Zeeland Kloetinge eet Van Dalen natuursteen Nog weinig animo voor huizen en restaurant in oud gemeentehuis 'Ze kwam voorbij en we keken naar elkaar' Twee reddingsboten naar Hansweert Ontwikkelaar denkt dat verkoop appartementen na de zomer aantrekt. Informatiebord voor Noordse woelmuis Oogstdemonstratie in Scherpenisse afgelast Fiets- en autotochten op zendingsfamiliedag Restauratie van de beeldbepalende molen is gisteren begonnen. Voor ergonomisch zitcomfort op niveau Briljanten huwelijk voor echtpaar uit 's-HeerAbtskerke. 22 Dinsdag 12 augustus 2008 PZC B HANSWEERT - Het nieuwe KNRM- station in oprichting in Hansweert heeft tot eind dit jaar de beschik king over twee kleinere reddings boten. Het station is in afwachting van de reddingsboot Jan van Enge lenburgdie dan wordt geleverd. Daarmee kunnen de trainingen in praktijkomstandigheden worden uitgevoerd. De circa dertig vrijwilli gers zijn inmiddels begonnen aan hun training. Het station moet be gin 2009 operationeel zijn. door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - Het valt niet mee om het voormalige gemeente huis in Sint-Maartensdijk bevolkt te krijgen. Volgens Egbert Gorter van de Nieuwenhuis Groep zijn nog maar een paar van de vijftien appartementen verkocht. Ook de zoektocht naar een uitbater voor het hotel/restaurant verloopt enigs zins stroef De Nieuwenhuis Groep geeft het gebouw aan de Markt een comple te facelift. Waar tot eind vorig jaar de ambtenaren van de gemeente Tholen hun werk deden, komen over een tijdje vijftien appartemen ten, tien- tot vijftien hotelkamers en een restaurant. De appartemen ten worden momenteel gebouwd. VEERE - Op de eilanden in het Veer- se Meer wonen vijftig tot tweehon derd Noordse woelmuizen. De stichting Landschapsbeheer Zee land wil graag vertellen wat ze daar doen en hoe ze daar terecht komen. Daarom zet de stichting morgen informatieborden op de ei landen in de vorm van een strip verhaal. De Noordse woelmuis stelt nogal wat eisen aan zijn leefomgeving. Hij houdt van ruig terrein, waar het nat of drassig is. En dat ondanks het feit dat er nog maar een paar zijn verkocht. „Het loopt nog niet hard", zegt Gorter. „Maar het is er ook niet de tijd van het jaar voor. Ik denk dat het na de zomer wel aantrekt." Normaal gesproken wordt pas be gonnen met de bouw als een groot deel van de huizen of appar tementen is verkocht. Toch is daar deze keer van af gezien. „We gaan gewoon door. Het is een voordeel dat de appartementen straks klaar zijn. Dan zien mensen wat ze ko pen. Dat vinden ze vaak fijner dan kopen op basis van een tekening uit een folder." Gorter verwacht dat de apparte menten eind dit jaar of uiterlijk be- De ontwikkelaar gaat nog altijd uit van de komst van een hotel met restaurant in het voormalige gemeentehuis in Smerdiek. Er wordt een ondernemer gezocht. SCHERPENISSE - De oogstdemon- stratie die vandaag gehouden zou worden aan de Gorishoeksedijk in Scherpenisse, gaat niet door. „Het heeft ontzettend veel geregend op Tholen", zegt Piet Hannewijk van Stichting Het Werkend Trekpaard. „Dus er staan te veel plassen op het veld." Omdat het weer de ko mende week waarschijnlijk niet veel beter wordt, is het evenement niet doorgeschoven naar volgende week. „Voor dit jaar is het klaar." NISSE - De zendingsfamiliedag van de Gereformeerde Gemeenten staat morgen in het