Zeeland Rondweg van 'Genealogie is als een belang voor economie 'Drugs in de ijskast' Einde aan pootjebaden op ligwei bij zwembad Foto-expositie in Sint Baafs Domein Puyenbroeck locatie eerste reünie Familie Vervaet. Gemeentebelangen in Sluis voert druk op snelle aanleg op. m Raadsvragen over drugsbeleid al maanden onbeantwoord. Vogel 22 Dinsdag 12 augustus 2008 pzc door Frank van Cooten aardenburg - De fractie van Ge meentebelangen in de gemeente raad van Sluis voert de druk op voor een snelle realisatie van de rondweg om Aardenburg. „De aanleg van de rondweg is van levensbelang voor Aardenburg en Sluis, voor de middenstand en voor de talrijke transportbedrijven binnen de gemeente Sluis", stelt fractievoorzitter William Gijsel in nieuwe schriftelijke vragen aan het college van burgemeester en wet houders. „De afslag van de Expresweg bij Maldegem staat of valt namelijk met de rondweg Aardenburg. Voorwaarde van Belgische zijde is dat de afslag een goed bereikbaar vervolg moet krijgen aan Neder landse zijde van de landsgrens." Zonder rondweg komt dus de af slag bij Maldegem in gevaar, be toogt Gijsel. De fractievoorzitter laat in zijn vra gen doorschemeren dat 'bepaalde krachten' in de gemeente volgens hem proberen de aanleg van de De fractie van Gemeentebelan gen vermoedt dat 'bepaalde krachten' alles in het werk stel len de rondweg om Aardenburg tegen te houden. rondweg tegen te houden. Hij vraagt onder meer aan het college of het waar is dat het bestem mingsplan een week te weinig ter inzage heeft gelegen op het ge meentehuis in Oostburg. „De zo veelste blunder in de gemeente Sluis. Ik weiger het aan te nemen maar kwade tongen beweren dat er opzet mee gemoeid is." Een woordvoerster van de gemeen te Sluis zei gisteren echter dat het bestemmingsplan voor de rond weg de wettelijke termijn van zes weken ter inzage heeft gelegen. „Dat is vandaag nog gecontroleerd. Dat het bestemmingsplan te kort ter inzage heeft gelegen is dus niet waar." Gijsel vroeg vorige week naar de stand van zaken met betrekking tot de aanleg van de rondweg. De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) heeft bij de Raad van State beroep aangetekend tegen het bestem mingsplan voor de rondweg. Be handeling laat vermoedelijk nog enige weken op zich wachten. Volgens de ZMF kan de rondweg door de Flora en Fauna-wet niet worden aangelegd. Door de aanleg wordt de boomkikkerpopulatie aangetast. „Als dat zo is, vindt Gemeentebe langen het onredelijk dat in de na bijheid van het beoogde tracé voor de rondweg nieuwe natuur ter compensatie wordt aangelegd." Dit nieuwe natuurgebied beslaat veertig hectare. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De Terneuzense LCF-fractie geeft burgemeester en wethouders nog dertig dagen de tijd om een aantal schriftelijke vra gen over het drugsbeleid te beant woorden dat er al een paar maan den ligt. Niet alleen de verhuizing van de coffeeshops is in de ijskast gezet, constateert raadslid Cees Freeke. „Blijkbaar zijn de raadsvra gen over de drugsscene in dezelfde ijskast terechtgekomen." Volgens Freeke loopt de beantwoording van raadsvragen door de afdeling ZEEUWSE De veertienjarige tiener uit Middel burg uierkt op zondag als vrijwilli ger bij vogelopvang De Mikke. Dat doet hij met veel plezier. On langs kon hij echter niet naar zijn werk, omdat hij familieverplichtin gen had. Dus pakte hij het telefoonboek om het nummer op te zoeken zodat hij zich vervolgens netjes kon afmel- Tip? redactie@pzc.nl den. Na een tijdje riep hij de hulp in van zijn moeder, want hoe hij ook zocht, het