Kom op, Elisabeth, bijten, bijten, bijten... Middelburg stuurt een fax Zussen van judoka leven intens mee op de bank in Vlissingen. PZC Woensdag 13 augustus 2008 11 ït eerste wat ze tegen Marjolein van Unen zei, was 'Wat een kutpartij was dit'. De daille. foto Peter Schols/CPD MIDDELBURG - Een rondrit door de stad? Een huldiging op het bordes van het stadhuis in Middelburg? De gemeente Middelburg stuurt een fax naar medaillewinnares Eli sabeth Willeboordse. En daar blijft het bij. Ze wordt niet ontvangen op het stadhuis om persoonlijk fe licitaties in ontvangst te nemen. De reden voor de lauwe reactie? „Elisabeth Willeboordse woont niet meer in Middelburg", ver klaart een medewerker van de ge meente. „Ze heeft hier wel gewoond, maar ze is verhuisd." Willeboordse woont tegenwoordig in Rotter dam. Daar studeert ze geneeskun de. door Roeland van Vliet Marleen Willeboordse zag gisteren pas na de kwartfi nales het vuur en de agressie in de ogen van haar zus Elisabeth. „Toen wist ik zeker dat ze brons zou winnen", vertelde ze, nadat ze het olympisch judotoer nooi in haar ouderlijk huis via de televisie had gevolgd. „Als 'Beth' zich kwaad maakt, komt het name lijk altijd goed." De 24-jarige zus van de olympiër zat al om kwart voor vijf voor de buis. „Ik kon toen al niet meer sla pen, ik was op van de zenuwen", bekende ze. „Toen ben ik eerst maar turnen gaan kijken." Sarah, die één jaar ouder is, kwam er om zes uur bij, toen de eerste partijen begonnen. „Als je zus in Peking op de mat staat, wil je natuurlijk geen seconde missen." De twee fanatieke thuisblijvers - hun vader en moeder zaten wel op de tribune - voelden al snel dat hun zus niet helemaal bij de les was. „Je zag het aan haar hele uit straling, wij merkten dat ze heel gespannen was", zei Marleen. „Maar da's niet zo vreemd. Je zou de Spelen als een normaal toer nooi moeten beschouwen, maar 'Na elke tegenslag is Elisabeth toch weer in staat terug te komen' doe dat maar eens. Elisabeth sms' te vorige week al dat ze al die heisa erom heen eigenlijk maar niets vindt. Ze bereidt zich het liefst in stilte voor op een kampioenschap, maar dat lukte nu natuurlijk niet. En hoe ga je dan om met de extra druk?" Willeboordse won in haar eerste twee partijen nog wel van de Rus sische Koval en de Algerijnse Saidi, maar in de kwartfinales had ze geen antwoord op de aanvalsdrift van de Noord-Koreaanse Won. „Die gooide haar wel heel hard", zei Sarah. Marleen: „Kijk, Elisa beth is gewoon één van de beste judoka's van de wereld. Tactisch en technisch is ze zó sterk, maar het koppie moet ook goed zijn op de dag, hè." Na een donderspeech van bonds coach Marjolein van Unen en een flinke huilbui van Elisabeth Wille boordse was de judoka opeens wel bij de les. Toen ze voor de herkan singen de mat op kwam, zagen Sa rah en Marleen dat 'de knop was omgezet'. „Toen zag je dat ze echt voor brons wilde gaan en op dat moment geloofden wij daar ook helemaal in." Willeboordse walste eerst over de Argentijnse Krukower heen, om daarna ook de Sloveense Zolnir op zij te zetten. De twee zussen, die in het verleden ook verdienstelijk judoden, schreeuwden het uit van vreugde toen de strijd om het brons was bereikt. „Ik weet niet of dit zou goed is voor de baby", zegt de zeven maanden zwangere Mar leen lachend. Toen het uur U naderde, werden de zussen wat stiller. Ze voelden mee met Elisabeth, die aan de an- Eerst is er spanning, daarna vallen Marleen (op de rug gezien) en Sarah Wil leboordse elkaar in de armen. foto's Lex de Meester In Vlissingen waren ze het er ech ter over eens, dat de Cubaanse te weinig aanviel en dus bestraft: dien de te worden. „Please, geef die straf nou." Uiteindelijk werd hun wens ver hoord. Toen Sarah en Marleen za gen dat de arbiters met elkaar in conclaaf gingen, wisten ze dat de medaille binnen was. Op het mo ment dat hun zus definitief als winnares werd aangewezen, spron gen ze in eikaars armen en pleng den ze enige tranen van vreugde. Sarah: „Dit is zó verdiend. Door een strafje winnen, is misschien niet het leukst, maar Elisabeth heeft de winst absoluut niet gesto len." De twee roemden hun zus om haar doorzettingsvermogen. Mar leen: „Ze is mentaal niet altijd even sterk, maar na elke tegenslag is ze toch weer in staat terug te ko men. Dat zag je vandaag, maar ook in voorgaande jaren. Ze heeft heel zware blessures gehad, maar toch staat ze er de laatste jaren weer." Sarah: „We zijn zó trots op haar. Overigens niet alleen nu, maar altijd hoor. Ze is namelijk on ze zus, snap je." bom in huize Willeboordse. „Kom op, Elisabeth, bijten, bijten, bij ten..." De zussen moedigden Elisa beth aan, slingerden via de beeld buis verwensingen naar het hoofd van de scheidsrechter en zuchtten na elke mislukte aanval. „Ja, nu, nu, nu... te laat, Beth, kom op!" Willeboordse en Gonzalez maak ten het bijzonder spannend. In de reguliere speeltijd kwamen beiden niet tot een score. En ook in ver lenging, de zogenoemde golden score, bleef de beslissing lang uit. dere kant van de wereld wachtte op haar partij tegen de Cubaanse Gonzalez. Die had al vier olympi sche medailles is haar achterzak en kon met een vijfde plak judoge schiedenis schrijven. Echt iets om ook stil - en misschien zelfs bang - van te worden. Maar nadat de twee aan hun ge vecht waren begonnen, barstte de >ud verkeken is, foto Robert Vos/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11