Zeeland uit de hoogte - Jacobuskerk in Renesse foto Dirk-Jan Gjeltema Grote kerk,Veere foto Carta van Loon Plompe Toren bij Burghsluis foto Marijke Folkertsma Sint Lievensmonster toren (Dikke to ren), Zierikzee Baafskerk in Aardenburg foto Wim Kooyman Vuurtoren in Westkapelle foto Carla van Loon Arsenaal, Vlissingen foto Carla van Loon Uit het platte land van Zeeland steken ze overal uit, torens. Of het nu water-, vuur- of kerktorens zijn, in Zeeland staan ze overal. De gebouwen zelf zijn al de moeite waard, maar het uitzicht dat ze bieden is nog mooier. Helaas zijn niet alle torens toegankelijk voor publiek. Om Zeeland toch ook eens van boven te bekijken, volgt hier een selectie van de torens die wel beklommen kunnen worden. door Carla van Loon Met zijn rode 'kop' steekt hij overal boven uit, de vuurtoren van Westkapelle. Een klim naar boven is al een avontuur op zichzelf De trapgangen die toegang ge ven tot de toren zijn vrij smal, maar juist dat maakt de klim van 179 treden speciaal. De meerdere ruimtes op de 'tussendekken' bieden genoeg mogelijkheden tot passeren of uitrusten. Eenmaal boven is de klim het waard geweest, een ge weldig uitzicht op het strand strekt zich onder de to ren uit. Niet elke toren kijkt natuurlijk uit over de zee, ook het Veerse Meer kan goed bekeken worden van bo ven af Of wat te denken van een uitzicht over het mooie Hulst, Aardenburg of Zierikzee? Een bezoekje bij wat minder mooi weer is misschien nog wel meer aan te raden. Hoog op een toren heeft de wind namelijk vrij spel. Nog meer uitgewaaid wor den zal waarschijnlijk niet kunnen. Wel moet men dan bestand zijn tegen het onvermijdelijke wiebelen. Wie denkt dat een toren beklimmen altijd een ver moeiende belevenis is, heeft het mis. De toren van het Arsenaal in Vlissingen brengt bezoekers met een lift naar boven. Lange Jan in Middelburg foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 16