Zeeland PZC Instellingen melden te weinig leed Bewoners Schorebrug komen in actie 21 Kaartverkoop Goes in Concert kan beter BEVELANDEN-THOLEN 27 29 Vangnetproject Achter de Voordeur kan nog veel beter functioneren. Spandoek en website tegen mogelijke komst bedrijventerrein. Vogel Minister Klink ziet bezwaren in plan ziekenhuizen PvdA Volop aandacht voor Zeeuwse verdwenen nederzettingen Dinsdag 12 augustus 2008 Tip? redgoes@pzc.nl door Frank Balkenende GOES - De 52 Goese en Noord-Be- velandse kerken, maatschappelijke organisaties en verenigingen die hebben beloofd gemeenten te hel pen bij het opsporen van eenzaam heid, armoede en ander sociaal leed, geven weinig meldingen door. Wethouder Joost Adriaanse roept de partners in het project Achter de Voordeur dan ook op hun belofte waar te maken. Goes sloot vorig jaar een pact te gen sociale misstanden: Achter de Voordeur. Daarbij deed ze een be roep op maatschappelijke organisa ties, zoals kerken, woningbouw verenigingen, maaltijdbezorging, Emergis, thuiszorg en maatschap pelijk werk. Hun vrijwilligers en medewerkers komen immers bij mensen over de vloer. Er werd een convenant gesloten. Noord-Beve land haakte al snel aan. Als zij eenzaamheid, armoede, ver slaving of bijvoorbeeld noodzakelij ke woningaanpassingen signale ren, kunnen ze dat doorgeven aan het meldpunt, dat sinds oktober vorig jaar in het stadskantoor is ge vestigd. Na krap een jaar zijn daar 61 mel dingen binnengekomen: 50 uit Goes en 11 uit de gemeente Noord-Beveland. Het gros van de meldingen komt echter niet van vrijwilligers van convenantpart ners, maar van de gemeente en van mensen die in de problemen zitten, over het meldpunt lezen en De Goese wethouder Joost Adriaanse vindt de inbreng van maatschappelijke organisaties in het vangnetproject Achter de Voordeur nogal magertjes. zelf bellen. Dat betreft de helft van de meldingen. Verder grijpen familie, vrienden en buren nogal eens de telefoon. Ook zorginstellingen die bij men sen over de vloer komen, de wo ningcorporatie RWS en het Plat form Arme Kant Goes (PAK, me de-initiatiefnemer van het project) dragen hulpbehoevenden aan. Andere instellingen en organisa ties laten het er een beetje bij zit ten. Dat valt wethouder Adriaanse (SGP/CU, sociale zaken) nogal te gen. „Kijk bijvoorbeeld eens naar de kerken. Juist uit die hoek ver wacht je toch een aantal meldin gen, maar nauwelijks respons. Ik kan me niet voorstellen dat we met zestig meldingen alle sociale problematiek boven water hebben gehaald. Ik wil daarom opnieuw een gesprek met de convenantpart ners aangaan. Zij moeten hun vrij willigers instrueren dat zij bij huis bezoeken hun ogen openhouden." Achter de voordeur gaan namelijk schrijnende gevallen schuil, blijkt uit de jongste evaluatie: financiële/ (pyscho)sociale begeleiding nood zakelijk (16 meldingen), armoede (13), vereenzaming en vervuiling 14), toe aan WMO-voorziening (8) en diverse problemen (10). foto Willem Mieras Piet Poleij (links) en Jaques van Loo van het actiecomité 'Hier geen industrie' bij het spandoek. door Luc Oggel - HANSWEERT - Als je niks doet, dan is het zeker een voldongen feit. On der dat motto hebben de bewo ners van Schorebrug, de polder tussen de Zanddijk, Kanaalweg en de A58 ten oosten van het Kanaal door Zuid-Beveland, het actiecomi té 'Hier geen industrie' opgericht. Een website is inmiddels in de lucht. Het poldertje wordt al bijna een jaar genoemd als locatie voor een watergebonden bedrijventerrein. De provincie zoekt een plek waar onder meer twee betonfabrieken uit Goes naartoe kunnen worden verplaatst, als die straks het haven gebied moeten verlaten vanwege woningbouwproject