'Saakasjvili moet voor een tribunaal' niet goed wat Rusland eigenlijk wil' Hulstenaren uit Zuid-Ossetië vinden berichtgeving eenzijdig. Voor uw Staatslot loopt u binnen bij J PZC Maandag 11 augustus 2008 7 Een gewonde vrouw in het Georgische plaatsje Gori ligt voor een appartementencomplex dat door Russische bommen is getroffen. De vrouw is even later door haar buren in veiligheid ge bracht. De Russische luchtmacht heeft verschillende missies boven Georgië uitgevoerd. door Conny van Gremberghe HULST - „Mikhail Saakasjvili heeft zich schuldig gemaakt aan genoci de en hoort zich te verantwoor den voor het Internationaal Ge rechtshof" Dat menen Radion Poekhajev (37) en Oksana Gagloje- va (30) uit Hulst. De twee kwa men ruim zes jaar geleden uit Zuid-Ossetië naar Nederland. De afgelopen dagen hebben ze met ontzetting de ontwikkelingen in hun geboortestreek gevolgd via de internationale media, maar ook via contacten met familie in Zuid-Ossetië. De - in hun ogen - weinig objectieve berichtgeving over de crisis in de Kaukasus deed hen besluiten om met een open brief aan de Nederlandse media aandacht te vragen voor hun bele ving van de verwikkelingen. „On ze motieven zijn niet politiek ge tint", zegt Oksana, „we willen al leen een nog grotere humanitaire catastrofe helpen te voorkomen. Schattingen spreken van tweedui zend burgerslachtoffers en van enorme verwoestingen. Uit contac ten met familie hebben we begre pen dat de situatie zeker in Tsin- val, de hoofdstad waar ook ik van daan kom, verschrikkelijk is." Het doet haar en haar partner pijn dat de media in Nederland en Bel gië alleen de 'waarheid' van Geor gië laten horen. „Iedereen heeft het over Georgië en de 'hulp' van Rusland, maar over ons landje, ons volk en ons recht op zelfbe schikking wordt amper gesproken. Georgië heeft goede banden met Nederland en de EU. First lady Sandra Roelofs komt zelfs van Zee land, maar dit alles is nog geen aanleiding om de zijde van Geor gië te kiezen." Gisteren kondigde Georgië eenzij dig een wapenstilstand af, maar volgens Oksana Gaglojeva was dat een bewuste zet van Saakasjvili 'Uit contacten met familie hebben we begrepen dat de situatie verschrikkelijk is' om zich op die manier een slacht offerrol aan te meten. „De interna tionale gemeenschap mag niet ver geten dat hij juist deze oorlog be gonnen is. Hij viel op 6 augustus Zuid-Ossetië binnen en zorgde voor een complete oorlog. Gebou wen en mensen, niets werd ont zien. Duizenden mensen zijn om gekomen, duizenden zijn ge vlucht. Een etnische zuivering heeft plaatsgevonden onder onze bevolking, dat staat voor ons gelijk aan genocide. Een verschrikkelijke daad waarvoor Saakasjvili zich voor een tribunaal zou moeten ver antwoorden", zegt Oksana. De twee Hulstenaren putten een beetje hoop uit de laatste politieke verwikkelingen. „Bij elke toe spraak die Saakasjvili houdt, staat de EU-vlag demonstratief achter hem. Maar wij vragen ons af of de EU zich zomaar achter deze oor logsdaad kan scharen. Met onze open brief hebben we begrip, sym pathie en hulp willen vragen. Toe standen als in het verleden in Ko sovo willen wij zeker voorkomen." hij. Ik heb niet het idee dat hij op enig moment zelf in gevaar is ge weest." De oorlog met Rusland kwam voor Helma als een verrassing. „Ik begrijp niet zo goed wat Rus land nu eigenlijk wil", zegt ze. „Het gaat ze in principe niets aan. Zuid-Ossetië is een probleem van Georgië, niet van Rusland. Prima dat ze de Zuid-Ossetiërs willen steunen, maar ze blijven niet al leen in Zuid-Ossetië. Ik vraag me af wat ze nu eigenlijk willen berei ken. Ik heb het ook niet aan zien komen. Het is altijd wel wat onrus tig de laatste jaren, en vanuit de Nederlandse ambassade is al vaker het signaal gegeven om spullen ge reed te houden voor vertrek, maar dat het echt tot een oorlog zou ko men, hadden we niet verwacht." Over president Saakasjvili van Ge orgië, die Helma persoonlijk heeft ontmoet via diens eveneens Zeeuwse vrouw Sandra Roelofs, is ze wel te spreken. 'Dat het echt tot een oorlog zou komen, hadden we niet verwacht' „Hij staat aan de kant van de bur gers. Dat zie je ook aan het feit dat Georgië zich nu heeft teruggetrok ken,.dat doet hij om te voorkomen dat er meer burgerslachtoffers val len." Sokhadze-Op 't Hof heeft Saakasj vili ook persoonlijk mogen ont moeten. „Ik kende zijn vrouw al van voor dat ze de 'first lady' werd. Beiden Zeeuws en een Georgische man, dat schept toch een band. Het is een hele gewone, leuke man." „Ik ben heel erg geschrokken toen ik het hier hoorde. Misha zou eind augustus hierheen komen. Of dat nu lukt moeten we even afwach ten. Hij wil ook zijn familie daar liever niet in de steek laten op dit moment. We zouden met het hele gezin begin september weer terug vliegen. Als de situatie rustig wordt, doen we dat ook. Anders moeten we nog even afwachten, het is afhankelijk van hoe de situa tie zich ontwikkelt." Wat Helma stoort, is dat informa tie in de media niet altijd lijkt te kloppen. „Ik heb al een paar keer gemerkt dat iets wat ik op de radio hoorde, bij het bellen naar Georgië niet he lemaal bleek te kloppen. Bij het bombardement van het vliegveld werd eerst bijvoorbeeld gesproken over het vliegveld van Tbilisi, van mijn man hoorde ik toen al dat het ging om het militaire vlieg veld, niet het internationale vlieg veld. Dat maakt nogal een verschil, dat ene woordje." foto George Abdaladze/AP Primera Anthony Burger Korte Delft 7, Middelburg Tel. 0118 - 633 574 Primera Vlissingen Wal straat 189, Vlissingen Tel. 0118 - 440 037 Primera van 't Westende Vrijlandstraat 87, Middelburg Tel. 0118 - 613 680 Primera Oost - Souburg Kanaalstraat 4 Tel. 0118 - 461 270 V Tabakspeciaalzaak De Pupekop Appelmarkt 27, Zierikzee Tel. 0111 -415 063 Tabac Gifts Krijger Tabak Kreukelmarkt 1Goes Tel. 0113 - 214 607 Tabac Gifts Vuik Havenstraat 38, Terneuzen Tel. 0115-616 570 Carpentier Petra en Nellie Eenhoomplantsoen 7, Oostburg Tel. 0117 -452 830 staatsloterij Alles kan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7