telefoonnummer van De Mikke kon hij echt niet vin den. Niet vreemd, zo bleek toen zijn moeder over zijn schouder mee keek. Zoonlief zocht het nummer van de vogelopvang in Vogelwaar de. door Peter Oggel WESTDORPE - Frans is een afstam meling van tak D, Maurice een na zaat van tak I. Hij is, zoals dat heet, van de 'kouwe kant', klein zoon van Honorine Vervaet. Maar Kindt van achternaam. Frans (70), da's een echte Vervaet. Inmiddels weliswaar de grens overgestoken naar Wachtebeke, maar oorspron kelijk uit Biervliet. Zijn bedrijf, Vervaet Machines, resideert er nog steeds, intussen alweer onder lei ding van zijn zonen. Maar Frans en Maurice werken sa men wel aan hetzelfde doel: de ge nealogie, de stamboom van de fa milie Vervaet. En op dit moment vooral ook aan de organisatie van een eerste familiereünie (4 okto ber) in het provinciaal domein Puyenbroeck in Wachtebeke. Die klus klaren ze overigens niet al leen, integendeel. Want: wie maar enigszins op de hoogte is van ge nealogisch onderzoek, die weet ook wat voor omvangrijk werk dat is. Maurice: „Het is als een virus. Ben je eenmaal besmet, dan raak je er nooit meer vanaf. Want ja, je vindt al die gegevens niet zomaar. Het gaat om vinden, check en dub- belcheck. En soms komt het voor dat je een archief met meer vragen verlaat dan waarmee je er bent bin nen gegaan..." Sinds 2003 is er een heuse Familie vereniging Vervaet om in een speurtocht naar hun gemeenschap pelijke voorouders alle gegevens van de Vervaetjes en aanverwan ten samen te voegen en te orde nen. Even wat ingewikkeld: een jaar of wat geleden stuitten Geert Vervaet (tak A) uit Lokeren en Antoine Ra- man (tak F) uit Serskamp bij toe val op elkaar bij hun zoektocht naar familiebanden op het world wide web. Datzelfde internet zette het duo op het spoor van Lorette van Waesberghe (tak C), die ver volgens een ontmoeting regelde met de heemkundige Bert Vervaet (tak A) in Zaffelare. Die ontmoeting in december 2003 markeert het begin van een om vangrijke klus: in georganiseerd verband de samenstelling van de familiestamboom. Het aantal medewerkers binnen de familie is sindsdien alleen maar gegroeid. De werkzaamheden van Frans Vervaet en Maurice Kindt zijn daar een voorbeeld van. Maar beiden zwaaien in het bijzonder 'Soms verlaat je een archief met meer vragen dan waarmee je er binnen ging' Bert en Geert Vervaet veel lof toe. „Dat zijn de gangmakers. Zij voor al hebben in het onderzoek zeer veel werk in gestopt. Wat dat aan gaat, ben ik maar een aanhangsel", zegt Frans. Wie de naam Vervaet nu zoekt, vindt (op internet) een omvangrij ke, uiterst gedocumenteerde en ge ordende website, die inmiddels meer dan 20.000 namen bevat, ver deeld over twaalf takken en ruim 7200 families. En binnen die fami lies circuleren er weer meer dan 7200 achternamen. Dat zijn, geven Frans en Maurice aan, getallen van het moment. Want een stam boom, begrijp dat goed, is immers voortdurend aan verandering on derhevig. Het is een oud geslacht, dat van Vervaet. Een eerste vermelding van de familienaam stamt uit het jaar 1169. De bakermat is duidelijk: Terneuzen, of beter gezegd: het Juridische Zaken 'altijd aanzien lijk' achter bij de overige afdelin gen. Hij wil weten of daar een aan wijsbare reden voor is. In juni nam de gemeenteraad een motie aan om alleen verkoop van softdrugs toe te staan aan eigen in woners. Burgemeester )an Lonink zei die motie niet te kunnen uit voeren, omdat al heel wat andere gemeenten een dergelijke construc tie hebben geprobeerd. Vragen om uitleg daarover zijn niet beant woord. „Niemand is tot het onmo