Sport Gouden zwemsters keren weer snel terug op aarde Amerikanen zwemmen mooiste estafette ooit Ronald Lievens gunt jongens van de lichte vier het allerbeste in Peking Hoek gaat voorlopig verder met Verdegem V 3Ë m Verbluffende tijden en record voor Sullivan op 4x100 vrije slag. Spaanse wielrenster is eerste dopinggeval Oma (97) rijdt op de fiets mee naar Peking Baancoach Pieters na botsing in ziekenhuis Femke Heemskerk wint auto bij weddenschap Miljoenen kijkers op internet bij de NOS Dekker, Kromowidjojo en Heemskerk niet in de buurt van medailles. 32 Dinsdag 12 augustus 2008 PZC door Robert-Jan Friele PEKING - Op de Olympische Spe len zijn superlatieven altijd onder hevig aan inflatie. De mannenfina- le van de 4x100 vrij, gewonnen door de Verenigde Staten, gaat ech ter simpelweg de boeken in als mooiste ooit. De Amerikaanse ploeg, van 1964 tot 1996 olympisch kampioen, wil de revanche voor de nederlagen van Sydney (zilver) en Athene (brons). Zuid-Afrika wilde laten zien dat het goud van 2004 geen toeval was geweest. De Franse sprinters, die iedereen dit jaar ver baasden met snelle tijden, wilden hun eerste estafettemedaille pak ken. En Australië was vastbesloten als outsider toe te slaan. Tot slot was er nog Michael Phelps. Als hij en zijn landgenoten niet zouden winnen, zou zijn droom (de historische acht keer goud) al op de tweede finaledag van <foet zwemtoernooi vervliegen. Toen de 32 zwemmers door het water sneden, deden ze dat met meer snelheid, meer geweld, meer topprestaties en meer emotie dan iedereen had verwacht. De Australiër Eanron Sullivan ver brak als startzwemmer het wereld record 100 vrij van de Fransman Alain Bernard. Niet met een paar honderdsten, maar met een ver bluffende marge: van 47,50 naar 47,24. En passant dook de Canade se wereldkampioen Brent Flayden als tiende man ooit onder de 48 se conden en bleef Phelps - geen sprinter - slechts één honderdste boven de 47,50 van Bernard. Die eerste 100 meter was een voor bode van wat kwam. En dat was- veel. Zo veel zelfs dat de impact van de race, waarin Nederland (tiende in de series) ontbrak, lang moest bezinken na de race in de Water Cube. Met hun winnende tijd van 3.08,24 bleven de Verenig de Staten vier seconden onder hun oude wereldrecord. Alle fina listen waren sneller dan de win nende tijd van Athene (2004), vijf finalisten bleven onder het oude wereldrecord. De Fransen zwom men een Europees record, de Au straliërs een Oceanisch record, de Zuid-Afrikanen een Afrikaans re cord. De meest verbluffende prestatie kwam op naam van Jason Lezak. De 32-jarige slotzwemmer van de Amerikanen lag 0,6 seconde ach ter op Bernard toen hij het water in dook. En na vijftig meter waren daar nog eens tweetienden bij ge komen. „Bij het keerpunt dacht ik: dit gaat me nooit meer lukken, Bernard is de wereldrecordhou der", aldus Lezak. „Maar toen zei ik tegen mezelf: doe niet zo bela chelijk. Dit zijn de Spelen. Daar is niets normaal." Hij tikte uiteindelijk aan op 0,08 seconde voor Bernard. Lezaks esta- fettesplit was 46,06, een dikke hal ve seconde onder de snelste split ooit, de 46,70 van Pieter van den Hoogenband in 2003. De Amerikaanse estafetteploeg wint het goud op de 4x100 me ter vrije slag in een wereldtijd. De Australiër Eamon Sullivan verbetert het wereldrecord. PEKING - De Olympische Spelen in Peking hebben de eerste doping- zondaar te pakken. De Spaanse wielrenster Maria Isabel Moreno is positief op epo bevonden. De 27-jarige Moreno werd al be trapt op 31 juli bij een dopingcon trole in het