'College in strijd met eigen beleid' Z eeland Eendje rijdt dwars door Nederland als actie vogelbehoud Woelmuis krijgt een bord Instellingen van zorgconvenant Beveland melden te weinig leed Paar zet zich in voor bescherming van kust- en duinvogels. Vangnetproject Achter de Voordeur kan nog veel beter functioneren. RPCU legt zich niet neer bij steun aan verhuizing HKPD. Boudewijn Zwart geeft een beiaardconcert Psalmen Jeruzalem thema van zangavond Landschapsbeheer wil bezoekers Veerse Meer informeren. Dierenwandeling door landschapstuin Braderie in de tuin bij museum het Polderhuis Bedrijfsbus gestolen van terrein Vlissingen Souburger steelt ruim honderd euro parfum 22 I Dinsdag 12 augustus 2008 PZC w Fotograaf Jip Louwe Kooijmans en Paula Huijgen van Vogelbescherming Nederland voor vertrek uit Retranchement. foto Peter Nicolai door Frank Cijsel CADZAND - Duck-day was het giste ren. Een cactusgroen lelijk eendje met de tekst „Eend verkent de kust" reed vanaf Cadzand-Bad naar de monding van de Eems. Doel van de twee inzittenden was het verkennen van de Nederland se kust. Fotograaf Jip Louwe Kooijmans en Paula Huigen van Vogelbescher ming Nederland vertrokken bij zonsopgang bij 't Zwin voor hun tocht van één dag langs kust. Rond zonsondergang wilden ze aankomen bij Punt van Reide in Noord-Oost-Groningen. De twee vogelliefhebbers hopen met hun tocht mensen enthousiast te kun nen maken voor de bescherming van kust- en duinvogels. Onder weg namen ze foto's van vogels en landschappen die te zien zijn op de site www.mijnvogelactie.nl. „Deze actie helpt hopelijk om de vogels en de natuur breed onder de aandacht te brengen. Dit voor jaar is al begonnen met het Be schermingsplan Duin- en Kustvo- gels. Dat biedt nieuwe kansen door Frank Balkenende GOES - De 52 Goese en Noord-Be- velandse kerken, maatschappelijke organisaties en verenigingen die hebben beloofd gemeenten te hel pen bij het opsporen van eenzaam heid, armoede en ander sociaal leed, geven weinig meldingen door. Wethouder Joost Adriaanse roept de partners in het project Achter de Voordeur dan ook op hun belofte waar te maken. Goes sloot vorig jaar een pact te gen sociale misstanden: Achter de Voordeur. Daarbij deed ze een be roep op maatschappelijke organisa- voor veel vogels die op de Rode Lijst staan. De tapuit bijvoorbeeld is in gevaar. Vroeger kwam de vo gel algemeen voor op heidevelden, zandverstuivingen en vooral in on ze duinstreek. De populatie is he laas dramatisch gedaald, van enke le duizenden broedpaartjes tot naar schatting rond de driehon derd. Tijd voor actie dus. Ons streefbedrag is vijfduizend euro op halen voor beschermingswerk voor de tapuit", vertelden Paula Huygen en jip Louwe Kooijmans. Volgens hen moet begrazingsbe- heer leiden tot terugkeer van het zeldzaam geworden 'grijze duin', een open duintype met lage krui denvegetaties waar tapuiten goed in gedijen. De tapuit is ook sterk afhankelijk van de dichtheid van konijnen voor het nestaanbod. Door de vergrassing en verstruwe- ling van duingebieden is veel bio toop voor tapuiten verloren ge gaan. Het streven van Vogelbe scherming is om minimaal vijf kerngebieden bevolkt te krijgen in Nederland voor de tapuit. Jip Louwe Kooijmans en Paula Huigen vertrokken bij zonsop gang bij 't Zwin. Met hun tocht willen ze geld ophalen voor de bescherming van kustvogels. ties om sociale probleemgevallen te melden. Noord-Beveland haak te al snel aan. Als zij eenzaamheid, armoede, ver