatorium in Amsterdam. Sinds dien verzorgen ze regelmatig sa men optredens. Het concert begint om 20 uur. Kaarten kosten 8 euro, inclusief een consumptie. Kinderen gratis. KAMPERLAND - MAC De Bevelan- den houdt vanavond een autopuz zelrit over Noord-Beveland. De route leidt deelnemers langs min der bekende weggetjes en mooie plekjes op met name het westelij ke deel van het eiland. Inschrijven kan tussen 18.30 en 19.00 uur in het restaurant van De Roompot aan de Mariapolderse- weg in Kamperland. door Martijn de Koning DREISCHOR - Dreischor staat zater dag tijdens de jaarlijkse vlasdag weer in het teken van een dagje 'Zeeuwse Cultuur'. Tussen 10 en 16 uur is er voor iedereen wel iets te beleven. Er zijn vooral veel markten. Op de Ring brengt de jeugd rommel marktspullen aan de man, terwijl knutselaars hun creatieve werken tonen en verkopen in het dorps huis. Boeken worden in de peuter speelzaal verkocht en ook op het terrein van manege Balans is een tweedehandsmarkt. Bij de manege zijn verder de hele dag door verschillende demonstra ties en shows. Zo doet Santoucha van der Meij een kür op muziek en is er een optreden van het Frie zen Showduo en het paard Super- guus met vaste berijdster Jolanda Adelaar. In de Ooststraat worden oude trac toren, listers en motoren getoond. De lokale lekkernijen komen on der meer van wijnhoeve De Klei ne Schorre en kaasboerderij De Stolpe. De hervormde kerk ver koopt oliebollen. Ook oude am bachten, waaronder natuurlijk de vlassers, krijgen hun plaats. De muzikale inbreng komt van or kest Crescendo, shantykoor Neptu- nus en het Vlasdagorkest, dat om 16 uur in de kerk de dag afsluit. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Vier dagen voor zijn motortocht door Midden- en Noord-Zeeland heeft nog geen en kele deelnemer zich aangemeld. Wilfred Vreeke wordt er echt niet zenuwachtig van. „Dat gaat zo bij motorrijders. Die wachten af wat voor weer het wordt. Dat was vo rig jaar precies zo. Ik heb afgespro ken dat ze zich anderhalf uur voor de start kunnen aanmelden." Zaterdag wordt voor het tweede jaar op rij zijn motortoertocht voor de Molukken gehouden. De opbrengst gaat naar Horizon Hol land, een organisatie die het geld van vorig jaar gebruikte voor het bouwen van een school voor ver standelijk gehandicapten. Vorig jaar haalde Vreeke 1700 euro op. „En toen heb ik zelfs nog tach tig deelnemers gemist. Er zouden mensen komen uit Assen en Ca- pelle aan den IJssel, plaatsen waar ook veel Molukkers wonen, maar het was toen 's ochtends echt noodweer, dus die zijn maar niet gekomen. Hier werd het tegen de middag ineens mooi weer." Vreeke wilde eigenlijk dit jaar mee met de reis naar de Molukken die voetbalclub Jong Ambon deze zo mer maakte. Hij stond tot 2005 in het doel van de Middelburgse vere niging. „Maar ik kon niet mee. De reis was in juni. Dat is voor ons een hartstikke drukke periode, ik werk bij Brammetje Dump, dus ik kon niet weg. De planning is nu 2010, eventueel in m'n eentje." De motortocht voert zaterdag door Walcheren, de Bevelanden en Schouwen-Duiveland. De start 'Als het bij haar terecht komt, dan komt het goed met het geld' is op de Markt in Middelburg, ver volgens rijden de motoren via Le- wedorp en Goes, over de Zeeland- brug, richting Neeltje Jans. Vervol gens doen ze een klein rondje Wal cheren: door Domburg, Westkapel- le en Zoutelande via Koudekerke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 54