&t Eerste serieuze krachtmeting geeft Van den Hoogenband hoop Gouden plak nummer drie voor Michael Phelps 290 Zwemmer in series 100 meter voor eerst in zes jaar onder 48 seconden. Bondscoach Pieters gewoon langs de baan Duitsland pakt twee keer goud eventing Delen ceremonie vooraf opgenomen Website turner Zonderland overbelast Amerikaanse zwemmer staat op negen gouden olympische medailles. 34 Woensdag 13 augustus 2008 PZC De Nederlandse afgevaardiging leek in het mediacentrum van zeilstad Qingdao een mooi plekje te hebben veroverd. Twee meter van de televisie, drie meter van de koelkast en de toiletten eveneens binnen hand bereik. Maar zoals elk nadeel zijn voordeel heeft, heeft elk voordeel zijn nadeel, werd spoedig duidelijk. Voor wie gesteld is op westerse manieren: lees vooral niet verder. De Chinezen hebben namelijk een in onze ogen (en oren) zeer onhebbelij ke gewoonte. Ondanks een bevel van hogerhand om er tijdens de Spelen mee te stoppen, gaan velen er ge woon mee door. Het komt daarom voor - in het perscentrum zo'n tien keer per uur - dat een Chinees een toiletbezoek gepaard laat gaan met een luid en uiterst onsmakelijk klin kend gerochel. Telkens werpen wij verwijtende blikken, als de rochelaar naar buiten komt, maar hoe boos we ook kijken, een vriendelijke glimlach is het antwoord. Het kan nog erger (t). Er zijn Chine se collega's die langs lopen, een prul- lenmandje ontwaren, uit het onder ste van hun ingewanden wat tevoor schijn halen en dat met veel lawaai indatprullenmandje mikken. Het kan nog erger (z). Onderweg in de taxi van het hotel naar de zeilwed strijden zat ik naast de chauffeur. Hij sprak geen Engels, maar maakte wel minutenlang een wat grommend geluid. Net toen ik me begon af te vragen wat ik verkeerd had gedaan, draaide hij zijn raampje open en de poneerde een fikse kwak op het ko kende asfalt. Het kan nog erger (3). Ik zat giste rochtend aan mijn ontbijt, vier vrien delijk glimlachende serveersters om me heen. Ineens draaide eentje zich om, liep naar een bakje dat op de bar stond en jawel: daar ging haar rochel. Een halve minuut later stond ze weer naast mijn tafel. „Nog een kopje kof fie, sir?" Peter van der Meeren PEKING - De eerste serieuze kracht meting op de 100 meter vrij heeft Pieter van den Hoogenband hoop gegeven. Voor het eerst in zes jaar zwom de regerend olympisch kam pioen op de 100 vrij een tijd in de 47 seconden. Hiermee kan de 30-jarige Brabander in Peking se rieus op jacht naar zijn historische derde titel op rij op het konings nummer. „Dit is een mooie opsteker", aldus de opgetogen Van den Hoogen band na zijn eerste individuele op treden in de Watercube. „Ik heb zo lang moeten wachten op weer een leuk resultaatje. Ik heb veel of fers moeten doen voor deze presta tie. Het is erg leuk dat ik juist op de Spelen weer een keer in de 47 zwem. Het is een klein succesje. Ik wil niet te vroeg juichen, maar het geeft veel voldoening dat ik weer hard door het water ga." Van den Hoogenband noteerde in de voor ronde met 47,97 de vijfde tijd. De Australische wereldrecordhouder Eamon Sullivan ging met 47,80 als snelste door voor de Zweed Stefan Nystrand (47,83). De concurrentie snelde Van den Hoogenband de afgelopen maan den op de ranglijsten aan alle kan ten voorbij. Ook maandag in de le gendarische estafette op de 4x100 vrij maakten mannen als Sullivan en de Amerikaan Jason Lezak, die zich nu slechts als elfde kwalificeer de, grote indruk. Dit geweld in de Watercube leek de kansen van Van den Hoogenband te doen slin ken. In de aanloop naar de Spelen werd hij ondanks zijn status als olympisch kampioen ook niet als favoriet genoemd. De Brabander maalde er echter niet om. Hij be- reidde zich in alle rust voor op zijn laatste krachtmeting. Op het juiste moment liet hij zien dat hij zeker nog meetelt. „Het geeft maar weer aan dat de Spelen het beste in hem naar boven halen", stelde zijn coach Jacco Verhaeren. „Het is mooi om hem te zien genieten van het zwemmen en zijn eigen prestatie. Dit zegt nog niet dat hij het goud pakt, maar zolang hij meedoet kan hij winnen." Verhaeren noemde de race van Van den Hoogenband bemoedi gend. Vorige week in de series van de 4x100 vrij ging zijn pupil nog te onstuimig te water en viel in de slotfase terug. „Nu heeft hij een keurige race gezwommen. Het moet in de halve finales nog wel een stapje harder, zeker als hij aan spraak wil maken op een medail le." Van den Hoogenband: „Er ho ren tien tot twaalf man in de fina le thuis. Ik moet vooral zorgen dat ik wakker ben. Het zal een mooi gevecht worden." PEKING - Met een corset om zijn middel en de nodige pijnstillers zette baancoach Peter Pieters giste ren zijn werkzaamheden voort. Pieters werd maandag aangereden door achtervolger Levi Heimans en moest naar het ziekenhuis. Teammanager Piet de Wit: „Hij heeft een flinke optater gehad en kneuzingen opgelopen. Peter heeft veel pijn, maar je hoort hem er niet over." De verwondingen van Heimans vallen mee. Hij heeft nog wel last van een pijnlijke pols. HONGKONG - De Duitser Hinrich Romeike heeft goud gewonnen op het onderdeel eventing indivi dueel. Gina Miles uit de VS werd tweede. Het brons was voor Kris hna Cook uit Groot-Brittannië. Duitsland veroverde eerder al goud bij de landenwedstrijd even ting. De Nederlander Tim Lips ein digde als zestiende. Na het eerste onderdeel, de dressuur, was hij nog 41e. Na de cross steeg hij naar de 28e plaats. Gisteren pakte hij door twee foutloze omlopen nog eens twaalf plaatsen winst. PEKING - Sommige onderdelen van de openingsceremonie van de Spe len zijn vooraf opgenomen voor een theatraal effect. Een van de eerder gemaakte opna mes was een vogelvlucht over Pe king in de richting van het sta dion. Langs de route ging vuur werk af Het kleine zangeresje blijkt geen noot te hebben gezon gen. Ze stond er vanwege haar schattige uitstraling. De echte zan geres sprak te weinig aan, aldus de muzikaal leider van de ceremonie. PEKING - Wie dezer dagen de web site van turner Epke Zonderland bezoekt, krijgt een geblokkeerde webpagina te zien. De site is tijde lijk uit de lucht. „Overbelast", denkt de Friese turner die zater dag de toestelfinale op rekstok be reikte. Zonderland zag dat zijn site zaterdag 2700 keer was bezocht, een dag later waren er nog eens 1400 bezoekers. De bescheiden ser ver kon dat waarschijnlijk niet aan. „Ik zal contact opnemen met de webmaster", aldus Zonderland die dinsdag zijn finale turnt. PEKING - Met een derde wereldre cord in drie dagen tijd pakte zwem mer Michael Phelps (23) vanoch tend zijn derde goud. De Ameri kaan wordt deze week de meest succesvolle olympiër ooit. Een fe nomeen ontleed. Toen Michael Phelps zeven jaar oud was, wilde een vriendin van zijn moeder hem de beginselen van de vrije slag bijbrengen. Hij weigerde. Phelps hield er niet van zijn gezicht onder water te doen. Goed, zei de vriendin, dan ga je op je rug liggen, maar zwemmen zul je. Vijf jaar later zwom Phelps nog steeds en kwam hij bij de North Baltimore Aquatic Club in de trai ningsgroep van Bob Bowman. De coach, zelf een middelmatig zwem mer, belde binnen een maand Phelps' ouders: hij moest met ze praten. Tijdens die eerste maand dat hij met Phelps werkte, keek de obser vator in Bowman zijn ogen uit. Het 12-jarige jongetje bij wie AD HD was geconstateerd, bleek een formidabel talent. Fysiek, tech nisch en mentaal: hoewel Phelps nog een kind was, had hij geen en kele moeite met presteren onder druk. Het gesprek met zijn ouders ging daarom niet over het gedrag van hun zoon. Bowman wist daar wel raad mee. Hij wilde met ze praten over de sportcarrière van hun zoon. Als Michael zou doorgaan op de ingeslagen weg, zo zei Bow man, dan kon hij één voorspelling vast doen: de dingen zullen nooit meer hetzelfde zijn. Drie jaar later was Phelps de jong ste zwemmer op de Olympische Spelen sinds 1936, zeven jaar later PJJ Zwemmer Michael Phelps grijpt in Peking zijn derde gouden me daille. De Amerikaan wint met overmacht de 200 meter vrije slag in een nieuw wereldrecord. pakte hij in Athene zes keer goud en twee keer brons. En elf jaar na het bewuste gesprek is Phelps in Peking hard op weg het histori sche record van Mark Spitz (1972, zeven keer goud op dezelfde Spe len) te verbreken en de meest suc cesvolle olympiër ooit te worden. Na de 400 wissel van zondag en de ultieme close finish van de Amerikanen in de 4x100 meter es tafette van gisteren, heeft Phelps waarschijnlijk de moeilijkste hob bels gehad. Vanochtend, in de fina le van de 200 vrij, toonde hij nog geen spoor van vermoeidheid. Phelps oogstte gisteren zijn negen de gouden olympische medaille. Hij kwam op gelijke hoogte met Spitz, de atleten Carl Lewis en Paavo Nurmi en turnster Larisa La- tinina. Een klein uur na de finale van de 200 vrij kwalificeerde Phelps zich alweer met de snelste tijd voor de eindstrijd van de 200 meter vlinderslag. Morgenochtend kan hij in die finale zijn tiende goud winnen, een unicum. Bow man heeft gelijk gekregen. Pieter van den Hoogenband gaat van start in de series van de 100 meter vrijeslag. foto Robin Utrecht/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 36