Binnenland! 'Nederlandse piloot moet veel te lang vliegen' Politie test omstreden wapen 'Slecht zicht overheid Apothekers slikken goedkope op vrouwenhandel' medicijnen van verzekeraars niet Vliegeniers boos op minister om nieuwe regeling rusttijden. Rechter moet oordelen in hoogoplopende ruzie met verzekeraars. Recordaantal bezoekers voor Dance Parade i PZC Maandag 11 augustus 2008 5 DEN HAAC - De zes arrestatieteams van de Nederlandse politie hou den eind dit jaar, begin volgend jaar een proef met stroomstootwa pens, ook wel bekend onder de merknaam Taser. Het wapen is niet onomstreden. Zo is er kritiek van mensenrech tenorganisatie Amnesty Internatio nal. „Daarom is er uitvoerig onder zoek gedaan en wordt nu eerst een proef gehouden", zegt woordvoer der Jelle Egas van de Raad van Hoofdcommissarissen. Volgens hem levert een 'schot' met het stroomstootwapen minder letsel op dan dat met een beanbag, die nu gebruikt wordt. Een beanbag is een zakje met korreltjes zo groot als bonen dat afgeschoten kan wor den. „]e wilt iemand uitschakelen waarbij je zo min mogelijk letsel toebrengt. Zowel bij de verdachte als bij omstanders en de leden van het arrestatieteam." Wanneer een verdachte wordt beschoten met het stroomstootwapen raken de spieren tijdelijk verlamd, waar door de verdachte omvalt en gear resteerd kan worden. De proef met het wapen duurt een jaar. Daarna wordt bekeken of de Taser tot de uitrusting gaat behoren. SCHIPHOL - Nederlandse piloten moeten veel te lang achter de stuurknuppel zitten, zodat zij door vermoeidheid niet alert meer zijn wanneer ze de landing inzetten. Dat verwijt maakt de Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers (VNV) aan minister Camiel Eur- lings (Verkeer en Waterstaat). Eurlings zou de nieuwe vlieg- en rusttijdenregeling veel te soepel willen maken, waardoor Neder landse vliegers negentien uur ach tereen kunnen worden ingezet. „Dan zit de piloot op een alert heidsniveau waarmee je niet eens meer een auto mag besturen. Zijn vermoeidheid is volgens TNO ver gelijkbaar met een alcoholpromilla ge van o,6 in het bloed", zegt VNV-voorzitter René de Groot, zelf gezagvoerder bij KLM. „Eur lings kiest voor onveilige werktij den vanwege de commerciële be langen van de Nederlandse lucht vaartmaatschappijen." Volgens De Groot legt Eurlings al le beschikbare wetenschappelijke adviezen naast zich neer. „Neder landse piloten houden de ruimste werktijden van Europa." Bij de VNV is meer dan 90 procent van de 4.200 verkeersvliegers aangeslo ten. Het ministerie van Verkeer en Wa terstaat verwerpt de kritiek van de vliegers. „De veiligheid is gewaar- De vakbond van Nederlandse piloten vindt de nieuwe richtlijnen voor rusttijden veel te soepel. Commercieel belang zou voor veiligheid gaan. borgd en de nieuwe werk- en rust tijdenregeling wordt een stuk strenger dan tot nu toe het geval is. De nieuwe werktijden zijn ver gelijkbaar met die in andere EU-landen." Als Nederland strengere regels zou opleggen dan omringende landen, zou dat volgens de woordvoerder veel extra kosten betekenen voor Nederlandse luchtvaartmaatschap pijen. Die moeten dan extra pilo ten laten meevliegen. De VNV vindt de nieuwe regeling weliswaar een grote verbetering ten opzichte van de situatie daar voor, maar het is de vliegers nog niet streng genoeg. De vliegers zul len nu via de cao-onderhandelin gen met de luchtvaartbedrijven veilige werktijden afdwingen. De Groot: „Dat deden we altijd al. Maar de werkgevers kunnen nu zeggen dat langer vliegen wél vei lig is volgens het ministerie." Op verzoek van het ministerie heeft TNO vorig jaar een rapport uitgebracht over vermoeidheid bij piloten. De onderzoekers zwijgen totdat het rapport aan de Tweede Kamer is aangeboden. Dat gebeurt binnen enkele weken. AMSTERDAM - De overheid had de laatste jaren nauwelijks zicht op vrouwenhandel. Dat op de Amster damse Wallen en in andere rosse buurten tien jaar lang op grote schaal vrouwen werden uitgebuit, bleef vrijwel onopgemerkt. Dat concludeert het Openbaar Mi nisterie in het rapport Schone schijn, naar