Economie China passeert VS als industriemacht NIEUWS GETIPT VOOR U Record aan inkomsten voor landen van OPEC Consument kan fors besparen op energie Pastasaus voor fijnproevers Russische beurs keldert door strijd in Georgië Amerika moet na honderd jaar wijken voor Chinese opmars. V. VastNed Retail boert dit jaar minder goed Noorwegen vindt olie in de Noordzee Pasta stuwt inflatie in Italië omhoog Energierekening met 144 euro omhoog Zuivelbedrijf maakt na jaren verlies nu winst AFM beboet aanbieder van visbelegging Dure olie zou leiden tot flinke prijsverschillen tussen aanbieders. Olieproducenten halen meer binnen dan ze kunnen uitgeven. Zomer, zon, een goed glas wijn HAR D Y PZC Dinsdag 12 augustus 2008 1 3 MOSKOU - Door de strijd in Geor- Russische roebel daalde sterk in bel te ondersteunen. De strijd zorg- gië kelderden de aandelenbeurzen waarde. De Russische centrale de ook voor een lichte stijging van in Moskou gisteren naar het laag- bank zag zich gisteren genood- de olieprijs. Die steeg van 115,20 ste niveau in twee jaar. Ook de zaakt met een interventie de roe- dollar per vat naar 116,62 dollar. DEN HAAG - China neemt volgend jaar het stokje over van de Verenig de Staten als grootste industriële macht van de wereld. Volgens eer dere voorspellingen zou dat pas omstreeks 2013 gebeuren. De onverwacht snelle opmars van China naar de koppositie is te dan ken aan de terugval van de Ameri kaanse industriële productie. Het aandeel van China in de totale we reldproductie klimt volgend jaar naar zeventien procent. De VS, sinds jaar en dag koploper, blijft steken op zestien procent. Nog maar een jaar geleden gingen de Amerikanen ruim aan kop, met twintig tegen dertien procent. De voorspellingen zijn afkomstig van het economische onderzoeks bureau Global Insight. De toege voegde waarde van de Chinese in dustrie komt volgend jaar op bijna 1200 miljard dollar. De onderzoe kers wijzen er wel op dat de hoge inflatie in China de cijfers enigs zins vertekent. Sinds de economische hervormin gen van de jaren tachtig groeit de Chinese economie in ongekend tempo. In 1990 nam China nog Plaats dan nu een voordelige advertentie op de rubriekspagina's van deze krant! j Bel: 0900-0PGEVEN of plaats zelf via www.kleintjesmarkt.nl ROTTERDAM - VastNed Retail heeft over het eerste halfjaar van 2008 met de verhuur van vastgoed, een winst behaald van 29,6 miljoen eu ro. Dat was 31,3 miljoen euro in de zelfde periode een jaar eerder. Ook de winst uit de waardeverandering van de vastgoedportefeuille daalde van 65,2 miljoen euro naar 9 mil joen, aldus het bedrijf gisteren. OSLO - Er is olie gevonden in het Noorse deel van de Noordzee. Dat meldde het Noorse energiebedrijf Revus gisteren. Het bedrijf ver wacht dat uit de aangeboorde bron zo'n 7500 vaten olie per dag gewonnen kan worden. Revus zei dat de vondst de hoop wekt dat er in de toekomst in het gebied meer olie gevonden wordt. ROME - De inflatie in Italië is in juli naar het hoogste niveau ge klommen sinds juni 1996. De in flatie kwam uit op 4,1 procent ver geleken met een jaar eerder. Italia nen moesten vooral meer betalen voor levensmiddelen. Zo lag de prijs van pastaproducten in juli 25 procent hoger dan een jaar eerder en die van broodprijs 13 procent. De Italiaanse economie balan ceert op de rand van een recessie. DEN HAAG - Een gemiddeld Neder lands huishouden is dit jaar 144 eu ro meer kwijt aan energie. Dat blijkt uit vandaag gepubliceerde cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De stijging heeft te maken met de stijging van de olie prijs de afgelopen maanden. De ta rieven voor gas en stroom zijn ge baseerd op de olieprijs. ZWOLLE - Het Zwolse zuivelbedrijf Imeko is na enkele verliesgevende jaren teruggekeerd in de zwarte cij fers. De onderneming maakte in 2007 een winst van 352.000 euro. In 2006 leed Imeko nog een verlies van 405.000 euro. Dat maakte het bedrijf gisteren bekend. De winst schrijft Imeko onder mee toe aan de gestegen melkprijs. AMSTERDAM - De Autoriteit Finan ciële Markten (AFM) heeft een dwangsom opgelegd aan Koi Sales in het Drentse Sleen. Koi Sales biedt volgens de AFM beleggingen in het kweken van vissen aan zon der daarvoor een vergunning te hebben. Op verzoeken om infor matie heeft het bedrijf niet gerea geerd. Koi Sales moet vierduizend euro betalen voor elke dag dat het niet aan de verzoeken voldoet. slechts drie procent van de indus triële productie in de wereld voor zijn rekening. Het belang van de in dustrie voor de wereldeconomie is veel