Zeeland PZC Vee bedreigt broedgebied Leefbaar Schouwen-Duiveland in de bres voor dorpswinkel 21 Motorrijder maakt harde val Groen licht windmolens Duitse toeriste gewond bij val van rijpaard SCHOUWEN-DUIVELAND 29 27 Begrazing waterputten in duinen Renesse moet dichtgroeien bestrijden. Ziek Laatste tentoonstelling jg van zomerse weken in Waterlandkerkje Woensdag 13 augustus 2008 Veiligheidssituatie in Waaslandtunnel is 'erbarmelijk' Tip? redzzee@pzc.nl door Melita Lanting RENESSE - Het broedgebied van de bruine kiekendief wordt bedreigd door het plan om vee te laten gra zen in de Putten van de Oude Hoe ve in de duinen bij Renesse. „En het gaat niet alleen om de bruine kiekendief, er zitten ook waterralletjes en andere bijzonde re rietvogels", zegt Theo de Kui per, kenner van het gebied. „Het is voor de Kop van Schouwen een uniek stukje natuur tussen alle ver droogde duinen. Er liggen 24 wa terputten in, er groeit veel oud riet en wilg. Als je een paar putten toe gankelijk maakt, heb ik geen be zwaar, maar het hele gebied? Nee." Hij wordt gesteund door Peter Lub bers. Zijn familie bezit in het ge bied grond, waaronder de eenden kooi. De twee mannen baseren hun vrees voor verstoring op een ver gunningaanvraag om een raster voor vee te verplaatsen, waardoor de koeien en pony's die nu al in het aangrenzende gebied grazen, vrij spel zouden krijgen. „Die ver gunning is op een gemene manier verleend", zegt Peter Lubbers. „Het is toch vreemd dat mensen die hier wonen pas achteraf begrij pen wat er aan de hand is? Nie mand begreep de advertentie waar in de vergunning werd aangekon digd. Daarom is er geen bezwaar ingediend." De vergunning is in middels onherroepelijk geworden en het raster mag verplaatst wor den. Camiel Beijersbergen van Staatsbosbeheer (beheerder van het gebied) zegt dat Lubbers en De Kuiper zich niet ongerust hoeven te maken. „Er is nog niet eens een plan. Het enige wat we bedacht hebben is dat de waterputten dichtgroeien. Het is helemaal niet de bedoeling om het hele gebied |TJ Staatsbosbeheer overweegt koeien toe te laten in een natuur gebied met oud riet. Daartegen bestaat bezwaar, omdat in het ge bied bijzondere vogels zitten. te laten begrazen." Op de vraag waarom dan wel een vergunning is aangevraagd om in het hele ge bied de rasters te verplaatsen, ver wijst hij naar de provincie Zee land. „Die gaat over de begrazing", zegt Camiel Beijersbergen. „We hebben een zo ruim mogelijke ver gunning aangevraagd", zegt John Beijersbergen van de provincie. „Vergunningen aanvragen kost veel tijd en je kan later altijd beslui ten om wat minder te doen." Ook hij zegt dat er verder nog geen con crete plannen zijn en noemt de angst voor verstoring 'irreël'. Het gebied waar het om gaat, ligt in een niet-openbaar duingebied tussen het Watergat en het duin hoevepad van Nieuw-Haamstede. De waterputten in de duinen bij Renesse dreigen dicht te groeien met riet. foto Dirk-Jan Cjeltema door Piet Kleemans NOORDCOUWE - De fractie Leef baar Schouwen-Duiveland (LSD) vindt dat de gemeente meer moet ondernemen om de dorpswinkels te beschermen. Dat blijkt uit vra gen van LSD aan het Schou- wen-Duivelandse college van bur gemeester en wethouders. LSD komt met haar vragen naar aanlei ding van de noodkreet van dorps- winkel Nummer 11 Levensmidde len in Noordgouwe, destijds opge zet met financiële steun van de ge meente. Volgens eigenares Vera