Zeeland Verdachte had relatie met vermoorde Ilonka Toth Nog weinig animo voor oud gemeentehuis Terneuzen wil Lille helpen bij oplossen drugsproblematiek Raadsman houdt vol dat verdachte niets met moord te maken heeft. Van der Veer vervangt zieke organist Verhage Geen run op kaartjes voor Goes at Concert Over smalle paadjes en langs stekelstruiken Botsing met rotonde na ruzie in auto Gemeente meldt zich bij minister Ter Horst aan voor project. Ontwikkelaar denkt dat verkoop appartementen na de zomer aantrekt. Lelijk eendje verkent de kust voor tapuit SPZC Dinsdag 12 augustus 2008 25 door Emile Calon MIDDELBURG - De verdachte van de moord op Ilonka Toth kende haar goed. De 52-jarige Vlissinger, die door de politie wordt gezien als mogelijke dader, had volgens advo caat Mark Dunsbergen een relatie met haar. De raadsman wil niet zeggen of die relatie duurde tot en met de dag van haar dood. Wel vertelde hij dat zijn cliënt Ilonka Toth nog gezien heeft op de dag van haar dood. Volgens hem heb ben ze elkaar niet ontmoet op het kerkhof Daar is hij volgens zijn raadsman ook niet geweest. Ilonka Toth werd zondag 6 juli dood gevonden op de Noorderbe- graafplaats in Vlissingen. De poli tie tastte aanvankelijk in het duis ter, maar uitzendingen via Opspo ring Verzocht en Omroep Zeeland en getuigenoproepen in de PZC le verden ruim zeventig tips op over het leven van de Vlissingse vrouw en de mensen met wie zij in con tact is geweest. Die tips leidden ruim een week later tot de aanhou ding van de verdachte. De Vlissinger zat tot en met deze week in beperking zodat hij alleen contact mocht hebben met zijn ad- 'Een dergelijke oproep doet de politie niet als ze de zaak rond heeft' vocaat. Op verzoek van de raads man zijn die beperkende maatrege len nu opgeheven en mag zijn ad vocaat ook summier ingaan op vra gen van de pers. Volgens Dunsber gen ontkent zijn cliënt elke betrok kenheid bij de dood van Ilonka Toth. „Hij zegt dat hij haar niet om het leven heeft gebracht." De raadsman is blij dat de rechtbank het voorarrest van zijn cliënt on langs verlengde met een maand en niet met de drie maanden, zoals gevraagd door het Openbaar Minis terie. „Als er voldoende overtui gend bewijs was, was het zeker ver lengd met drie maanden.'' Als het OM voor eind augustus niet met aanvullend bewijsmateri aal komt, overweegt de raadsman zelfs om schorsing van het voorar rest te vragen. De advocaat ver moedt dat politie en het OM niet zeker zijn van hun zaak tegen zijn cliënt. Hij wijst daarbij naar de op roep van de politie, twee weken ge leden, voor nieuwe getuigen. „Een dergelijke oproep doet de politie niet als ze de zaak rond heeft." Esther Boot van de politie geeft echter aan dat die extra oproep al les te maken heeft met controle ren van de gegevens. „We willen absolute zekerheid." ZIERIKZEE - Organist Rinus Verha ge kan wegens ziekte morgen avond niet spelen tijdens een con cert in de Zierikzeese Nieuwe Kerk. Zijn rol wordt overgenomen door Mar van der Veer. Aan de insteek van het optreden wordt niet gesleuteld. Aangezien het concert onderdeel uit maakt van het Festival des Flütes, is er speciale aandacht voor de 'fluiten' in het orgel. Het concert begint om 20 uur. GOES - Met nog twaalf dagen te gaan laat de kaartverkoop voor Goes in Concert enigszins te wen sen over. De helft van de achtdui zend beschikbare kaarten is ver kocht. Het lijkt een beetje traditie te worden dat een groot deel van de kaarten pas op het laatste mo ment over de toonbank gaat, hoe wel er nu iets meer kaarten zijn verkocht dan vorig jaar rond deze tijd. Kaartjes a 20 euro zijn ver krijgbaar via www.goesinconcert.nl. WESTENSCHOUWEN - Staatsbosbe heer houdt vanavond en de ko mende twee dinsdagen (19 en 26 augustus) een excursie door de boswachterij Westenschouwen. Een gids neemt de deelnemers mee over smalle paadjes en langs stekelige struiken. De tocht begint om 19 uur bij de excursieschuur aan de Kraaijen- steinweg 140 in Westenschouwen. Opgeven kan bij de VW Haamste de of via 0900 2020233. TERNEUZEN - Een woordenwisse ling is gisteren mogelijk de oor zaak geweest van een eenzijdig on geluk met twee gewonden in Ter- neuzen. Een 33-jarige man en 35-jarige vrouw uit Terneuzen kregen in de auto een meningsverschil, waarna de man mogelijk met opzet recht door op het middengedeelte van de rotonde reed. Beide slachtoffers zijn met nek- en rugklachten naar het ziekenhuis gebracht. CADZAND - Duck-day was het gisteren. Een cactus- groen lelijk eendje met de tekst 'Eend verkent de kust' reed vanaf Cadzand-Bad via Walcheren en Schou- wen-Duiveland naar de monding van de Eems. Doel van de twee inzittenden is het verkennen