gelijke gehouden", aldus Freeke. „Maar dat zal dan wel overtuigend moeten worden aangetoond. Een motie moet immers altijd worden uitgevoerd, of bestuurders dat nu leuk vinden of niet." Ludovicus Vervaet en zijn vrouw Constantia Mervis met hun twaalf kinde ren. De foto is genomen in 1920 bij het huis aan de Paulinapolder. door Eugène Verstraeten ZAAMSLAG - De ligweide van het zwembad in Zaamslag wordt voor zien van drainage. Het college van burgemeester en wethouders van Terneuzen heeft dat besloten, naar aanleiding van de wateroverlast die zich regelmatig op de ligweide voor doet. Na forse regenbuien blijft het wa ter lange tijd op de ligweide staan. „Het is niet goed dat het terrein zo drassig blijft", zegt wethouder Co van Schaik. „De mensen kunnen behalve in het zwembad bij wijze van spreken ook zowat zwemmen in het gras." Behalve de aanleg van de drainage wordt ook het veldoppervlak van de ligweide verbeterd. Volgens Van Schaik zullen de maatregelen tegen de opening van het nieuwe zwemseizoen volgend jaar uitge voerd zijn. verdronken dorp Willemskerke. De familienaam Vervaet, een ver korting van Van der Vaet, behoort tot de oudste van Vlaanderen. Het is een afgeleide van 'vate', in het zuiden van Zeeland en de Vlaam se kuststreek in vroeger jaren een vijver met drinkbaar water bij een (polder)dorp. Hoewel er wat uitzwermingen zijn naar de buitenlanden (Frankrijk, Verenigde Staten, Zwitserland) is de kern van de familie vooral trouw gebleven aan de geboorte grond. Honkvast dus. De naam komt vooral voor in Oost-Vlaande ren, de streek tussen Gent en Loke ren, en in Zeeuws-Vlaanderen. Wie in het telefoonboek van Loke ren bladert, ontmoet daarin een hele kolom Vervaeten. De genealogisch onderzoeker is nooit klaar, beseffen Frans en Mau rice. „Ons doel is zover mogelijk te rug in de tijd te komen", zegt Frans. En, vult Maurice aan: „Trachten om zo veel mogelijk stambomen aan elkaar te koppelen. Maar dat valt niet altijd mee. Je moet begrij pen dat veel achternamen pas in de Napoleontische tijd zijn ont staan." De eerste familiereünie heeft uiter aard ontmoeting als doel, maar vooral ook de niet aflatende speur tocht naar meer gegevens over de familie. Op dit moment dragen er ruwweg 2500 mensen de naam Vervaet of Van der Vaet, zo heeft Bert becijferd. Het zou mooi zijn als een groot deel van hen zich zou aanmelden voor de reünie in Puyenbroeck, uiteraard met mede neming van foto's, krantenknipsel, bidprentjes en andere 'familiaria'. Frans: „De centrale vraag is: waar kom je vandaan. Dat is wat ons zo interesseert. Een reünie kan daar een belangrijke bijdrage aan leve ren." Reünie Vervaet De reünie van de familie Ver vaet vindt plaats in het provin ciaal domein Puyenbroeck op 4 oktober. Aanvang 14.00 uur. De reünie is niet alleen voor ontmoeting maar ook voor on dersteuning van het familieon derzoek. Op het programma onder meer een tentoonstelling, pre sentaties, inleidingen, optre dens van afstammelingen. Ter gelegenheid van de bijeen komst wordt een brochure ge presenteerd over de geschiede nis van de familienaam. www.vervaet.tk AARDENBURG - Stichting 'Arsi Ne- gelle, kilometer 217', houdt van 19 augustus tot en met 9 september een fototentoonstelling in de Sint Baafskerk in Aardenburg. De stich ting is al meer dan acht jaar actief bezig met een scholenproject in Ethiopië. In de loop van de jaren zijn vele fo to's gemaakt. Een selectie is te zien in de Sint Baafs. De expositie is met uitzondering van maandag elke dag të Zifen'vdn 14.00 tot 16.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 54