Binnenland Ouderschap lesbiennes geregeld Tekort aan compost dreigt Actie tegen vissen met sleepnet Twijfel over veiligheid van daken bedrijven Geldnood centra brandwonden Lesbische paren krijgen zelfde rechten als heteroseksuele stellen. Vraag stijgt door dure kunstmest en nieuwe wetgeving. Intercity's sleuren auto heen en weer 4 Woensdag 13 augustus 2008 PZC door Jacqueline Steenwijk DEN HAAG - Lesbische paren die een kind krijgen met behulp van kunstmatige inseminatie, hebben straks dezelfde ouderlijke rechten als heteroparen. Zodra het kind is geboren, krijgen beide moeders au tomatisch het juridisch ouder schap. Een voorwaarde is dat is ge bruikgemaakt van een onbekende donor. Dat heeft het kabinet gisteren be sloten. Voor lesbische paren waar van de identiteit van de biologi sche vader wel bekend is, worden de regels versoepeld. De vrouwelij ke partner van de moeder kan straks het juridisch ouderschap aanvragen, zonder dat zij daarvoor naar de rechtbank moet. De biolo gische vader moet dan wel zijn toe stemming geven. Het kabinet volgt hiermee op hoofdlijnen het advies van de com- missie-Kalsbeek. Die oordeelde eind vorig jaar dat het in het be lang van het kind is dat beide part ners de ouderlijke rechten krijgen over een kind dat binnen die rela tie is geboren. Op dit moment kunnen de zogehe te Het kabinet heeft bepaald dat les- bische paren die een kind krijgen van een anonieme donor, dezelf de ouderlijke rechten krijgen als heteroseksuele koppels. ten duomoeders alleen het juri disch ouderschap krijgen door middel van adoptie. Een woordvoerder van COC Ne derland noemt de regeling een belangrijke stap vooruit. Volgens hem kost de huidige adoptierege ling veel tijd en geld. Een adop tieprocedure duurt al snel een jaar. Als er in die tussentijd iets gebeurt met de biologische moeder, heeft de duomoeder momenteel geen enkel recht over het kind. Wel vindt de woordvoerder van COC Nederland het teleurstellend dat de regeling naar verwachting pas in 2010 kan ingaan. De vereni ging tot integratie van homosek sualiteit pleit ervoor het automa tisch erkennen van het ouder schap al volgend jaar in te voeren. Nederland telt ongeveer twintig duizend lesbische en homoseksue le ouderparen. Vooruitlopend op de nieuwe rege ling wil het kabinet het reeds be staande adoptiewetsvoorstel ver sneld door de Eerste Kamer laten behandelen. Daarmee komt de huidige eis dat stellen ten minste drie jaar moe ten samenwonen, te vervallen en kunnen adoptieouders veel sneller een procedure beginnen. Ook regelt die wet dat duomoe ders die het kind willen adopte ren, al meteen bij de geboorte van het kind het juridisch ouderschap kunnen krijgen. Daarnaast maakt de wet adoptie van kinderen uit het buitenland door homoparen mogelijk. PETER DORST - Op het spoor tussen Breda en Gilze-Rijen heeft gisterochtend een aanrijding plaatsgevonden. Om tien voor acht botste de intercity naar Tilburg op een auto die ongeveer 300 meter werd meegesleurd. Bij de plek waar de trein tot stilstand kwam, raakte vervolgens de intercity naar Breda de auto en sleepte het voertuig te rug naar de bewaakte spoorwegovergang aan de Baar- schotsestraat in Dorst. De automobilist raakte zwaarge wond en is overgebracht naar het ziekenhuis. De auto is volledig vernield. foto Erald van der Aa/ANP AMSTERDAM - Actievoerders van Greenpeace hebben gisteren ste nen gestort in de Noordzee ten noordoosten van Groningen om zo het natuurgebied Sylt Buiten Rif te beschermen tegen sleepnet visserij. Minister Gerda Verburg veroordeelt de actie. Het Sylt Buiten Rif valt onder een Europees verdrag en is beschemd gebied, aldus Greenpeace. In het gebied, dat tot de Duitse wateren behoort, werken