Buitenland Weer burgerdoden Uruzgan Omvang Kinderen op kamp bij neonazi's aanslagen Xinjiang aanzienlijk 'Probeer gewoon Surfen&Bellen' Gewoon. Het Net Storm eist tol va®e. President Karzai wijst luchtaanvallen door Navo-troepen af. 'Padvindersclub' geeft ook les over superieure Germaanse ras. Tien daders, bewaker en voorbijganger dood bij aanslag in China. Bermbom doodt negen Turkse militairen Bijna 130.000 Filipino's slaan op de vlucht Tekort aan contanten in Cazastrook Rellen in Montreal na dood van jongen Leraar knipt als straf haar van leerlingen Leger Sri Lanka doodt ruim honderd Tamils 6 I Dinsdag 12 augustus 2008 PZC KABUL - In het district Khas Uruz gan van de Afghaanse provincie Uruzgan zijn bij gevechten en een luchtaanval 25 opstandelingen en acht burgers omgekomen. De on der Amerikaans bevel staande coa litie maakte dit gisteren bekend, maar zij zei niet of er Nederlan ders bij de gevechten betrokken waren. In de hoofdstad Kabul kostte een zelfmoordaanslag met een auto bom gisteren minstens drie bur gers het leven. Een tiental burgers raakte gewond. Een Navo-woord- voerder zei dat ook enkele Isaf-mi- litairen verwondingen hadden op gelopen. Een coalitieverklaring vanuit Uruzgan meldde dat op standelingen vanuit een hinder laag een aanval ondernamen op coalitietroepen en Afghaanse mili tairen. Er braken vervolgens ge vechten uit, waarbij de aanvallers een toevlucht zochten in een ge bouwencomplex en daar elf bur gers gijzelden. De coalitie, die niet op de hoogte van de gijzeling zou zijn geweest, schakelde luchtsteun in. Bij de daaropvolgende luchtaan val vonden acht burgers de dood en raakten drie gewond. De kwestie van de burgerdoden ligt gevoelig. De Afghaanse presi dent Hamid Karzai zei zondag op een persconferentie in Kabul nog dat de luchtaanvallen van Ameri kaanse en Navo-troepen in Afgha nistan voornamelijk dorpen tref fen en burgers het leven kosten. Karzai pleitte ervoor de strijd over te brengen naar het grensgebied in Pakistan, waar de Taliban zich na operaties in Afghanistan terugtrek ken en schuilhouden. „De strijd te gen terrorisme is niet in de dor- |W President Karzai wijst luchtaan- vallen als methode om de strijd tegen terrorisme te voeren af. Er vallen volgens hem te veel bur gerdoden bij deze acties. KUQA - De terreuroperatie van zon dag in de stad Kuqa in de Chinese autonome regio Xinjiang had plaats op minstens zeventien plek ken. Dit is gisteren gebleken uit in formatie van de Chinese autoritei ten en verslagen van Chinese me dia. De aanslag werd uitgevoerd door vijftien opstandelingen, onder wie twee vrouwen. Er vielen twaalf do den; tien daders, een bewaker en een voorbijganger. Drie daders zijn nog voortvluchtig. Het staatspersbureau Xinhua meld de dat er bomaanslagen werden ge pleegd met behulp van omgebo gen stukken pijp en tanks met vloeibaar gas. De doelwitten wa ren onder meer een politiepost, een winkelcentrum en een hotel. door onze correspondent Achille Prick BERLIJN - Ze lopen in uniformen, hijsen vlaggen, spelen spelletjes en dansen rond kampvuurtjes. Daar om noemt de 'Heimattreue Deutsche lugend' (HDJ) zich een gewone padvindersclub. Wat ze niet willen laten zien, zijn de para militaire trainingen voor kinderen: het onderwijs over superieure Ger manen of de jongens die tot bloe dens toe zijn geslagen omdat ze te zwak zijn om hun volk te bevrij den. Na jaren van relatief weinig aan dacht voor de HDJ, heeft de Duit se politie nabij de havenstad Ros tock eind vorige week een einde gemaakt aan een zomerkamp van de organisatie. Opmerkzame bur gers tipten de politie. Die trof 39 kinderen aan uit heel Duitsland, van acht tot veertien jaar, die vol gens de politie 'werden opgevoed in de nationaalsocialistische leer'. In het kamp trof de politie kaarten aan van het Duitsland van 1940. Handdoeken, dagboeken, pennen en documenten voorzien van ha kenkruizen werden in beslag geno men. De circa vijftig volwassenen in het kamp boden geen verzet en de kinderen werden aan hun ouders - die hun kroost bewust hadden gestuurd - overgedragen. Justitie stelt een onderzoek in. Nadat de 'Bund Heimattreuer Ju- gend' in de jaren tachtig afstand had genomen van extreemrechts, splitste een groep neonazi's zich af en verenigde zich in 1990 in de HDJ. Op haar website presenteert de vereniging, met naar schatting en kele honderden leden, zich als een 'Ze leerden met wapens om te gaan en oefenden straatgevechten' actieve padvindersclub voor