slaving of bijvoorbeeld noodzakelij ke woningaanpassingen signale ren, kunnen ze dat doorgeven aan het meldpunt, dat sinds oktober vorig jaar in het stadskantoor is ge vestigd. Na krap een jaar zijn daar 61 mel dingen binnengekomen: 50 uit Goes en 11 uit de gemeente Noord-Beveland. Het gros van de meldingen komt echter niet van vrijwilligers van convenantpart ners, maar van de gemeente en van mensen die in de problemen zitten. Verder grijpen familie, vrienden en buren nogal eens de telefoon. door Maurits Sep VLISSINGEN - Burgemeester en wet houders van Vlissingen hebben niet alleen slecht gecommuniceerd over de verhuizing van het huiska merproject voor drugsgebruikers, ook politiek verdient hun hande len zeker niet de schoonheidsprijs. Dat vindt raadslid Cock Kapaan van de Rechts Protestants Christe lijke Unie (RPCU). Hij legt zich ook nog niet neer bij het verweer van het college om in te stemmen met de nieuwe locatie van het HKPD in de Dr. Staver- manstraat. „Ik ben hier helemaal niet gelukkig mee en ga uitzoeken of dit bestuurlijk wel klopt en of ik er nog iets tegen kan doen." De grootste fout van het college is in de ogen van Kapaan dat het nu instemt met een locatie die haaks staat op de eisen die het college zelf eerder verbond aan een nieuw pand voor het HKPD. „Het college MIDDELBURG - Pianist en beiaardier Boudewijn Zwart geeft vandaag een beiaardconcert in Middelburg. Hij bespeelt vanaf 18.45 uur het ca rillon van de Lange Jan. Zwart, beiaardier in Amsterdam en Dordrecht, speelt stukken van Bach en Handel (barok), Beetho ven en Gluck (klassiek), Schibert en Durand (romantiek) en Paap, Laage en een eigen compositie (ori ginele beiaardmuziek). Van alle werken heeft hij eigen arrange menten gemaakt. AAGTEKERKE - Stichting Cantus houdt morgenavond een samen- zangavond in de kerk van de gere formeerde gemeente in Aagteker- ke. Thema van de samenzang- avond zijn de psalmen rond Jeruza lem. De avond staat onder leiding van dominee D. Tuinier en dominee J. de Heer. Jan Bouman uit Melisker- ke begeleidt de zangavond op het orgel. De samenzang begint om 19.45 uur. Toegang is gratis. door Nadia Berkelder VEERE - Op de eilanden in het Veer se Meer wonen vijftig tot tweehon derd Noordse woelmuizen. De stichting Landschapsbeheer Zee land wil graag vertellen wat ze daar doen en hoe ze daar terecht komen. Daarom zet de Stichting Landschapsbeheer Zeeland mor heeft een notitie gemaakt met ei sen waaraan de nieuwe huisves ting moet voldoen. Die notitie is door de gemeenteraad aangeno men. Ik heb gevraagd of die notitie nog steeds van kracht is en dat is zo, bevestigde het college. Maar omdat het HKPD inmiddels is gefu seerd met Emergis en er een ande re visie op verslavingszorg is ont staan, zouden de omstandigheden zijn veranderd. Volgens het college is de notitie meegewogen maar is het oordeel anders uitgevallen." Kapaan kan zich daar vooralsnog niet mee verzoenen. De uitgangs punten in die notitie waren dat het HKPD niet meer in de binnen stad mag zitten en dat er niet aller lei andere instanties in de buurt mogen zijn zoals Stichting Door (die ex-gedetineerden helpt), Voed- selbank, Kredietbank en de ge meentelijke afdeling Sociale Zaken. Het Vlissingse college stemt in met het nieuwe pand voor het HKPD. Dat komt echter op een plek die niet voldoet aan de ei sen die het college zelfstelt. OOSTKAPELLE - Bezoekers van mu seum Terra Maris in Oostkapelle kunnen morgen meelopen