atletendorp. Diezelfde avond verliet de Spaanse hoop op een olympische wielermedaille Pe king. Ze was toen nog niet eens op de hoogte van de testresultaten. PEKING - Een 97-jarige Chinese vrouw heeft er een fietstochtje van 2400 kilometer voor over ge had om het olympisch badminton- toernooi bij te wonen. De bejaarde Xiao Xincui zat achterin de drie wieler, haar kleinzoon Liu Xiang- hui draaide de pedalen rond. Het duo uit de provincie Henan had vijf weken nodig voor de reis naar Peking. PEKING - Baancoach Peter Pieters is tijdens een training op de wieler baan in Peking gewond geraakt. Dat gebeurde toen achtervolger Le vi Heimans uit balans raakte en in botsing kwam met de coach langs de baan. Heimans liep bij het onge val een kneuzing aan zijn hand op. Pieters werd naar het zieken huis gebracht. Hij klaagde over pijn aan zijn onderrug, maar bleek niets te hebben gebroken. PEKING - Femke Heemskerk heeft aan haar race op de 4x100 meter vrije slag niet alleen een gouden medaille, maar ook een knaloranje auto overgehouden. De zwemster sloot vorig jaar een weddenschap af met de man van haar moeder. Bij een olympische titel zou ze zijn Fiat Punto krijgen. „De weddenschap is al van lang ge leden, maar hij is de auto nu echt kwijt", aldus de zwemster. HILVERSUM - De NOS heeft tot dus ver 4,8 miljoen internetstreams ge leverd met beelden van de Olympi sche Spelen. De meeste beelden werden opgevraagd sinds de ope ning van de Spelen, maar de site was voor die tijd ook al actief De NOS is erg tevreden over het aantal. „Gemiddeld hebben we 300.000 unieke bezoekers per dag op onze site." Phelps (rechts) en Weber-Gale vieren de estafettewinst, foto ltsuo Inouye/AP PEKING - De gouden zwemsters staan weer met de voeten op de grond. Na de prachtige triomf op de 4x100 meter vrij eindigde Inge Dekker gisteren slechts als achtste in de finale van de 100 meter vlin der. Ranomi Kromowidjojo en Femke Heemskerk strandden in de series van de 200 meter vrij en de 200 meter wisselslag. Heemskerk had in Peking een per soonlijk record willen zwemmen. Het zat er echter geen moment in. „Er is zo veel op ons afgekomen. Dat kost zo veel energie. Ik moet daar wel mee leren omgaan, want ik heb laten zien dat ik in vorm ben." De Amsterdamse kon zondag avond nauwelijks in slaap komen. Ze bestookte kamergenote Mar leen Veldhuis met allerlei vragen. „Ze lag lekker een boek te lezen en ik bleef maar tegen haar aanpra ten: Marleen, we gaan naar de ko ningin hè, Marleen we mogen vooraan zitten hè, omdat we goud hebben gewonnen. Ik ging maar door. Ik ben nu wel een beetje te rug op aarde gekomen, want ik heb weer pijn geleden." Dekker schommelde gisteren heen en weer tussen twee uitersten. In haar achterhoofd genoot ze nog na van het goud op de 4x100 me ter vrij, maar ze worstelde ook met de teleurstelling over het mis lukte optreden op de 100 meter vlinderslag. Ze mist in Peking de juiste vorm. „Ik kom hier om hard te zwemmen en dan lukt het niet. Aan de andere kant denk ik: ik ben wel olympisch kampioen." Een verklaring voor haar teleurstel lende optreden had Dekker niet. „Ik vraag mezelf ook af waarom het niet gaat. Ik ben een beetje ver- De Nederlandse zwemsters stel len na het goud op de 4x100 te leur op de individuele nummers. Alleen Inge Dekker haalt een finale, maar wordt achtste. kouden, maar dat kan het niet zijn. Zenuwen waren het ook niet, want ik voelde me relaxed." Haar coach Jacco Verhaeren tastte na afloop ook in het duister. „We hadden absoluut op meer gere kend." Volgens de coach heeft het