Ook Spelen voor huisdieren chinees turnertje maakt Roger Federer brengt fout van vier jaar helden naar de Spelen geleden meer dan goed r Hordenlopen voor konijnen onderdeel van Olympets in Hongkong. Voor verdere berichtgeving vanuit Peking Gouden medaille geeft landgenoten gevoel voor eigenwaarde. Zwitser beschouwt olympisch toernooi als vijfde Grand Slam. PZC Woensdag 13 augustus 2008 35 HONGKONG - Ook huisdieren heb ben recht op Olympische Spelen, vindt Hongkong. De stad organi seert deze weken naast de olympi sche paardensportwedstrijden on der meer hordenlopen voor konij nen, touwklimmen voor pape gaaien en leningheidsproeven voor katten. Howard Cheung, eigenaar van een grote dierenwinkel, heeft er ook een onderliggende gedachte bij. Hij wil met de 'Olympets' huisdie ren meer laten bewegen. Die beweging is broodnodig in het volgepakte Hongkong. Het is een van de dichtstbevolkte gebieden van de wereld. De levende have heeft er over het algemeen weinig ruimte om de pootjes te strekken. De meeste inwoners leven in klei ne appartementen en honden zijn in bijna alle stadsparken niet toege staan. Toch is het huisdier een zeer gewild accessoire in Hong kong, gezien de overvloed aan schoonheidssalons voor dieren. De series voor de Olympets zijn al begonnen, met maar liefst 400 deelnemers. De olympische 'spirit' zit er volgens Cheung nog niet he lemaal in, menig dier is inmiddels omgekocht met een koekje of snoepje. De medailleceremonie vindt eind augustus plaats met spe ciaal voor huisdieren ontworpen glimmertjes. Kijk op: www.pzc.nl/olympische spelen PEKING - China wil op de slotdag van de Olympische Spelen boven aan staan in de medaillespiegel. Het is niet eens hoop, het moet. De Amerikanen zullen na jaren overheersing in de sport verslagen worden, verwachten ze in Peking massaal. Na vier dagen sport gaan de Chinezen trots aan de leiding in het klassement. Maar dat zegt nog niets, want er is in de tweede week nog heel wat goud te verde len. De kleine turner Yang Wei kwam gisteren als tweede in actie op de rekstok. Het was het laatste onder deel in de finale voor landen teams, de Japanners stonden op zil ver, de Amerikanen op brons. De winst kon de Chinese turners ei genlijk niet meer ontgaan. De hal was vol, ruim 18.000 men sen krijsten: „China, China!" Yang Wei dacht terug aan de Spelen van vier jaar geleden. De kleine held De Chinese mannen winnen bij het turnen de gouden medaille in de landenwedstrijd. Yang Wei blijft aan de rekstok nu wel de spanning de baas. verloor destijds de grip op de rek stok en viel. China werd slechts vijfde. Het ergste wat een Chinees kan overkomen is het lijden van gezichtsverlies. En juist dat gebeur de die dag in Athene. De schaamte was overweldigend, maar wekte ook de drang op om weer in het gevlij te komen bij het volk. De beheerste tranen druppel den gisteren uit Yang Weis ogen nadat hij foutloos om de rekstok had gezwaaid. Na een ademloos stille oefening, ontplofte de turn- hal van vreugde. Een Franse tur ner schrok daar zo van dat hij bijna uit de ringen viel. Weer goud dus. De Chinezen kre gen voor de Spelen de opdracht om sportief te juichen, maar de an ders zo brave mensen, kunnen zich niet inhouden. Het branden de nationalisme is te sterk. Goud is het enige dat telt en zilver wordt gezien als een nederlaag. Voor de Chinees staat goud voor macht in de wereld. Na vier eeu wen van vernedering - onder meer door de westerlingen - zien de Chinezen deze Spelen als een manier om het gezicht te redden naar de buitenwereld toe. Wij zijn China, we willen het snelst, het hardst en het sterkst zijn van alle maal. Dan kunnen we de wereld aan. door Fardau Wagenaar PEKING - Vóór het tijdperk Roger Federer vond geen tennisser de Olympische Spelen de moeite waard. Maar sinds de Zwitserse tennisser de Spelen eigenhandig heeft opgehemeld tot een vijfde grandslamtoernooi, is er geen top per meer die afhaakt. En Federer? Die wil wanhopig graag winnen. In Peking zijn ze er allemaal, met de gouden medaille als een opge blazen dollarteken in hun ogen. Geld valt er niet te verdienen op de Spelen, punten voor de wereld ranglijst wel. Ze spelen voor de eer, net als alle andere sporters. De meeste tennissers hadden daar in het verleden geen zin in. Tot Fede rer kwam. Hij is een uitgesproken fan van het sportevenement en droeg al twee keer de vlag voor Zwitserland. Federer is blij met de Spelen, maar de Spelen zijn ook blij met hem. Want in een tijdperk dat maar wei nig sporten grote helden met zich meebrengen, heeft tennis twee grootheden in de aanbieding. Rafael Nadal en Federer zelf Zij zijn naast het dreamteam uit Ame rika en Michael Phelps veruit de Roger Federer bekendste sporters die er in Pe king rondlopen. Helden verkopen, zo is het in de sportwereld, zo is het op de Spelen. Op het goud, de vijf ringen en de 'Voor mij staat goud gelijk aan een titel op Wimbledon' vlam in de verte na, verschilt het olympisch toernooi niet veel van het normale tennisleven. De strijd tussen Federer en Nadal gaat ook in China onverminderd voort. De Spanjaard - over drie dagen de nieuwe aanvoerder van de wereld ranglijst - is zo gulzig dat hij voor een trofee van plastic nog tot het gaatje zou gaan. Federer wil goud, ook al is hij minder in vorm dan Nadal. Voor eer en glorie. Novak Djokovic loert als derde man op de winst. Hij strijdt voor volk en vaderland. De beste drie tennissers van de we reld kwamen gisteren in actie en wonnen vrij makkelijk. Nadal van Lleyton Hewitt (6-1, 6-2), Federer van de onbekende Rafael Arevalo (6-2, 6-4) en Djokovic van Rainer Schuttler (6-4, 6-2). „Ik heb twaalf keer een grote titel gewonnen, maar nog nooit een medaille. Voor mij staat goud gelijk aan een titel op Wimbledon", zei Federer na zijn zege. Vier jaar geleden ver loor Federer al in de tweede ron de. Hij was er kapot van. Om d?r niet nog een keer te laten gebeu ren, logeert de Zwitser niet in het olympisch dorp, maar in een ho tel. „Het is niet mogelijk om in het dorp te logeren. Er zijn te veel atle ten die met me op de foto willen. Normaal vind ik dat geen pro bleem, maar het kost me te veel tijd en dat is niet goed voor mijn voorbereiding." Federer bezocht de Zwitsers aan het begin van de week. Hij werd meteen ingesloten door fotojagers. PEKING - Na de zege op China was Angola gisteren het tweede slacht- kunnen tegen Carlos Boozer niet scoren. China leed gisteren zijn twee offer van de Amerikaanse basketballers. Het werd 97-76. Vaak was één de nederlaag. Spanje was met 85-75 te sterk. Amerikaan voldoende om twee Angolezen af te stoppen, zoals hier op de foto. De Afrikanen Felizardo Ambrosio (links) en Joaquim Comes foto Eric Gay/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 51