Terugkomers houden feesten overeind Vismijn als attractie Avontuurlijk tochtje met oude riviersleper Breskense visserijfeest trek iets minder volk dan voorgaande jaren. WMEEMSSmZ Acht Dronken automobilist twee keer betrapt Man aangehouden voor aanranding Vlissingse Rondvaarten vanuit Vlissingen met oude sleepboot Hermes. 1 2 I Maandag 11 augustus 2008 PZC Z door Wilma Valk en Conny van Cremberghe BRESKENS - De grootste fietsenstal ling van Zeeland, de drukste ker mis van de provincie, de langste straatmarkt in Zuidwest-Neder land, de grootste uitdragerij, de dikste mensen en de lelijkste hon den. Breskens herbergde het voor gaande het afgelopen weekeinde al lemaal en wel onder de noemer van de Visserijfeesten. De 55e edi tie al weer. Secretaris Luciën van de Broecke van de organiserend comité had vrijdag nog zijn hart vastgehou den, omdat de weersvoorspellin gen niet zo gunstig waren geweest, maar toen hij zaterdag de gordij nen van zijn slaapkamerraam opendeed en hij een strakblauwe lucht ontwaarde boven Breskens klaarde zijn gemoed snel op. „Het is zo het is en we mogen echt niet klagen", zei hij zaterdagmiddag toen duizenden toeristen, dagjes mensen en streekbewoners door het vissersdorp trokken. Volgens 'leder uur moet ik me natmaken; een zeemeermin mag niet uitdrogen' Van de Broecke zaten er onder de bezoekers erg veel 'terugkomers', mensen die ook voorgaande edi ties bezocht hadden. Ook andere leden van het comité en marktkra mers hadden die indruk. Het programma van het tweedaag- - se festijn bood, zoals al jaren, voor elk wat wils. De allerjongsten kon den zich zaterdag in een tipi laten schminken tot indianen om vervol gens met een postkoets door het dorp te trekken. En passant kon den pa en ma meebléren met de jolige liederen van het Shantykoor De Bosschematen of het intrige rende optreden van het Gentse straattheater Exces bewonderen. Presentator Frank Mortier deed zijn best om alles op een onder houdende manier aan elkaar te praten. Dat hield in dat hij op ge zette tijden ook moest fungeren als probleemoplosser. Voor me vrouw Wolfs uit Venlo bijvoor beeld, die haar man in het volksge woel was kwijtgeraakt. Mortier wist het koppel weer te herenigen. Rond de vismijn zochten Vrien den van de Mossel nieuwe vrien den en probeerden de vissers van de Br 14 en 43 het grote publiek duidelijk te maken dat de sector door de hoge olieprijzen ernstig in de problemen is geraakt. Zaterdagavond sloeg het weer om, maar de feestelijkheden gingen ge woon door. Tot diep in de nacht dreunde de muziek door de stra ten van het dorp. Zondag begon in alle rust en met beter weer. Lang zaam welde de bezoekersstroom weer aan. Tussen de mensen een echte zeemeermin Gehuld in een prachtige lange en vooral blinken de blauwe en zeegroene jurk loopt ze langs de haven: „Ik ben meege troond door zeven vriendinnen voor mijn vrijgezellenfeest en wist niet wat me overkwam. Eerst dit pak en dan deze feesten, geweldig, leder uur moet ik me nat maken, een zeemeermin mag niet uitdro gen. Dus moet er water in mijn emmer en dat moet ik dan weer vragen aan een van de bezoekers hier. Ik mag het zelf niet halen, maar alle mensen hier zijn aardig en het lukt best", aldus de aan staande bruid Nathalie Ooms uit Antwerpen. door Conny van Cremberghe BRESKENS - De vismijn in Breskens moet de komende jaren omge bouwd worden tot een toeris tische attractie. Door dit te doen kan de toekomst van Breskens als visserij-en toeristische centrum be ter worden gewaarborgd. Dit stellen voorzitter Jacques de Bliek van visserijvereniging Ons Belang en directeur Foort Lokerse van de plaatselijke vismijn. „Zes jaar geleden hebben we bij de ge meente - toen nog Oostburg - een plan neergelegd om de vismijn van Breskens een bredere bestem ming te geven. Met dagveilingen, ook voor toeristen, en met meer voorzieningen dan nu het geval is. Maar op dat plan