Billen en de dingen die voorbijgaan Niets mooier dan de tand des tijds Laatste tentoonstelling van zomerse weken in Waterlandkerkje. Overzichtsexpositie Leendert van der Pool in Muzeeum Vlissingen. Zomeravondconcert met Spaanse muziek Zomerconcert Urker Mannen Ensemble Expositie Karregat 9 van veilingmeester PZC Woensdag 13 augustus 2008 29 door Anita Tournois WATERLANDKERKJE - De expositie Vergankelijkheid vormt de afslui ting van zeven zomerse weken - 'Kunst uit 't Kerkje' in Waterland- kerkje. Marina Houtzager uit Bres- kens en Catharina van Loenhout uit Vlissingen exposeren respectie velijk beelden en schilderijen. „Het leven en heel veel dingen zijn vergankelijk", verklaart Van Loenhout de titel. „Daardoor is er altijd beweging. Dergelijke zaken inspireren me. Zoals je kunt zien in dat werk daar." Ze wijst op het zeegezicht Eb en Vloed. Dat dingen voorbijgaan, laat ze onder andere zien in de aquarellen rond het ver dwijnen van de veerboot. Net als in de serie olieverfwerken van de kazematten onder het Keizersbol- werk in Vlissingen. De kunstena- 'Heel veel dingen zijn vergankelijk. Daardoor is er altijd beweging' res legt op eigen wijze ervaringen rond vergankelijkheid vast. Na de laatste boot werd het stil is een tref fend voorbeeld. Het is een collage achtig werk met diverse invalshoe ken en voorzien van tekst. tijd ontbreekt om alles te verwe zenlijken", aldus Van Loenhout, die zich vanaf 1992 op het artistie ke vlak van tekenen en schilderen heeft bekwaamd aan de Academie voor Schone Kunsten in Eeklo. Ook Houtzager behaalde het ge tuigschrift aan die academie, maar dan voor beeldhouwkunst, en gaat gestaag verder voor een specialisa tiegraad. „Mijn werk is de som van verbeelding en creativiteit. Het is gedeeltelijk figuratief, in de ruim ste zin van het woord. Mijn beel den bestaan uit vervormingen van mensfiguren en/of dieren. Ik pro beer het overbodige weg te laten. Less is more." Uit haar veelal verregaand geabstra heerde werken blijkt zonder meer een fascinatie voor billen en bolle vormen. „Billen vormen inder daad de basisvorm. De rest van de vormgeving groeit onder mijn han den, ontwikkelt zich spontaan." Bijvoorbeeld tot een sterk, stoer paard met een krachtige uitstra ling of tot een abstract object in vloeiende ronde belijning. De beel den worden vervaardigd uit alumi nium cement, gips of Franse wit steen en ruw of gepolijst afge werkt. „Ik probeer vooral span ning in mijn sculpturen te breng en, zodat er emotie ontstaat tus sen mens en beeld." Q Tentoonstelling t/m 16 augustus in 't kerkje van Waterlandkerkje. Geo pend: di. t/m za. 13.00-16.30 uur. Sculpturen van Marina Houtzager en schilderijen van Catharina van Loenhout in het kerkje. foto Wim Kooyman Maar Van Loenhout wordt geïnspi reerd door meerdere dingen in het leven. Zo zien we een jeugdig por tret in aquarel van een mooie, jon ge vrouw. Van Loenhout: „Het is een meisje uit Watervliet, die eens voor mij model stond." Dit portret is slechts een van de vele. Daar naast zijn er naakten, vogels, sche pen en havens, uitgevoerd in een realistische stijl. Haar werk oogt spontaan en toont een eigen handschrift. Olieverf is momenteel een favoriet materiaal, te zien in twee schilderijen met buizerds. Het is haar recentste werk. „Ik vind zeer veel de moeite waard om te schilderen, alleen de Het werk van Leendert van der Pool is tot begin oktober te zien in het Mu- zeeum in Vlissingen. foto Zeeuws maritiem Muzeeum door Rolf Bosboom VLISSINGEN - De overzichtstentoon stelling van maritiem kunstenaar Leendert van der Pool in Vlissin gen zou aanvankelijk eind deze maand aflopen, maar mede vanwe ge de aanhoudende belangstelling heeft het Muzeeum gisteren beslo ten deze met ruim een maand te verlengen. Een bezoek aan de ex