Zeeland Stil protest bij uitreiking viswimpels Speelweek worstelt met weer Eendje ingezet voor het vogelbehoud Scheldeveer zet dit jaar meer passagiers over Visserijvoorman pleit voor brede promotie van verse Noordzeevis. Lustrumviering speelweek verloopt naar tevredenheid. Paar voert actie voor bescherming van kust- en duinvogels. PZC Maandag 11 augustus 2008 13 door Conny van Gremberghe BRESKENS - De politiek, landelijk maar evenzeer provinciaal, mag de komende jaren best meer geld in vesteren in de nog bestaande visse rijsector in plaats van miljoenen te proppen in experimenten met vis- kweek aan land waarvan vrijwel zeker te verwachten valt dat die nooit zullen redeneren. Dit vindt voorzitter Jacques de Bliek van de Breskense visserijvereniging Ons Belang. „Vergeten wordt nog wel eens dat voor de kweek van t kilo van die vis ongeveer evenveel visvoer, ook nog eens bestaand uit vis, nodig is. Dan heb ik het nog niet eens over zaken als smaak en kwaliteit, die van verse Noordzeevis altijd beter is", aldus De Bliek. De visserijvoorman wilde tijdens de jaarlijkse uitreiking van de visse rijwimpels bij aanvang van de Bres kense visserijfeesten niet uithalen naar de kweeksector. „Dat het met onze sector niet goed gaat mag ik niet op de kweekbedrijven steken, die hebben daar op zich geen schuld aan", zei De Bliek. De voor zitter had echter weinig redenen om vrolijk te zijn. „Na jaren te heb- W* Overheden moeten volgens voorzitter De Bliek van Ons Belang meer investeren in bestaande visserijsector in plaats van in kweekvisexperimenten. ben moeten worstelen met quo teringen en vistijdbeperkingen worden we als sector nu zwaar ge troffen door de hoge gasolieprij- zen. De hoge omzetten maken die prijsstijgingen, die vooral de grote re kotters zwaar treffen, niet goed. Ik hoop dat de inventiviteit van de vissers zo groot is dat zij met ener giebesparingen een deel van dit probleem kunnen oplossen." Voorts deed De Bliek een beroep op consumenten om vooral te kie zen voor verse Noordzeevis gevan gen door de eigen vloot in plaats van kweekvis uit verre exotische oorden. Burgemeester Jaap Sala van Sluis zei dat de zorg van de sector ook de zorg was van het Sluise college. „Als gemeente hebben we weinig mogelijkheden om de sector te hel pen. Het enige wat we kunnen en zullen doen is u bij acties richting provinciale en landelijke overheid te steunen." Vervolgens reikte Sala de visserijwimpels 2008 uit. Bij de garnalenaanvoerders ging de fami lie Praet, eigenaar van de Zeebrug- ge 13, met de wimpel aan de haal vóór de familie Praet uit Breskens. De Bressiaanse Praetjes eindigden overigens wel met 120 punten op de eerste plaats bij de visaanvoer- ders. Voor het eerst sinds veertig jaar na men de eigenaren en bemannin gen van de grote kotters Breskens 14 en 43 niet deel aan de wimpel verkiezing. Dit uit stil protest te gen de wijze waarop de sector door de verschillende overheden bejegend worden. door Edy de Witte KLOOSTERZANDE - Een jubileum hoor je te vieren met veel toeters en bellen. Met onder meer als klap per een voorstelling van Jochem van Gelder en als toetje nog een af sluitend kermisfestijn kreeg de 20e editie van de kindervakantieweek voor de kernen van de voormalige gemeente Hontenisse een extra feestelijke uitstraling. „Iets op touw zetten hebben we zonder meer in de vingers. Alleen op het weer hebben we jammer ge noeg geen vat", zegt Eric de Clip- pelaar, de animator van de kinder vakantieweek. Na een warme start woensdag in het wandelbos in Vo gelwaarde, viel het donderdagspel op dezelfde lokatie deels in het wa ter. De Clippelaar: „Maar achteraf gezien had dit ook weer een stukje charme. De jeugd ging niet bij de pakken neerzitten. Voorzien van regenjack en laarzen genoten veel kinderen al springend in de plas sen van een heus waterballet." Voor deze jubileumeditie deed het speelcircus twee kernen aan. Na 'Het kostte wel veel moeite om voldoende helpers bij elkaar te sprokkelen' twee dagen plezier in Vogelwaarde werd er van vrijdag tot en met gis teren gespeeld op het terrein van scouting Canisius aan de Hulster- weg in Kloosterzande. Dagelijks meldden zich vanaf tien uur ge middeld zo'n