hebben we nooit meer iets vernomen." Ook De Bliek hoopt dat politiek Sluis wat vaart wil zetten achter een andere mijn, omdat die voor de sector en voor het toerisme in het vissersdorp van groot belang kan zijn. Burgemeester Jaap Sala beloofde dit weekeinde dat het gemeentebe stuur de komende maanden werk maakt van een plan voor de haven (inclusief mijn). Hij zei er bij dat de verwezenlijking van een herin richtingsplan jaren zal vergen. De vijfjarige Sebastiën uit Koude- kerke gaat na de vakantie naar groep 3. Alles wat met cijfers en let ters te maken heeft, heeft dan ook zijn aandacht. „Kijk mam, er staat een 8 op de rug van mijn t-shirt", zei hij, ter wijl hij op een ochtend zijn kleren aantrok. Zijn moedeïkeek Öp,'bèdarmlèl(üt Tip? redactie@pzc.nl en ging weer verder met haar werk. Maar blijkbaar had het rug nummer nogal wat indruk ge maakt, want na een minuutje over peinzen kwam de jonge Koudekerkenaar met een alleszins logisch lijkende verklaring. „Mam, nu weet ik waarom er een 8 op mijn t-shirt staat. Dat komt omdat het mijn achterkaflPikfvc SCHOONDIJKE - Agenten van de Zeeuwse politie hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een beschonken automobilist uit Lop- pem (B) twee keer aangehouden en uiteindelijk overgebracht naar het politiebureau in Oostburg. De 33-jarige West-Vlaming werd in Schoondijke betrapt met twee maal de toegestane waarde alcohol in zijn bloed. Dat kwam hem op een rijverbod van vijf uur te staan. Dik een uur later werd hij gesnapt op de Rondweg bij Sluis. VLISSINGEN - De Vlissingse politie hield in de nacht van zaterdag op zondag op het Bellamypark in Vlis- singen een 43-jarige Braziliaan aan- op verdenking van aanranding. De man zou eerder die nacht in een café in het Vlissingse uitgaans gebied een 29-jarige Vlissingse vrouw onzedelijk te hebben be tast. Tijdens de aanhouding gedroeg de man zich recalcitrant. Hij spuugde een verbalisant in het gezicht en verwondde een ander. De man is gedetineerd in Toren- tjaabmabiaa qo toov assmsgls ipg door Emile Calon VLISSINGEN - De natte schoenen, daar lachte Hans Dietrich om. Evenals het buiswater waardoor andere passagiers van de Hermes zaterdag nat werden. De inwoner van Hoek stelde dat een tochtje met de oude sleper nog valt in de categorie avontuurlijk. „Dus een paar natte schoenen, ach wat." Sa men met elf andere passagiers 'De boot blijft in de haven liggen als er het harder waait dan windkracht zes' voer hij zaterdag mee met de Her mes, vanaf de Vlissingse binnenha ven de Westerschelde op tot bij het Nollehoofd en vervolgens weer terug. Sinds ruim een maand biedt Wim Vreke deze bijna twee uur durende tocht aan met zijn sleper na zijn scheiding en gebruik te hem enige tijd als woning. Nu hij een vriendin in Heinkenszand heeft, slaapt hij nog maar zelden in het vooronder van de Hermes. Vreke begon met de rondvaarten om te kunnen blijven varen on danks de dure stookolie. Hij vaart elke woensdagavond, vrijdagavond en zaterdagmiddag en zondagmid dag uit, mits er genoeg passagiers zijn en het weer het toelaat. Want varen met een windkracht van meer dan zes Beaufort heeft vol gens hem geen zin. De Hermes kan die windkracht wel hebben. „Maar het gros,de passagiers niet." Marianne van der Meulen uit Ter- neuzen vindt de rondvaart een mooie manier om de Vlissingse Boulevard eens vanaf de andere kant te zien. „Echt geweldig." Het bijna rakelings passeren van grote re schepen, noemde haar vriend Dietrich ook 'heel bijzonder'. Hij is zeker van plan om nog eens mee te gaan met de Hermes. Wat Vreke betreft kan dat, want hij is van plan om zeker tot en met sep tember te blijven varen. klassieke motorsleepboot, bouw- jaèfrfi^qèPHipkèbhrd&ÖÜdë'-nvïéf0MWwSéëp6bbl:bè»Wl4s.VH Topdrukte op zaterdag, het deel van de feesten dat werd gezegend met mooi weer. foto Wim Kooyman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 62