'Breng zorg naar patiënt' Bordje bij Zandekerk Think of one Verdeling operaties over meerdere ziekenhuizen is niet haalbaar Oö' 'I5 nQzomerfestivQl.nl Als Schouwenaar iets vraagt, dan doet Schouwenaar het Minister bepleit meer samenwerking tussen huisarts en ziekenhuis. Minister en directeur ziekenhuis Goes zien bezwaren in plan PvdA. PZC Dinsdag 12 augustus 2008 27 JfyJ GerechtsDeurwoörc/e/'sKantoorZeeland Uit een exploot van gerechtsdeurwaarder J.L. van Doorn d.d. 06-08-2008 blijkt, dat t.v.v. B.V. Handel- en Exploitatie Maatschappij Ruygrok, gevestigd te 's-Gravenhage aan Silvia Flohil, zonder bekende woon- of verblijfplaats, is betekend het door de Kantonrechter te Middelburg gewezen vonnis van 14-07-20008. Bij dit exploot, waarvan S. Flohil een afschrift kan krijgen op één van onderstaande adsres- sen, is tevens bevel gedaan tot betaling van een som geld binnen twee dagen daarna. Gerechtsdeurwaarderskantoor Zeeland Dam 2 Westsingel 132 4331 GJ Middelburg 4461 DR Goes door Maurits Sep TERNEUZEN - Huisartsen kunnen en moeten een deel van de zorg overnemen die nu door ziekenhui zen wordt geleverd. Zo komt in een tijd van schaalvergroting en fu sies van ziekenhuizen de zorg ook naar de patiënten toe. Deze oproep deed minister Ab Klink (CDA, volksgezondheid) gis teren op een debat van de PvdA over de toekomst van de zieken huiszorg in Zeeland. „Ik roep de ra den van bestuur van de ziekenhui zen op samenwerking te zoeken met de huisartsen. Kleine en een voudige operaties kunnen best worden gedaan door huisartsen. Die ontwikkeling zie je in het bui tenland ook", stelde Klink. Hij wil die in Nederland overnemen en steunen, ook financieel. „Als het nodig is de financiering van de zorg daarvoor anders in te richten, dan ga ik daarnaar kijken." Huisarts Hans Ponte uit Middel burg vertelde dat een groep van dertien Middelburgse huisartsen zich al heeft verenigd en ook al en kele relatief eenvoudige ingrepen verricht waarvoor patiënten nor maal gesproken naar het ziekenhui zen moeten. Zelf verstrekt hij na mens de huisartsengroep alle me dische reisadviezen aan patiënten van de samenwerkende huisart sen. „Een ander is gespecialiseerd in urologie, we kunnen echo's ma Minister Klink en PvdA-gedeputeerde Van Zandbrink (rechts) in ziekenhuis De Honte in Terneuzen. foto Wint Kooyman ken." Ponte voorziet dat op ter mijn ook mri-scans door de huis arts gedaan zullen worden. Ziekenhuisdirecteur Paul Radema- cher van ZorgSaam Zeeuws-Vlaan- deren vindt het een goede ontwik keling, mits er geen sprake is van concurrentie maar wel van nauwe samenwerking. „Zo doen wij het ook in Hulst en Oostburg. Daar hebben we ziekenhuislocaties ge koppeld aan huisartsenposten, om dat we de patiënt niet willen laten reizen. De zorg kost dan wel iets meer, maar dat gaat om kleine be dragen." Hans Adriaansens, mede-opsteller van een alternatief PvdA-plan PJJj Huisartsen moeten een deel van de eenvoudige ziekenhuiszorg overnemen. Zo komt de zorg ook naar de patiënt toe in een tijd van fusies van ziekenhuizen. voor de ziekenhuiszorg constateer de dat deze 'verrafeling' van de zie kenhuiszorg de komende jaren sterk zal doorzetten. Directeur Ad van der Kreeke van patiëntenorga nisatie Het Klaverblad vroeg zich wel af of en hoe patiënten kunnen controleren of de eenvoudige zie kenhuiszorg bij huisartsen wel in geode handen is. Volgens Ponte zijn daarvoor landelijke keurmer ken die de kwaliteit waarborgen. KLOOSTERZANDE - Barones Collot d'Escury onthult zaterdag 16 augus tus bij de Hof te Zandekerk in Kloosterzande het informatiebord 'Van werpland tot kerksite'. Dat ge beurt tijdens het eerste internatio nale Bernardus Festijn in die plaats. Dit evenement vindt even eens plaats op en rond het terrein van de kerk. Thema van het festijn is landbouw in verleden, heden en toekomst. Het evenement dankt zijn naam aan Bernardus van Cler- vaux, stichter van de Cisterciënzer orde en is een organisatie van de stichting de KIK met de ZLTO Hulst. Het infobord beschrijft met teksten, oude kaarten en afbeeldin gen de ontstaansgeschiedenis van de uithof'Te Zande' en het Cister ciënzer verleden van de kerk. 28^3 J Cl HO 26 oug t/m 6 sept 2008 theater op locatie festivolhort Abdij Middelburg Deze onverschrokken ontdekkingsreizigers mengen