positie is inderdaad de moeite waard. Van der Pool (1945) komt zelf uit de maritieme wereld. Vijftien jaar lang heeft hij op de koopvaardij ge varen, op vrachtschepen, coasters en bergingsschepen. Sinds medio jaren zeventig wijdt hij, een autodi dact, zich volledig aan de kunst. Daarbij maakt hij volop gebruik van zijn ervaringen op zee. Met zijn werk heeft Van der Pool veel bereikt. Het is de afgelopen de cennia te zien geweest in galeries en musea in heel Europa, maar ook daarbuiten. Zijn serie van Ellis Island werd recent tentoongesteld in het Ellis Island Museum en de Franklin 54 Gallery in New York. De afgelopen tijd nam de kunste naar ook deel aan groepsexposities in Shanghai, Taiwan en Parijs. Hij ontving bovendien vele prijzen. Sinds 1994 woont Van der Pool, die is getrouwd met een Ameri kaanse, afwisselend in Middel burg, New York en Parijs. „Wij hebben werk aan beide kanten", zegt hij over de keuze voor uitvals bases aan weerszijden van de At lantische Oceaan. Van der Pool ver meldt dat in een tv-reportage van Omroep Zeeland uit 1998, die op de tentoonstelling ook wordt ver toond. De kunstenaar is als hoofd vakdocent verbonden aan de uni versiteit van Long Island in New York. De expositie in het Muzeeum biedt een staalkaart van het mari tieme werk dat Van der Pool de af gelopen dertig jaar heeft gemaakt. Daarbij hanteerde hij diverse tech nieken, zoals gouache, pastel, pot lood en olieverf Hij werkt altijd realistisch en is vooral geboeid door elementen die zijn aangetast door de tand des tijds, ofwel de schoonheid van het verval. „Dat is het mooiste wat er is", zegt hij in de in Vlissingen ver toonde reportage. „Het is net als bij mensen: oude mensen hebben 'Het is net als bij mensen: oude mensen hebben ook meer te vertellen dan jonge' ook meer te vertellen dan jonge." Hoe realistisch Van der Pools werk naar eigen zeggen ook is, door de vaak verrassende invalshoeken en het inzoomen op details krijgt het toch soms een wat abstract karak ter. Het oudste werk op de expositie werk dateert van 1977. De jongste artistieke bijdragen zijn van zeer recente datum: een reeks van ne gen opvallend kleine olieverfschil derijen. Q Overzichtstentoonstelling Leendert van der Pool, t/m 5 oktober in het Muzeeum, Nieuwendijk, Vlissingen. Geopend: maandag t/m vrijdag 10.00-17.00 uur, zaterdag en zondag 13.00-17.00 uur. Zie ook www.mu- zeeum.nl. Voor meer informatie over Leendert van der Pool: zie www.leendertvan- derpool.com. OOSTKAPELLE - In de Dorpskerk in Oostkapelle is vandaag het laatste zomeravondconcert van dit sei zoen. Te gast zijn Eelco Haak (vio loncello) en Maria Sobrino Gutiér- rez (piano). Haak is afkomstig uit Zeeland, maar woont en werkt sinds 1994 in Spanje. Hij treedt daar regelmatig op met Maria So brino Gutiérrez. Vanavond spelen zij muziek van Heitor Villa Lobos en Astor Piazzolla. Het concert be gint om 20.00 uur. MIDDELBURG - Het Urker Mannen Ensemble onder leiding van Pieter Jan Leusink geeft zaterdag een con cert in de Oostkerk in Middelburg. Urk heeft een zangtraditie, veran kerd in de visserij. De optredens beginnen met religieuze liederen en klassieke kerkmuziek. Daarna volgen Amerikaanse spirituals en populair werk, waaronder Napoli- taanse en Keltische liederen. Het concert begint om 19.30 uur. DOMBURG - Veilingmeester Ab Ver- hage uit Maldegem stelt de komen de maanden zijn gevarieerde pri- vé-collectie schilderijen tentoon in galerie Karregat 9 van Marlies Vo gelaar in Domburg. Verhage be schikt over ruim 400 kunstwer ken. In opeenvolgende exposities zal hij steeds circa twintig schilde rijen tonen. De eerste tentoonstel ling is vanaf morgen t/m 28 sep tember, op woensdag, donderdag en zaterdag van 10 tot 16 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 31