Zeeland 'Beter hulp 'Middagje Breskens is vragen aan de Fransen' 'Strandje vergroten' Opening langverwachte speeltuin gevierd met een echte Kui'taart' Cees Freeke wil Franse drugstest via speeksel ook in Terneuzen. m Pim Broekhuysen pleit voor opspuiten badplek aan Scheldeboulevard. Ziek Afslag met vismijnklok maakt visserijmuseum attractiever en leuker. Na dik tien jaar heeft de dorpsraad een eigen speeltuin. 22 Woensdag 13 augustus 2008 PZC door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneu zen kan misschien beter hulp aan de Fransen vragen dan dat Terneu zen de Fransen gaat helpen bij drugsgerelateerde problemen. Raadslid Cees Freeke (LCF) zegt dat in schriftelijke vragen aan het college van burgemeester en wet houders. Hij reageert daarmee op het aanbod dat burgemeester Jan Lonink via minister Ter Horst van Binnenlandse Zaken deed om met de Terneuzense kennis en kunde de Fransen te helpen bij het vin den van oplossingen voor drugsge relateerde problemen in de voor steden van grote steden. Wat Terneuzen kan bieden is nog niet duidelijk. Dat is volgens Lo nink ook afhankelijk wat de Fran sen willen. „Dit komt mij erg pre matuur voor", betoogt Freeke. „Wat kunnen wij voor hulp bie den? Naar mijn mening is het veel eer andersom het geval." Wat de Fransen willen, blijkt vol gens Freeke uit een artikel van vori ge week in de krant DN Alsace. Be- Terneuzen kan beter de Fransen om hulp vragen dan andersom, zegt raadslid Cees Freeke. Hij wijst op de Franse test om drugs via een speekseltest te traceren. gin augustus is in aanwezigheid van minister van Binnenlandse Za ken, Michèle Alliot-Marie, een speekselstaafje in de praktijk ge test. Het staafje traceert vijf soor ten drugs: cocaïne, heroïne, canna bis, amfetamine en XTC. Het pro ces verloopt snel en eenvoudig. In één uur tijd zijn in Antibes op tien testen drie gevallen positief beoor deeld. In de positieve gevallen volgt urine- en bloedafname door een arts. „Tot de uitslag bekend is, ga je de cel in", aldus Freeke. „Dat is andere koek, Franse koek." Het raadslid wil dat burgemeester en wethouders minister Ter Horst vragen om eenzelfde proef in Zeeuws-Vlaanderen te houden. „Dan pas wordt Terneuzen op de kaart gezet." Al eerder vroeg Giel van Boom (Top Gemeentebelangen) in schrif telijke vragen aan het college om zich er bij verkeersminister Camiel Eurlings hard voor te maken dat proeven met controle op drugs in het verkeer ook in de gemeente Terneuzen worden uitgevoerd. Vol gens Lonink wil Eurlings daar niet aan meewerken, omdat elders in het land al drie proeven draaien, met onder meer speekseltesten. „Kan uw college niet beter hulp aan de Fransen vragen aangaande de nieuwe drugstest die de ver keersveiligheid verhoogt", wil Freeke weten, „dan dat wij aan de Fransen (ongevraagd?) hulp gaan bieden?" door Wout Bareman TERNEUZEN - Het strandje in de hoek van de Scheldeboulevard ter hoogte van de wooncomplexen Waterfront en Neptunes in Ter neuzen, moet worden opgespoten. Het wordt nu bij mooi weer al veelvuldig gebruikt door Terneuze- naren, maar de belangstelling is vaak zo groot, dat het strandje te klein wordt. Het raadslid Pim Broekhuysen (ei gen lijst) pleit daarom voor uitbrei ding en wil van het college van burgemeester en wethouders we- De werknemers van het Goese kan toor kregen een nieuw computersys teem. 