Goese Schans. Momenteel wordt in Middelburg gewerkt aan een milieu-effectrap portage. De uitkomsten daarvan worden eind dit jaar verwacht. Ook het Goese Sas is nog in beeld, maar het is geen geheim dat de Reimerswaalse polder de hoogste ogen gooit. Dat de bewoners van Schorebrug - dat officieel bij Hansweert hoort - tegen de komst van industrie zijn, is op zich geen nieuws. Tijdens eer dere informatieavonden en ook in de krant hebben ze hun ongenoe gen al geuit. „We hebben het idee dat dit plan en de consequenties ervan bij veel omwonenden niet bekend zijn", geeft voorman Ja ques van Loo een belangrijke re den voor de oprichting van het co mité aan. „Inwoners van Kruinin- gen denken misschien dat het een eind uit de buurt is, maar zand en grindoverslag geeft veel stofhin- der en geluidsoverlast, vooral als de wind richting het dorp staat." Ook vreest het comité door toene mend vrachtverkeer voor gevaar lijke situaties voor scholieren, die 'We hebben het idee dat de consequenties bij veel mensen niet bekend zijn' straks niet meer met de fiets over de Zouteweg naar de Vlakebrug kunnen. Daarnaast wijzen de bewoners er op de website www.hiergeenindu.s- trie.nl op dat het beeld drastisch zal veranderen als je via de A58 Zeeland in komt. Van Loo: ..Het door Luc Oggel GOES - Met nog twaalf dagen te gaan laat de kaartverkoop voor Goes in Concert enigszins te wen sen over. „We gaan ervan uit dat het goedkomt", zegt voorzitter Kees van Overloop van het stich tingsbestuur. Volgens Van Overloop is inmid dels de helft van de achtduizend beschikbare kaarten verkocht voor het evenement, dat zondag 24 au gustus plaatsvindt op de Grote Markt. „Dat is niet slecht, maar het kan zeker beter. Je merkt toch dat mensen afwachten wat het weer gaat doen." Het lijkt een beetje traditie te wor den dat een groot deel van de kaar ten pas op het laatste moment over de toonbank gaat. Volgens Van Overloop loopt de voorver koop nu wel beter dan vorig jaar. De editie 2007 trok 6825 betalende bezoekers. Tijdens Goes in Con cert 2008 staan vanaf 18.00 uur Nick en Simon, Belle Perèz, Edwin Evers en Rowwen Hèze op het po dium. Kaartjes a 20 euro zijn ver krijgbaar bij alle horecabedrijven op de Grote Markt en via de websi te www.goesinconcert.nl. eerste wat je ziet zijn dan die be- toncentrales. Dat is toch verschrik kelijk?" Het comité heeft inmiddels al een folderactie gehouden tijdens de opening van de nieuwe rotonde in de Zandweg, ruim een maand gele den. Ook is er een - vanaf de weg zichtbaar - spandoek geplaatst op het perceel van veehouder en ak kerbouwer Piet Poleij, die ook in het actiecomité zit. Hij zit net een paar jaar met zijn bedrijf in Schore brug. Ook zijn vorige stek moest hij noodgedwongen verlaten, van wege de uitbreiding van bedrijven terrein Nishoek. Op 2 september worden de bewo ners weer ingelicht over de stand van zaken. Van Loo en Poleij ver wachten weinig nieuws. „Maar het is een mooie gelegenheid om weer van ons te laten horen." ZEEUWSE Tip? redactie@pzc.nl De veertienjarige Middelburgse tiener werkt op zondag als vrij williger bij vogelopvang De Mik- ke. Dat doet hij met veel plezier. Onlangs kon hij echter niet naar zijn werk, omdat hij familiever plichtingen had. Dus pakte hij het telefoonboek om het nummer op te zoeken zo dat hij zich vervolgens netjes kon afmelden. Na een tijdje riep hij de hulp in van zijn moeder, want hoe hij ook zocht, het nummer van De Mikke kon hij echt niet vinden. Niet vreemd, zo bleek toen zijn moeder over zijn schouder mee keek. Zoonlief zocht het nummer van de vogelopvang in Vogel waarde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 61