in elk geval niet aan de voorberei ding gelegen. Dekker zwom vorige week tijdens de laatste trainingsses sie in Hongkong een seconde snel ler. „Dat verschil is voor mij ook niet te verklaren. Er is iets niet goed ge gaan. Het heeft echter geen zin om nu te gaan analyseren. Dat komt na het toernooi. Ze heeft nog meer races. Hopelijk herpakt ze zichzelf nog." Minder moeite had Verhaeren met het missen van de halve finales door Heemskerk en Kromowidjo jo. Beide races waren voor hen bij nummers. Ze hebben zich met het oog op de estafette vooral op de too meter vrij geconcentreerd. „Ze zijn hier op de estafette wereldtop. Over vier jaar in Londen moeten ze dat individueel zijn." Roeland Lievens is momenteel op vakantie in Frankrijk. „En die keuze om nu weg te zijn, is natuurlijk niet toevallig geweest", verzekerde de uit Ijzendijke afkomsti ge roeier gisteren. „Ik wil niet de hele tijd geconfronteerd worden met het feit dat ik er op de Olympische Spe len niet bij ben." De Zeeuws-Vlaamse roeier viel enke le maanden geleden af voor de lichte vier zonder. Hij zat nog bij de laatste zes, maar werd uiteindelijk, na een ingewikkelde selectieprocedure, toch té licht bevonden door bondscoach Susannah Chayes. Die tegenvaller heeft hij maar moeilijk verwerkt. „Met die keuze ben ik het natuurlijk nog steeds niet eens, maar ik gun de jongens die wel in Peking zijn, het al lerbeste. Ik ken ze namelijk alle vier heel goed." De lichte vier zonder, met Gerard van der Linden, Marshall God- schalk, Ivo Snijders en Paul Drewes aan boord, komt vandaag om 10.40 uur Nederlandse tijd in het water voor de herkansingen. Ze moeten bij de beste drie (van vier) komen om door te gaan naar de halve finales. Lievens: „Dat moet wel lukken, denk ik. In de series hebben ze Egypte ach ter zich gelaten en dat land komen ze nu weer tegen. Maar of ze daarna ook de finale halen, weet ik niet. Ik denk dat dat heel moeilijk wordt, maar hoop natuurlijk dat ze het red den." De Zeeuws-Vlaming, die vlak voor zijn vakantie nog met de lichte twee vierde werd op het WK in Linz, volgt in Frankrijk alleen het roeien. De rest laat hem eigenlijk koud. Hij bekent: „Als ik hier voor de televi sie zou gaan zitten, zou ik me ellen dig gaan voelen. Ik ben juist op va kantie gegaan om de Spelen niet te zien." Roeland van Vliet door Frits Bakker HOEK - De berichten over voetbal trainer Paul Telussa, die zaterdaga vond werd getroffen door een lich te hersenbloeding, zijn redelijk po sitief „Het gaat wat beter met hem", kon Benny Langeraert, de interim-voorzitter van zaterdag club Hoek, gisteren meedelen. Toch is nog niet bekend of de Mo lukse trainer binnenkort weer aan de slag gaat. „We weten ook niet of hij het rustiger aan wil gaan doen", zei Langeraert, die nog geen gesprek met de familie heeft gehad. „De afspraak is dat ze zelf aangj -o wanneer we daarover ga&n praten." Met Jan Verdegem, de andere trai ner van Hoek, is afgesproken dat hij voorlopig de training en coaching alleen verzorgt. „En alles gaat gewoon door, ook de wed strijd die we zaterdag spelen tegen FC Utrecht." Telussa werd zaterdag onwel in de rust van de vriendschappelijke wedstrijd die Hoek in Oud-Beijer- land tegen SHO speelde. Hij is overgebracht naar een ziekenhuis in Rotterdam. Langeraert wil nog niet te ver voor uitkijken. „We weten allemaal hoe ambitieus Paul is en hoe graag hij verder zou willen met ons. Maar misschien moet hij wel wat ge remd worden." Telussa is ook trai ner van Jong Ambon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 34