Alleen een lege sokkel 2 eeland Vijf vrouwen exposeren in Nicolaaskerk in op geschiedenislessen ZVU zet Keramiek, collages, schilderijen en bronzen in Brouwershaven. Voor ergonomisch zitcomfort op niveau fïTWTTOFlB Volksuniversiteit brengt met nieuwe cursussen diversiteit op eiland. 22 Dinsdag 12 augustus 2008 PZC S De vrouwenhoofden in keramiek op metaal van Inte Feelders vormen een blikvanger in de tentoonstellingsruimte. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - De Sint-Nico- laaskerk in Brouwershaven biedt deze weken een stijlvolle ambian ce voor een gevarieerde kunstcol lectie van vijf creatieve vrouwen. „Een expositie in het vooruitzicht stimuleert tot het maken van nieuw werk. Bovendien is het pret tig met regelmaat je werkstukken aan de buitenwereld te kunnen to nen", zegt keramiste Marijke Lam- boo uit Brouwershaven. Zij is initiefneemster van deze ex positie. Marijke Lamboo verhuisde in 2005 vanuit Zoetermeer naar de ze regio. Zij creërt haar eigen kera mische beelden en zogeheten zij denvloeistof-collages. Daarnaast geeft zij cursussen keramiek voor volwassenen en met ingang van september ook voor kinderen. De natuur, mensen en dieren bie- nn Keramiste Marijke Lamboo nodig- de vier collega-kunstenaars uit voor een gevarieerde expositie in de Sint-Nicolaaskerk van Brou wershaven. Wilgenstraat 1 Oosterland Tel.: 0111 - 64 12 13 den haar inspiratie voor het ma ken van haar keramische beelden. Vooral haar eigen teckel legt ze graag vast in deze materie, zo blijkt onder meer uit een beeld van het dier op deze tentoonstel ling. Een humoristische variant daarop biedt het 'uitgerekte teckel- tje' waarin Lamboo twee metalen veren verwerkte. Inte Feelders verrast met onder meer vrouwenhoofden, waarmee zij intense gevoelens tot uitdruk king brengt. Lucy de Kruijf toont zich gefasci neerd door architectuur. Zij mani festeert zich hier met 'lavatorens, schildpadtorens' en met piramides van keramiek en lood, die zij de ti tel 'tetreader' heeft gegeven. Alle objecten vallen op door vormge ving en structuur van de materia len. De sfeer van Zuid-Europese bouwsels straalt ook uit enkele pa nelen van De Kruijff Maja Neijssel getuigt met haar beelden en haar schilderijen van veel fantasie én gevoel voor hu mor. Haar 'duikers en vegers in de woestijn' roepen een glimlach op. Specifieke aandacht verdienen ook drie van haar beeldjes op rij: Leeg hoofd, Kattekop en Bord voor zijn kop. Els Bottema presenteert zich hier vooral met doos-objecten in kera miek, gestookt volgens de raku-ma- thode. Expositie, t/m wo. 20 aug., Brouwer haven, St.-Nicolaaskerk, dagelijks: 13.30 -16.30 uur. door Martijn de Koning ZIERIKZEE - Eeuwenoude stukken lezen, Europese bouwstijlen her kennen, effectief communiceren en je stamboom uitzoeken. Dat al les is te leren met de nieuwe cur sussen die de Zeeuwse Volksuni versiteit (ZVU) komend seizoen op Schouwen-Duiveland geeft. In tien etappes lopen verslaggevers van de PZC rond Schouwen-Duiveland. Vandaag de vijfde etappe van de dijk bij Dreischor naar Brouwershaven. door Melita Lanting Het is een blauwe kieken dief', zegt de man, ter wijl hij over het hek leunt, met een verrekij ker in zijn hand. „Die zie je hier wel meer. Prachtig gezicht toch, zo boven de akkers. Het is hier zo mooi." Ik ben nog geen honderd meter onderweg vanaf de duikplaats bij Dreischor als ik deze parttime Zeeuw ontmoet. Parttime omdat hij een deel van de tijd nog in het westen van het land zit. Hij roemt de schoonheid van de polders van Dreischor. „En het is nog zo mooi donker. Zó donker zelfs dat het stoorde toen er boven in een van de windmolens een klein lampje brandde. Daarom ben ik ook te gen verlichting op de parkeer plaats bij de duikplek. Ik hoop 'Scholeksters en meeuwen struinen over de leeggehaalde akkers' maar dat het niet doorgaat. Kent u de duikplek? Helemaal opgeknapt. Mooi geworden hé? Ik ga daar al tijd zwemmen en nu heb ik zelfs een trapje om in het water te gaan. Geweldig toch? Wat een luxe." Het enthousiasme van de man is aanstekelijk en ik kijk nog eens extra goed om mij heen als ik mijn weg vervolg. Vandaag staat een etappe naar Brouwershaven op het program ma. Niet rechtstreeks, maar met een flinke lus door de polders. Een tocht die vrijwel uitsluitend over kleine landweggetjes voert en dat is een prettig vooruitzicht. Weinig last van hardrijdende auto's. De zwaluwen scheren vandaag laag over de gewassen op het land en over de sloten. Dat betekent re gen, denk ik bij mezelf Een weer- wijsheid die ik als kind altijd te ho ren kreeg. Ik mijmer wat door over weerwijsheden. Neem de hondsdagen waar