Buitenland Messias die zijn grenzen niet kent Staatsloterij feliciteert alle gelukkige winnaars van ai 'Ik begrijp i Mikhail Saakasjvili geldt als keiharde autocratische heerser. uitslag 1029e Staatsloterij 10 au mm 'Het is goed met first lady Sandra Roelofs' Kapelse is getrouwd met Georgiër en woont sinds 2002 in Tbilisi. Maandag 11 augustus 2008 PZC I door Carel Coseling DEN HAAC - Op zijn linker revers draagt hij steevast een speldje met de Georgische vlag. In zijn kantoor staat naast de nationale vlag die van de Europese Unie. Mikhail l Saakasjvili, de veertigjarige presi dent van Georgië, houdt van uiter lijk vertoon. Kort nadat hij begin 2004 middels de zogenoemde Rozenrevolutie de macht greep, gaf hij de snelweg tussen het internationale vliegveld bij de hoofdstad Tbilisi en het Istadshart een nieuwe naam: de iGeorge W. Bushlaan. Saakasjvili wilde zo zijn Amerikaanse vrien den danken voor de steun bij het omverwerpen van het regime van Eduard Shevardnaze, maar ook aangeven waar volgens hem de toe komst van zijn land lag: in het Amerikaanse, lees westerse kamp. Saakasjvili studeerde internationa le betrekkingen in Kiev en Straats burg. In 1992 koos hij voor een rechtenstudie in de Verenigde Sta ten, waar hij ook als advocaat aan de slag ging. In 1995 keerde hij op verzoek van Shevardnaze naar Ge orgië terug. Hij werd Kamerlid en in 2000 minister van Justitie. Hij hield het een jaar vol in het ka binet, maar koos toen voor de op positie. Met zijn 'Nationale bewe ging' startte hij het verzet tegen de oude Sovjetelite die het land be stuurde. Een strijd die hij in 2004 won. Saakasjvili beloofde veel: her stel van de nationale trots, uitroei ing van de armoede, hogere salaris sen, een einde aan de corruptie én een snelle aansluiting bij de Navo en Europese Unie. Het staatshoofd is niet alleen een talenwonder (hij spreekt zes talen) maar ook welbespraakt. Hij geldt als volksmenner, een demagoog. Van de andere kant is de jongens achtig uitziende 'Mischa' (zoals zijn bijnaam luidt) een keiharde, autocratische heerser die geen te genspraak duldt. Dat bleek vorig jaar toen tienduizenden Georgiërs voor de parlements- en presidents verkiezingen de straat op gingen uit protest tegen het uitblijven van de beloofde nieuwe welvaart. 'Mischa' wil 'laatste slag' om Georgië terug te brengen naar oude glorietijden Saakasjvili riep onder het mom van een 'couppoging' de noodtoe stand uit. De betogers werden door ordetroepen van de straat af geslagen. Onafhankelijke media werden verboden. Zelf maakte Saakasjvili volgens waarnemers van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) gebruik van fraude om bij de presidentsverkie- President Mikhail Saakasjvili. foto EPA zing meer dan vijftig procent van de stemmen te halen om aan de macht te kunnen blijven. Er was sprake van intimidatie, machtsmis bruik, grove en bewuste vervalsin gen bij het tellen van de stemmen en het op grote schaal verdwijnen van stembiljetten. Saakasjvili spreekt graag over 'de laatste slag' om Georgië terug te brengen naar oude glorietijden. Hij ziet zichzelf op weg naar de uit eindelijke overwinning en daarbij is alles geoorloofd. Waarnemers noemen hem ronduit gevaarlijk vanwege zijn opportunisme, het populisme dat hij aan de dag legt en het feit dat de president zich als een Messias ziet, die de Georgiërs heil komt brengen. Hij zou te vaak impulsief besluiten nemen en die kunnen doorzetten bij gebrek aan weerwoord uit zijn omgeving. Anderen vergelijken hem met de Russische keizerin Catharina de Grote (1729-1796): een dame met op zich moderne denkbeelden die Rusland wilde verwesteren, maar tegelijk met bruut geweld datzelf de Russische rijk, ten koste van buurlanden, uitbreidde. In Mos kou wordt deze eer Saakasjvili niet gegund. "-r"''Hm g-jaglUwJ °jjö3E'- - - Eind cijfer Prijzen Alle geldprijzen worden netto uitgekeerd. De geldprijzen zijn, met uitzondering van de in het aparte kader opgenomen Jackpot, Hoofdprijs, 5 tonnen en 5 x €50.000, al bij elkaar opgeteld. Indien de geldprijs is gevallen op een 1/5 lot geeft dit recht op 1/5 deel van de betreffende bedragen. Vanaf dinsdag 12 augustus 2008 kunnen de gewonnen geldprijzen worden geïnd. De aanspraak op de geldprijzen betreffende deze loterij vervalt op 11 augustus 2009. Als u geïnteresseerd bent in bet Deelnemersreglement kunt u deze opvragen bij de Staatsloterij. Bel hiervoor 0900 - 300 40 60 0,10 p.m.). Zetfouten voorbehouden. TERNEUZEN - Ook in Terneuzen, de geboorteplaats van Georgiës first lady Sandra Roelofs, worden de ge beurtenissen rond Zuid-Ossetië nauwgezet gevolgd. Sandra Roe lofs is de echtgenote van president Mikhail Saakasjvili. Haar familie heeft de afgelopen dagen contact met haar gehad en 'het is goed met ze', zegt vader Eduard Roe lofs. Maar de situatie is politiek ge zien zorgelijk en daarom wil hij verder niet op de situatie ingaan. Sandra Roelofs kwam in 1992 voor het eerst in Georgië, tijdens een va kantie. Een jaar later ontmoette ze in Straatsburg de Georgische jurist Mikhail Saakasjvili. In 1995 vestigde het inmiddels ge trouwde paar zich in de Georgi sche hoofdstad Tbilisi. Saakasjvili kwam in het parlement, werd mi nister van justitie en werd na de 'Rozenrevolutie' die een eind maakte aan het bewind van Eduard Sjevardnadze, op 4 januari 2004 gekozen tot president. Als vrouw van de president zet de Ter- neuzense zich in voor humanitaire projecten, onder meer als voorzit ter van de stichting Soco, die hulp biedt aan armen in Georgië. door David Duijnmayer KAPELLE - De uit Kapelle afkomsti ge Helma Sokhadze-Op 't Hof trouwde in 2002 met de Georgiër Misha Sokhadze. Ze woont sinds dien in de Georgische hoofdstad Tbilisi. Op dit moment is ze, sinds 21 juni, met haar drie kinderen in Kapelle om de hete zomer in Geor gië te ontvluchten. Haar man is nog in Tbilisi. „Ik heb dagelijks contact met hem. In het straatbeeld in Tbilisi is niet veel te merken van de oorlog, zegt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6