van de Nederland se kust. Fotograaf Jip Louwe Kooijmans en Paula Huigen van Vogelbescherming Nederland vertrokken bij zonsop gang bij 't Zwin voor hun tocht. Rond zonsondergang wilden ze aankomen bij Punt van Reide in Noord-Oost-Groningen. De twee vogelliefhebbers ho pen met hun tocht mensen enthousiast te maken voor de bescherming van kust- en duinvogels. Onderweg na men ze foto's van vogels en landschappen die te zien zijn op de site www.mijnvogelactie.nl. „De tapuit bij voorbeeld is in gevaar. Vroeger kwam de vogel alge meen voor op heidevelden, zandverstuivingen en vooral in onze duinstreek. De populatie is helaas dramatisch gedaald, van enkele duizenden broedpaartjes tot naar schatting rond de driehonderd. Tijd voor actie dus. Ons streefbedrag is vijfduizend euro ophalen voor bescher- mingswerk voor de tapuit", vertelden Paula Huygen en Jip Louwe Kooijmans. foto Peter Nicolai door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De gemeente Terneu zen is bereid om de Franse stad Rijsel (Lille) hulp te bieden bij het zoeken naar oplossingen voor drugsgerelateerde problemen. Burgemeester Jan Lonink van Ter neuzen heeft minister Ter Horst van Binnenlandse Zaken laten we ten dat Terneuzen op projectmati ge basis kennis en kunde wil aan bieden om de Fransen te helpen. Frankrijk, dat Nederland tot voor kort nog uitmaakte voor 'nar- co-staat', deed begin juli tijdens een EU-overleg in Cannes het op merkelijke verzoek aan Nederland om Frankrijk bij te staan bij het zoeken naar oplossingen voor de drugsproblemen in de voorsteden van diverse grote Franse steden. Minister Ter Horst was aangenaam verrast door de hulpvraag van Burgemeester Jan Lonink van Ter- neuzen rekent er op dat de aan pak van drugsproblemen in Frankrijk, ook positief effecten voor Terneuzen zal hebben. haar Franse collega Michele Al- liot-Marie en sprak tijdens de con ferentie af om de samenwerking tussen Nederland en Frankrijk op het gebied van de drugsbestrijding verder uit te breiden. Burgemeester Lonink van Terneu zen heeft vervolgens de minister te kennen gegeven dat zijn ge meente 'graag, al dan niet op pro jectbasis, hulp wil bieden aan Fran se steden'. „Rijsel komt dan het eerst in beeld, omdat die stad het dichtst bij Terneuzen ligt. Daar komt nog bij dat een deel van de problemen die in die agglomeratie spelen via het drugstoerisme ook op ons bordje terecht zijn gekomen. Door Rijsel te helpen kunnen we wel licht het probleem van het drugstoerisme ook verder terug dringen.", aldus Lonink. Wat Ter neuzen concreet kan bieden is nog niet duidelijk. Dat is ook afhanke lijk van wat de Fransen precies wil len. Daarover moet komend najaar meer duidelijkheid ontstaan. Vol gens Lonink kan zijn gemeente op diverse terreinen hulp bieden. De Terneuzense inbreng in een Frans hulpproject moet overigens nog in het college van B en W wor den besproken. door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - Het valt niet mee om het voormalige gemeente huis in Sint-Maartensdijk bevolkt te krijgen. Volgens Egbert Gorter van de Nieuwenhuis Groep zijn nog maar een paar van de vijftien appartementen verkocht. Ook de zoektocht naar een uitbater voor het hotel/restaurant verloopt enigs zins stroef De Nieuwenhuis Groep geeft het gebouw aan de Markt een comple te facelift. Waar tot eind vorig jaar de ambtenaren van de gemeente Tholen hun werk deden, komen over een tijdje vijftien appartemen ten, tien tot vijftien hotelkamers en een restaurant. De appartemen ten worden momenteel gebouwd, ondanks het feit dat er nog maar een paar zijn verkocht. „Het loopt nog niet hard", zegt Gorter. „Maar het is er ook niet de tijd van het jaar voor. Ik denk dat Nieuwenhuis Groep gaat nog uit van de komst van een hotel met restaurant in het voormalige ge meentehuis in Smerdiek. Een on dernemer wordt nog gezocht. de verkoop na de zomer welaan- trekt." Meestal wordt pas begon nen met de bouw als een groot deel van de huizen of appartemen ten is verkocht. Daar is deze keer van af gezien. „We gaan gewoon door. Het is een voordeel dat de ap partementen straks klaar zijn. Dan zien mensen gewoon wat ze ko pen." Gorter verwacht dat de ap partementen uiterlijk begin vol gend jaar worden opgeleverd. Voor het hotel/restaurant heeft Nieuwenhuis een speciale website in het leven geroepen: www.res- tauranthoudergezocht.nl. De ont wikkelaar heeft al gesprekken ge voerd met diverse ondernemers. „Maar in enkele gevallen kwamen we toch tot de conclusie dat het voor beide niet helemaal was wat we zochten", vertelt Gorter. „We voeren op dit moment nog ge sprekken met enkele kandidaten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 49