we nu volop in zitten. Volgens een gerenom meerd weerkundig bureau is het in de periode van 20 juli tot 20 au gustus meestal broeierig warm. Daar merk ik weinig van deze och- Van de vier 'nieuwkomers', alle maal in Zierikzee, worden er twee gegeven in samenwerking met een archief: 'Oud schrift voor begin ners' vindt plaats in het gemeen tearchief Schouwen-Duiveland (tien lessen vanaf januari) en de workshop 'Stamboomonderzoek via de computer' (10 februari) wordt samen met het Zeeuws Ar chief gegeven. De cursus 'Kunstge schiedenis; kunst in de knip' be staat uit twee lezingen en een stadswandeling (januari) en 'Effec tief communiceren' valt in zeven keer te leren vanaf februari. Daarmee maakt de ZVU het aan bod op het eiland een stukje bre der. Tot nu bleef dat vooral be perkt tot taalcursussen. Die zijn er overigens nog steeds: Duits (gevor derden, toerisme), Engels (begin ners, gevorderden), Italiaans (be ginners, gevorderden, dagcursus sen), Spaans (beginners, gevorder den, kinderen, op reis) en Rus sisch (halfgevorderden) staan op het programma. De taallessen om vatten meestal twintig avonden en: worden gegeven in Zierikzee of Burgh-Haamstede. Andere 'blijvertjes' zijn bridgeles- sen voor beginners (Zierikzee, twee keer twaalf lessen in na- er; voorjaar), de cursus Natuur en fo tografie (Burgh-Haamstede, zever bijeenkomsten in zowel na- al voorjaar), zeven lessen Binnen huisarchitectuur (Zierikzee, vana^ februari), en de workshop Tapa: maken (Zierikzee, 17 maart). Meer info en opgeven: www.zvu.nl. Scharendijke Burgh- Haamstede, Serooskerke Sirjansland Burghsluis Bruinisst Ouwerkerk PZC Felix Binicewid tend. Bij het begin van de wande ling kwam de temperatuur niet verder dan 17 graden. Broeierig warm kan ik dat niet noemen. Wat wel klopt zijn de stevige buien. Die zijn er genoeg gevallen in de afgelopen dagen. Terwijl ik verder loop te peinzen over natte akkers en het verlangen naar warme zomeravonden op het strand, wordt mijn aandacht ge trokken door een stel schapen. Luid mekkerend komen ze naar mij toegehold, alsof ze wat van mij willen. Hun wei ziet er dor en geel uit, dus pluk ik wat vers gras en dat wordt gretig uit mijn handen getrokken. Op het hek hangt een briefje met een telefoonnummer. In geval van problemen met de schapen is de boer te bereiken. deed onderzoek naar het effect van magnetische velden op licht J en kreeg hiervoor in 1902 de No- belprijs. Een belangrijk man dus die in Zonnemaire werd geboren, j Het geboortehuis van Zeeman zoil te herkennen zijn aan de trapgeveli en een borstbeeld voor het pand. De Pieter Zeemanstraat is snel ge-^ vonden, evenals een huis met een trapgevel maar of dit het goede huis is? Er is geen bordje of geVel- j plaatje wat mijn vermoeden kan 1 bevestigen. Wel staat er een lege j sokkel. Na enig zoeken ontwaar ilJ een klein, verweerd koperen plaatl je waaruit blijkt dat hier het beeldJ van Pieter Zeeman had moeten I staan. Het beeld blijkt kapot en staat voor reparatie bij de gemeenj te. "1 Een beetje teleurgesteld verlaat ik het stille Zonnemaire en ga rich- 1 ting Brouwershaven. Het weidse uitzicht in de polder doet Pieter Zeeman snel vergeten en ik loop richting het Grevelingenmeer. j Masten en kleine stukjes zeil pie- pen net boven de dijk uit. Het is j vast druk op het water met de ste vige bries die er staat. Maar mijn doel is niet het water dus ik volg de oude dijk. Scholeksters en meeuwen strui nen over de inmiddels leeggehaal de akkers op zoek naar voedsel. Maar niet alleen dieren zoeken naar achtergebleven eten. Op een stuk land lopen zeker vier volwas-1 senen te zoeken naar aardappelen, Aardappels lezen wordt dat ook j wel genoemd en het is volkomen legaal. Een mooie manier om gra tis aan een wintervoorraad te ko- Even denk ik dat nummer te moe ten bellen. Een lam ligt plat op de grond en zijn kop steekt wat raar door het hek. Ik loop er naar toe en daarvan raakt het beestje zo in de stress dat het weer vrij komt. Probleem opgelost. Na een uurtje komt Zonnemaire in zicht. De entree van het dorp oogt sjofel. Oude schuren, romme lige erven. Een schril contrast met de uitbundig bloeiende bloembak ken bij een woning aan de Zuid- weg. Ik ga op zoek naar plekken die herinneren aan professor Pie ter Zeeman. De natuurkundige Rondje Schouwen-Duiveland men. Als Brouwershaven in zicht komt, begint de kerkklok te luiden. Het klinkt als een speciaal welkom, maar aan die illusie komt snel een einde na een blik op de klok. Het is twaalf uur. De vijfde van 10 etappes gaat van de dijk bij Dreischor naar Brouwershaven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 46