met een wandeling door de Zeeuwse landschapstuin van het museum. De tuin ligt achter het museum en is 2,5 hectare groot. De wandeling gaat over het dierenleven in de tuin en duurt van 13.00 tot 14.30 uur. Deelnemers moeten de prijs voor toegang tot het museum beta len, de wandeling zelf is gratis. Aanmelden is verplicht en kan via 01180582620. WESTKAPELLE - In de tuin van mu seum het Polderhuis in Westkapel- le is morgen een braderie. Alle achttien kramen worden be zet door kunstenaars, zowel ama teurs als professionals. Er zijn on der meer demonstraties schilde ren, touwknopen, kantklossen, kle derdracht reparaties. De Wasschap- pelse Heiploeg geeft na 13.00 uur een demonstratie en mensen kun nen smouters en wafels eten. De toegang is gratis. gen borden op de eilanden met in formatie over het diertje, in de vorm van een stripverhaal. De Noordse woelmuis stelt nogal wat eisen aan zijn leefomgeving. Hij houdt van ruig terrein, waar het nat of drassig is. „Zodra het droger is, domineert de veldmuis", vertelt Peter van der Meer van de stichting. En als er veldmuizen in de buurt zijn, delft de woelmuis het onderspit. Met het waterschap is afgesproken om het de muis zo veel mogelijk naar de zin te ma „Dat mocht niet omdat dat te veel bij elkaar zou zijn. En nu wordt de nabijheid van die instanties juis^ als een positief aspect van de Dr. Stavermanstraat genoemd door Emergis. Het college gaat daarin mee en maakt dus een draai van 180 graden. En natuurlijk behoor? de Dr. Stavermanstraat tot de bin nenstad, dat kan geen discussie zijn." Het college heeft dus wat uit te leg gen, vindt Kapaan. De verklarin gen die wethouder Frans Prins en burgemeester Wim Dijkstra heb ben gegeven, zijn dat de omstandig heden zijn veranderd en dat Emer gis zelf kan beslissen welk pand ze koopt en wat ze daar doet, mits de bestemming dat toestaat (dat is het geval) en de openbare orde niet in gevaar komt (daar ziet de burge meester op toe). Daar heeft de ge meenteraad niks over te zeggen. Maar waarom had die dan wel iets te zeggen over de verhuizing toen het HKPD nog zelfstandig was? „Omdat we toen ook subsidie ga ven aan het HKPD", vermoedt Kapaan. „Dan kun je eisen stellen." VLISSINGEN - Vanaf een bedrijfster rein aan de Handelsweg in Vlissin gen is afgelopen weekeinde een be drijfsbus gestolen. Het gaat om een zilvergrijze Merce des Benz, type V220CDI en heeft het kenteken 33-VL—ZK. Volgens de Walcherse politie is die bedrijfsbus tussen zaterdag 19.30 uur en zondag 11.00 uur gestolen vanaf het bewuste bedrijfsterrein in Vlissingen. De politie heeft nog geen idee wie de dader is. MIDDELBURG - Een 48-jarige man uit Oost-Souburg is gistermiddag in Middelburg door de politie aan gehouden wegens een winkeldief stal. De man probeerde rond 15.00 uur de Kruidvat aan de Lange Geere uit te lopen met gestolen waar. De man had flesjes parfum met een totale waarde van ruim 100 eu ro weggenomen. Tegen de Oost-Souburger is proces-verbaal opgemaakt. ken. In een aantal zwembaaien wordt het riet niet meer gemaaid. Opschietende struiken en bomen worden juist weer weggehaald. „Dan krijg je een omgeving die ge schikt is." Het is een bijzondere soort, vindt Van der Meer. „Hij is internatio naal gezien interessant. Het lijkt nu alsof er veel Noordse woelmui zen zijn, maar er hoeft maar iets te gebeuren en de populatie wordt ge decimeerd, net zoals met konijnen is gebeurd."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 24