veel Nederlandse vissers met sleepnetten. Minister Verburg van Visserij zegt dat de actievoerders Nederlandse en Europese vissers belemmeren om hun boterham te verdienen. vimD cje. ME. erg SA/\I J ^>ER.OEAJ door Hans Gertsen DEN HAAG - Boeren en tuinders ko men steeds moeilijker aan com post, omdat er een tekort dreigt te ontstaan. Producenten en han delaren kunnen de mede door de hoge kunstmestprijzen gestegen vraag nauwelijks aan en werken steeds vaker met wachttijden. Brancheorganisatie LTO maakt zich zorgen over de ontwikkeling. „Compost heeft het grote voordeel dat je het het hele jaar door kunt gebruiken, in tegenstelling tot bij voorbeeld drijfmest", zegt een woordvoerder. Compost wordt vooral veel gebruikt in de bollen teelt, de vollegrondstuinbouw, de fruitteelt, in boomkwekerijen en in de akkerbouw. „Wie bij mij nu compost bestelt, BEVERWIJK - De brandwondencen tra in Nederland zitten financieel in de problemen. Dat meldt het RKZ in Beverwijk, een van de drie ziekenhuizen met een brandwon dencentrum. De toelagen voor de zorg dekken de kosten niet. Dat komt volgens het RKZ door de 'diagnosebehandelingscombinatie' waarbij voor elke behandeling het ziekenhuis een van tevoren be paald geldbedrag krijgt. In het ge val van de gecompliceerde zorg dekt dat bedrag de kosten niet. moet tot eind september wach ten", zegt Klaasjan Salomons van de gelijknamige mesthandel uit Mariënberg. Zijn bedrijf verhan delt jaarlijks 130.000 tot 140.000 ton compost, ongeveer 15 procent van de totale Nederlandse produc tie. Een ton compost kost, afhanke lijk van de kwaliteit, bij grootafna- me tussen de 2 en 7 euro. De toegenomen vraag naar com post heeft meerdere oorzaken. Door de dure kunstmest en nieu we mestwetgeving zoeken land bouwers naar alternatieve vormen van bemesting, zoals een combina tie van drijfmest en compost. Compost wordt ofwel van groen te-, fruit- en tuinafval (gft-afval) gemaakt, ofwel van hout- en snoei- ie Producenten van compost kun- nen de mede door de hoge kunst mestprijzen gestegen vraag nau welijks aan. Er dreigt een structu reel tekort aan compost. afval. Het bevat minder fosfaten en stikstof, de werkzame bestand delen van kunstmest, maar meer organische stoffen die goed zijn voor de bodem. De gestegen vraag heeft volgens Sa- lomons ook te maken met het ver beterde imago van compost. „Landbouwers zagen het aanvanke lijk als 'andermans afval' dat ze lie ver niet op hun land wilden heb ben. Nu zien ze de voordelen, ook omdat de kwaliteit van compost in de loop der jaren is verbeterd." Handelaren vrezen dat het dreigen de tekort aan compost niet van voorbijgaande aard zal zijn. Tegen over de toenemende vraag staat na melijk geen stijging van het aan bod. De gemiddelde consument is slor dig bij het scheiden van afval en gooit nog te veel gft-afval in de ge wone vuilnisbak. Ook stoppen steeds meer gemeenten met de ge scheiden inzameling van afval. door Arjen de Boer DEN HAAG - Nederland telt honder den bedrijfspanden waarvan de da ken niet op veiligheid zijn onder zocht. Het is onduidelijk of ze be stand zijn tegen hevige regenval of een flink pak sneeuw. Dit stelt de Vereniging Bouw- en Woningtoe zicht (BWT). Om de evacuatie van mensen in winkelcentra, meubelboulevards of andere gebouwen bij een weer- alarm sneller te laten verlopen, is een draaiboek opgesteld. De Vrom-Inspectie en de BWT sturen hun draaiboek naar alle gemeen ten. Gemeenten moeten volgens de BWT een inventarisatie maken van alle risicovolle gebouwen. De aandacht moet vooral uitgaan naar panden waar veel mensen samen komen. In het draaiboek wordt aangegeven bij welke weertypen ontruimd moet worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4