Zeeland Kloetinge eet wat de korenmolen maalt Terneuzen schiet Lille te hulp bij aanpak drugsproblemen 60 jaar ervaring www.juultje.nl Restauratie van de beeldbepalende molen is gisteren begonnen. Inbrekers dringen binnen in kantoren Oogstdemonstratie in Scherpenisse afgelast Circus gaat niet door door de vele regen Lonink meldt gemeente bij minister Ter Horst aan voor project. Tel.: 0115 - 686 100 Axel, Hulst, Philippine, Schoondijke, Terneuzen, Vlissingen, Zaamslag, Zuiddorpe Twee gewonden én een aanhouding bij ongeluk Terneuzen W PZC Dinsdag 12 augustus 2008 [25 ANCf, door Lilian Dominicus KLOETINGE - Het is alsof er een sneeuwbui over de Molenwerf in Kloetinge neerdaalt. Alleen komen de vlokken niet uit de lucht, maar van de Kloetingse molen vallen. Gisteren begon de restauratie van de Kloetingse stellingmolen uit 1704. „We staan nog maar aan het begin", zegt voorzitter Thijs Bie- rens van de Stichting tot Behoud van de Molen te Kloetinge. De nog altijd draaiende molen is tijdelijk in eigendom van de ge meente Goes, maar zal binnenkort teruggegeven worden aan de dorpsbewoners. Op vrijdag 12 sep tember, Open Monumentendag, draagt de gemeente de molen over aan de stichting. Goes kocht de molen indertijd voor 120.000 euro als onderdeel van een reddings plan. Nu is de stichting aan de beurt, die op zoek is naar sponsors en restauratiesubsidies. De naamloze molen is altijd in par ticuliere handen geweest. Vroeger werd ze de 'molen van Herdink' genoemd, naar de laatste beroeps molenaar. In de jaren zeventig werd de molen verkocht aan ir. P.H. Mans; vervolgens werd in 1979 een zeer grote restauratie uit gevoerd, waarbij kap en roeden en ook alle zolderbalken geheel wer den vernieuwd. In 1998 deed Mans de molen over aan een spe ciaal voor deze molen opgerichte stichting, maar in 2006 besloot de gemeente dat het beter was om het monument op te kopen. 'De Kloetingse molen hóórt bij het dorp. Het silhouet is beeldbepalend' Alle begin vergt natuurlijk eerst een grote schoonmaak en dus wordt de niet meer zo witte mo len nu met een algenbestrijder be handeld en vervolgens gereinigd met hogedrukspuit en warm wa ter. Begin september gaat er een nieuwe laag verf over heen. Bie- rens: „Eerder kan niet, omdat het anti-algenmiddel nog even moet intrekken en drogen." Maar de Kloetingse molen is daar mee nog lang niet gered. De ko mende drie of vier jaar is nog zo'n 100.000 euro nodig, schat Bierens. „Onderdelen van het binnenwerk moeten echt vervangen worden. Dat heb je nu eenmaal met een werkende molen. Alles wat draait, heeft onderhoud nodig. Dit is een levende molen, waarin nog meel wordt gemalen." De stichting hoopt op de medewerking van het Kloetingse en Goese bedrijfsleven. Bierens: „We denken aan aanne mers, stratenmakersbedrijven en houthandelaren. We willen ook de afdeling restauratiebouw van het Goese Lyceum erbij betrek ken." De Kloetingse molen hóórt bij het dorp, aldus Bierens. „Het silhouet is beeldbepalend, ik zou me Kloetinge niet voor kunnen stellen zónder. En niet alleen dat. Kloetinge éét wat van de molen komt. Het meel wordt gekocht door Bakker Boer uit het dorp, die er brood van bakt. „Een molen van de gemeenschap, dus." Swww.kloetingsemolen.nl Vrijdag 12 en zaterdag 13 september is de molen open tijdens Open Monu mentendag. Vrijdags draagt de ge meente Goes de molen over aan de stichting tot Behoud van de Molen te Kloetinge. GOES - In Goes, Kapelle en Tholen is afgelopen weekeinde ingebro ken in vier bedrijfspanden. In een pand aan de Albert Ples- manweg in Goes werd zondaga vond tussen 18.15 en 18.30 uur inge broken. Er is niets gestolen. Even later was het wel raak bij een be drijfspand aan de Kloosterweg in Kapelle. De buit bestond uit com puterapparatuur. Aan