kleiner dan dat van de dien stensector. Wel is de industrie een voorname aanjager van diensten als vervoer, communicatie, win kels en de financiële sector. De Verenigde Staten zijn al meer dan honderd jaar de grootste in dustriële macht ter wereld. Daar voor was Engeland decennialang de 'werkplaats van de wereld'. Ove rigens was China vóór de indus trialisatie van het Westen - begin negentiende eeuw - ook al de lei dende economische macht. DEN HAAG - De prijsbewuste consu ment van energie kan op dit mo ment tien tot vijftien procent be sparen op zijn gas- en elektriciteits rekening. De opzegtermijn van vier weken voor lopende contrac ten is in de praktijk veel overzich telijker dan veel mensen zich reali seren. Dat stelt de website PrizeWize. Di recteur Hans de Kok wijst er op dat de stijgende olieprijzen van de afgelopen maanden hebben geleid tot 'volatile' (veranderende) prij zen voor de huishoudelijke gas- en elektrarekeningen. De wisselingen in prijzen kunnen per aanbieder op dit moment flink verschillen, al dus PrizeWize. De consument kan daarmee zijn voordeel doen. De consument die zijn traditione le, regionale aanbieder van gas en stroom de wacht aanzegt, moet er wel rekening mee houden dat er sinds de liberalisering van de ener giemarkt ook andere factoren mee spelen. Behalve de 'kale' prijs van energie moet er ook worden be taald voor de transportkosten en voor de aanwezigheid van de me ters. Maar, zegt PrizeWise, wie goed re kent, kan tot maximaal vijftien procent van zijn jaarlijkse energie nota afschaven. Dat betekent wel dat de consu ment per kwartaal of per jaar scherp moet bezien wat de feitelij ke situatie is. De aanbieder van energie kan zomaar duurder of goedkoper worden dan de concur rent. DEN HAAG - De olieproducerende landen, verenigd in de OPEC, ste venen af op een record aan inkom sten. Dankzij de hoge olieprijs ver dienden de olieproducenten in de eerste zes maanden van dit jaar 645 miljard dollar (430 miljard eu ro). Dat is bijna net zo veel als in heel 2007, ook al een recordjaar. Bij handhaving van de huidige prijs- en productieniveaus staat de teller eind dit jaar op 1245 miljard dollar (829 miljard euro). De recen te prijsval van ruwe olie met twin tig procent wordt naar verwach ting gecompenseerd door opvoe ring van de productie. Vooral de olierijke staten in de Per zische Golf profiteren van de ex treem hoge olieprijs. Een expert van de grote bank HSBC voorspelt dat de Golfstaten in de periode 2006-2010 meer verdienen met de export van olie dan in de voorgaan de twintig jaar bij elkaar. De bestedingen in landen als Saoe- di-Arabië, Qatar en de Verenigde Arabische Emiraten nemen in hoog tempo toe. Oliesjeiks en de heersende koninklijke families in de regio steken ook miljarden dol lars in infrastructuur en prestige projecten als wolkenkrabbers en kunstmatige eilanden. Desondanks stellen analisten dat de olieproducenten in de Golf aan zienlijk meer geld binnenkrijgen dan ze kunnen uitgeven. Dat ver klaart waarom een groot deel van de olie-inkomsten terugvloeit naar de olieconsumerende landen in de vorm van investeringen in wester se bedrijven. In Europa en de Vere nigde Staten bestaat veel weer stand tegen de toenemende in vloed van het Midden-Oosten op het eigen bedrijfsleven. .r'A n,1 Pastasaus maken, dat kunnen ze bij Bertolli. En voor de echte fijnproevers hebben we een vijftal smaakvariaties waarmee je echt wat bijzonders op tafel zet. Wat dacht je van de smaken Basilicum eri Geroosterde Courgette Paprika? Deze sauzen zijn lekkerder dan ooit. Dat komt omdat Bertolli deze sauzen bereid heeft met 1007. natuurlijke ingrediënten van de beste kwaliteit. Kijk voor de andere basilicum smaken in het schap van uw supermarkt. Bertolli, uit liefde pfvoor ingrediënten. lp Dromen van warme oorden, mooie zeiltochten en aangenaam gezelschap. Hardys Stamp roept het ultieme zomergevoel op en is nu in de supermarkt te koop in een bijzonder3-Pack. Bij aanschaf van zo'n 3-Pack rood, wit of rosé krijg je een exclusieve Hardys cap cadeau, die boven dien toegang geeft tot de Hardys wijnproeverijen tijdens de Tall Ships' Races in Den Helder van 20 t/m 22 augustus. Kenners noemen Hardys de beste wijn onder de Australiërs. De beste wijn onder de Australiërs AlcohG' oneer de 16. natuurlijk met. Deze rubriek is opgenomen in alle regionale dagbladen van NRp dagbladen (oplage bijna 1.8 miljoen) Meer informatie: e-mail: info@nrp.nl o.v.v. Nieuws getipt voor u!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13