de Jong dreigt de winkel in het nauw te komen door het toenemend aantal ambulante handelaren dat de kleine kern aandoet. Het colle ge zegt de gevraagde ventvergun ningen niet te kunnen weigeren, maar dat is volgens LSD bezijden de waarheid. Volgens LSD-woord- voerder Robbert Lievense kan de gemeente wel degelijk ventvergun ningen weigeren. De Europese dienstenrichtlijn biedt onvoldoen de soelaas, maar wellicht zijn er via het bestemmingsplan mogelijk heden. Lievense: „Dorpswinkels zijn indertijd met overheidssteun opgericht en staan nu op uitster ven. Het is van groot belang voor de leefbaarheid van kernen dat een hart van het dorp, de dorps winkel, blijft voortbestaan." WEMELDINGE - Een 23-jarige motor rijder uit Yerseke is gisteren rond 16.00 uur op de Westelijke Kanaal- weg in Wemeldinge ten val geko men. Hij was enkele auto's en een trac tor aan het inhalen en bemerkte te laat dat de tractor linksaf sloeg. De motorrijder kwam in de berm te recht en sloeg vervolgens enkele keren over de kop. De motorrijder liep schaafwonden op en is overge bracht naar het ziekenhuis. Na be handeling kon hij naar huis. NEELTJE JANS - Windpark Roggen- plaat mag vier nieuwe windmo lens bouwen op het vroegere werk- eiland Roggenplaat, vanaf Burgh- Haamstede het 'eerste eiland' van de stormvloedkering. De gemeen te Schouwen-Duiveland heeft het bedrijf daarvoor een bouwvergun ning gegeven. De molens komen in de plaats van de huidige twaalf. Ze zijn wel bijna twee keer zo hoog: een klei ne negentig meter. Tegen de komst van de molens is verzet geweest van bewoners uit Burgh-Haamstede. Die vreesden met name geluidsoverlast. Metin gen van de gemeente gaven echter aan dat de nieuwe molens een frac tie minder lawaai maken dan de huidige. Het geluidsniveau blijft daarmee binnen de daarvoor be paalde grenzen. De gemeenteraad moet het besluit nog goedkeuren. Vervolgens kun nen de molens op z'n vroegst over twee jaar geplaatst worden. RENESSE - Een 18-jarige Duitse toe- riste heeft bij een paardrijongeluk op het strand bij Renesse een zwa re hersenschudding opgelopen. De paardrijdster reed over het strand en kwam door onbekende oor zaak ter hoogte van de Jan van Renesseweg ten val. De strandred- dingsbrigade Westerschouwen ver leende eerste hulp. Het slachtoffer werd daarna per ambulance over gebracht naar het Oosterscheldezie- kenhuis in Goes. Nog diezelfde avond werd zij weer uit het zieken huis ontslagen. Volgens Rob van Sundert van de strandreddingsbrigade doen derge lijke valpartijen zich met enige re gelmaat voor. „Bijna wekelijks valt er wel iemand van het paard en soms blijft deze persoon dan lig gen. Voor onze EHBO'ers reden ge noeg om in actie te komen." -^ISimWALMANAK Tip? redactie@pzc.nl De werknemers van het Goese kantoor krijgen een nieuw com putersysteem. 'Future proof work space', heet het. Zodat ze er weer voor een hele tijd tegenaan kun nen. Iedereen moest het systeem op zijn eigen computer zetten. Be halve die ene collega. Die had zich die ochtend ziek gemeld. Met vooruitziende blik, zo bleek al snel. Urenlang waren zijn col lega's bezig om instellingen en programma's opnieuw te installe ren. Favorieten en snelkoppelin gen waren verdwenen. Het hele gebeuren bracht veel ir ritatie, gemopper en vertraging met zich mee. Ja, als je érgens ziek van wordt, is het van falen de apparatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 53