Zeeland Zwanengezin nu in Bommenede Wijnen rechtstreeks van de boer SCHOUWEN-DUIVELAND 12 15 Gracht in Zierikzee is vervuild en moet nodig uitgebaggerd worden. Bromfietser zwaargewond Man rijdt 180 op parallelweg Club van wijnhandels krijgt eerste en enige vestiging in Zeeland. Acht Burghse Dag houdt het droog en trekt veel bezoekers Canadees ontrafelt de geheimen van de oester Maandag 11 augustus 2008 Tip? redzzee@pzc.nl Stichting dierenvrienden Schouwen-Duiveland en de reddingsbrigade Zierikzee op zwanenjacht in de Zierikzeese gracht. foto Dirk-Jan Cjeltema door David Duijnmayer ZIERIKZEE - Het zwanengezin dat zaterdag uit de gracht langs de Zie rikzeese Grachtweg is gehaald, zwemt nu veilig in het natuurge bied bij Bommenede tussen Brou wershaven en Zonnemaire. De stichting Dierenvrienden Schou wen-Duiveland en de reddingsbri gade Zierikzee hebben de dieren zaterdagavond geëvacueerd. Het gaat om twee volwassen dieren en zeven jongen. Het water in de gracht is te vervuild voor de bees ten. Het is aangetast door een vorm van botulisme, een soort na tuurlijk gif dat in ondiep, stil staand water ontstaat als de water temperatuur te hoog wordt. De zwanen maken het goed. „We hebben ze in overleg met vogelop vang de Mikke direct naar Bom menede gebracht", zegt Lia Storm van de Dierenvrienden. „Ze waren licht aangetast, maar zwemmen nu in schoon water in een goede omgeving en zijn weer helemaal opgeknapt. We hebben zondagoch tend gecontroleerd hoe het ging en ze liepen heerlijk te grazen." Het water in de gracht is al jaren een probleem, volgens Storm. „Vooral het stuk tussen het hou ten bruggetje en de poort is heel slecht. Het moet nodig een keer uitgebaggerd worden. Ze moeten dat veel beter bijhouden. Voor de De gracht in Zierikzee is aange- tast door botulisme eri moet uit gebaggerd worden. Volgens de gemeente moet het waterschap Zeeuwse Eilanden dat doen. doorstroming en de zuurstof in het water zou het ook goed zijn om bijvoorbeeld een fontein neer te zetten. Dat ziet er nog leuk uit ook. En met warm weer zou de brandweer kunnen spuiten, zodat er meer zuurstof in het water komt." Volgens opzichter Koert Koen- raadt van de gemeente is baggeren inderdaad hard nodig. „De ge meente wil er al jaren iets aan doen, maar het waterschap Zeeuw se Eilanden is verantwoordelijk voor de waterkwaliteit. Het water schap bepaalt waar en wanneer er gebaggerd wordt." Bij het water schap was gisteren niemand be reikbaar voor commentaar. De eenden die nog in de gracht zit ten, kunnen de dierenvrienden waarschijnlijk niet redden. „Als je een eend meeneemt, vliegt 'ie toch weer terug", zegt Storm. „De ze groep zwanen hebben we nu mee kunnen nemen, omdat de jongen nog niet kunnen vliegen, en de ouders ze niet in de steek zullen laten. Als de jongen uitvlie gen, is de kans heel groot dat de ouders weer terugkomen naar de gracht." BURCH-HAAMSTEDE - Een 52-jarige bromfietser uit Burgh-Haamstede is zaterdag rond 23.50 uur op de Kloosterweg in Burgh Haamstede zwaargewond geraakt bij een aan rijding met een personenauto. De man is met de ambulance naar het Erasmus ziekenhuis in Rotterdam vervoerd. BROUWERSDAM - De politie heeft zaterdagmiddag het rijbewijs inge vorderd van een 59-jarige man uit Goedereede. De man reed 180 kilo meter per uur op de Parallelweg van de Brouwersdam, waar 60 kilo meter per uur de maximaal toege stane snelheid is. door Maurits Sep MIDDELBURG - Les Généreux, een organisatie van wijnhandels die wijn rechtstreeks inkoopt bij wijn boeren, krijgt een vestiging in Zee land. Op 1 september opent wijn handel De Moriaan de deuren op de Kinderdijk in Middelburg. De nieuwe wijnhandel wordt op gezet door de Middelburgers Gert- jan Franke en Niek van Helleman. Met hun winkel sluiten ze zich aan bij Les Généreux. „Met nog een aantal wijnhandels vormen we een club van maximaal veertig winkels die rechtstreeks hun wij nen inkopen bij de boeren", zegt Franke. „Wij worden en blijven de enige in Zeeland die bij deze club zullen horen." De Moriaan gaat mede om die re den ook vanaf de allereerste dag bezorgen door heel de provincie. Daarvoor wordt een webwinkel in gericht op internet. De wijnhandel heeft het voornemen ook te gaan leveren aan de horeca in Zeeland. Door wijn rechtstreeks bij de ma kers te kopen, omzeilt De Moriaan de importeurs. Dat betekent dat ze ook goedkoper zijn dan winkels die wel zaken doen met wijnim porteurs. Franke: „We hebben nu De nieuwe wijnhandel De Mo- riaan in Middelburg wordt de eni ge vestiging van Les Généreux, een organisatie die wijnen recht streeks van boeren koopt. al vijf- tot zeshonderd wijnen in ons assortiment. En dat zijn ande re dan die we via de importeurs kunnen krijgen. Daardoor bieden wij bepaalde merken aan die in de rest va» Zeeland niet te krijgen zijn. Die exclusiviteit vinden we belangrijk." De traditionele Europese wijnlan- den - Frankrijk, Spanje, Italië - zijn vanzelfsprekend goed verte genwoordigd. „Daar komen toch de mooiste wijnen vandaan", vindt Van Helleman. Maar ook re latieve nieuwkomers als Zuid-Afri- ka, Chili, Argentinië, Australië en Nieuw-Zeeland zijn de laatste ja ren erg populair geworden en ko men dus ook in het assortiment. www.wijnhandeldemoriaan.nl ZEEUWSS Tip? redactie@pzc.nl De vijfjarige Sebastiën uit Koude- kerke gaat na de vakantie naar groep 3. Alles wat met cijfers en letters te maken heeft, heeft dan ook zijn aandacht. „Kijk mam, er staat een 8 op de rug van mijn t-shirt", zei hij, ter wijl hij op een ochtend zijn kle ren aantrok. Zijn moeder keek op, beaamde dit en ging weer verder met haar werk. Maar blijkbaar had het rugnum mer nogal wat indruk gemaakt, want na een minuutje overpein zen kwam de jonge Koudekerke- - naar met een alleszins logisch lij kende verklaring. „Mam, nu weet ik waarom er een 8 op mijn t-shirt staat. Dat komt omdat het mijn achterkant is!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 55