'Future proof workspace', heet het. Zodat ze er weer voor een hele tijd tegenaan kunnen. Iedereen moest het systeem op zijn eigen computer zetten. Behalve die ene collega. Die had zich die och tend ziek gemeld. Met vooruitzien de blik, zo bleek al snel. door René Hoonhorst BRESKENS - De vismijnklok stond jaren verborgen achter een stapel viskratten. Het instrument kwam pas tevoorschijn toen de zaal met opgezette vogels van Tijs Ver schoor werd ingericht. Vrijwilliger Huib Leenhouts ging er gelijk mee aan de slag en rustte niet voor de klok weer in gebruik kon worden genomen. Want het is natuurlijk prachtig als een visse rijmuseum dat boven een visafslag is gevestigd, mensen kan laten be leven hoe de vis vroeger werd ver kocht. Het mooist zou natuurlijk zijn als mensen in de Breskense ha ven aangevoerde, verse vis konden kopen. Maar uit hygiënisch en praktisch oogpunt is dat wat moei lijk te realiseren. De meeste toeristen en andere mu seumbezoekers prefereren een file- tje boven een hele, nog schoon te maken vis en lopen bovendien ook liever niet een paar uur rond met hun buit. Dus verkoopt de vis mijn streekproducten bij afslag. De potentiële kopers moeten eerst worden ingewijd in de geheimen van het afslaan. Na een paar keer oefenen, begreep gisteren nog niet iedereen de werking van de klok. Zo had een aantal veilingbezoe kers niet door dat de klok achter uit loopt. Als de klok op drie springt, kost het gemijnde product 3,99 euro en geen drie euro. Omdat de mijnklok op vijf begon, ging geen koper echt het schip in. Een 'ghostkoper' zat mijnmeester van dienst, Wilma Valk, bij aan vang van de veiling nog dwars. Het door geen veilinggast beheer de apparaatje met nummer 21 gaf tot vier keer toe, zelfs na verwijde- 'Een koopje. Een zeewaardig, echt Breskens vissersschip; geschikt voor elke badkuip' ring uit de mijnzaal, aan een pro duct te willen kopen. Uiteindelijk slaagde Valk er toch in een aantal Zeeuwse waren te verkopen: een potje mosterd, een baaltje meel, een potje woudvruchtenjam en bo- terbabbelaars in zowel een bewaar- blik als een bewaarzak. ten of het de mogelijkheden daar toe wil onderzoeken. Broekhuy sen: „Jaren geleden is het idee ook eens geopperd en het toenmalige diensthoofd van Rijkswaterstaat zei dat het inderdaad technisch mogelijk was het strandje te ver groten. Maar het plan werd afgebla zen omdat de waterkwaliteit van de Westerschelde toen erg slecht was. Dat is nu wel anders, dus dat kan geen argument meer zijn." Broekhuysen begrijpt dat een aan tal maatregelen moet worden ge troffen om de veiligheid van de strandbezoekers te waarborgen. „Ik denk niet dat er direct toezicht moet worden ingesteld, maar een afbakening van het zwemwater zou natuurlijk wel moeten." Wilma Valk laat bij het visserijmuseum aan bezoekers zien hoe de mijnklok werkt. Een aantal streekproducten gaat 'onder de hamer'. Visserijmuseum breidt collectie en activiteiten nog steeds uit Het visserijmuseum wil mensen de Bressiaanse geschiedenis niet alleen la ten zien, maar ook laten beleven. Op het strand is te zien hoe streekbewoners vroeger met paarden en sleepnetten heel wat maaltjes vis en schelpdieren vingen. t- Een originele mijnklok maakt de handel op de visafslag inzichtelijk. Arrangementen met rondleidingen door Breskens, rondvaarten op de Westerschelde en bezoekjes aan molens, een kaasboerderij, een paarden melkerij, het belfort of de skipiste verbindt en versterkt streekattracties. Valk hemelt een enkele centime ters groot modelbootje op. „Een Breskens vissersschip, op het dek staat een ketel om garnalen te ko ken. Het is een echt zeewaardig schip, voor iedere badkuip ge schikt." Het wervende praatje le vert het visserijmuseum nauwe lijks een euro op. Voor het scheepje gold geen mini mumbedrag, voor de meeste ande re producten wel. Als de prijs voos een 'Sinasappelaere' -in Zeeuws- Vlaanderen gemixte sinaasappel- sap- onder de twee euro dreigt