Schuin op het wem Achttiende Burghse dag houdt het droog en trekt veel bezoekers Stil protest bij uitreiking wimpels Wandelen langs de sporen van de ramp Man valt van eigen constructie Nieuwe activiteiten en demonstraties vallen goed in de smaak. Visserijvoorman pleit voor promotie van verse Noordzeevis. Zeilcursussen van WV Scharendijke worden steeds professioneler. Watersnoodmuseum biedt dit jaar ook een krekentocht van 42 km. 1 2 I Maandag 11 augustus 2008 pzc door David Duijnmayer BURCH-HAAMSTEDE - Folklore doet het goed tegenwoordig, en de Burghse dag doet het al jaren goed. Dat het zaterdag op de acht tiende editie van het folkloris tische dorpsfeest rondom de Karo lingische Ringwalburg in Burgh-Haamstede bijzonder druk was, is dan ook niet vreemd. Het weer was goed, er waren meer acti viteiten dan ooit, dus het wemelde van de mensen. Behalve veel mensen waren er op de Burghse dag natuurlijk ook weer veel paarden: op de Hoge Burgh vond het Burghs paarden- feest plaats, er was sjeesjesrijden rond de kerk, ringsteken in de Kerkstraat, een ploegdemonstratie en zelfs een paard dat van een hoefsmid twee paar nieuwe hoefij zers kreeg aangemeten bij de oude ambachten. Kinderen konden ook paardrijden: in het Ot en Sien- straatje (de Weeldeweg), mochten zij op pony's het ringsteken eens uitproberen. Verderop, in de Ach terweg, konden schilderijen en an- Heien op traditionele wijze: de Wasschappelse heiploeg in actie op de Burghse dag. foto Dirk-Jan Cjeltema dere kunst bewonderd worden. Maar ook een folkloristische dag moet af en toe met wat nieuws ko men. Nieuw, maar toch zeer tradi tioneel, was dit jaar bijvoorbeeld de demonstratie van de Wasschap pelse heiploeg: elf bonkige kerels W* Zaterdag vond in Burgh het folk- loristische dorpsfeest de Burghse dag plaats, met veel bekende ele menten, maar ook een hoop nieu we activiteiten. door Conny van Cremberghe BRESKENS - De politiek mag de ko mende jaren best meer geld inves teren in de bestaande visserijsec tor, in plaats van miljoenen te proppen in experimenten met vis- kweek aan land. Dit zei voorzitter Jacques de Bliek van de Breskense visserijvereniging Ons Belang tij dens de jaarlijkse uitreiking van de visserijwimpels bij aanvang van de Breskense visserijfeesten. „Vergeten wordt nog wel eens dat voor de kweek van kilo van die vis ongeveer evenveel visvoer, ook nog eens bestaand uit vis, nodig is. Dan heb ik het nog niet eens over zaken als smaak en kwaliteit, die van verse Noordzeevis altijd beter is", aldus De Bliek. De visserijvoorman wilde niet uit halen naar de kweeksector. De Bliek had echter weinig redenen om vrolijk te zijn. „Na jaren te heb ben moeten worstelen met quo teringen en vistijdbeperkingen worden we als sector nu zwaar ge troffen door de hoge gasolieprij- zen. De hoge omzetten maken die prijsstijgingen, die vooral de grote re kotters zwaar treffen, niet goed. Ik hoop dat de inventiviteit van de vissers zo groot is dat zij met ener- in traditionele kledij die met spier kracht en een ouderwetse heima chine palen de grond in jagen. Ook nieuw was het gratis bezoek aan museum De Burghse Schoole. Voorheen mochten alleen mensen met een toeristenpas gratis naar binnen.Voor deze ene dag had het museumbestuur de deuren voor ie dereen gratis opengesteld. In het museum staat een opstelling over de historie van de Ringwalburg van Burgh. giebesparingen een deel van dit probleem kunnen oplossen." Voorts deed De Bliek een beroep op consumenten om vooral te kie zen voor verse Noordzeevis gevan gen door de eigen vloot in plaats van kweekvis uit verre exotische oorden. Burgemeester Jaap Sala van Sluis zei dat de zorg van de sector ook de zorg was van het Sluise college. Vervolgens reikte Sala de visserij wimpels 2008 uit. De eigenaren en bemanningen van de grote kotters Breskens 14 en 43 namen geen deel aan de wimpelverkiezing. Dit uit stil protest tegen de wijze waar op de sector door de verschillende overheden bejegend wordt. door David Duijnmayer scharendijke - Windkracht vijf op het Grevelingenmeer. Een kiel- boot, met daarin vijf kinderen, twee zeilinstructeurs en één jour nalist, vliegt schuin over het gol vende water. „Ja, dit is echt zei len", grijnst instructeur Luc Aers- sens. De kinderen en de journalist vinden het prachtig. Het zijn de laatste uurtjes van de vijfdaagse zeilcursus van watersportvereni ging Scharendijke. „Gisteren gingen we nog schui ner", roept Bram uit Zoetermeer enthousiast. Hij zit met zijn ouders twee weken op een vakan tiepark in de buurt, en volgt beide weken de cursus. De meeste ande re kinderen komen uit de buurt. „De cursussen zijn in principe al leen voor onze leden", zegt jonge- rencommissaris Pieter Meuzelaar. „Maar je kunt ook meedoen als je lid bent bij een andere watersport vereniging of bij aanmelding di rect jeugdlid worden. De meesten komen meerdere jaren achtereen. Onze instructeurs hebben ook bijna allemaal deze cursussen ge volgd voordat ze zelf les gingen ge ven. Voor mij is het een soort part time baan naast mijn echte werk