UJesterse muziek stijlen met klonken von elders. Somen met Marokkaanse gastmuzikanten bouwen zij een opuuindend feestje rond de Noord-Afrikaanse Shaabi. €en internationale topact! Aansluitend optreden van Melou met jong talent, za 30 aug 21 uOO 1412/ festivalhart gratis brochure kaarten info nazomerfestival.nl of T 0900 33 000 33 (0,45 p/g) f)Cf TAl Provincie Zeeland ,r,,\ door Maurits Sep VLISSINGEN - Het is niet mogelijk om medische specialismen te ver spreiden over meerdere gelijkwaar dige ziekenhuizen in heel Zeeland. Dat alternatieve idee van de PvdA Zeeland voor de ziekenhuiszorg in Zeeland stuit zowel medisch als economisch op bezwaren. Volgens minister Ab Klink van Volksgezondheid zal de Nederland se Mededingingsautoriteit (NMa) het niet toestaan dat ziekenhuizen onderling de markt voor operaties verdelen. Patiënten hebben dan immers geen vrije keuze meer waar zij zich laten opereren, waar schuwde Klink gisteren op een bij eenkomst van de PvdA in Terneu zen. „Als je één organisatie maakt mag die geen monopolie krijgen op de ziekenhuiszorg en ander zijds mogen ziekenhuizen niet on derling de markt verdelen", stelde de minister. Zowel medisch als economisch is het niet haalbaar om specialisten en operaties te verdelen over de verschillende ziekenhuizen in Zeeland. Ook medisch is zo'n verdeling niet mogelijk, reageerde directeur Hans Simons van de Oosterschelde Zie kenhuizen. „Voor bepaalde opera ties heb je een intensive care op een hoger niveau nodig. Heb je die, dan kun je de medische specia lismen niet meer verdelen. Ofwel, als je die specialismen zou willen verdelen, dan moet je meerdere ge lijkwaardige ziekenhuizen hebben met een intensive care op dat hoge re niveau. Dat is niet haalbaar. Dat is al gebleken bij het rapport van de commissie Vierhout. Toen luk te het niet om met alledrie de Zeeuwse ziekenhuizen tot samen werking te komen." Zondag 31 augustus stappen in Goes bijna veertienduizend mensen op de fiets om te rijden voor het goede doel: kankerbestrijding. De Ride for the Roses leeft enorm. De PZC telt deze maand af naar 31 augustus. Elke dag verschijnt er een verhaal over de actie Ride for the Ro ses. door Maurits Sep Burgemeesters zijn net gewo ne mensen. Ze voetballen, tennissen, golfen en fietsen. De Middelburgse burgemeester Koos Schouwenaar behoort tot de laatste groep. Hij heeft collega's met dezelfde passie uitgenodigd om mee te doen aan de Ride for the roses. Hoeveel fietsende burgemeesters meedoen, weet hij na een afwezig heid van enkele weken vanwege vakantie niet uit het hoofd. Maar het zijn er pakweg tien. „En we vullen het aan met raadsleden uit Middelburg", bedenkt Schouwe naar. Hayati Akdag van de PPM Ak- dag en WD'er Chris Simons doen in elk geval mee. Schouwenaar zou makkelijk de honderd kilometer kunnen rijden. Maar dat doet hij niet. „Natuurlijk kunnen we die honderd kilometer gaan jakkeren, maar meedoen is nu belangrijker dan de afstand. Ik vind dat we maar bij elkaar moe ten blijven. Tenzij er burgemees ters zijn die van ver komen die zeg gen: 'Als we er toch zijn, dan gaan we er ook voor'. Maar het hoeft niet." Een speciale voorbereiding heeft Schouwenaar niet gepland voor de Ride for the Roses. Van bijzonder wedstrijdvoedsel is evenmin spra ke. „Ja, ik sta nu net een boterham met kaas te eten. Ik weet niet of dat op de dopinglijst staat. En dan nog, dopingzondaars ontkennen altijd dat ze gebruiken, ik nu dus ook." Schouwenaar vindt het geweldig dat de Zeeuwse editie alle records breekt, zowel in aantallen deelne mers als in geld voor kankeronder zoek. „Dat is te danken aan de or ganisatie", meent Schouwenaar. Kees Bal en Theo Schouwenaar („Familie? Ik hoop van wel.") zijn er al zo lang mee bezig, weet de burgemeester. „Ze hebben mij vorig jaar op de ondernemersbeurs Contacta in Goes al gevraagd of ik burgemees ters wilde uitnodigen. Toen moes ten ze nog mensen vragen of die wilden meedoen omdat ze zo veel mogelijk deelnemers nodig had den. Nu zouden ze die burgemees ters natuurlijk niet meer nodig ge had hebben", grapt Schouwenaar. „Maar bovendien, als Kees Bal en Theo Schouwenaar je iets vragen, dan doe je dat." O Kijk voor eerdere afleveringen en meer nieuws op www.pzc.nl/ridefortheroses

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 29