Zeilsters doen een plasje, eten een banaan en winnen 2oog Brenninkmeijer heeft buik vol van 'vreemde snuiter' Marcelien de Koning en Lobke Berkhout liggen op medaillekoers. Nadal komt met schrik vrij in eerste ronde Trinko Keen toch achter tafeltennistafel Waterpolovrouwen beginnen met verlies Nummerdor/Schuil boekt nieuwe zege Surfcoach vindt dat zijn pupil de zaak saboteert bij de Spelen. 34 Dinsdag 12 augustus 2008 PZC In m'n olympische rugzak zit al ruim een week een klein, vuur rood koord. Dat is een unicum, want normaal laat ik een verpletterend spoor aan gevonden voorwerpen achter in ho tels. Maar dit koord wil je niet kwijt raken. Ik heb het als welkomstcadeau gekre gen van een lieve Chinese dame en het brengt geluk. Chinezen zweren bij koordjes, beeldjes, poppetjes en kettinkjes die het onheil ver weg moe ten houden en ik kan u verzekeren dat het helpt. Stap in Peking, Tianjin, Shenyang of voor mijn part de oostelijke Himala ya in een taxi die als een spookrijder voorsorteert. Die vervolgens vijf fietsers de berm injaagt en tussendoor ook nog trots zijn huiskrekel showt en dan weet je het weer: het is goed dat er een play- mobiel van Confucius aan de achter uitkijkspiegel hangt. Niet alleen de Li Ning van de straat wil de rampspoed buiten de deur houden, ook de Chinese jetset wei gert de goden te verzoeken. Zelfs in de duurste hotels smeek je tevergeefs om een dekbed op de vierde verdie ping. Die zijn er gewoon niet. Voor wie het nog niet wist: vier is het ge tal van het ongeluk. Dat je vervolgens op de negentiende verdieping een uitgebreide instructie krijgt waar de nooduitgang bij een aardbeving ligt, is het vermelden niet eens waard. Die aardbeving komt er natuurlijk nooit, want zolang ik dat kleine, vuurrode koordje in m'n rugzak be waar, kan me he-le-maal niets gebeu ren. En als ik dan toch die ene taxichauf feur tref die met ons leven speelt dffor zonder gouden bamboestokje of opgezette sprinkhaan rond te rijden, dan koop ik er voor hem ook eentje. Geluk is namelijk eindeloos, in Chi na. Roel Wiche Marcelien de Koning (links achter de mast) en Lobke Berkhout (rechts) strijden met de Spaanse boot (achter) om de eerste plek. foto Bernat Armangue/AP door Peter van der Meeren qingdao - Marcelien de Koning en Lobke Berkhout straalden na de olympische openingsdag in de 470-klasse. De tweevoudig wereld kampioenes begonnen met een derde plaats. Dat had een 'eentje' kunnen zijn, maar De Koning maakte een foutje. „Ik werd boos op mezelf, deed even een plasje, at een banaan en daar gingen we weer." Op naar de zege in de tweede race en de lei ding in het klassement met 19 bo ten. „Mooi kalm gevaren", loofde coach Jacco Koops. Hij was niet verrast. „Dit zie ik al weken van de meiden, ze zijn heel stabiel. Dat op deze manier de kop eraf is, geeft uiteraard veel vertrouwen." De dertigjarige De Koning bleef nuchter na haar eerste olympische zege. „Dit voelt niet anders dan op een WK. Het is leuk, maar je weet dat het nog lang niet voorbij is." Er straalden meer Oranje-zeilsters in Qingdao, waar zowaar een lek ker briesje stond. Het Yngling-trio deed ook op de derde dag goede zaken. Voor de tweede keer in successie werd een wedstrijd gewonnen. Daarna volgde een nette vijfde plaats. De Britse ploeg staat er na zes van de tien voorronderaces iets beter voor: 15 om 18 punten. „Maar ze worden al aardig ner veus", zei stuurvrouw Mandy Mui gingen we de mist in, maar er is nog niks aan de hand." Surfer Casper Bouman begon met de klasseringen 20-27 in een veld van 35 boten. Als er niet meer wind komt, is hij veroordeeld tot een achterhoedegevecht. „Ik reken ook niet op een medaille", zei Cas per Bouman. Finn-zeiler Pieter-Jan Postma kwam wel voor een plak, maar heeft op de Gele Zee inmiddels zijn dromen in een nachtmerrie zien veranderen. De tweede plaats in de zesde race was een opsteker, maar op de zes tiende plaats is zelfs de finalerace nog mijlenver uit zicht. „Ik heb al een beroerde avond gehad", sprak de stoere Fries. „Het besef dat ik geen goud meer kan winnen, is erg moeilijk te verteren." der. „Ik kan me dat wel voorstel len, want wij zijn goed bezig. Als we maar eventjes de ruimte heb ben, zijn we weg en zien ze ons niet meer terug." De vrouwen zijn voorlopig de pij- Iers van de Oranje-ploeg. De 470-broers Sven en Kalle Coster staan twaalfde (11-15). „Pech", zei stuurman Sven Coster. „We lagen er telkens aardig bij, maar door de stroming dreef alles op elkaar en