Zeeland PZCI Jachthaven levert 20 nieuwe jobs op 'ESV-olieterminal komt in 2009' Duwbak vast op dam 'Piraten' teisteren verlichte dorp en dijkenroute 11 ZEEUWS-VLAANDEREN 13 15 Watersportvereniging Breskens hoopt op snel handelen politiek. Organisatie fietstocht worstelt met matige weersomstandigheden. Kindervakantieweek stemt tevreden ondanks het weer Maandag 11 augustus 2008 Canadees ontrafelt de geheimen van de oester Tip? redtern@pzc.nl door Conny van Gremberghe BRESKENS - De gewenste uitbrei ding van de jachthaven van Bres kens levert minstens twintig nieu we fulltime arbeidsplaatsen op. Daarnaast zullen de circa vijfhon derd extra ligplaatsen leiden tot duizenden overnachtingen, het geen Breskense neringdoenden weer miljoenen aan nieuwe omzet oplevert. Dit stelt Jaap Hennekeij, die als adviseur de Breskense wa tersportvereniging bijstaat bij het uitwerken van het uitbreidings plan voor de jachthaven. Op 8 september, gaat het uitbrei dingsplan dat eind mei werd gepre senteerd de proceduremolen in. De watersportvereniging komt eerst met een startnotitie MER. Hennekeij hoopt binnen een jaar duidelijkheid te krijgen van poli tiek Sluis over de verwezenlijking van het plan of een van de alterna tieven. De initiatiefnemer zou het liefst de nieuwe haven willen aan leggen oostelijk van het apparte mentencomplex Port Scaldis, com pleet met een nieuw beheersge- bouw, parkeerterreinen en een nieuw toegangsweg, die aansluit op de rondweg Breskens. Een deel van de slikken van Nummer Een moeten geofferd worden voor het nieuwe haventerrein. Het verlies aan natuurwaarden willen de ini tiatiefnemers compenseren door oostelijk van de nieuwe haven de bestaande slikken op te waarderen tot schorren met een hogere na- ra^ Vraag naar ligplaatsen groeit sterk.. Er is een behoefte aan 10.000 plaatsen. Breskens heeft volgens Hennekeij prima papieren voor een uitbreiding. tuurwaarde. Omdat niet iedereen geporteerd is van deze ingreep - een groep Port Scaldisbewoners is tegen - wil de vereniging ook alter natieven laten onderzoeken op de economische haalbaarheid. Henne keij: „Het gaat dan ook een her schikking binnen de huidige ha ven van Breskens, het alternatief van een nieuwe jachthaven in de oude veerhaven en de aanleg van een nieuwe haven ter hoogte van de Eerste Strange. Elk alternatief heeft zijn voors en tegens, maar wij opteren nog altijd voor een nieuwe haven ten oosten van Port Scaldis, omdat die voor ons de meeste kans biedt op een gezonde exploitatie." Hennekeij en voorzitter Lex Vers- traeten van de watersportclub ho pen dat politiek Sluis haast maakt met besluiten over het plan. „De laatste jaren is de vraag naar lig plaatsen in Noordwest-Europa enorm gegroeid. We hebben het dan over 10.000 plekken per jaar. Breskens heeft prima papieren voor een grotere haven voor zee- jachten. Ook al vanwege de be schutte ligging van de haven. Daar kunnen een heleboel andere niet aan tippen. Maar we moeten onze kans natuurlijk niet verspelen." door Conny van Gremberghe WESTDORPE - De Terneuzense ha venwethouder Adhemar van Waes gaat ervan uit dat de European Ste vedoring Venture (ESV) volgend jaar de eerste paal de grond injast voor een plantaardige olietankter- minal op de Axelse Vlakte. ESV heeft een moeilijk jaar achter de rug. Het bedrijf leed een verlies van bijna 800.000 euro. Ook al, omdat de belangstelling voor plant aardige olie als alternatieve brand stof fors terugliep. Volgens Van Waes waren de nega tieve verhalen in de media over de teelt van oliehoudende gewassen die ten koste zouden gaan van de mondiale voedselproductie daar ook debet aan. „Toch ben ik ervan overtuigd dat als we een stap naar een meer duurzame samenleving willen zetten we niet om de eerste generatie biobrandstoffen heen kunnen. De inzet van deze alterna tieven is nodig om de ontwikke ling van de tweede generatie bio brandstoffen (uit niet-voedingsge- wassen) te kunnen voltooien", meent Van Waes. De wethouder bezocht de voorbije maand samen met havenschapsdi recteur Hans van der Hart teeltbe- drijven van ESV in Oekraïne. „De mogelijkheden daar zijn, zo bleek ons, enorm." Het werkbezoek heeft de bedenkingen bij Van Waes voor de Terneuzense termi nal volledig weggenomen. „Met de bouw daarvan wordt in 2009 be gonnen." De terminal komt aan de nieuwe Autrichehaven. Op het terrein van bijna 10 hectare ko men twintig tanks. Het bedrijf le vert 35 nieuwe banen op. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De bergingsbedrijven Multraship en Union hebben gis termiddag met een gezamenlijke actie een duwbakcombinatie vlot- getrokken die bij het opvaren naar het sluizencomplex bij Terneuzen was vastgelopen op de oostelijke havendam. Hoe de Lianco op de dam terecht gekomen is was gisteren niet be kend. De duwbakcombinatie had twee met 35 ton ijzererts geladen bakken bij zich, die allebei op de dam vastliepen. De Lianco was van Rotterdam op weg naar staalfa briek Sidmar in Zelzate. De Multratug 9 wist kort na enen de eerste bak vlot te trekken. Kort daarna klaarden de sleepboten Gent en de Zeeland van Union de twee klus. Beide bakken liepen wat schade op, maar konden door de slepers de haven van Terneuzen worden binnengesleept. Onduidelijk is of de havendam veel schade heeft opgelopen. Rijkswaterstaat stelt daar nog een onderzoek naar in. door Wilma Valk NIEUWVLIET - Wat doet een piraat met een schip dat niet tegen water kan? Zijn boot opknappen. Dat moesten de stagiaires van Zorg boerderij Jodi-Sintepier dit week einde ook doen in Nieuwvliet waar de verlichte dorp- en dijken route gereden, met dit jaar als the ma Piet Piraat. „Het was vrijdagmiddag echt pok- kenweer," meende Wouter (16). We hebben heel hard gewerkt aan ons eigen piratenschip. Toen bleek het niet bestand tegen water." Za terdag werd met man en macht de boot weer opgeknapt en van licht jes voorzien zodat de fietsers er 's avonds van konden genieten. Heel de tien kilometer lange route die door het dorp en over de dijken rond Nieuwvliet voerde was prach tig verlicht met kaarsen maar ook met lichtslangen en feestverlich ting. De laatste was beter bestand tegen slecht weer, want de tweede avond had de organisatie met een aantal buien te kampen. „Toch ble ven er veel mensen komen, vooral uit de buurt", wist Rini Fenijn, die als fietsende piraat regelmatig langs de route te zien was. „,We hoorden dan vaak: jullie hebben zo je best gedaan, dan komen we toch. Ook de mensen langs de rou te gaven niet op. Gezellige drukte in de sfeervol verlichte Dorpsstraat van Nieuwvliet. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 61