de Postweg in Tholen werd tussen zondag in gebroken in een winkelpand. SCHERPENISSE - De oogstdemon stratie, die vandaag gehouden zou worden aan de Gorishoeksedijk in Scherpenisse, gaat niet door. „Het heeft ontzettend veel geregend op Tholen", zegt Piet Hannewijk van Stichting Het Werkend Trekpaard. „Dus er staan te veel plassen op het veld." Omdat het weer de ko mende week waarschijnlijk niet veel beter wordt, is het evenement niet doorgeschoven naar volgende week. „Voor dit jaar is het klaar." SCHARENDIJKE - De voorstellingen van staatscircus Moskou-Holiday van vanavond en morgen in Scha- rendijke gaan niet door. Het ter rein in Vrouwenpolder, waar het circus nu staat, is te drassig om de boel af te breken. Mensen met kaarten voor vandaag of morgen kunnen ermee terecht bij de voor stellingen in Burgh-Haamstede, van donderdag tot en met zondag. Ze kunnen ze ook inleveren bij het verkoopadres. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De gemeente Terneu zen is bereid om de Franse stad Lil le (Rijsel) hulp te bieden bij het zoeken naar oplossingen voor drugsgerelateerde problemen. Burgemeester Jan Lonink van Ter neuzen heeft minister Ter Horst van Binnenlandse Zaken laten we ten dat Terneuzen op projectmati ge basis kennis en kunde wil aan bieden om de Fransen te helpen. Frankrijk, dat Nederland tot voor kort nog uitmaakte voor 'narco- staat', deed begin juli tijdens een EU-overleg in Cannes het opmer kelijke verzoek aan Nederland om Frankrijk bij te staan bij het zoe ken naar oplossingen voor de drugsproblemen in de voorsteden van diverse grote Franse steden. Minister Ter Horst was aangenaam verrast door de hulpvraag van haar Franse collega Michele Al- liot-Marie en sprak tijdens de con- Burgemeester van Terneuzen re kent er op dat door de aanpak van drugsproblemen in Frankrijk de effecten voor Terneuzen ook positief zullen uitpakken. ferentie af om de samenwerking tussen Nederland en Frankrijk op het gebied van de drugsbestrijding verder uit te breiden. Toen burgemeester Lonink van Terneuzen hiervan vernam heeft hij vervolgens de minister in recen te contacten te kennen gegeven dat zijn gemeente 'graag, al dan niet op projectbasis, hulp wil bie den aan Franse steden'. „Lille komt dan het eerst in beeld, omdat die stad het dichtst bij Ter neuzen ligt. Daar komt nog bij dat een deel van de problemen die in die agglomeratie spelen via het drugstoerisme ook op ons bordje terecht zijn gekomen. Door Lille te helpen kunnen we wellicht het probleem van het drugstoerisme ook verder terugdringen. Het mes snijdt dan aan twee kanten", aldus Lonink. Wat Terneuzen concreet kan bieden is nog niet duidelijk. Dat is ook afhankelijk van wat de Fransen precies willen. Daarover moet komend najaar meer duide lijkheid ontstaan. Volgens Lonink kan zijn gemeente op diverse ter reinen hulp bieden. Terneuzen heeft de voorbije tien jaar de nodi ge ervaring opgedaan met landelij ke, regionale en plaatselijke regelge ving en weet wat de effecten van bepaalde maatregelen zijn of kun nen zijn. TERNEUZEN - Bij een eenzijdig ongeval op de rotonde bij de Willem de Zwijgerlaan en Scheldeboulevard in Terneuzen zijn gisterochtend rond half tien een 33-jari- ge man uit de gemeente Terneuzen en een 35-jarige vrouw uit Terneuzen gewond geraakt. De twee hadden een woordenwisseling, waarna de man opzettelijk recht door op het middengedeelte van de rotonde reed. Hij is aangehouden en zijn rijbewijs is ingevorderd. Beide ge wonden werden met nek- en rugklachten naar het zie kenhuis gebracht. De man is door de brandweer uit het voertuig bevrijd. De politie sloot de rotonde tijdelijk voor een deel af voor onderzoek, foto Raymond de Frel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 27