teken van fiets- en auto-tochten. Op start punten vanaf fruitteeltbedrijf Van Damme in Nisse en Fruitteeltbe drijf Vleugel in Oudelande voeren de tochten door Zuid-Beveland. Voor kinderen is er een skelter baan. Vertrek: vanaf 10.00 uur. gin volgend jaar worden opgele verd. Dan komen er dus ook nog een hotel en een restaurant. Nieu wenhuis zoekt hier een huurder of wellicht zelfs een koper voor. Er is een speciale website voor in het le ven geroepen: www.restauranthou- dergezocht.nl. De ontwikkelaar heeft al gesprek ken gevoerd met diverse onderne mers. „Maar in enkele gevallen kwamen we toch tot de conclusie dat het voor beide niet helemaal was wat we zochten", vertelt Gor ter. „We voeren op dit moment nog gesprekken met enkele kandi daten." Als het hotelplan doorgaat - en vol gens Gorter hoeft daar vooralsnog niet aan te worden getwijfeld - is Sint-Maartensdijk straks in één klap twee hotels rijker. In de voor malige bibliotheek - ook al aan de Markt - komt er immers ook één, met tien kamers. door Lilian Dominicus KLOETINGE - Het is alsof er een sneeuwbui over de Molenwerf in Kloetinge neerdaalt. Alleen komen de vlokken niet uit de lucht, maar van de Kloetingse molen vallen. Gisteren begon de restauratie van de Kloetingse stellingmolen uit 1704. „We staan nog maar aan het begin", zegt voorzitter Thijs Bie- rens van de Stichting tot Behoud van de Molen te Kloetinge. De nog altijd draaiende molen is tijdelijk in eigendom van de ge meente Goes, maar zal binnenkort teruggegeven worden aan de 'De Kloetingse molen hóórt bij het dorp. Het silhouet is beeldbepalend' dorpsbewoners. Op vrijdag 12 sep tember, Open Monumentendag, draagt de gemeente de molen over aan de stichting. Goes kocht de molen indertijd voor 120.000 euro als onderdeel van een reddings plan. Nu is de stichting aan de beurt, die op zoek is naar sponsors en restauratiesubsidies. De naamloze molen is altijd in par ticuliere handen geweest. Vroeger werd ze de 'molen van Herdink' genoemd, naar de laatste beroeps molenaar. In de jaren zeventig werd de molen verkocht aan ir. P.H. Mans; vervolgens werd in 1979 een zeer grote restauratie uit gevoerd, waarbij kap en roeden en ook alle zolderbalken geheel wer den vernieuwd. In 1998 deed Mans de molen over aan een spe ciaal voor deze molen opgerichte stichting, maar in 2006 besloot de gemeente dat het beter was om het monument op te kopen. Alle begin vergt natuurlijk eerst een grote schoonmaak en dus wordt de niet meer zo witte mo len nu met een algenbestrijder be handeld en vervolgens gereinigd met hogedrukspuit en warm wa ter. Begin september gaat er een nieuwe laag verf over heen. Bie- rens: „Eerder kan niet, omdat het anti-algenmiddel nog even moet intrekken en drogen." Maar de Kloetingse molen is daar mee nog lang niet gered. De ko mende drie of vier jaar is nog zo'n 100.000 euro nodig, schat Bierens. „Onderdelen van het binnenwerk moeten echt vervangen worden. Dat heb je nu eenmaal met een werkende molen. Alles wat draait, heeft onderhoud nodig. Dit is een levende molen, waarin nog meel wordt gemalen." De stichting hoopt op de medewerking van het Kloetingse en Goese bedrijfsleven. Bierens: „We denken aan aanne mers, stratenmakersbedrijven en houthandelaren. We willen ook de afdeling restauratiebouw van het Goese Lyceum erbij betrek ken." De Kloetingse molen hóórt bij het