PEKING - Rafael Nadal heeft een moeizame start gemaakt in het olympisch tennistoernooi. De Spaanse winnaar van Roland Gar ros en Wimbledon moest vol aan de bak tegen de Italiaan Potito Starace. Na drie sets ging de num mer 71 van de wereldranglijst door de knieën voor Nadal: 6-2 3-6 6-2. Roger Federer had weinig moeite met Dmitri Toersoenov: 6-4 6-2. Bij de vrouwen stuurde de Chine se Li Na de Russin Svetlana Koez- netsova met 7-6 (5) 6-3 naar huis. PEKING - Trinko Keen heeft toch de kans gekregen op de olympi sche tafeltennistafels te spelen. De Arnhemmer voldeed niet aan de eisen van NOCNSF, maar gisteren liep hij toch met batje de trainings hal binnen. Keen is in zijn functie als voorzitter van de atletencom- rnissie in de Chinese hoofdstad. Daarom heeft hij een accreditatie waarmee hij alle stadions binnen komt. Toen Li Jiao om een trai ningspartner verlegen zat, was het een koud kunstje om Keen de hal 'binnen te smokkelen'. peking - De Nederlandse vrouwen- ploeg is gisteren in Peking met een nederlaag begonnen aan het olym pisch waterpolotoernooi. Oranje kon in groep B niet tegen Honga rije op: 9-11. Oranje was zowel aanvallend als verdedigend net iets minder dan Hongarije, dat in 2005 de wereldti tel veroverde. Oranje speelt woens dag tegen Griekenland en vrijdag tegen Australië. Alleen de num mer vier in de poule is uitgescha keld in de strijd om de medailles. peking - Reinder Nummerdor en Richard Schuil zijn bij het het olympisch beachvolleybaltoernooi vrijwel zeker van een plaats in de achtste finales. Het duo won met 2-1 van de Noren Jorne Kjempe- rud en Tarjei Skarlund: 13-21 21-15 15-9. Rebekka Kadijk en Merel Mooren brachten het er minder goed van af Ze leden hun tweede neder laag, ditmaal in twee sets (21-11 21-15) tegen de Cubaansen Milag- ros Crespo en Imara Estevez, en moeten hopen op een mirakel. door Peter van der Meeren qingdao - Coach Jochem Bren ninkmeijer moest naar een andere werkgever uitkijken toen de Neder landse surfers uit de kernploeg werden gezet. Binnen een dag had hij weer een baan. Brenninkmeijer begeleidt in China Ertugrul Icin- gir, de Turkse hoop op de surf plank. Helaas voor de coach maakt die er een potje van. „Een vreem de snuiter." Knarsetandend komt Jochem Bren ninkmeijer van de Gele Zee. Dat zijn pupil na twee races 28e van de 35 staat, vooruit, maar wat Icingir heeft uitgehaald... „Hij heeft de zaak gesaboteerd", zegt de woeden de surfcoach. „Ik heb mijn buik vol van die jongen. 32 jaar, maar je moet 'm kennelijk 24 uur per dag aan het handje houden." Icingir heeft 'geprutst' aan zijn ma teriaal. Dat mag niet, want alle olympische planken komen recht streeks uit de fabriek. „Tien dagen zegt-ie niks te doen en op de elfde dag gaat hij zonder overleg zitten sleutelen. Een vreemde snuiter, dat is het. Hiervoor kom ik niet naar China. We mogen blij zijn dat we geen protest hebben gekre gen." Brenninkmeijer was in januari vol goede moed aan de klus begon nen. Hij kon met Incingir aan de slag nadat hij was ontslagen als bondscoach van de Oranje-surfers. Casper Bouman (gisteren zwak be gonnen met 20-27) en Dorian van Rijsselberghe misten op het WK de boot en dat werd ook hun coach fataal. „De jongens en ik zijn afgerekend op één dramati sche dag", zegt de 38-jarige Bren ninkmeijer. „Wat meer geduld was op zijn plaats geweest. Er waren PW Jochem Brenninkmeijer bege- leidt tijdens de Spelen de Turkse surfer Ertugrul Icingir. De coach uit Lichtenvoorde is niet tevre den over zijn pupil. geen doelen gesteld, maar we zijn wel op een resultaat beoordeeld. Casper is in 2006 niet zomaar we reldkampioen geworden en Dori an had een aanloopje nodig. Ik ver zeker je dat hij een heel grote wordt." Brenninkmeijer zat een week na het WK al in Istanboel om te pra ten met de Turkse zeilfederatie. Een akkoord was vlot bereikt. Brenninkmeijer staat voor 75 pro cent op de loonlijst van omniver- eniging Fenerbahqe, vooral bekend om het voetbalteam. „Ertugrul is een belangrijk lid, omdat hij al twee keer aan de Spelen heeft mee gedaan", zegt de in Lichtenvoorde geboren coach. De Turkse zeilploeg bestaat uit zes sporters. Icingir moet de finale be reiken. „Dat was mogelijk", zegt Brenninkmeijer. „Ik kon alleen maar hopen dat hij z'n hoofd niet verloor, want hij is mentaal kwets baar. In mijn beste Engels praat ik voortdurend op hem in, maar ver dorie, loopt ie de zaak al voor de start te verklooien."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 36