OQO 999 9 10 I Woensdag 13 augustus 2008 PZC Na de overwinning op Driulis Gonzalez sjokte Elisabeth Willeboordse de mat af. Hel bondscoach stelde dat de Zeeuwse nog moet leren te genieten van de bronzen med Het brein kookt weer eens over Vijfde Zeeuwse medaille Judoka Elisabeth Willeboordse won gisteren een bronzen medaille in de klasse tot 63 kilogram. Het was een wonder, want ze was volledig de weg kwijt. Pas na een ruzietje met de bondscoach was de 29-jarige Middelburgse weer bij de les. door Gijs van Oosten Elisabeth Willeboordse zei een paar maanden geleden dat ze veel na denkt, te veel zelfs. Ze moet om die reden uit voorzorg op gezette tijden 'haar brein afkoelen' met andere activi teiten dan judo. Ze leest dan een boek of speelt piano. Maar in de voorbije maand viel Willeboordse in de valkuil waarin zoveel sporters vallen. Ze verliet voor een langere periode huis en haard, zonderde zich afin een ver oord (Japan) en verveelde zich tus sen de trainingen door suf Het brein van de bijna dertigjarige ju doka kreeg de kans aan het werk te gaan en - ze had het kunnen we ten - het brein kookte over. Juist op de dag dat ze moest presteren op de Olympische Spelen in Pe king verloor ze alle controle over zichzelf De opgebouwde spanning kwam gisteren vrij in een Chinese judo hal, na een verloren kwartfinale te gen de Koreaanse Ok lm Won. Willeboordse: „Ik was na drie par tijen ziek van de zenuwen, blok keerde helemaal en was mezelf niet meer. Wat baalde ik van me zelf Ik was over de zeik en hele maal klaar met de Olympische Spe len. Marjolein moest mij een fi guurlijke schop onder de kont ge ven om weer tot mezelf te laten ko men." Bondscoach Marjolein van Unen zocht in de coulissen de confronta tie met Willeboordse. De judoka was voor haar tijdens de partijen niet meer te bereiken. „Ik kreeg al leen een lege blik van haar", vertel de Van Unen. „Ik heb ruzie met haar gemaakt. Ze moest toen heel hard huilen." Willeboordse heeft volgens Van Unen, die haar de laatste ander halfjaar onder haar hoede heeft, nooit geleerd bezig te zijn met het resultaat. „Ze werd naar de mat ge bracht en ze wist niet wat ze moest doen." Willeboordse is een creatieve vrouw uit Zeeland die ge- wend is om op een mooie manier - met een vol punt - haar partijen te winnen. Anders hoeft het voor haar niet. De partij om een bronzen medail le, via de herkansingen, won ze op een lelijke manier in de verlenging op een strafje voor haar Cubaanse tegenstander Driulis Gonzalez. Willeboordse liep na de winst niet over van enthousiasme. Ze sjokte de mat af en viel in de armen van Van Unen. „Ze zei: wat een kutpar- tij was dit", vertelde Van Unen. Het merkwaardige gedrag van Wil leboordse valt te verklaren door haar voorkeur voor schoonheid bo ven resultaat. Als kind was ze niet alleen een succesvol judoka - op haar veertiende werd ze nationaal jeugdkampioen - maar ook een ge talenteerd pianiste. „Ik stopte alles Carrière Elisabeth Willeboordse PZC Willem Adriaansens bron Rudy Boogert in het pianospelen, maar op een bepaald moment heb ik dat laten versloffen omdat ik een keuze maakte voor topsport." De piano is sinds een halfjaar te rug in het leven van Willeboordse. Ze beseft dat ze activiteiten naast het judo nodig heeft. De Middel burgse studeert geneeskunde in Rotterdam, houdt van lezen en muziek. „Er staat weer een piano in huis en ik ben zelfs weer met lessen begonnen." Als Marjolein van Unen („Achter de piano ontspant ze") en haar clubcoach Chris de Korte met haar in het buitenland zijn en in het ho tel een piano zien staan, smeken ze haar te spelen. Willeboordse: „Ze willen steeds weer dat ik een melancholisch stuk van Schubert speel. Ik heb dat vroeger, na de dood van mijn opa, uit mijn hoofd leren spelen." De piano heeft ze een maand niet meer aangeraakt. In de laatste we ken is ze mogelijk te veel afge stompt en heeft ze het zich daar door erg lastig gemaakt. De creati viteit was gisteren uit haar lijf ge vloeid. „Ik durfde niks meer. Ik was alleen bezig met niet verlie zen." Het is een wonder, en ook aan Van Unen te danken, dat ze nog een bronzen medaille won. Met een ernstig gezicht zei Wille boordse dat ze blij was, maar dat de ontlading niet zo was geweest als ze had verwacht. Van Unen: „Ze moet leren genieten van het resultaat." 1996: Tweede plaats op het NK in de klasse -61 1998: Derde op NK in klasse -70; tweede tijdens A-toernooi Leonding 1999: Nederlands kampioen in klasse -63 2000: Prolongatie Nederlandse titel; derde plaats op EK voor teams 2001: Eerste wereldbekerzege op A-toernooi Leonding; derde op NK; door een zware knieblessure mist ze onder meer de Universiade in Peking »- 2003: eindelijk helemaal van knieblessure; derde NK-titel; breekt op 29 december kuitbeen tijdens training 2004: herstelt bijzonder snel van botbreuk; derde op A-toernooi Rome; vijfde plaats op eerste EK in Boekarest; mist kwalificatie op Spelen van Athene nipt 2005: pakt Europese titel in Rotterdam; zevende plaats op WK in Cairo; tweede op NK; eerste op A-toernooi Sofia 2006: derde op EK in Tampere; eerste op NK 2007: uitgeschakeld in eerste ronde EK in Belgrado; derde op WK in Rio de Janeiro; winst in A-toernooien Vejen, Moskou, Lissabon en Rotterdam 2008: winst op A-toernooi Sofia; uitgeschakeld in eerste ronde EK in Lissa bon; wint bij olympisch debuut bronzen medaille De bronzen medaille van Elisabeth Willeboordse is de vijfde medaille ooit van een Zeeuwse olympiër. Het is nog altijd wachten op het eerste Zeeuwse goud. BRONS Myrna Veenstra 03-03-1975, Goes hockey, vrouwen QQ£ BRONS Deborah Gravenstijn 19-08-1974, Tholen judo, vrouwen, klasse tot 57 kg BRONS Annabel Kosten 22-05-1977, Oostburg zwemmen, vrouwen, 4 x 100 meter vrij ZILVER Deborah 19-08-1974, Tholen judo, vrouwen, klasse tot 57 kg BRONS Elisabeth Willeboordse 13-09-1978, Middelburg judo, vrouwen, klasse tot 63 kg igjf Elisabeth Willeboordse verliest van Ok lm Won en realiseert zich dat de kans op gou

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10