dorp, aldus Bierens. „Het silhouet is beeldbepalend, ik zou me Kloetinge niet voor kunnen stellen zónder. En niet alleen dat. Kloetinge éét wat van de molen komt. Het meel wordt gekocht door Bakker Boer uit het dorp, die er brood van bakt. „Een molen van de gemeenschap, dus." www.kloetingsemolen.nl q} Vrijdag 12 en zaterdag 13 september is de molen open tijdens Open Monu mentendag. Vrijdags draagt de ge meente Goes de molen over aan de stichting tot Behoud van de Molen te Kloetinge. Oudste van Zuid-Beveland In de 15e eeuw stonden er vijf molens in Kloetinge, allemaal in het bezit van de ambachtshe ren, de heren van Borssele. De huidige Kloetingse molen is in 1704 gebouwd en is daar mee de oudste molen van Zuid-Beveland. De laatste volledige restaura tie werd uitgevoerd in 1979 door de toenmalige eigenaar ir. P.H. Mans. Tot op de dag van vandaag maalt de molen graan voor Bakker Boer, de bakker van Kloetinge. Het is dus ook een korenmolen. AL 75 JAAR Steengoed in: Grafmonumenten Aanrechtbladen Vensterbanken ALLES OP MAAT GEMAAKT IE SOORT MATERIALEN TEGEN EEN REDELIJKE PRIJS! —^Zaagmolenstraat 32b (aan het Molenplein) Telefoon (0113) 22 79 19 - Fax (0113) 25 10 75 te Goes Wilgenstraat 1 Oosterland Tel.: 0111 - 64 12 13 Het was vijfenzestig jaar geleden liefde op het eerste gezicht bij Willem en Lies Sandifort uit 's-Heer Abtskerke. foto Willem Mieras door Gijs Kamphuis 'S-HEER ABTSKERKE - Willem Sandi fort (87) vernauwt zijn ogen en denkt eens diep na. „Tja hoe heb ben wij elkaar leren kennen? Ik stond op straat met een vriend, ze kwam voorbij en we keken naar el kaar." Zijn vrouw Lies (86) knikt instemmend. „Ja het was wel lief de op het eerste gezicht." Gisteren vierden Willem en Lies hun 65 ja rig huwelijk. Gewoon thuis in 's-Heer Abtskerke; zondagavond hadden ze het feestje al gevierd door met familie en kennissen uit eten te gaan. Want al die mensen thuis over de vloer, dat willen ze niet meer. Vlissinger Willem en 'zijn' Middel burgse Lies besloten na dat eerste oogcontact 'werk van elkaar te ma ken'. Maar in 1941, oorlogstijd, was dat niet altijd even makkelijk. Toch kwam het eerste afspraakje er en in augustus van dat jaar vier den ze hun verloving. Omdat Wil lem dreigde uitgezonden te wor- 'Konden we elkaar daarna weer helemaal opnieuw leren kennen' den naar Duitsland, maar wist dat getrouwde mannen niet hoefden, trouwden ze op 11 augustus 1943. Nog geen jaar later moest Lies haar man toch nog drie jaar mis sen vanwege uitzending naar Indo nesië. „Konden we elkaar daarna weer helemaal opnieuw leren ken nen", vertelt ze. Daarna kreeg Wil lem een baan op de vliegbasis in Woensdrecht. Na acht jaar heen-en-weer-gereis van en naar Middelburg verhuisden ze naar Tholen. Na de sluiting van de vliegbasis in 1970 werd hij overgeplaatst naar Osnabrück in Duitsland, waar het echtpaar tot Willem zijn pensioen woonde. Daarna keerden ze terug naar Zeeland. Dat hun huwelijk nu de briljante status heeft vinden ze eigenlijk niets bijzonders. Willem: „Het is een kwestie van gezond blijven en adem blijven halen." Doordat het echtpaar geen kinde ren heeft gekregen en andere fami lie ver weg in Nederland woont, wordt de band tussen de twee al leen nog maar sterker, vinden ze zelf. En een blik zo als die eerste wordt nog vaak gewisseld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 62