honderd kinderen met hun boterhamdoosje aan de inschrijftafel. Jochem van Gelder verzorgde vrijdagmiddag in zaal van Leuven in Kloosterzande een wervelende show. Diezelfde dag overnachtten nog ruim 40 kinde ren in tenten op het scoutingter rein. Met een bosspel,het bakken van pannenkoeken en brood en ge zellig keuvelen rond het kamp vuur kwamen ook deze 'nachtui len' goed aan hun trekken. Alle spelen stonden in het teken van Disneyworld. Tijdens de afsluiten de kermis kon de jeugd zich giste ren flink uitleven met enkele lucht kussens, ponyrijden, de zweefmo len en racen op een echte quad. De Clippelaar: „Het kostte wel veel moeite om voldoende helpers bij elkaar te sprokkelen. Hopelijk kunnen we de voorbereiding voor volgend jaar eens met voldoende medewerkers starten." Kinderen leven zich uit op luchtkussens. foto Wim Kooyman door Frank Gijsel CADZAND - Vandaag is het Duck - day. Een cactusgroen lelijk eendje met de tekst „Eend verkent de kust" rijdt vanaf Cadzand- Bad naar de monding van de Eems. Doel van de twee inzittenden is het verkennen van de Nederland se kust. Fotograaf Jip Louwe Kooijmans en Paula Huigen van Vogelbescher ming Nederland vertrokken van morgen bij zonsopgang bij 't Zwin voor hun tocht van één dag langs kust. Rond zonsondergang hopen ze aan te komen bij Punt van Rei de in Noord-Oost Groningen. De twee vogelliefhebbers hopen n met hun tocht mensen enthou siast te kunnen maken voor de be scherming van kust- en duinvo gels. Onderweg nemen ze foto's van vogels en landschappen die te zien zijn op de site www.mijnvo- gelactie.nl „Deze actie helpt hopelijk om de vogels en de natuur breed onder de aandacht te brengen. Dit voor jaar is al begonnen met het Be schermingsplan Duin- en Kustvo- gels. Dat biedt nieuwe kansen voor veel vogels die op de Rode Lijst staan. De tapuit bijvoorbeeld is in gevaar. Vroeger kwam de vo gel algemeen voor op heidevelden, zandverstuivingen en vooral in on ze duinstreek. De populatie is he laas dramatisch gedaald, van enke le duizenden broedpaartjes tot naar schatting rond de driehon derd. Tijd voor actie dus. Ons streefbedrag is vijfduizend euro op halen voor beschermingswerk voor de tapuit", vertelden Paula Huygen en Jip Louwe Kooijmans gisteren op hun logeeradres in Ret- ranchement aan de vooravond van hun lange reis. Volgens hen moet begrazingsbeheer leiden tot terug keer van het zeldzaam geworden 'grijze duin', een open duintype met lage kruidenvegetaties waar tapuiten goed in gedijen. De tapuit is ook sterk afhankelijk van de dichtheid van konijnen voor het nestaanbod. Door de vergras- sing en verstruweling van duinge bieden is vee! biotoop voor tapui ten verloren gegaan. Het streven van Vogelbescherming is om mini maal vijf kerngebieden bevolkt te krijgen in Nederland voor de tapuit. De gemeente Sluis gaf inmiddels het goede voorbeeld door een be drag van honderd euro over te ma ken voor de actie. Beide vogelbe schermers hopen vijfduizend euro op te halen. VLISSINGEN - De veerdienst Vlissin- gen-Breskens zet naar verwachting dit jaar weer wat meer passagiers over. Op basis van de jongst cijfers verwacht manager John van den Broek van Veolia een lichte stij ging ten opzichte van vorig jaar. Hij weet dat het nog vroeg is om nu al voorspellingen te doen, maar toch voorziet hij die vooruitgang. Vorig jaar zetten de Prinses Maxi ma en de Prins Willem Alexander 657.000 passagiers over. Het jaar daarvoor waren het er 640.000 en in 2005 669.000. Het jaar 2006 was wat passagiers betreft het diepte punt in de geschiedenis van het fiets-voetveer van Veolia, voor heen BBA. Want in 2003, toen de dienst nog werd onderhouden met de oude PSD-schepen, wer den er 725.000 passagiers naar de overkant gebracht. Het jaar daar op, toen voor het eerst de nieuwe swath's werden ingezet, waren het er 716.000. De aanpassingen die de afgelopen periode aan de schepen zijn ver richt, hebben volgens hem ervoor gezorgd dat er nu bedrijfszekere schepen varen. „Sinds mei zijn we structureel in de vaart." Fotograaf Jip Louwe Kooijmans en Paula Huijgen van Vogelbescherming Ne derland voor vertrek uit Retranchement. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 63