geworden. Voor deze drie weken neem ik mijn vakantie op." De zeilcursussen van watersport vereniging Scharendijke worden drie weken per jaar gegeven, meestal tijdens de bouwvakantie. Kinderen tot achttien jaar kunnen dan op voor het kiel- of zwaard- bootdiploma 1 tot en met 3, alle maal volgens de richtlijnen van de CWO (Commissie Watersport Op- Zeilcursussen WV Scharendijke Drie weken in het jaar geeft WV Scharendijke zeilcursussen aan kinderen van 7 tot 18 jaar. Vandaag begint de laatste cursusweek van deze zomer. Een cursus duurt vijf dagen, van 9.30 tot 16.00 uur. Op de cursus is het mogelijk om zeildiploma's te halen volgens de richtlij nen van de CWO (Commissie Watersport Opleidingen). Om mee te doen, moet je lid zijn van een watersportvereniging die is aangesloten bij het watersportverbond. leidingen). „Het CWO geeft pre cies aan wat je moet kunnen en weten om een bepaald diploma te halen", zegt Meuzelaar, „maar de examens maken wij zelf Aan het eind van de cursus krijgt elke leer ling een vorderingenstaat mee, waarop staat afgevinkt wat hij alle maal heeft geleerd." Je leert dus echt wat, maar het is ook een hoop lol maken. En op woensdagavond is er een piraten- feest, met allerlei spellen, om toch een beetje een kampsfeer te creë ren. „Soms heb ik het idee dat ze vooral voor dat feest hier naartoe komen", zegt Meuzelaar. „Maar de meesten vinden zeilen gewoon heel erg leuk. Degenen die hier door hun ouders naartoe gestuurd worden, pik je er zo uit." 'Wie heeft er nu voorrang, wij of die boot die daar aankomt?' „Wie heeft er nu voorrang", vraagt Luc midden op het Grevelingen meer aan zijn leerlingen. „Wij, of die boot daar?" De boot komt van rechts, maar zo werkt het niet op het water. Toch heeft de andere boot voorrang: hij zeilt met zijn zeil aan bakboord, onze boot heeft het zeil aan stuur boord. „Veel theorie doen we tijdens het zeilen zelf, om zoveel mogelijk op het water te kunnen zijn", legt Luc uit. „Vanochtend hebben ze alle maal theorie-examen gedaan, nu mogen ze nog even een paar uur tjes zeilen." Vanwege de harde wind gaan niet alle kinderen het water op. Dege nen die wel durven, genieten vol op van de snelheid. door David Duijnmayer SIRJANSLAND - „We doen het lek ker rustig aan", zegt Johan van der Eijk uit Vlaardingen. „Een beetje de omgeving verkennen, de bord jes op de route lezen en terrasjes pakken." Van der Eijk is bezig aan de wandelmarathon, een van de krekentochten die het watersnood museum zaterdag organiseerde. De tochten, van 7,15, 25 of 42 kilo meter, voeren langs de door de watersnood gevormde kreken en andere bezienswaardigheden die „verband houden met de ramp. Van der Eijk en zijn wandelmaten zijn ongeveer halverwege bij Dijk- water, de polder die vlak na de "ramp is ingedamd. Het is de vierde keer dat het mu seum de tochten houdt, maar de eerste keer dat er een marathon ge lopen kan worden. „We hebben in het begin vooral ingezet op gezin nen, maar we merkten al snel dat mensen graag verder wilden lo pen", zegt Jaap Schoof van het wa tersnoodmuseum. „Twee jaar gele den hebben we voor het eerst 25 kilometer gedaan, en nu dus een heuse marathon." Van der Eijk loopt vandaag met zijn vader en twee vrienden. Het vriendenclubje is vaak nog groter, tot soms wel twaalf man. „We lo pen van alles. We gaan ook de om loop van Flakkee doen, dit kun je dus wel zien als een soort training. In Zeeland lopen we niet zo vaak, dus het is leuk om deze omgeving eens te zien." Dat het niet alleen een training is, maar ook een stukje geschiedenis, daar zijn de vier zich wel degelijk van bewust. De nestor van het ge zelschap, Arie van der Eijk, is 72 en kan zich de ramp nog goed her inneren. „Ik woonde toen net bo ven Rotterdam. Het was heel in grijpend. Ik wilde erheen om men sen te helpen, maar dat mocht niet, omdat ik nog geen achttien was." Daar zal het museum blij mee zijn, met zulke wandelaars. „Het uitgangspunt is en blijft voor ons de watersnood", zegt Schoof „Wij zijn in eerste plaats een waters noodmuseum, geen wandelsport organisatie. De tocht is bedoeld als verlengde van het museum. Want in het museum is veel te zien over de ramp, maar buiten is die ook nog steeds goed zichtbaar." Onge veer 175 mensen liepen zaterdag een krekentocht. Twintig van hen waagden zich aan de marathon. 's-HEER ARENDSKERKE - Een 4t-jari- ge man uit de gemeente Goes is za terdag gewond geraakt toen hij aan de Spoorstraat in 's-Heer Arendskerke ruim vijf meter naar beneden viel. Het slachtoffers was de nok van een woning aan het schilderen en stond op een zelfge maakte constructie. Die bleek niet stevig genoeg. De man liep bij zijn val een hersenschudding en een pijnlijke arm op. Hij is naar het zie kenhuis gebracht. Van hamer tot aggregaat! Verkoop, verhuur en reparatie van kwaliteitsgereedschappen. Livingstoneweg 14 Goes 0113-561298 info@depagoes.nl Nico Vlug, Johan van der Eijk, Hennie van den Burg en Arie van der Eijk (vlnr) op de Weg door Dijkwater. foto Dirk-Jan Cjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 56