jonge ren van 7 tot 29 jaar die zich inte resseren voor milieu, Duitse folklo re en sport. Enkele boeken en documentaires hebben inmiddels duidelijk aange toond dat de HDJ er uitsluitend op uit is om de jongeren te indoc trineren met het nazi-gedachten- goed. Ex-neonazi Tanja Privenau stuur de haar kinderen ook naar de kam pen. „Ze moesten klaargestoomd worden voor de dag dat de nazi's weer de macht kunnen grijpen", zei ze onlangs in een documentai re. „Ze leerden met wapens pm te gaan en oefenden straatgevech ten." Hoewel in 1994 de 'Wiking Ju- gend' werd verboden omdat de vereniging te veel leek op de Hitier Jugend, heeft de HDJ vooralsnog weinig te vrezen gehad van justi tie. Volgens Bondsdaglid Niels An- nen (SPD) komt dat door het ge- blunder met het verbod op de ex treemrechtse partij NPD. „Dat is in 2003 mislukt omdat het juridisch niet goed in elkaar zat. Sindsdien is Binnenlandse Zaken bang de handen te branden aan dergelijke organisaties." Desondanks lijkt een verbod van de HDJ een kwestie van tijd. Na dat eerder de SPD en de Groenen zich daar sterk voor maakten, slui ten nu ook de christendemocrati sche CDU, de liberale FDP en Die Linke zich daarbij aan. De inval van afgelopen vrijdag lijkt een te ken dat justitie kan aantonen dat de HDJ een verkapte 'Hitier Ju gend' is. pen van Afghanistan", zei Karzai. „Het enige resultaat van het ge bruik van luchtaanvallen is de dood van burgers." In de hoofdstad van de noordwes telijke provincie Faryab, Mayma- na, werd met afstandsbediening een op een fiets geplaatste bom tot ontploffing gebracht toen een Isaf-konvooi passeerde. Er raakten twaalf burgers en twee buitenland se militairen gewond. In de zuidelijke provincie Zabul legden rebellen een hinderlaag voor een konvooi voertuigen van een team van de explosievenoprui mingsdienst. Twee Afghaanse be wakers vonden de dood en zeven raakten gewond. PEKING - De tropische storm Kam- muri heeft in het noorden van Vietnam en het zuidwesten van China de afgelopen dagen meer dan honderd levens geëist. Onge veer zestig mensen worden in de twee landen vermist, vermoedelijk zijn ook die omgekomen. attMrnm '■ft- HETNET.NL 0900-1990 (lokaal tarief) PRIMAFOON ANKARA - In het oosten van Tur kije zijn gisteren negen Turkse mi litairen omgekomen bij een aan slag met een bermbom. De slacht offers zaten in een legervoertuig. De aanslag vond plaats in Erzin- can, een van de provincies waar de Koerdische afscheidingsbeweging PKK actiefis. De politie schoot gis teren een man die een bom aan het plaatsen was, dood. MANILLA - In het zuiden van de Fi- lipijnen zijn bijna 130.000 mensen op de vlucht geslagen, nadat het le ger een offensief was begonnen te gen moslimrebellen. De gevechten braken zondag uit nadat het Moro Islamitisch Bevrijdingsfront (Milf) had geweigerd dorpen in de regio Noord Cotabato te verlaten. De Milf maakt aanspraak op de dorpen, maar de Filipijnse rege ring denkt daar anders over. GAZA-STAD - Door een groot tekort aan contant geld kon gisteren in de Gazastrook geen geld worden opgenomen. Israël heeft beloofd meer geld naar het Hamasgebied te zullen sturen. Omdat de inwo ners geen munteenheid hebben, gebruiken zij de Israëlische sjekel. De bankbiljetten worden echter ge hamsterd of vallen door veelvuldig gebruik uit elkaar. MONTREAL - Een wijk van de Cana dese stad Montréal was zondag het toneel van rellen en plunde ring, nadat de politie daar zaterdag drie jongeren in de leeftijd van 18 tot 20 jaar neerschoot. De 18-jarige jongen overleed aan zijn verwondingen. De agenten zouden het vuur geo pend hebben toen zij bij een arres tatie door een groep jongeren be laagd werden. DHAKA - Een leraar in Bangladesh is ontslagen om dat hij als straf het haar van zijn leerlingen afknipte. Volgens de directeur kon de leraar zijn 14- en 15-jarige leerlingen niet aan en pakte hij een schaar en knipte de ene na de andere leer ling. De jongeren stonden perplex, aldus de directeur van de school. In totaal werden veertien leerlin gen gekortwiekt. COLOMBO - Het Srilankaanse leger zegt in het weekeinde zeker 115 re bellen van de Tamil Tijgers te heb ben gedood. Dat maakte het leger gisteren bekend. Zowel het leger als de Tamil Tijgers overdrijven vaak de verliezen die zij de vijand toebrengen. De Tamils vechten voor een eigen staat in het noor den van Sri Lanka. In de afgelopen decennia heeft de strijd tiendui zenden levens gekost.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6