De doodsstrijd van een opgegeven dorp Brideshead Revisited open Literatuur bij Film by the Gedumpt WAG Z* - PZC 2 Dinsdag 12 augustus 2008 PZC De krant 5 weken voor 15 euro! Verfilming roman Evelyn Waugh dingt mee naar F&L-Award MARLEEN BLOMMAERT WBaBcSr IJen. S-' We kijken hem met vraagtekens op ons voorhoofd aan Manlief woont in een vrouwenhuis. Omringd door dochters, een vrouw en twee poezen staat hij er al leen voor. De hond is wel een reu maar iedereen heeft het over "haar" als ze hem bedoelen. Bovendien bestaat zijn steun vooral uit het meewarig kijken. De kloof die er van nature gaapt tussen de sexen moet hij zelf overbruggen en vaak mislukt dat jammerlijk. Dan blijven zijn woorden even hangen boven de afgrond reikend naar het begrip aan de over kant. Maar blikken variërend van verbazing, verwondering tot volstrekte afkeuring doen de woorden onverbiddelijk het ra vijn in storten. Meestal vormt de eettafel het decor van deze pogingen tot wederzijds begrip. - „Ik zag een vreemde kat in de schuur, dus heb ik de schuur op slot gedaan". - '„Toch niet met die kat erin, hoop ik". - „Jawel". We kijken hem met grote ogen en vraagtekens op ons voor hoofd aan. Zijn verdediging is dat de kat na een nachtje schuur wel zo geschrokken zal zijn dat hij nooit meer in de schuur zal komen. Van onder onze lokken worden afkeurende blikken gewisseld en uiteindelijk schudden we meewarig ons hoofd. Mannenlogica. Aangezien de kat ook de volgende dag geen aanstalten maakt om de schuur te verlaten zetten we maar wat eten neer. Als hij ook de volgende dag niet in bewe ging komt wordt het tijd om naar de dierenarts te gaan. Daar blijkt hij een zij te zijn met een buik vol vermoedelijk nog veel meer zij. Gedumpt in de polder. Manliefheeft haar door de deur op slot te doen de geborgenheid gegeven die zij zo nodig had. Binnenkort stijgt het vrouwelijke gehalte hier dus waar schijnlijk tot gevaarlijke hoogtes. Tenzij u uit medelijden met hem een echte PZC-kitten komt afhalen. COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Tel: 0115-645769 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee Postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? www.pzc.nl/lezersservice of bel: 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld Rekeningnummer van mijn rekening af te schrijven. Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft ii nadere informatie Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES Bellen kan ook' 0800 - 0231 231 (gratis) Opnieuw zouden er gisteren woningen gesloopt worden in Doel, het dorp dat moet wijken voor de oprukkende Antwerpse haven. Maar door verzet van de laatste dorpsbewoners kwam van slopen niets terecht. 'Wij gaan niet weg, dan moeten ze ons maar deporteren.' door Peter Ullenbroeck Op het gezicht van Jan Creve, voorman van de verzetsgroep Doel 2020, prijkt een voor zichtig lachje. Niet zonder reden: de laatste bewo ners van het dijkdorp, geholpen door tientallen sympathisanten uit heel België hebben even eerder op het nippertje weten te verijde len dat er opnieuw huizen in Doel onder de slopershamer zouden be zwijken. De slopers, bijgestaan door de poli tie, kiezen voor de terugtocht als ze op de onverzettelijke Doelen aren stoten die met zang en dans de weg versperren waaraan de hui zen liggen die tegen de vlakte had den gemoeten. „Deze slag is voor ons", mompelt Creve als de slo pers verdwenen zijn. „Maar pas op, de oorlog duurt nog lang." Alsof er niets aan de hand is, maait Dries van Meervenne uit Doel het gras in zijn voortuin. Ook hij vertrekt niet. „Ze zullen ons moeten deporteren." De tweehonderd overgebleven in woners van Doel voeren een ware doodsstrijd voor het behoud van hun dorp dat een merkwaardige aanblik geeft. Overal aan de lan taarnpalen in het dorpje hangen plantenbakken met uitbundig bloeiende bloemen, alsof het een toeristenoord betreft. Maar de vele leegstaande, vaak verkrotte huizen en lege plekken in het dorp waar de slopershamer zijn werk al heeft gedaan, verraden de werkelijke sta tus van Doel: een dorp dat op zijn laatste benen loopt, vechtend te gen het onherroepelijk lijkende noodlot opgeslokt te worden door de oprukkende Antwerpse haven. Echter niet als het aan de Doelen aren ligt die niet zijn bezweken voor het geld van de Antwerpse overheid om hun huis te verko- waartegen Goliath t*a ÖC hoogmoed vaa het u>b*xKj> Wentelt fn hel zondiïf bei van rwaebt en httwurti Het dorp wen» «f.-* Verkol zonder Tffcindere i" Op een van de vele plekken in Doei waar ooit een huis stond, prijken nu protestgedichten tegen de voorgenomen sloop van het dorp. pen. „Ons krijgen ze hier niet weg. Nooit", zegt een verbeten Marina Apers. De 48-jarige medewerkster van de op een steenworp afstand gelegen kerncentrale van Doel be woont samen met echtgenoot Gui- do van de Walle (55) een huis te gen de Scheldedijk aan dat ze nog niet voor een miljoen euro zeggen te verkopen. „Nee, want wij vech ten voor principes, niet voor geld." klinkt het gedecideerd. Daar denkt Dries van Meervenne (31) al net zo over. De kunstenaar en muzikant die een paar jaar gele den vanuit Antwerpen in Doel neerstreek, is bezig het gras in zijn voortuintje te maaien. „Of dat nog zin heeft. Waarom niet. Ze krijgen ons niet weg. Dan moeten ze ons maar deporteren." Eigenaresse Monica dHondt van de in de molen gevestigde brasse rie in het dorp, vindt het allemaal prima. Door de berichtgeving in de media over het verzet in Doel stromen de ramptoeristen toe en eten en zit de brasserie iedere dag vol. Toch gaat ook haar het lot van het dorp aan het hart. „Ik ben hier geboren en getogen, opgegroeid in het restaurant hier tegenover wat al jaren gesloten is. Tuurlijk doet dat je wat. Maar ik vrees dat de protesten uiteindelijk niets zullen uithalen." Jef die een huisje in het dorp heeft gekraakt en niet met zijn naam in de krant wil, is minder pessimis tisch. „We hebben de publieke opi nie mee. Zo lang er nog genoeg mensen van buiten Doel ons steu nen, moet ik nog zien of ze dit dorp definitief van de kaart kun nen vegen." VLISSINGEN - De film Brideshead Re visited van Julian Jarrold opent het Film- en Literatuurprogramma tij dens het tiende internationaal filmfestival Film by the Sea (FbtS) in Vlissingen op maandag 15 sep tember. Het betreft de verfilming van het gelijknamige boek van Evelyn Waugh, een roman die we reldwijd als een klassieker wordt beschouwd. Ook de tv-serie in de jaren 80 op basis van dit boek werd een doorslaand succes. De hoofdrollen in de film worden ver tolkt door Emma Thompson, Mat thew Goode en Ben Winshaw. Bri deshead Revisited, tevens de ope ningsfilm van het filmfestival van Locarno, vertelt het verhaal van de jonge Charles Ryder die tijdens zijn studie in de turbulente jaren twintig de charismatische Sebasti an ontmoet. Sebastian maakt on derdeel uit van de Engelse aristo cratie en Charles laat zich al snel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2