PZCI33 Gravenstijn begint aan nieuw leven 2oo2 34 Judoka draagt medaille op aan zichzelf en de levenden om zich heen. Zeilsters De Koning en Berkhout liggen op koers op de Spelen Tip? sport@pzc.nl Deborah Gravenstijn kan haar geluk met op na het het behalen van de finale waarin ze goud miste en zilver won. foto Robert Vos/ANP Dinsdag 12 augustus 2008 Hockeyploeg rekent zich nog niet rijk na zege op Zuid-Afrika door Fardau Wagenaar PEKING - Hoe blijf je overeind als je binnen vier jaar je zus en moeder verliest, een dubbele nekhernia krijgt, geopereerd wordt aan je kruisband en in scheiding ligt? Ju doka Deborah Gravenstijn laat de net gewonnen zilveren plak door haar handen glijden. „Door een medaille te winnen op de Olympi sche Spelen. Het is het meest waar devolle dat ik nu heb." Het onverwachte succes in Peking omschrijft ze als een nieuw begin, een afsluiting en een verlossing. Het staat eigenlijk voor alles. Gra venstijn (bijna 34) reageert voor haar doen echter ingetogen op haar moment van glorie. In haar hoofd is een gevecht gaande tus sen de sportieve euforie en ver driet. Tussen het verleden en de toekomst. „Ik hoop dat dit een af sluiting is van het verlies, zowel privé als sportief Ik wil weer kun nen genieten van het leven." Ze zoekt naar woorden die passen bij haar gevoel. „Ik krijg het nog niet helemaal mee", zegt ze. „Alsof ik er niet bij ben. Maar dit bete kent alles voor mij. Ik heb het ge voel dat mijn naam vanmorgen al in deze medaille gegraveerd stond. Deze was bestemd voor mij. Goud was mooier geweest en ergens voelde ik net de lichte teleurstel ling, maar het is goed zo. Dit had ik vooraf niet kunnen bedenken. Niemand waarschijnlijk." Haar broer Gilbert steunt haar in Peking, net als haar beste vriendin. Vier jaar geleden in Athene zaten haar moeder en zus nog op de tri bune. Ze won brons. Maar beide fans zijn er niet meer. Ze stierven na elkaar, eerst totaal onverwacht haar zusje, daarna haar moeder. Gilbert heeft hun foto's meegeno men naar Peking. Een paar uur voordat zijn zus in actie komt, vist hij ze uit de koffer. Hij heeft het er deze dag extra moeilijk mee. Zij hadden hier moeten zitten. Het eerste gevecht is een makkie voor Gravenstijn, daarna staat ze tegenover de Spaanse Fernandez. Een lastige tegenstander, door de Nederlandse ook wel 'de oude heks' genoemd. Gravenstijn weet dat ze de agressie diep uit zichzelf moet halen, wil ze van deze vrouw winnen. 'Pak dat klerewijf, roept coach Marjolein van Unen haar toe voor ze de mat opgaat. En ze pakt haar. De oude heks is ge klopt. Ze dankt de zege aan agres sie, zegt ze. Gravenstijn wil niet meer als fluweel behandeld wor den, maar geprikkeld worden. Het was ook de reden dat ze eerder dit jaar wisselde van coach. Niet haar tweede vader Jan de Rooij, maar Van Unen zou haar naar Peking brengen. „Ik moest tegen Fernan dez harder zijn dan ik ooit ben ge weest en het lukte. Niemand kon me tegenhouden." Tegen de Italiaanse Giulia Quinta- valle - in de finale - stokt haar fy siek, het is op. Maar lang treurt ze niet, een paar seconde na haar ne derlaag gaan de vuisten in de lucht. Op haar voeten staan tatoeages, één voor haar moeder, één voor haar zusje. Zo zijn ze er elke stap Deborah Gravenstijn begint na het veroveren van de zilveren medaille aan een nieuw tijdperk. Het is de afsluiting van een perio de vol verdriet. en bij elk gevecht bij. Maar de zil veren medaille is niet voor hen. „Nee, ik draag deze op aan mezelf En aan de mensen om heen die me de laatste jaren gesteund heb ben. Familie, vrienden en coaches. Zij geloofden in mij." Haar handen omklemmen de plak, alsof ze nog steeds niet kan geloven dat het echt is en dat deze dag haar na dood, blessures en een mislukt huwelijk eindelijk weer ge luk bracht. Een nieuwe toekomst lonkt. Vol gende week woensdag wordt de Rotterdamse 34 jaar, ze heeft haar tweede olympische medaille op zak. Wordt het tijd om te stop pen? „Ik denk het niet. In de afge lopen jaren was judo mijn hou vast. Ik werd op de mat onderuit gegooid, maar juist daardoor kon ik buiten rechtop blijven staan. Ju do heeft me alles gebracht, ik denk dat ik doorga", aldus de judoka, die later in het Holland House ge huldigd zou worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 35