te zakken, trekt de mijnmeester het product terug. „We moeten ei geen verlies op leiden. Dat kan een op vrijwilligers draaiend mu seum, dat geen subsidie krijgt zich niet veroorloven", betoog! woordvoerder Henk Fenijn. Het museum krijgt wel gemeente lijke medewerking, onder meer bit het verwerven van expositieruim ten. Maar het visserijmuseum moet zichzelf wel grotendeels be druipen. Behalve door het trekken! van volk, met vijftien- tot twintig] duizend mensen is het visserijmu seum het drukstbezocht in de streek, blijven de circa 25 vrijwilli-1 gers zoeken naar nieuwe activitei-' ten. Zo draait op de dinsdagmidda-j gen in het hoogseizoen de vismijn-] klok (nu nog op 19 en 26 august tus) en wordt er op donderdagmid-^ dagen (nog op 14, 21 en 28 augus tus) op het Eerste Strange met paarden gevist. Met ingang van dit jaar zijn er ook arrangementen, waarbij een be zoek aan het visserijmuseum wordt gecombineerd met een an dere activiteit in de regio. Henk Fe nijn: „Bovendien gaan we ook de boer op en proberen we onderne mers te interesseren in samenwer king. Een tweede kopje koffie bij een restaurant of een gratis mu seumkaartje op vertoon van een kassabon van de C1000. Het helpt allemaal om mensen te trekken." Tiny en Walter Boschitsch uit Ter neuzen prijzen het visserijmu seum. Hun twee kleinzoons enj twee gasten van Europa KinderJ hulp leren spelenderwijs eet hoop over de zee en de streekgej schiedenis. Dat de vier jongens alf lemaal een streekproduct bui| moeten maken op de veiling deert het echtpaar niet. „We zij] ook naar een attractiepark weest. Dan is een middagje BreJ kens echt een koopje." Tip? redactie@pzc.nl Het kantoor was urenlang bezig om de instellingen en programma's opnieuw te installeren. Favorieten en snelkoppelingen waren alle maal verdwenen. Uiteraard bracht het hele gebeuren veel irritatie, ge mopper en vertraging met zich mee. ja, als je érgens ziek van wordt, is het van falende apparatuur. door Sheila van Doorsselaer KUITAART - Ze hebben er dik tien jaar op moeten wachten, maar nu hebben de kinderen van Kuitaart -alle twintig- eindelijk een speel tuin. Die wordt zaterdag feestelijk geopend. De gemeente Hulst vond een ei gen speeltuintje voor het piepklei ne buurtschap nooit zo nodig, hoe wel de dorpelingen er jarenlang om hebben gevraagd. Toen Hulst een aantal jaren geleden besloot el ke dorps- en wijkraad tienduizend euro te schenken om naar eigen in zicht te spenderen, wist dorpsraad Rond de Kleine Vogel van Kuitaart wel waar ze het bedrag aan uit wil de geven. Er werd een terrein aan het Dreefken gekocht. Maar het duurde uiteindelijk nog wel even totdat de kinderen een echte speel tuin hadden, omdat de dorpsraad en de gemeente het niet eens kon den worden over wie de speeltoe stellen zou kopen. Uiteindelijk zijn de partijen er sa men uitgekomen en kunnen de kleinsten van Kuitaart zich verma ken op een wip, schommel en dui- kelrek. Ook staat er een klimtoren met glijbaan en de dorpsraad is erg trots op dit toestel. „De klim toren is gefinancierd uit de opge spaarde opbrengsten van de jaar lijkse schuurfeesten", zegt dorps raadvoorzitter Han van den Ber gen. Het enige wat nog ontbreekt in dt speeltuin zijn twee doeltjes vooi op het trapveldje. De dorpsraad zoekt daarom sponsors voor de aanschaf van de doeltjes. De Hulster wethouder Frank var Driessche komt de speeltuin zater dag om 17.30 uur feestelijk openen Hij neemt daarvoor een Kui'taart mee. Ook dit jaar houdt Kuitaart wee; een schuurfeest. Dit jaar zelf twee: voor jongeren op 11 oktob" en voor de rest op 25 oktober. elf J

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 46