aanleiding van de straf zaak tegen de omvangrijke organi satie vrouwenhandelaars, onder leiding van twee Turks-Duitse broers. Zij zijn onlangs veroor deeld omdat hun bende met grof geweld 78 tot 120 prostituees uit buitte op de Wallen en in de rosse buurten van Utrecht en Alkmaar. Politiecontroles brachten de ernsti ge misstanden niet aan het licht en hulpverleners sloegen geen alarm. Ingewijden in de branche, zoals kamerverhuurders, waren wel op de hoogte, maar deden niets. „Het huidige prostitutiebeleid is niet voldoende toegerust om men senhandel te signaleren", conclude ren de onderzoekers. De overheid gaat er ten onrechte van uit dat controles en vergunningenstelsels mensenhandel aan het licht breng en. De zaak tegen de broers toont aan dat 'ook als er bruikbare signa len zijn van mensenhandel, deze niet altijd adequaat worden opge volgd'. De onderzoekers doen negentien aanbevelingen, die moeten voorko men dat vrouwenhandelaars nog vrij spel hebben. De omvang van de vrouwenhan del is onbekend. Uit het onder zoek blijkt dat in de drie onder zochte steden Amsterdam, Utrecht en Alkmaar zaken 'op de plank' lig gen, terwijl dat in de Aanwijzing Mensenhandel van de landelijke justitietop juist nadrukkelijk is ver boden. door Anne Boer ZWOLLE - Hoe ver strekt de macht van de zorgverzekeraar in relatie tot de apotheker. Tot in de medi cijnkast of nog verder? Dat is mor gen de centrale vraag tijdens een kort geding in Zwolle. Zorgverzekeraars Menzis en Uvit hebben een groep apothekers in Salland en Vechtdal gedagvaard. Die weigeren het zogenaamde pre- ferentiebeleid uit te voeren. De apothekers willen baas in eigen huis blijven; de zorgverzekeraars willen de kosten drukken. Het preferentiebeleid behelst sim pel gezegd dat zorgverzekeraars ge neesmiddelen aanwijzen die voor vergoeding in aanmerking komen. Meestal zijn dat de goedkoopste middelen. Dat beleid is niet nieuw, maar er wordt steeds strak ker de hand aan gehouden om de kosten van de gezondheidszorg te drukken. Inmiddels werkt drie kwart van de zorgverzekeraars er al mee. Het aantal medicijnen dat er onder valt, is sterk toegenomen. Daardoor is een ware prijzenoor log uitgebroken tussen de leveran ciers van geneesmiddelen. Ze wil len allemaal de goedkoopste zijn om zo hun marktpositie veilig te stellen. De prijzen van veelgebruik te medicijnen zijn hierdoor gekel derd. Daar zijn de apothekers niet blij mee. Volgens hun beroepsorganisa tie KNMP is hun omzet met een half miljard euro gedaald. Volgens de KNMP staan sommige apothe kers hierdoor op de rand van fail lissement. Reden om bij het kabi net aan te dringen op een hogere receptvergoeding: van 6,10 euro naar 8,25 euro. Maar dat is volgens de geplaagde apothekers nog niet genoeg. Het verlies aan inkoopvoordelen hakt er fors in. Bovendien vinden de apothekers dat de verzekeraars te ver gaan met hun preferentiebe leid. Als alleen de prijs van een me dicijn bepalend is, wordt de pa tiënt de dupe, zeggen ook de apo thekers in Salland en Vechtdal. Het leidt er toe dat patiënten voortdurend moeten overschake len op medicijnen in andere ver pakkingen en doseringen. De gedaagde apothekers willen zelf per patiënt het beste medicijn kiezen. Als dat niet de goedkoop ste is, betaalt de apotheker het ver schil. Zo is niet de verzekeraar de baas, maar de arts. Verzekeraars als Achmea, FBTO en Salland doen daar niet moeilijk over. Men zis wel. De Zwolse rechter moet nu oordelen. ROTTERDAM - Veertig wagens met dj's trokken za terdag zonder noemenswaardige problemen door het centrum van Rotterdam tijdens de twaalfde editie van de Dance Parade. De organisatie telde dit jaar een recordaantal van 500.000 bezoekers. Vooral de trucks met de harde deunen hadden zo als altijd veel aanhang. Achttien mensen zijn van wege overmatig drank- en drugsgebruik per am bulance naar het ziekenhuis gebracht. De politie hield 25 bezoekers van het zomerfestival aan voor drugsbezit, openbare dronkenschap, vernie ling en belediging. foto Ed Oudenaarden/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5